Προς το περιεχόμενο

Πότε κάνει compile μια γλώσσα προγραμματισμού C LIKE σε C και πότε σε C++


exarhis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που με κανει να αγανακτω ειναι ο κωδικας που βλεπω.

Δουλευω php και δε μπορω να διανοηθω το γιατι καποιος να χρησιμοποιηση μια κλαση να παρει δεδομενα απο τη db και μια κλαση για να τα εμφανισει στην HTML. Και σπαζομαι οταν παω στη δουλεια και πρεπει να διαβσζω ενα καρο αρχεια για να χρησιμοποιησω μια κλαση ενω θα μπορουσα να το κανω σε 5 γραμμες κωδικα.

 

Το ότι δε μπορείς να διανοηθείς σημαίνει ότι "δεν έχεις γνώσεις και εμπειρία" (για να το πω ευγενικά). Μήπως να περίμενες να αποκτήσεις πρώτα και μετά να βγάλεις συμπέρασμα. Λέω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moukoublen ωραια επιστημη ο προγραμματισμος. Ειδικα οταν την γνωριζεις σε τετοιο βαθος !

 

Εγω βιοματικα τον εμαθα. Εγω και ο compiler lol

Ασχετα αν εκανα λιγα πραγματα στο τει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω εσείς τι λέτε αλλά εμένα μου άνοιξαν τα μάτια.

"Η accemplie έχει 2 λογικές καταστάσεις το IF και το FOR"

Πιο ΤΕΡΜΑ δεν έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@exarxhis

Εξ αρχής, μην σε πειράζει να σε πειράζουν. Οι περισσότεροι εδώ είναι το λιγότεροι αντιπρόεδροι σε μεγάλες εταιρείες λογισμικού!

Επιπλέον το να κάνεις λάθος στην έκφραση ή στην ιδέα είναι ανθρώπινο, άρα αποδεκτό. Όσοι δεν έχουν το κουράγιο να εξηγήσουν και μένουν στο να λένε "διαφωνώ" ή "κρίμα μπαίνει και ο γιος της κα Κατίνας εδώ", μάλλον γράφουν για να γράφουν, αφού ουσία δεν υπάρχει. Ουσία υπάρχει όταν συζητούν και δίνουν "φώτα".  Αν κάποιος βλέπει στραβά τα φώτα να δώσει τα δικά του να ξεστραβωθούν αλλιώς το ράβει και ασχολείται με ποδόσφαιρο...

 

Δεν έχουν να κάνουν τα αντικείμενα με το μέγεθος των δεδομένων. Θες να κατανοήσεις τα αντικείμενα και να δεις τι θα κερδίσεις με την χρήση τους.

Αναφέρθηκε πιο πριν το OO programming. Η αναφορά δεν είναι επιχείρημα στη ερώτηση γιατί αντικείμενα και όχι άλλη προσέγγιση. Τα αντικείμενα δεν τα χρησιμοποιείς επειδή κάνεις OO programming, το ανάποδο γίνεται, κάνεις OO programming με αντικείμενα. Όπως με αντικείμενα δεν κάνεις OO programming, αν τα χρησιμοποιείς ως τελικούς αποδέκτες π.χ. ένα αντικείμενο εκτύπωσης το έχεις για να στέλνεις στον εκτυπωτή τις εκτυπώσεις σου.

Το OO programming σημαίνει να προγραμματίζεις χωρίς να φαίνεται κώδικας. Όλα θα είναι μηνύματα προς και από αντικείμενα. Ασφαλώς κάπου μέσα στα αντικείμενα υπάρχει κώδικας, αλλά δεν είναι αυτός που φτιάχνει το αντικείμενο αλλά η λογική στις μεθόδους και ιδιότητες του. Το αντικείμενο δουλεύει από τη γλώσσα τον διερμηνευτή ή το εκτελέσιμο (αν πρόκειται για compiler),

 

Στο ερώτημα πότε τα αντικείμενα είναι απαραίτητα προσωπικά δεν έχω απάντηση 100% σίγουρη. Δηλαδή οι ιδιότητές τους δεν είναι κάτι που το θεωρώ απαραίτητο για να φτιάξεις κάτι. Άλλο το απαραίτητο και άλλο η ευκολία. Αν έχω το μισό πρόγραμμα έτοιμο με αντικείμενα και απλά πρέπει να τα προγραμματίσω να πάρουν κάποιες αρχικές τιμές και να περιμένω ένα αποτέλεσμα, τότε δεν κοιτάω για κάτι άλλο. Αν θέλω εργασίες με βάσεις δεδομένων γιατί να εφεύρω τον τροχό, συνδέω το πρόγραμμά μου με μια βάση δεδομένων. Αντικείμενα είναι και αυτά του UI, user interface, της διεπαφής δηλαδή.

