Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πτήση, πληροφορίες, pro tips κλπ


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mayday να δεις για αρχη..

κλαίωωωωω!!!!

προχθές γυρίσαμε από Γερμανία, και σε όλη τη διαδρομή κάναμε αναπαράσταση τα cockpit alarms.

μπιπ μπιπ μπιπ, terrain και τέτοια..

 

γελάγαμε κοτζάμ μουλάρια σα χαζά με το αεροπλάνο τίγκα..

 

 

 

 

Βρήκαμε και το left falantzi που ψάχνανε τα φιλαράκια..

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nice try υπαλληλοι του οσε εδω μεσα χαχαχα ts κανε αυτα που σου ειπαν οι προηγουμενοι και εισαι κομπλε και γω την πρωτη φορα που πεταξα οι αλλοι μου ελεγαν μην φοβασαι ενω εγω πετουσα απτη χαρα μου χαχα, επισης να εχεις μαζι σου τσιχλες οπως ειπαν και πιο πριν και καλη πτηση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Στις 26 του μήνα έχω τα γενέθλια μου και λέω να ανέβω στη Θεσσαλονίκη. Είδα ότι τα εισητήρια για αεροπλάνο είναι ακριβά, εκτός από την ryanair με την οποία θα πετάξω κατά 99% λόγω τιμής. Αυτή θα είναι η πρώτη μου πτήση οπότε μπορείτε να μου πείτε τι να προσέξω στο αεροδρόμιο, και δίαφορα πράγματα που πρέπει να ξέρω; Θα πετάξω από Ελ.Βενιζέλος. Επίσης τα εισητήρια τα κλείνω από τώρα ή να πάω στο αεροδρόμιο; Ευχαριστώ :)

μπουγάτσα με κερί;

 

καλά να περάσεις στα καρντάσια, και πολύχρονος.

 

Μια σημείωση για τις ομίχλες. Αρκετές φορές, το αεροδρόμιο μακεδονία έχει ομίχλη το πρωί και πτήσεις που φτάνουν εκεί πριν τις 9 μπορεί να μην μπορούν να προσγειωθούν και να επιστρέψουν. Και συνήθως δεν υπάρχει δυνατότητα να βρεις άλλη μέχρι το μεσημέρι.

Μπορεί να συμβεί. Για να είσαι πιο σίγουρος , κλείνεις πτήση που προσγειώνεται μετά τις 9, αλλά αυτές είναι πιο ακριβές.

Ανάλογα και τον καιρό βέβαια.

 

Επειδή μιλάμε για ryanair, θα πρέπει να μελετήσεις προσεκτικά τους όρους της κράτησης, και τα ψιλά γράμματα γιατί αν θέλεις κάτι εκτός αυτών που αναφέρουν , ή δεν τηρήσεις κάποιον όρο σε πετσώνουν στη χρέωση και χάνεται η προσφορά.

 

Μπορεί να μην επιτρέπεται καν να έχεις hand luggage. Ότι κουβαλάς, αυστηρά να είναι εντός των διαστάσεων και των ορίων βάρους που αναφέρουν.

Επίσης αυστηρά τη διαδικασία check-in (νομίζω μόνο web check-in έχουν, αλλιώς σε χρεώνουν αν πας σε γκισέ).

 

Νομίζω χρεώνουν πιο ακριβά και κάποιες θέσεις της οικονομικής (αν θέλεις να τις επιλέξεις), οπότε έχε το νου σου όταν κάνεις check-in.

 

Και δες πότε ανοίγει το web chek-in τους και μέχρι πότε μπορείς να το κάνεις.

Νομίζω και εκεί κάνουν πονηριές και έχεις λίγο χρόνο για να το κάνεις. Συνήθως ανοίγει 24 ώρες πριν την πτήση.

Αν ξεχαστείς, πλερώνεις. Αν βγάλεις εισιτήριο με επιστροφή, το ίδιο ισχύει και για αυτή την πτήση. Θα πρέπει να το κάνεις στη Θεσ/νίκη όταν ανοίξει η σελίδα.

