Προς το περιεχόμενο

Η GoPro “σκοτώνει” τις φθηνότερες κάμερες λόγω των κακών οικονομικών αποτελεσμάτων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δηλαδή που κάνω ελεύθερη κατάδυση και ψαροτουφεκο και με 120 Ευρώ έχω την Yi Action camera με housing στεγανό μέχρι 40 μετρα προσαρτημενη πάνω στο όπλο και τραβάω απίστευτα βίντεο, ειμαι μπατηρης που αγοράζει Κινέζικα από κόμπλεξ η μήπως έχουμε πήξει ξαφνικα στους ηφαιστειολογους στους Tony Hawk και στους ερασιτέχνες πιλότους εδώ μέσα? Σοβαρευτείτε μερικοί. Δικαίωμα σας να τα σκάτε χοντρά έχετε δεν έχετε για το ψώνιο σας αλλά κανένα δικαίωμα να κρίνετε άλλους που δεν ασπάζονται το τρυπάκι που μπαίνετε. Πιο πάνω αναφέρθηκε πολύ σωστά. Για 300% διάφορα τιμής θα επρεπε να παίρνεις αντίστοιχες δυνατότητες και όχι απλά μούρη. Ο Κινέζος δεν έχει Δυτικά κόμπλεξ και εστιάζει στην ουσία. Άνετα θα έβγαζε αντίστοιχη GoPro αλλά δεν είναι ο στόχος τους. Έτσι και αλλιώς όλη η τεχνολογία εκεί είναι.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δηλαδή που κάνω ελεύθερη κατάδυση και ψαροτουφεκο και με 120 Ευρώ έχω την Yi Action camera με housing στεγανό μέχρι 40 μετρα προσαρτημενη πάνω στο όπλο και τραβάω απίστευτα βίντεο, ειμαι μπατηρης που αγοράζει Κινέζικα από κόμπλεξ η μήπως έχουμε πήξει ξαφνικα στους ηφαιστειολογους στους Tony Hawk και στους ερασιτέχνες πιλότους εδώ μέσα? Σοβαρευτείτε μερικοί. Δικαίωμα σας να τα σκάτε χοντρά έχετε δεν έχετε για το ψώνιο σας αλλά κανένα δικαίωμα να κρίνετε άλλους που δεν ασπάζονται το τρυπάκι που μπαίνετε. Πιο πάνω αναφέρθηκε πολύ σωστά. Για 300% διάφορα τιμής θα επρεπε να παίρνεις αντίστοιχες δυνατότητες και όχι απλά μούρη. Ο Κινέζος δεν έχει Δυτικά κόμπλεξ και εστιάζει στην ουσία. Άνετα θα έβγαζε αντίστοιχη GoPro αλλά δεν είναι ο στόχος τους. Έτσι και αλλιώς όλη η τεχνολογία εκεί είναι.

Μα ειναι γνωστο οτι οι καλυτεροι ηφαιστειολογοι και οι επαγγελματιες πιλοτοι αγοραζουν μονο τα ακριβοτερα και φυσικα διαβαζουν insomnia. Ας μας δειξουν οσοι με επαρση γραψαν οτι η gopro ειναι η μακραν η καλυτερη, τα βιντεο τους για να καταλαβουμε και εμεις την δυσκολια που θα ειχαν οι κινεζικες στα περιτεχνα πλανα τους, ποσα views και ποσους subscribers θα εχαναν απο τα εκατομυρια που σιγουρα εχουν;

Στην θεωρία και εγω ειμαι ο πιο γαματος στα παντα, στην πραξη ομως;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλασικα.... Η GoPro ειναι μουφα (γιατι εμενα δεν μου χρειαζεται), ειναι ακριβη (γιατι δεν μπορω να την αγορασω), ειναι το ιδιο καλη με μια του 50ρικου (γιατι την εχω συνεχεια στο συρταρι), κτλ κτλ...