Αν έχω μια εφαρμογή με φόρμες/παράθυρα τότε σίγουρα θα έχω πρόσβαση στις ιδιότητες, τις μεθόδους, και τα γεγονότα. Αυτός είναι ένας άλλος τρόπος όχι ΟΟ (Object Oriented) πχ στη Vb6 το βρίσκεις. Αλλά δες ότι UI μπορείς να έχεις με assembly, δηλαδή γλώσσα μηχανής και το event driven και το windproc γεγονότα βλέπουν και σε ένα μεγάλο switch σε πάνε, και εκεί διαλέγεις τι θες και τι θα καλέσεις μετά. 

Συνοψίζοντας: Τα αντικείμενα αν σου λύνουν προβλήματα τα χρησιμοποιείς, αν όχι, δεν σε πειράζει.συνεχίζεις. Δεν είναι θέμα ταμπού η χρήση τους. 
Αντί να κοιτάς να σκεφτείς πώς θα τα χρησιμοποιήσεις...χωρίς να έχεις παραστάσεις...δες καλύτερα έτοιμα προγράμματα!

https://www3.ntu.edu.sg/home/ehchua/programming/cpp/cp3_OOP.html

 

ή αν θες ακόμα δες αυτό Link.png Site: Κλάσειςστην Μ2000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα διάβασα με ενδιαφέρων όμως ακόμα δε βρίσκω λόγο να τις κάνω χρήση.

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα σε php για να εξηγήσω πως μπορεί να γίνει και χωρίς Classes μια διαδικασία που φυσιολογικά χρειάζεται Class.

 

Το παράδειγμα εμφανίζει στην οθόνη τα 6 τελευταία αποτελέσματα όλων των αγώνων που παίζουν σήμερα.Τα αποτελέσματα των προηγούμενων παιχνιδιών και οι σημερινοί αγώνες βρίσκονται στη βάση δεδομένων.

index.php
<?php
require 'config.php';
require 'functions.php';

// erotisi sti vasi dedomenon na matho olous tous agones pou pezoun simera.
$todays_match = db("SELECT `home_team`,`away_team`,`id` FROM `todays_matches`");

$count = count($todays_match['id']);
for($i=1;$i<=$count;$i++)
{
$home_team  = $todays_match['home_team'][$i];
$away_team = $todays_match['away_team'][$i];
echo html();
}
?>

functions.php
<?php

function html()
{
global $config,$home_team,$away_team;

return '<table><tr><td> '.$home_team.' </td><td>'.$away_team'</td></tr>
<tr><td>'.history($home_team).'</td><td>'.history($away_team).'</td></tr></table>';
}

function history($team)
{
global $config;
$html = '';
$history = db("SELECT `id`,`date`,`home_team`,`away_team`,`score` FROM `history' WHERE `home_team` LIKE '$team' OR `away_team` LIKE '$team' LIMIT 6 ORDER BY `timestamp` DESC");

$count = count($history['id']);
if($count==6) for($i=1;$i<=6;$i++)
{
$html .= '<p>Date: '.$history['date'][$i].' | '.$history['home_team'][$i].' Vs '.$history['away_team'][$i].' Score : '.$history['score'][$i].'</p>';
}
return $html;
}

//afto ine ena meros apo to db framework pou xrisimopoio. to eftiaxa mono me if kai for. to veltiono edo kai pola xronia. 
//Vevea exei 3 kanones. An einai na epistrepsi ena row to diloneis me "LIMIT 1 " . Ta fields sto query prepei na min exoun keno metaxi tous. Kai telos Otan epistrefi polla rows to index tou array xekinaei apo to 1