 

Με το web check-in δηλώνεις θέση στο αεροπλάνο και ότι άλλο σου ζητάει, και με την ολοκλήρωση σου βγάζει το boarding pass (είτε σε pdf είτε σε mobile version είτε στο στέλνει με mail).

Το τυπώνεις ή το αποθηκεύεις στο κινητό, γιατί με αυτό επιβιβάζεσαι (αυτό είναι το εισιτήριο δηλαδή). Θα το ζητήσουν για να περάσεις στον έλεγχο ασφαλείας, και μετά κατά την επιβίβαση (εκεί θα το σκανάρουν).

Καλό είναι να το τυπώσεις. Φαντάσου να πάθει τίποτα το κινητό και να μην το έχεις εκείνη την ώρα. Ή να σβηστεί ..

 

Η καθαρή πτήση είναι max 20 λεπτά. Πιο πολλή ώρα είναι ο έλεγχος ασφαλείας και το boarding.

 

Δε σερβίρουν τίποτα στο αεροπλάνο, πιες νερό έξω, γιατί δεν επιτρέπεται να πάρεις και μπουκαλάκι (είναι άνω των 100ml).

 

Τους κανόνες ασφαλείας τους ανέφεραν και τα παιδιά πιο πριν (υγρά σε σακούλα που σφραγίζει και ξεσφραγίζει , και μέχρι 100 ml το μπουκάλι και σύνολο 1 λίτρο, αλλιώς σε κανονική αποσκευή στο cargo).

Αν έχεις laptop θα το βγάλεις από την τσάντα για να το ελέγξουν ξεχωριστά, και καλό είναι να μη φοράς πολλά μεταλλικά αντικείμενα για να μη γδύνεσαι. Μια κλασσική ζώνη περνάει, αλλά μια με αγκράφα motorhead ή καρφιά θα χτυπάει και θα σε βάλουν να τη βγάλεις για να περάσεις.

 

Να είσαι έγκαιρα στο αεροδρόμιο , αν δεν έχεις βαλίτσες να δώσεις πας κατευθείαν για έλεγχο ασφαλείας και επιβίβαση.

Υπολόγισε ότι από την ώρα που θα φτάσεις στο Ελ. Βενιζέλος θες και κανένα τέταρτο -εικοσάλεπτο (περπάτημα μέχρι την είσοδο στις πύλες , και τον έλεγχο ασφαλείας).

 

 

Ναι και αυτο μια χαρά δουλεύει.

 

Ξέχασα και κατι άλλο. Φευγοντας, το σαβουαρ βιβρ επιβάλλει χειραψία με τον πιλότο ή ελαφρό χτυπηματακι στην πλατη του. Είπαμε, πρωτη φορα πετας αλλα μην εισαι απολιτιστος!

χαχαχαχαχαχαχαχα, φαντάζομαι τα μούτρα του πιλότου αν το κάνει αυτό.

Ρε μην το δουλεύετε το παιδί!

 

Επίσης, παρακαλώ πολύ αδερφέ, ΜΗΝ χειροκροτήσεις στην προσγείωση.

Μετά από πολλά χρόνια, φέτος μας ελέησε ο θεός και το ζήσαμε σε πτήση με έλληνες επιβάτες.

Ούτε ένας δε χειροκρότησε.

Γίναμε Ευρωπαίοι κι εμείς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση κι από μένα.

 

Χειραποσκευή πρέπει να είναι πάντα κάποια βαλίτσα/μεγάλος σάκος ή γίνεται κι απλά να είναι μια τσάντα απλή σχολικού τύπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κι από μένα.