Ξεχνατε κατι σημαντικο: καποιοι επενδυσαν κοπο και χρονο και παρα πολλα χρηματα για να φτιαξουν το πρωτο μοντελο. Αυτα τα χρηματα πρεπει να αποσβεστουν, οποτε η τιμη ανεβαινει. Οι αντιγραφεις, απλα αντιγραφουν το μοντελο που δουλευει. Ουτε ερευνα πληρωνουν, ουτε αναπτυξη, ουτε τιποτα. Copy, paste.

Δεν θα μιλησω για την αξιοπιστια, την ποιοτητα κατασκευης κτλ των απομιμησεων.(οχι πως η GoPro δεν εχει θεματα). Εκει μονο σε σκληρη ή επαγγελματικη χρηση το βλεπεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι οι περισσότερη που σχολιάζουν εδώ μέσα ζήτημα θα είναι να έχουν δει Gopro έστω και από κοντά..... αμφιβάλω ακόμα και το κατά πόσο έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ τους Action cam.

 

Βλέπεται 5 τεχνικά και βγάζετε πόρισμα. Τα MP, ανάλυση και Frames είναι η μισή αλήθεια. Είναι ένα πράγμα σαν να έχω εγώ μια DSLR 15Mp με κόστος πχ 2000 ευρώ και να μου λέει ο άλλος η Κινέζικη στα 23Mp κάνει 150 ευρώ και έδωσα τζάμπα λεφτά για τη DSLR.

 

Όταν χρησιμοποιήσετε λοιπόν μια Action cam σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ηλιοβασίλεμα, νύχτα κλπ τότε το ξανασυζητάμε. 

 

Ξέρετε πόσα Artifacts και αλλοιώσει στην εικόνα έχει μια φθηνή κινέζικη στα 10-15 μετρά βάθος με συννεφιά έξω?πόσο μεγάλη αλλοιώσει στα χρώματα? εμ δεν ξέρετε αλλά είναι Full HD Και γράφει 60 frames το ότι η εικόνα είναι άθλια σε δύσκολες συνθήκες και ο θόρυβος τόσο έντονος που καταστρέφει όλη την εικόνα φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο?

 

Το ότι είναι ακριβή η Go pro ναι είναι ακριβή δεν διαφωνώ αλλά είναι εντελώς άκυρο να συγκρίνουμε μια Go pro με τις φθηνές κινεζικές. Να γίνει μια σύγκριση με Contour+ η κάποια της Midland να πω οκ.

 

Αλλά όταν κάποιος συγκρίνει καλή Action Cam με φθηνή κινεζιά προφανώς  δεν έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του κάποια αξιόλογη camera.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα υπαρχουν και αλλοι "φτωχοι" και "φουκαραδες" με παραισθησεις σαν εμενα που δεν σκανε 400-500 ευρω για να παρουν την φιρμα και αγοραζουν κινεζικα με 60-70% φθηνοτερα και τους βγαινουν πολυ καλα προιοντα που κανουν ανετα την δουλεια και το χομπυ τους....(βεβαια ξεχασα δεν εχω super extreme χομπι εγω οποτε βολευομαι με μια μουφια οπως οπως και 20fps μωρε καλα ειναι γιατι δεν εχουμε λεφτα για go pro)

Εχω δουλεψει και την go pro και ολες τις κινεζικες by the way και το μονο π εχω να πω για την go pro το οποιο δεν δικαιολογει την τιμη της να ειναι 200-250% πανω απο μια αξιολογη xiaomi ειναι η ποιοτητα κατασκευης και η λιγο καλυτερη αναλυση σε κινηση.βεβαια αν ολοι παιζεται τα βιντεο σας σε 60αρες σε 4k αναλυση τι να πω

 

Δεν σχολιαζω αλλο ! Ο καθενας ας κρινει και ας αγορασει με ανοιχτα ματια !

