Προς το περιεχόμενο

Πότε κάνει compile μια γλώσσα προγραμματισμού C LIKE σε C και πότε σε C++


exarhis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς λέγοντας ότι θα χάσω τα μυαλά μου αν το μάθω ; Τον compiler τον φτιάχνει η Yacc και το αποτέλεσμα που βγάζει είναι C κώδικας . Που είναι το περίεργο ;

 

@παπι Είναι και interpreter και compiler


@defacer Όλες οι κοινές γλώσσες προγραμματισμού χρησιμοποιούν την C στο τελευταίο επίπεδό τους. Όλες εκτός από την Java

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

interpreter δεν ειναι;

 

Όχι, compiler κανονικότατα.

 

Καλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς λέγοντας ότι θα χάσω τα μυαλά μου αν το μάθω ; Τον compiler τον φτιάχνει η Yacc και το αποτέλεσμα που βγάζει είναι C κώδικας . Που είναι το περίεργο ;

 

Και ο C κώδικας αυτός διαβάζει το PHP source και βγάζει... hint, δε βγάζει ούτε C, ούτε C++, ούτε assembly, ούτε machine code.

 

Περίεργο δεν είναι, είναι απλά αστείο όλο αυτό που έγραψες στην αρχή ενώ δεν υποψιάζεσαι καν από ποιά βήματα περνάει ο PHP κώδικας μέχρι να φτάσει σε CPU instructions.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα τι μου θυμίσατε τώρα. Μια και το νήμα είναι ό,τι να ναι, ας βάλω ένα απόσπασμα από διάλογο στο irc.

 

 

 

 

 

 

Τα ίδια επιχειρήματα "τι να το κάνεις το git, το zip αρκεί", "οι μεταβλητές δεν χρειάζεται να έχουν περιγραφικά ονόματα γιατί γνωρίζω τι κάνει ο κώδικας", "δεν χρειάζομαι ide", κτλ.

 

Ο developer είναι ο γνωστός άγνωστος που έρχεται κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ (και έχει και "επιτυχημένη" εταιρία που κατασκευάζει software).

 

Ο πλήρης διάλογος είναι καμμιά 7K γραμμές κωμωδίας και ασταμάτητου γέλιου.

 

George Delaportas? :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, compiler κανονικότατα.

 

 

Και ο C κώδικας αυτός διαβάζει το PHP source και βγάζει... hint, δε βγάζει ούτε C, ούτε C++, ούτε assembly, ούτε machine code.

 

Περίεργο δεν είναι, είναι απλά αστείο όλο αυτό που έγραψες στην αρχή ενώ δεν υποψιάζεσαι καν από ποιά βήματα περνάει ο PHP κώδικας μέχρι να φτάσει σε CPU instructions.

 

1) Κάνει ξεχωριστά και μεταγλώττιση και compile τον κώδικα η PHP.

 

2) Μόνο εσύ το βλέπεις αστείο αυτό, και σίγουρα γελάς μόνος σου τώρα  :cry:

Σε όλες μα όλες τις γλώσσες προγραμματισμού το τελευταίο επίπεδο το αναλαμβάνει η C. Σε όλες εκτός από την Java. Πριν την C το ΧΑΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες μα όλες τις γλώσσες προγραμματισμού το τελευταίο επίπεδο το αναλαμβάνει η C. Σε όλες εκτός από την Java. Μετά την C το ΧΑΟΣ

Σε όλες  :-D εκτός από τη Java; Για πες, στη Java ποιός αναλαμβάνει το τελευταίο επίπεδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την C το ΧΑΟΣ και μετά την C πάλι το χάος υπάρχει. Θα τα ξαναπούμε όταν εφευρεθούν οι metaClasses, ίσως ξέρεις ποιο πολλά από εμένα για τις metaClasses τότε, έτσι ώστε να γελάς. Καλό κάνει το γέλιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες η VB6 είναι machine code...και έχει ένα dll για βοήθημα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ C.

(παρεμπιπτόντως δουλεύω σήμερα φτιάχνοντας private μεταβλητές στα αντικείμενα της M2000)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την C το ΧΑΟΣ και μετά την C πάλι το χάος υπάρχει. Θα τα ξαναπούμε όταν εφευρεθούν οι metaClasses, ίσως ξέρεις ποιο πολλά από εμένα για τις metaClasses τότε, έτσι ώστε να γελάς. Καλό κάνει το γέλιο ...

Που ναξερες πως οι classes στη c++ υλοποιούνται όπως οι συναρτήσεις στη c.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και μια ιστορία για να ελαφρύνει λίγο ο defacer.

 

Σε ένα brake throught που έκανα με DMT συνάντησα κάποιους εξωγήινους οι οποίοι μου μίλησαν για μια θεωρία όσο αναφορά τον προγραμματισμό. Μου είπαν ότι όταν προγραμματίζω σε οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού σαν να προγραμματίζω σε C τότε αυτό που κάνω είναι να προγραμματίζω σε Intelligent *. ;Όπου * η γλώσσα προγραμματισμού. Αν προγραμματίζω στη PHP χωρίς Classes τότε δε προγραμματίζω σε PHP αλλά σε iPHP ή Intelligent PHP.  Αντίστοιχα iC# , iPython ...

 

Σοβαρά το λέω δε κάνω πλάκα. Για του λόγου του αληθές να εδώ στο insomnia το είχα γράψει, ακριβός μετά την επιστροφή από το DMT void. 14 δεκεμβριού του 2014 πω πω ταξίδι !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σόρρυ. Νόμιζα πως θυμόσασταν την Intelligent C, οπότε είπα να μην τη σκάψω. Ελπίζω να μην καήκατε τσάμπα ως εδώ. :P

 

χαχαχαχαχ ειναι ο intelligent C και ελεγα τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...