 

Χειραποσκευή πρέπει να είναι πάντα κάποια βαλίτσα/μεγάλος σάκος ή γίνεται κι απλά να είναι μια τσάντα απλή σχολικού τύπου;

Φυσικα και γίνετε,εγω οταν ταξιδευω εχω μια μεγαλη τσαντα polo,απλα κοιτα να ναι οκ στις διαστάσεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κλείνω τη μύτη μου και φυσάω :)

Αρκεί να μην εχεις φαει νωρίτερα φασολάδα ... ειναι κλειστός χώρος ... καταλαβαίνεις (περα που θα σε μπουζουριασουν για χημικη επιθεση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρένο και πάλι τρένο , όπως έλεγαν και οι παλαιοί "αργά βαδίζω ζωή κερδίζω"

+ τις όμορφες διαδρομες

Ζωές που χάθηκαν σε μέσα μεταφοράς στην Ευρώπη

 

Στο δρόμο (αυτοκίνητο, μοτοσικλέτα) 28.126

Τρένο 1.133

Πλοίο 92

Αεροπλάνο 18

 

Πηγή: Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Στατιστική Υπηρεσία, στοιχεία 2012 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που είναι εύκαιρο το θέμα, ας ρωτήσω κάτι για aegean

Μαζί με τη χειραποσκευή μπορώ να έχω και μια τσάντα πλάτης(σα σχολική-όχι καμιά μεγάλη) ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που είναι εύκαιρο το θέμα, ας ρωτήσω κάτι για aegean

Μαζί με τη χειραποσκευή μπορώ να έχω και μια τσάντα πλάτης(σα σχολική-όχι καμιά μεγάλη) ε?

Μπορείς ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρο αυτό; Γιατι εχω μια μικρή τσάντα "ταχυδρομου" και μια χαρα τη βγαζω αλλα για μεγαλύτερη δεν ξέρω.

100%

 

Πάντα λουκάνικο+backpack στην καμπίνα. Np ποτέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζωές που χάθηκαν σε μέσα μεταφοράς στην Ευρώπη

 

Στο δρόμο (αυτοκίνητο, μοτοσικλέτα) 28.126

Τρένο 1.133

Πλοίο 92

Αεροπλάνο 18

 

Πηγή: Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Στατιστική Υπηρεσία, στοιχεία 2012 

 

Καπου ειχα διαβασει οτι ειναι πιο πιθανο να πεθανεις απο κεραυνο παρα απο αεροπορικο. Επισης ο κοσμος παθαινει αμοκ οταν ακουει για ενα δυστυχημα αν ομως αντιληφθουμε ποσες χιλιαδες πτησεις εκτελουνται καθημερινα, θα δουμε οτι το ποσοστο ειναι παρα παρα πολυ χαμηλο

μπουγάτσα με κερί;

 

καλά να περάσεις στα καρντάσια, και πολύχρονος.

 

Μια σημείωση για τις ομίχλες. Αρκετές φορές, το αεροδρόμιο μακεδονία έχει ομίχλη το πρωί και πτήσεις που φτάνουν εκεί πριν τις 9 μπορεί να μην μπορούν να προσγειωθούν και να επιστρέψουν. Και συνήθως δεν υπάρχει δυνατότητα να βρεις άλλη μέχρι το μεσημέρι.

Μπορεί να συμβεί. Για να είσαι πιο σίγουρος , κλείνεις πτήση που προσγειώνεται μετά τις 9, αλλά αυτές είναι πιο ακριβές.

Ανάλογα και τον καιρό βέβαια.

 

Επειδή μιλάμε για ryanair, θα πρέπει να μελετήσεις προσεκτικά τους όρους της κράτησης, και τα ψιλά γράμματα γιατί αν θέλεις κάτι εκτός αυτών που αναφέρουν , ή δεν τηρήσεις κάποιον όρο σε πετσώνουν στη χρέωση και χάνεται η προσφορά.

 

Μπορεί να μην επιτρέπεται καν να έχεις hand luggage. Ότι κουβαλάς, αυστηρά να είναι εντός των διαστάσεων και των ορίων βάρους που αναφέρουν.

Επίσης αυστηρά τη διαδικασία check-in (νομίζω μόνο web check-in έχουν, αλλιώς σε χρεώνουν αν πας σε γκισέ).