Καλο Σ/Κ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα υπαρχουν και αλλοι "φτωχοι" και "φουκαραδες" με παραισθησεις σαν εμενα που δεν σκανε 400-500 ευρω για να παρουν την φιρμα και αγοραζουν κινεζικα με 60-70% φθηνοτερα και τους βγαινουν πολυ καλα προιοντα που κανουν ανετα την δουλεια και το χομπυ τους....(βεβαια ξεχασα δεν εχω super extreme χομπι εγω οποτε βολευομαι με μια μουφια οπως οπως και 20fps μωρε καλα ειναι γιατι δεν εχουμε λεφτα για go pro)

Εχω δουλεψει και την go pro και ολες τις κινεζικες by the way και το μονο π εχω να πω για την go pro το οποιο δεν δικαιολογει την τιμη της να ειναι 200-250% πανω απο μια αξιολογη xiaomi ειναι η ποιοτητα κατασκευης και η λιγο καλυτερη αναλυση σε κινηση.βεβαια αν ολοι παιζεται τα βιντεο σας σε 60αρες σε 4k αναλυση τι να πω

 

Δεν σχολιαζω αλλο ! Ο καθενας ας κρινει και ας αγορασει με ανοιχτα ματια !

Καλο Σ/Κ :)

Ο καθενας με τις αναγκες του... Και τις γνωσεις του.

Αν εσυ βολευεσαι με τη μικροτερη αναλυση και νομιζεις πως τα 4Κ χρειαζονται για να βλεπεις τα video σε 60ρα τηλεοραση, τοτε μια χαρα ειναι η κινεζικη του 50ρικου.

Δεν ισχυει αυτο για ολους. Ουτε πως εισαι φτωχος ή φουκαρας και οι αλλοι πλουσιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι γνωστο οτι οι καλυτεροι ηφαιστειολογοι και οι επαγγελματιες πιλοτοι αγοραζουν μονο τα ακριβοτερα και φυσικα διαβαζουν insomnia. Ας μας δειξουν οσοι με επαρση γραψαν οτι η gopro ειναι η μακραν η καλυτερη, τα βιντεο τους για να καταλαβουμε και εμεις την δυσκολια που θα ειχαν οι κινεζικες στα περιτεχνα πλανα τους, ποσα views και ποσους subscribers θα εχαναν απο τα εκατομυρια που σιγουρα εχουν;

Στην θεωρία και εγω ειμαι ο πιο γαματος στα παντα, στην πραξη ομως;

Θα μπορουσα να σου δειξω πολλα βιντεο 360 τραβηγμενα με GoPro, νυχτερινα, slow motion, με rig κρεμασμενα σε drone. Αλλα δεν ανεβηκαν youtube και η δουλεια μου δεν μετριεται με likes...

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορειτε να χωνεψετε πως καποιοι εχουν αλλες αναγκες απο τις δικες σας και πως ενα 10% βελτιωση, για τη δικη μου δουλεια, μπορει να αξιζει τα τριπλασια χρηματα. Αφηστε εμας τα κοροιδα να τραβαμε με Alexa και Red, και εσεις να διαβαζετε στο internet γιατι η Γιανγιουνγιανγκ με 100ευρω ειναι καλυτερη απο μια επαγγελματικη καμερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβή γιατί έχει αντίστοιχες δυνατότητες με κινεζικές ή ευρωπαϊκές του 60-100ευρω (πλήρες σετ accessories).

Την έρευνα την έχει βγάλει προ πολλού μη σε νοιάζει και η έρευνα αναφέρεται στην κοστολόγηση του προϊόντος και το πλήρες πόσο στον ισολογισμό της εταιρείας.

Αυτον τον παπά με το r&d κόψτε τον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι τα 4κ ειναι για 60αρα τηλεοραση ενα απλο παραδειγμα εφερα.

Οσο για αναγκες και γνωσεις συμφωνω απολυτα.

