Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πτήση, πληροφορίες, pro tips κλπ


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ειναι ανάλογα με την εταιρία. Μου εχει τυχει σε γιορτες που κατεβαινουν όλοι φορτωμενοι, ακομα και να μου τη ζυγισουν αμεσως πριν μπω στο αεροπλανο.

Ναι πρέπει να παίζει ρόλο η περίοδος αλλά και ο υπάλληλος.

 

(Μπορεί και η περίοδος του υπαλλήλου! :P )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mayday να δεις για αρχη..

Η τις φωτογραφίες από το Helios που κάποιο "παλικάρι" είχε δώσει link σε παρόμοιο thread εδώ μέσα, νταξει βέβαια εγώ φταίω που το είχα πατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να γραψει τις κινησεις που πρεπει να κανεις απο την στιγμη που φτασεις στο αεροδρομιο μεχρι την στιγμη που θα μπεις στο αεροπλανο?

 

και γω θα ξαναμπω σε αεροπλανο μετα απο 25 χρονια και φυσικα δεν θυμαμαι τιποτα!

 

Με aegean θα ειμαι για θεσσαλονικη.Μη μας κοροιδευουν κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας κανεις το τσεκ ιν, δινεις τις αποσκευες που εχεις και περιμενεις στο gate που θα λεει το εισιτηριο σου.

Αυτό ή μπορεις να κανεις check in απο το σπιτι σου, έχωντας της καρτα επιβίβασης στο κινητο σου.

 

http://el.aegeanair.com/#check-in

 

Q&A

http://el.aegeanair.com/taksidepste/check-in/online-check-in/?_ga=1.145510900.1356515535.1456324800

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια αυτο που σκαναρουν ειναι ο qr κωδικας ο οποίος είναι είτε πάνω σε χαρτί (καρτα επιβίβασης) είτε στο κινητο σου σε μορφή φωτογραφίας (online check in) οποτε δεν νομιζω οτι παει αναλογα με το αεροδρομιο :)

 

H easyjet σιγουρα υποστηρίζει online check in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια αυτο που σκαναρουν ειναι ο qr κωδικας ο οποίος είναι είτε πάνω σε χαρτί (καρτα επιβίβασης) είτε στο κινητο σου σε μορφή φωτογραφίας (online check in) οποτε δεν νομιζω οτι παει αναλογα με το αεροδρομιο :)

 

H easyjet σιγουρα υποστηρίζει online check in

Είναι ανάλογα με το αεροδρόμιο, όπως και η ryanair. Έχουν στο σάιτ μια λίστα με αεροδρόμια που δεν περνάει η ηλεκτρονική κάρτα. Λογικά το Μακεδονία δεν είναι μέσα, συνήθως είναι κανένα μικρό ξεχασμένο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με αυτο με τα 100ml και τις ναιλον σακουλες τι παιζει ακριβως?Ειναι μονο για την rayanair?

 

Πχ ενα αποσμητικο spray,μια λακ μαλλιων,ενα σαμπουαν,ενα ντους και ενα μπουκαλι ποτο που θελω να παρω μαζι μου σαν δωρο ειναι οκ?Ολα ειναι πανω απο 100ml το καθενα.

 

Αυτα πχ μπορω να τα χω μαζι μου στην καμπινα η πρεπει να πανε στο αμπαρι του αεροπλανου?Η δεν μπορω να τα παρω καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να τα πάρεις επάνω

ναι,ε..

Διαβασα στης aegean οτι οι οικονομικες θεσεις (μαλλον αυτην εχω) δικαουνται μονο μια χειραποσκευη 8 κιλων επανω.Οποτε αν δεν μπορω να τα παρω πανω και δεν εχω δυνατοτητα να τα βαλω κατω τι γινεται?

Μηπως δεν καταλαβα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παίρνεις μαζί σου απλά. Ή τα ψωνίζεις αφού περάσεις τον έλεγχο, από τα καταστήματα εντός ή όταν φτάσεις στο προορισμό. Πριν ρωτήσεις γιατί, διότι είναι ελεγμενα τα προϊόντα εντός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα υγρα που θελει να παρει καποιος μαζι του (πχ κολωνιες, αλλα σκευασματα ιατρικα κλπ) τι παιζει ρε παιδια;

Πρεπει να τα εχεις σε ξεχωριστει σακουλιτσα, ανα 100ml max, και τα περνας ξεχωριστο ελεγχο, και δεν πρεπει να ειναι στις 'κυριως' αποσκευες αλλα μονο στην καμπινα στην χειραποσκευη;

 

Καλα, για νερο νομιζω μπορεις να αγορασεις μετα το check in ή και μες το αεροπλανο, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα υγρα που θελει να παρει καποιος μαζι του (πχ κολωνιες, αλλα σκευασματα ιατρικα κλπ) τι παιζει ρε παιδια;

Πρεπει να τα εχεις σε ξεχωριστει σακουλιτσα, ανα 100ml max, και τα περνας ξεχωριστο ελεγχο, και δεν πρεπει να ειναι στις 'κυριως' αποσκευες αλλα μονο στην καμπινα στην χειραποσκευη;

 

Καλα, για νερο νομιζω μπορεις να αγορασεις μετα το check in ή και μες το αεροπλανο, σωστα;

 

Στην αποσκευη βαλε ο,τι θες. Στη χειραποσκευη πρεπει να ειναι μεσα στα ορια. 

 

Γενικα κιοσκια με καποια ειδη εχει μετα απο τον σωματικο ελεγχο στο Βενιζελος. Αν αγορασεις πριν το σωματικο ελεγχο, τοτε ΔΕΝ περναει. Για το αεροπλανο, εξαρταται στην εταιρια, σε loco ναι μπορεις να αγορασεις, σε legacy σου δινουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα υγρα που θελει να παρει καποιος μαζι του (πχ κολωνιες, αλλα σκευασματα ιατρικα κλπ) τι παιζει ρε παιδια;

Πρεπει να τα εχεις σε ξεχωριστει σακουλιτσα, ανα 100ml max, και τα περνας ξεχωριστο ελεγχο, και δεν πρεπει να ειναι στις 'κυριως' αποσκευες αλλα μονο στην καμπινα στην χειραποσκευη;

 

Καλα, για νερο νομιζω μπορεις να αγορασεις μετα το check in ή και μες το αεροπλανο, σωστα;

Ιατρικά σκευάσματα κλπ πρέπει να τα έχεις χωρισμένα σε μπουκαλάκια των 100 ml και να γράφει τι είναι το καθένα. Για χειραποσκευή μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...