function db($sql, $debug = false)
{
global $config;
    $link = mysql_connect($config['host'], $config['user'], $config['pass']);
    $select_db = mysql_select_db($config['db'], $link) or die(mysql_error());
    mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
    if ($debug == true)
        echo '<BR />debug it : ' . $sql . '<BR />';
    if (strpos(strtoupper($sql), 'SELECT') === false)
       { $result = mysql_query($sql) or die(mysql_error() . $sql); return $result;}
    else {
        $temp   = explode(" ", $sql);
        $fields = $temp[1];
        $fields = str_replace('`', '', $fields);
        $table  = $temp[3];
        $table  = str_replace('`', '', $table);
        if ($fields == '*') {
            $fields_con = mysql_list_fields($config['db'], $table);
            for ($i = 0; $i < mysql_num_fields($fields_con); $i++) {
                $fields_name[$i] = mysql_field_name($fields_con, $i);
            }
        } else {
            if (strpos($fields, ',') !== false)
                $fields_name = explode(',', $fields);
            else
                $fields_name = $fields;
        }
        $result = mysql_query($sql) or die(mysql_error() . "<br />query : " . $sql);
        $line = 0;
        if (strpos(strtoupper($sql), 'LIMIT 1 ') !== false)
            $line = 1;
        $vi = 1;
        if (is_array($fields_name))
            $fields_num = count($fields_name);
        else
            $fields_num = 0;
        if ($line == 0)
            while ($row = mysql_fetch_array($result)) {
                if ($fields_num == 0)
                    $data[$fields_name][$vi] = $row[$fields_name];
                else
                    for ($fi = 0; $fi < $fields_num; $fi++) {
                        $current_field             = $fields_name[$fi];
                        $data[$current_field][$vi] = $row[$current_field];
                    }
                $vi++;
            } else if ($line == 1)
            if ($fields_num == 0) {
                $current_field = $fields_name;
                if ($row = mysql_fetch_array($result))
                    $data = $row[$current_field];
            } else
                while ($row = mysql_fetch_array($result))
                    for ($fi = 0; $fi < $fields_num; $fi++) {
                        $current_field        = $fields_name[$fi];
                        $data[$current_field] = $row[$current_field];
                    }
    }
    mysql_close($link);
    if (isset($data))
        return $data;
}
?>

Αυτό αν το έκανε κάποιος με Classes θα χρησιμοποιούσε τον διπλάσιο κώδικα για να το πετύχει και θα χρησιμοποιούσε 5πλάσιες resources 

Επεξ/σία από exarhis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη php 5.5.0 δε μπορείς να χρησιμοποιείς το mysql_query κτλ btw.

Με κλάσεις θα ήταν περισσότερος κόπος εάν δε χρησιμοποιήσεις κάποιο MVC/whatever framework.

Για μένα απο τη στιγμή που δουλεύεις και είσαι μια χαρά με ότι κάνεις δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με κλάσεις και ότι λέει ο καθένας.

Ξέρω και σε μεγάλα έργα που είχαν παρόμοια τακτική όχι κλάσεις όχι version control , όχι τεστ  και μια χαρά βγάζουν χρήματα και πουλανε. Όμως οι περισσότερες εταιρίες αν πας να εργασθείς τα ζητάνε πλέον όλα αυτά εκτος απο εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη php 5.5.0 δε μπορείς να χρησιμοποιείς το mysql_query κτλ btw.

Με κλάσεις θα ήταν περισσότερος κόπος εάν δε χρησιμοποιήσεις κάποιο MVC/whatever framework.

Για μένα απο τη στιγμή που δουλεύεις και είσαι μια χαρά με ότι κάνεις δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με κλάσεις και ότι λέει ο καθένας.

Ξέρω και σε μεγάλα έργα που είχαν παρόμοια τακτική όχι κλάσεις όχι version control , όχι τεστ  και μια χαρά βγάζουν χρήματα και πουλανε. Όμως οι περισσότερες εταιρίες αν πας να εργασθείς τα ζητάνε πλέον όλα αυτά εκτος απο εξαιρέσεις.

Ναι το ξέρω, το έχω κάνει και με mysqli. 

την προηγούμενη βδομάδα έπιασα δουλειά σε μια επιχείρηση υπηρεσιών διαδικτύου στην Θεσσαλονίκη.

Δεν απαιτούσε να δουλεύω με Classes αλλά και να χρειαζόταν θα τις χρησιμοποιούσα για να δουλέψω, πολύ πίνα έπεσε Lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω και σε μεγάλα έργα που είχαν παρόμοια τακτική όχι κλάσεις όχι version control , όχι τεστ  και μια χαρά βγάζουν χρήματα και πουλανε.