Δεν πηγαινε σε εσενα προσωπικα. :)

Οταν καποιος δεν γνωριζει το workflow και τις απαιτησεις μιας επαγγελματικης δουλειας, ειναι λογικο να νομιζει πραγματα. Αλλα, παλι γενικα μιλωντας, να μην το παιζει εξυπνος και πονηρος. Καλες οι κινεζιες, με την καλη εννοια, για το 90% των περιπτωσεων. Υπαρχει ομως και το υπολοιπο 10%.

Και εμεις δοκιμασαμε φτηνες καμερες σε ενα 360 rig, και δεν δουλεψε ποτε, κυριως λογω διαφορων στις κατασκευαστικες ανοχες μεταξυ των καμερων που καθε μια ειχε αλλες προδιαγραφες. Τι να κανουμε; Το φτηνο κρεας, το τρωνε πολλες φορες τα σκυλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μου ένα βίντεο με σωστά συγκριτικά και πολλαπλές φάσεις εξηγοντας γιατί είναι καλύτερη η go pro.Έχω δει πολλά βίντεο σύγκρισης που η go pro τραβάει το ίδιο με μια China.Και πάντα μιλάμε για το τελευταίο μοντέλο γιατί οι παλιότερες go pro εννοείται ότι είναι χειρότερες από China.

 

Ps 1-2fps παραπάνω δεν είναι επιχείρημα για κανέναν λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβή γιατί έχει αντίστοιχες δυνατότητες με κινεζικές ή ευρωπαϊκές του 60-100ευρω (πλήρες σετ accessories).

Την έρευνα την έχει βγάλει προ πολλού μη σε νοιάζει και η έρευνα αναφέρεται στην κοστολόγηση του προϊόντος και το πλήρες πόσο στον ισολογισμό της εταιρείας.

Αυτον τον παπά με το r&d κόψτε τον

Αυτη ειναι η ερευνα για τη δημιουργεια ενος προιοντος; Η κοστολογηση;

Αν το r&d θεωρεις πως ειναι παπατζιλικι, δεν εχουμε πολλα να πουμε.

Κάνε μου ένα βίντεο με σωστά συγκριτικά και πολλαπλές φάσεις εξηγοντας γιατί είναι καλύτερη η go pro.Έχω δει πολλά βίντεο σύγκρισης που η go pro τραβάει το ίδιο με μια China.Και πάντα μιλάμε για το τελευταίο μοντέλο γιατί οι παλιότερες go pro εννοείται ότι είναι χειρότερες από China.

 

Ps 1-2fps παραπάνω δεν είναι επιχείρημα για κανέναν λόγο

Τραβηξε σε μια συναυλια με φωτορυθμικα, με το φως να αλλαζει δραματικα απο ενα καρε σε ενα αλλο, κοιταξε στα σκοτεινα πλανα τη συμπιεση και τα artifacts και τα λεμε. Δες και την πληροφορια στα highligts στα φωτεινα, ψαξε ποιες περιοχες δεν εχουν καθολου πληροφορια για σωστη χρωματικη διορθωση, προσπαθησε να μασκαρεις αντικεινενα γεματα artifacts, και τα λεμε.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το r&d κοστολογειτε και το πόσο στοιχίζει αναφέρεται ξεκάθαρα στον ισολογισμό της εταιρείας είπα.

Παπατζιλικι είναι πχ οι βλακειες που γράφετε κάποιοι ότι το iPhone στοιχίζει τόσο λόγο του r&d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βράδυ συναυλία και η pro χάλια θα είναι.Πέραν τούτου η δουλειά της είναι σαν action cam εάν εσύ την πηρες για να τραβάς συναυλίες λάθος κάμερα αγόρασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το r&d κοστολογειτε και το πόσο στοιχίζει αναφέρεται ξεκάθαρα στον ισολογισμό της εταιρείας είπα.

Παπατζιλικι είναι πχ οι βλακειες που γράφετε κάποιοι ότι το iPhone στοιχίζει τόσο λόγο του r&d

Εδω οι αλλοι εγραψαν πως μια κινεζοκαμερα των 70 ευρω ειναι ιδια με την gopro ποιοτικα ,αυτο σε πειραξε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...