 

Νομίζω χρεώνουν πιο ακριβά και κάποιες θέσεις της οικονομικής (αν θέλεις να τις επιλέξεις), οπότε έχε το νου σου όταν κάνεις check-in.

 

Και δες πότε ανοίγει το web chek-in τους και μέχρι πότε μπορείς να το κάνεις.

Νομίζω και εκεί κάνουν πονηριές και έχεις λίγο χρόνο για να το κάνεις. Συνήθως ανοίγει 24 ώρες πριν την πτήση.

Αν ξεχαστείς, πλερώνεις. Αν βγάλεις εισιτήριο με επιστροφή, το ίδιο ισχύει και για αυτή την πτήση. Θα πρέπει να το κάνεις στη Θεσ/νίκη όταν ανοίξει η σελίδα.

 

Με το web check-in δηλώνεις θέση στο αεροπλάνο και ότι άλλο σου ζητάει, και με την ολοκλήρωση σου βγάζει το boarding pass (είτε σε pdf είτε σε mobile version είτε στο στέλνει με mail).

Το τυπώνεις ή το αποθηκεύεις στο κινητό, γιατί με αυτό επιβιβάζεσαι (αυτό είναι το εισιτήριο δηλαδή). Θα το ζητήσουν για να περάσεις στον έλεγχο ασφαλείας, και μετά κατά την επιβίβαση (εκεί θα το σκανάρουν).

Καλό είναι να το τυπώσεις. Φαντάσου να πάθει τίποτα το κινητό και να μην το έχεις εκείνη την ώρα. Ή να σβηστεί ..

 

Η καθαρή πτήση είναι max 20 λεπτά. Πιο πολλή ώρα είναι ο έλεγχος ασφαλείας και το boarding.

 

Δε σερβίρουν τίποτα στο αεροπλάνο, πιες νερό έξω, γιατί δεν επιτρέπεται να πάρεις και μπουκαλάκι (είναι άνω των 100ml).

 

Τους κανόνες ασφαλείας τους ανέφεραν και τα παιδιά πιο πριν (υγρά σε σακούλα που σφραγίζει και ξεσφραγίζει , και μέχρι 100 ml το μπουκάλι και σύνολο 1 λίτρο, αλλιώς σε κανονική αποσκευή στο cargo).

Αν έχεις laptop θα το βγάλεις από την τσάντα για να το ελέγξουν ξεχωριστά, και καλό είναι να μη φοράς πολλά μεταλλικά αντικείμενα για να μη γδύνεσαι. Μια κλασσική ζώνη περνάει, αλλά μια με αγκράφα motorhead ή καρφιά θα χτυπάει και θα σε βάλουν να τη βγάλεις για να περάσεις.

 

Να είσαι έγκαιρα στο αεροδρόμιο , αν δεν έχεις βαλίτσες να δώσεις πας κατευθείαν για έλεγχο ασφαλείας και επιβίβαση.

Υπολόγισε ότι από την ώρα που θα φτάσεις στο Ελ. Βενιζέλος θες και κανένα τέταρτο -εικοσάλεπτο (περπάτημα μέχρι την είσοδο στις πύλες , και τον έλεγχο ασφαλείας).

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχα, φαντάζομαι τα μούτρα του πιλότου αν το κάνει αυτό.

Ρε μην το δουλεύετε το παιδί!

 

Επίσης, παρακαλώ πολύ αδερφέ, ΜΗΝ χειροκροτήσεις στην προσγείωση.

Μετά από πολλά χρόνια, φέτος μας ελέησε ο θεός και το ζήσαμε σε πτήση με έλληνες επιβάτες.

Ούτε ένας δε χειροκρότησε.

Γίναμε Ευρωπαίοι κι εμείς !

 

Αν παρει μπουκαλακι μετα τον σωματικο ελεγχο, μπορει να το παρει κανονικα μαζι του στο αεροσκαφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...