Για να καταλάβω δηλαδή, λες ότι αυτό είναι συγκεκριμένη τακτική της εταιρίας-ομάδας και γίνεται επίτηδες (για καλύτερη παραγωγικότητα-κέρδος ή κάτι άλλο) και όχι από άγνοια-βαρεμάρα-τσαπατσουλιά-ασχετοσύνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δηλαδή, λες ότι αυτό είναι συγκεκριμένη τακτική της εταιρίας-ομάδας και γίνεται επίτηδες (για καλύτερη παραγωγικότητα-κέρδος ή κάτι άλλο) και όχι από άγνοια-βαρεμάρα-τσαπατσουλιά-ασχετοσύνη;

Απο αυτά που λες πιστεύω κυρίως. Πχ σε μια τέτοια περίπτωση είχα προσπαθήσει να εισάγω Git και βρίζανε όλοι "τι μαλακία είναι" και "γιατι να παιδεύομαι τοση ώρα" , "εγώ έκανα copy paste και είμαι μια χαρα" "ποιο το νόημα αν σου κάνει τη ζωή δυσκολη".

Εξάλλου αν έχουν μάθει με ένα τρόπο μετά άντε να τον αλλάξουν.. θα σου πει πήγαινε πες στο πελάτη "δε σας κάναμε το χ/υ feature διότι θέλαμε να το κάνουμε με κλασεις και δε προλάβαμε"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω defacer για την συμβουλη, θα σε ακουσω

 

Φιουφ... μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος απόψε.

 

Με την ευκαιρία, μη μάθεις ποτέ σε τι κάνει compile η PHP γιατί παίζει να ανατιναχτεί ο εγκέφαλός σου.

 

Απο αυτά που λες πιστεύω κυρίως. Πχ σε μια τέτοια περίπτωση είχα προσπαθήσει να εισάγω Git και βρίζανε όλοι "τι μαλακία είναι" και "γιατι να παιδεύομαι τοση ώρα" , "εγώ έκανα copy paste και είμαι μια χαρα" "ποιο το νόημα αν σου κάνει τη ζωή δυσκολη".

Εξάλλου αν έχουν μάθει με ένα τρόπο μετά άντε να τον αλλάξουν.. θα σου πει πήγαινε πες στο πελάτη "δε σας κάναμε το χ/υ feature διότι θέλαμε να το κάνουμε με κλασεις και δε προλάβαμε"

 

Το ότι μπορείς να γράφεις σκατά κώδικα με σκατά πρακτικές και παρόλα αυτά να βγάζεις λεφτά δεν είναι καινούριο. Και αν κάποιος έρθει και σου πει "ναι whatever αλλά στην τελική αφού βγαίνουν τα λεφτά γιατί να ασχολούμαι", οφείλεις να το πάρεις at face value και να το σεβαστείς αν είναι τα μυαλά σου εντάξει.

 

ΑΛΛΑ αυτό για να ισχύει πρέπει να συντρέχουν δύο προϋποθέσεις:

  1. Έχεις την ιδιότητα του επιχειρηματία (που βάζει τα λεφτά στην τσέπη) και όχι του μισθωτού developer.
  2. Το προϊόν και η φύση των πελατών σου είναι τέτοια που δεν κινδυνεύεις να μείνεις με το πουλί στο χέρι από ανταγωνισμό ενδέχεται σε τεχνικό επίπεδο να σε κάνει παλιάτσο.

Όσον αφορά το 1, ελπίζω δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατί σαν επιχειρηματίας όταν είσαι on schedule δε σε νοιάζει τίποτα άλλο, ενώ σα developer αν γράφεις μαλακίες και δε μαθαίνεις τίποτα απλά σκάβεις το λάκκο σου. Και δεν έχει νόημα να το εξηγήσω κιόλας, αυτό ή το καταλαβαίνεις με το που το ακούς ή καλά κρασιά. Προσωπικά όσους ακούω να λένε τέτοιες ιστορίες είναι 3-4 κουτιά που σε πάνε για καμμένο χαρτί και όλως κατα τύχη τα τσεκάρουν κάθε φορά όλα (ή σχεδόν). Δεν είναι σκόπιμο να γίνω πιο συγκεκριμένος.

 

Όσον αφορά το 2, δεν είναι βέβαια τυχαίο το γεγονός ότι όταν ακούς τέτοιες ιστορίες από κόσμο που είτε είναι συνηθισμένοι να γράφουν πράγματα χωρίς ανταγωνισμό (δουλειές με γνωστούς ή σταθερούς πελάτες κλπ), είτε δεν έχουν δουλέψει ποτέ σε σοβαρό project (πχ μήνες+ δουλειάς από 3+ άτομα) που παραδίδεται μετά σε άλλους.

