Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Στοκ είναι 95, στα 2.93 με 1.1 βολτ. Στα 4.4 με 1.35 είναι: 95Χ(4.4/2.93)Χ(1.35/1.1)^2

Λογικα χωράνε 4αρια. Δεν έχουν σενσορες θερμοκρασίας τα vrm, άλλες θερμοκρασίες βλέπεις. Την είχα την μητρική, και στα 4.1 με 1.25 ήταν ζεστά.

Το νέο tdp σου βγαίνει, για να μην κανεις πράξεις, ~215watt. Όλα αυτά στα λέω, για να μην κάψεις τίποτα. 215 από 8φασικο, αλλά με μικρές ψυκτρες, δεν είναι λίγα. Ειδικά η πάνω σειρά, έχει πρόβλημα.

Πάρα πολύ σωστά, δεν το είχα υπολογίσει έτσι. Θα ανεβάσω φωτό για το πώς τον έχω τώρα με τα φουρφουρια. Πραγματικά δεν χωράει ο 4αρης. Δεν ξέρω πως αλλιώς γίνεται. 

 

Μετανιώνω την ώρα και την στιγμή που πούλησα ο βλάκας το σετ της υδροψυξης που είχα φτιάξει με πολύ λίγα χρήματα.

https://ibb.co/iWRJCH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην λες τετοια! Κατσε να το βαλω και εκει καπως και ανεβαζω φωτο.

Το εβαλα στα πανω. Με το στρεςς του cpuz παει μεχρι 40 βαθμους και ισσοροπει εκει. :D. Ισως τα βοηθανε οι δυο ανεμιστηρες και κυριως ο πανω που διωχνει κατευθειαν απο αυτα!

Εντωμεταξυ οτι διαβαζει το hwinfo για τον αισθητηρα ''motherboard'' ειναι απο το τσιπακι Nuvoton W83667HG το οποιο δεν μπορω να εντοπισω ακομα αρα δεν ειναι απο τα vrm.

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 40; Είτε είσαι μπομπα, είτε αν μετράς από την ψυκτρα και όχι από ανάμεσα στα τσιπάκια δεν υπάρχει καλη θερμική αγωγιμότητα.

Εχεις αλλάξει παντς; Πολύ καλο για να είναι αληθινό αυτό που μετράς. Πχ στα Volterra τα δικά μου μετράω μέχρι 40-42 με δυο 4αρια φανακια των 15.000 στροφών (οκ αν τρέχουν εκεί πέφτει στα 32). Εγώ μετράω με ~180watt αλλά πάνω στα τσιπάκια και όχι την ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Μόνο 40; Είτε είσαι μπομπα, είτε αν μετράς από την ψυκτρα και όχι από ανάμεσα στα τσιπάκια δεν υπάρχει καλη θερμική αγωγιμότητα.

Εχεις αλλάξει παντς; Πολύ καλο για να είναι αληθινό αυτό που μετράς. Πχ στα Volterra τα δικά μου μετράω μέχρι 40-42 με δυο 4αρια φανακια των 15.000 στροφών (οκ αν τρέχουν εκεί πέφτει στα 32). Εγώ μετράω με ~180watt αλλά πάνω στα τσιπάκια και όχι την ψυκτρα.

Pads ποτέ. Μετράω ανάμεσα στα fins της Ψυκτρας. Είναι μεταλλικό το probe και αν ακουμπήσει κάπου, παπαλα. Πάντως πάνω το κουτί εκεί που είναι τα vrm ζεστενεται αλλά όχι πολύ.

Όταν με το καλό αλλάξω και θερμαγωγιμη, τι pads να πάρω και να βάλω; Πρέπει να έχουν γίνει πέτρα αυτά μετά από τόσα χρόνια (10 χρόνια πέρασαν, εεερε πόσο γρήγορα)

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Pads ποτέ. Μετράω ανάμεσα στα fins της Ψυκτρας. Είναι μεταλλικό το probe και αν ακουμπήσει κάπου, παπαλα. Πάντως πάνω το κουτί εκεί που είναι τα vrm ζεστενεται αλλά όχι πολύ.

Όταν με το καλό αλλάξω και θερμαγωγιμη, τι pads να πάρω και να βάλω; Πρέπει να έχουν γίνει πέτρα αυτά μετά από τόσα χρόνια (10 χρόνια πέρασαν, εεερε πόσο γρήγορα)

Κάτσε ρε συ, τον αέρα μετράς στους 40; Τότε ότι να 'ναι, υπολόγιζε ως και +30 βαθμούς την ψυκτρα και +35 τα τσιπάκια. Αν το ακουμπήσεις το probe τι θα γίνει δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Κάτσε ρε συ, τον αέρα μετράς στους 40; Τότε ότι να 'ναι, υπολόγιζε ως και +30 βαθμούς την ψυκτρα και +35 τα τσιπάκια. Αν το ακουμπήσεις το probe τι θα γίνει δηλαδή;

Δεν το έγραψα καλα:lol:, το probe το ακουμπάω στην Ψυκτρας ανάμεσα στα φινς. Ακουμπάει την Ψυκτρας, φυσικά και δεν μετράω τον αέρα. 

Αν ακουμπήσει λέω σε τίποτα ηλεκτρονικό αν το χωσω πουθενά έστω και από λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τότε καλά είσαι, λάθος καταλαβα :)

Αν θες, βάζεις παντς ενός χιλιοστού λογικά, γιατί τα αλλα είναι παλιά.

Όταν βγουν τα πάντα από μέσα ναι θα τα αλλάξω όπως θα αλλάξω και παστα-pad (ότι έχει) στο south και north bridge

Κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι. Το qpi/dram core voltage μέχρι πόσο πάει safe? Το έχω αυτή την στιγμή 1.325v, επίσης το uncire ratio το έχω 3464mhz αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι πάντα διπλάσιο από το dram frequency αλλά μέχρι πόσο πάει safe?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έβαλα το probe με τσιμπηδα όσο πιο μέσα έμπαινε στην ψυκτρα των πάνω vrm και ακούμπησε πίσω. Max temp μου μέτρησα 48 βαθμοί κελσίου.

Όλα με intelburntest στα very high αυτήν την φορά για 3 περάσματα. Βέβαια ο επεξεργαστής ανεβαίνει μέχρι 93-94 βαθμούς και το σταμάτησα εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Όταν βγουν τα πάντα από μέσα ναι θα τα αλλάξω όπως θα αλλάξω και παστα-pad (ότι έχει) στο south και north bridge

Κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι. Το qpi/dram core voltage μέχρι πόσο πάει safe? Το έχω αυτή την στιγμή 1.325v, επίσης το uncire ratio το έχω 3464mhz αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι πάντα διπλάσιο από το dram frequency αλλά μέχρι πόσο πάει safe?

QPI προσπαθησε για 1,275 αντε με το ζορι 1,3 αλλα δεν το συνιστω. Υπο νορμαλ συνθηκες θα σηκωσεις 3800+ με 1,275, το μαξ ειναι 4000 μετα αρχιζουν τα παλαβα με USB κτλπ κτλπ

Ο κανονας χ2 δεν ισχυει για τους Xeon, εισαι στα 1,5 με αυτους. Αρκετοι προτεινουν 1,8 ως ιδανικη αλλα προσωπικα ειδα οτι οσο ανεβαζεις τοσο δινει επιδοσεις.

Το βασικοτερο παντως ειναι αυτο που εγραψα στην αρχη, εκει θελει προσοχη γιατι ειναι το ποιο ευαισθητο κομματι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...