 

TL;DR: Ένα εμπορικό προϊόν μπορεί να μεγαλουργεί ακόμα κι όταν είναι γραμμένο με άθλιο τεχνικά τρόπο. Αλλά αν είσαι developer και από αυτό βγάζεις το συμπέρασμα ότι η τεχνική αθλιότητα δεν είναι πρόβλημα, έχεις μεγάλο θέμα που πρέπει να λύσεις.

 

Τέλος, είναι υποθέτω απίθανο να περάσει κάποιος από το thread που θα του είναι χρήσιμο αυτό το link, αλλά να πάει το παλιάμπελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την ευκαιρία, μη μάθεις ποτέ σε τι κάνει compile η PHP γιατί παίζει να ανατιναχτεί ο εγκέφαλός σου.

 

Implementation language C (primarily; some components C++)

χρειάζομαι ψυχίατρο 

 

τέλος πάντων. Ωραίο Link έδωσες.

Η απάντηση στο stackoverflow λέει ότι τις χρειαζόμαστε τις Classes για να μη χαθούμε με τις μεταβλητές.

Η λύση defacer για να μη χάνεσαι με τις πολλές μεταβλητές που χρησιμοποιείς είναι να τις χωρίσεις σε ομάδες και να είναι σε array. Έτσι και όπου θες τις πας όλες μαζί και μπορείς να τις κάνεις όλες μαζί unset και ότι θες. Βέβαια το πρώτο που πρέπει να μάθεις είναι να γράφεις minimal κώδικα, θα είσαι ποιο αποδοτικός  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Implementation language C (primarily; some components C++)

χρειάζομαι ψυχίατρο 

 

Ναι βέβαια δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο implementation language και στο σε τι κάνει compile.

Η απάντηση στο stackoverflow λέει ότι τις χρειαζόμαστε τις Classes για να μη χαθούμε με τις μεταβλητές.

 

Όχι, δε λέει αυτό το πράγμα. Αυτό κατάλαβες εσύ, πιθανώς γιατί μέχρι το σημείο που έχεις φτάσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις είναι "πολλές μεταβλητές".

 

You don't understand the purpose of C++ or OO because to you it seems, that your application simply needs to store data. This data is stored in variables. Why would you want to make a variable inaccessible since then you can't access it? By making everything public, or better yet global, you can read data from anywhere and there's no problems. And you are right, based on the scale of the projects you are currently writing, there's probably not that many problems (or there are, but you just haven't become aware of them yet).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω και σε μεγάλα έργα που είχαν παρόμοια τακτική όχι κλάσεις όχι version control , όχι τεστ

Για να καταλάβω δηλαδή, λες ότι αυτό είναι συγκεκριμένη τακτική της εταιρίας-ομάδας και γίνεται επίτηδες (για καλύτερη παραγωγικότητα-κέρδος ή κάτι άλλο) και όχι από άγνοια-βαρεμάρα-τσαπατσουλιά-ασχετοσύνη;

είχα προσπαθήσει να εισάγω Git και βρίζανε όλοι "τι μαλακία είναι" και "γιατι να παιδεύομαι τοση ώρα" , "εγώ έκανα copy paste και είμαι μια χαρα" "ποιο το νόημα αν σου κάνει τη ζωή δυσκολη".

Όσον αφορά το 2, δεν είναι βέβαια τυχαίο το γεγονός ότι όταν ακούς τέτοιες ιστορίες από κόσμο που είτε είναι συνηθισμένοι να γράφουν πράγματα χωρίς ανταγωνισμό (δουλειές με γνωστούς ή σταθερούς πελάτες κλπ), είτε δεν έχουν δουλέψει ποτέ σε σοβαρό project (πχ μήνες+ δουλειάς από 3+ άτομα) που παραδίδεται μετά σε άλλους.

Χαχα τι μου θυμίσατε τώρα. Μια και το νήμα είναι ό,τι να ναι, ας βάλω ένα απόσπασμα από διάλογο στο irc.

 

 

 

### Log session started at Σαβ Ιουλ 9 10:43:11 2011 ###

[21:14:13] <GNOSTOS_AGNOSTOS> psinetai kaneis na mpei sto development apo auto to project? (tade url)

[21:14:27] <GNOSTOS_AGNOSTOS> 8elw dynatous se C

[21:16:00] <user1> 1. yparxoyn hdh paromoies vivlio9hkes, poy einai arketa kales (snip) 2. den vlepw na exeis grapsei tpt

[21:24:10] <2user> κοίταξες τον κώδικα σε αυτές τις υπάρχουσες μήπως μπορεί εύκολα να επεκταθούν ώστε να δουλεύουν στις συνθήκες που θέλεις ?

[21:24:32] <2user> έτσι θα βοηθήσεις το υπάρχον project αντί να τα ξαναγράψεις όλα

[21:24:47] <GNOSTOS_AGNOSTOS> nai kai dysthxws exoun poly low level ASM se inline se C kai de me boh8aei

 

### Log session started at Κυρ Ιουλ 10 13:46:09 2011 ###

[19:15:38] <GNOSTOS_AGNOSTOS> Dokimaste kai peste mou pws ta paei sto diko sas PC... (tade url)

 

[19:18:18] <GNOSTOS_AGNOSTOS> den exw balei sources sto SVN...

[19:18:21] <GNOSTOS_AGNOSTOS> ta exw se zip

 

[19:18:50] <GNOSTOS_AGNOSTOS> sto link pou edwsa mono

 

[19:32:20] <2user> χρησιμοποιείς κάποιο ide ?

[19:32:23] <GNOSTOS_AGNOSTOS> oxi

[19:32:29] <GNOSTOS_AGNOSTOS> sto GEdit

 

[19:32:40] <user1> giati afhneis kenes grammes? den einai opws sto phd pyo 9eleis na aykshseis texnhta to mege9oys toy

[19:32:42] <2user> α γιατί τα αρχικά σχόλια έχουν crlf ενώ από εκεί και πέρα έχουν lf

[19:33:06] <GNOSTOS_AGNOSTOS> mou aresei na einai ka8aros o kwdikas

[19:33:11] <GNOSTOS_AGNOSTOS> kai de mporw naeinai kolhmena

[19:33:13] <user1> e tote vaze 2 kenes grammes

[19:33:19] <user1> 9a einai 2 fores pio ka9aros

[19:35:20] <2user> ναι είναι λίγο ενοχλητικές οι κενές γραμμές αλλά αφού σε βολεύει your call

[19:35:30] <user1> pws 9a gemisei to phd toy

[19:35:36] <user1> kai times new roman 14

...

[19:53:34] <2user> αν πάντως σκοπεύεις να το τελειώσεις, χρησιμοποίησε ένα scm (πχ git, mercurial, fossil, whatever)

[19:53:37] <2user> θα σε βοηθήσει

[19:54:01] <user1> exei hdh dialeksei to whatever=zip

 

[19:54:09] <GNOSTOS_AGNOSTOS> exw to SVN alla einai mikro project gia na to balw se repo sto Sourceforge

[19:54:22] <GNOSTOS_AGNOSTOS> oute kan o kopos

 

[19:55:13] <2user> και 100 γραμμές (χωρίς τα κενά) να είναι πάλι αξίζει

 

[20:05:16] <2user> και οι μεταβλητές σου είναι N, X, P, S

[20:05:42] <2user> και δεν θέλεις και scm κιόλας :Ρ σε ένα μήνα δεν θα θυμάσαι τι κάνει η κάθε μεταβλητή

...

[20:24:11] <2user> βάλε και ένα scm και αποθήκευε κάθε αλλαγή που κάνεις

[20:25:17] <2user> σε dvcs όπως git,mercurial δεν θέλει καθόλου κόπο. όλα γίνονται τοπικά πιο γρήγορα και από 983ms

 

[20:26:41] <GNOSTOS_AGNOSTOS> basika to netbeans to exw mono gia java php kai etsi

[20:26:53] <GNOSTOS_AGNOSTOS> protimw hard core text editor se c/c++

 

 

Τα ίδια επιχειρήματα "τι να το κάνεις το git, το zip αρκεί", "οι μεταβλητές δεν χρειάζεται να έχουν περιγραφικά ονόματα γιατί γνωρίζω τι κάνει ο κώδικας", "δεν χρειάζομαι ide", κτλ.

 

Ο developer είναι ο γνωστός άγνωστος που έρχεται κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ (και έχει και "επιτυχημένη" εταιρία που κατασκευάζει software).

 

Ο πλήρης διάλογος είναι καμμιά 7K γραμμές κωμωδίας και ασταμάτητου γέλιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...