Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ!

 

Δεν είχα ποτέ 1366 και ίσως φανεί χαζή η ερώτηση (ωστόσο έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος παρόλο που δεν το έχω καθόλου με το oc).

 

Υποστηρίζουν όλες οι μητρικές σειράς Asus P6Txxx και Gigabyte X58-UDxx κλπ τους XEON X56xx, E56xx και L56xx;

 

Γιατί οι περισσότερες (σχεδόν όλες) δεν τους περιέχουν στο CPU support list, αλλά απ' ότι κατάλαβα, όλοι όσοι ασχολείστε είστε κάτοχοι μιας εξ αυτών.   

 

Η ερώτηση σκοπεύει στο εξής:

Αν κάποιος αγοράσει μια από αυτές τις μητρικές σε "λογική" τιμή μέσα από το φόρουμ και ένα από τους παραπάνω xeon (των οποίων οι τιμές είναι πολύ πιο προσιτές σε σχέσει με πέρσι πχ. x5670 42€) θα δουλέψει σίγουρα;

 

Επίσης όσον αφορά το triple channel με τις μνήμες, αν χρησιμοποιήσουμε τρία ζεύγη dual channel υπάρχει πρόβλημα; (αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι ανά τρεις θα πρέπει να είναι ίδιες δηλ. 3+3 όχι απαραίτητα ίδιες, αλλά ίδιων χαρακτηριστικών). 

 

Ευχαριστώ :-) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλες οι Asus τουλάχιστον. Αξίζει αν θες φθηνό πολυπυρηνο, και ναι, θεωρητικά θα δουλέψουν.

 

Πέρασαν από τα χέρια μου δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι Asus τουλάχιστον. Αξίζει αν θες φθηνό πολυπυρηνο, και ναι, θεωρητικά θα δουλέψουν.

 

Πέρασαν από τα χέρια μου δυο.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, παρεμπιπτόντως, ωραίο και το σετάκι που έδωσες στον kampakoss!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 6 πυρηνοι κάνουν παπάδες σε 4.2-4.5ghz. αν έχεις μητρική καλή που να τους υποστηρίζει πας με τα χίλια σε αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, παρεμπιπτόντως, ωραίο και το σετάκι που έδωσες στον kampakoss!

Ήταν ή αυτό ή θα έδινα πουθενά την γυναίκα :P  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ή αυτό ή θα έδινα πουθενά την γυναίκα :P  :ph34r:

 

Άστο, όλοι τα ίδια τραβάμε, η δικιά μου δε μουρμουράει που ασχολούμαι, αλλά που έχω κάνει το σπίτι αποθήκη-εργαστήριο κλπ...

Μου λέει "βρες σπίτι και πάρε ότι θες"........ :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Σε μια κρίση καταναλωτισμού αγόρασα έναν Xeon Χ5660 για να αντικαταστήσω τον ταπεινό μου i7 920. Η μητρική μου είναι η X58m της MSI που μάλλον τον σηκώνει (από ότι διάβασα). 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, θα είμαι ΟΚ; Σε ποιά συχνότητα να τον δοκιμάσω (για ένα ελαφρύ boost όχι να τον τσιτώσω). 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι micro-atx μητρικές , δέν ήταν αξιόπιστες λύσεις για το X58 και το overclocking.

Ειδικά για πολυπύρηνους επεξεργαστές , που απαιτούν ποσοτική αλλά και ποιοτική τροφοδοσία.

 

Αν η μητρική σου υποστηρίζει πλήρως τους westmere-ep xeon (και σε multi και σε bus clocks) , τότε τα 4,0 Ghz είναι πανεύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μεγάλος έρωτας το LGA1366.

το είχα σπίτι για μερικά χρόνια μεχρι που αναβάθμισα σε 1151 και το πήγα στο γραφείο..

ΟC συνεχώς στα 4, δεν μάσαγε αλλα ανεβαζε θερμοκρασίες μέχρι και 80.. με μια πορτοκαλιά zalman δεν θυμαμαι όνομα.

 

εκεί μας άφησε χρόνους περσι τετοιο καιρό η  https://www.asus.com/Motherboards/P6T_Deluxe_V2/

και τότε ανακάλυψα με λύπη πόσο δύσκολο ήταν να βρω μητρική, τι ebay τι αγγελίες, τελικά βρήκα μία EVGA SLI 3 από αγγελία εδω μέσα.. την εδινε όμως μαζί με επεξεργαστή  i7 965 extreme edition και δεν τα χώριζε.. το σκέφτηκα και την πήρα.

Πούλησα τον 920 στα 80 γιούργια.

 

με 12 giga corsair vengeance μαμά ρευματα ήταν πάλι τουμπανάκι και στην καθημερινότητα και στους πάγκους.

 

πριν καμιά βδομάδα  έφαγε την φρίκη το τροφοδοτικό και αποφάσια να πάω σε Ζ170 και i5 6600K

όπως έχω και στο σπίτι. θα μου μείνει ένα  εξτρα σετάκι λοιπόν να στήσω σε ενα αλλο κουτί τον αγαπημένο 1366 :)

 

btw καλά κρατεί σε τιμές ακόμα. όταν έψαχνα στο e-shop δεν εβγαζε καν 1366 στις επιλογές,

εμφανιστηκε χθες  όμως

http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.526788&oem=SN090200047087

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μπορείς βάλε κάποιο active cooling συστηματάκι στα mosfets του vrm δυστηχώς η συγκεκριμένη η μητρική έχει θέμα ούτε τα mosfet είναι τόσο ποιοτικά ούτε η ψύξη τους επαρκής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο περσι εχω τον δικο μου x5670 στα 4.35 σταθεροτατα. Ουτε ζητησε παραπανω ρευμα ουτε τιποτα. Μεχρι να βρω τα σημεια του ηταν. Μετα απο κει και περα απολαυση. Μια χαρα κρατει για ενα μηχανημα 8 χρονων.

 

Λεω 8 χρονια και σκεφτομαι ποσα πολλα εχω κανει με αυτο το μηχανημα, πραγματικα τα σκεφτομαι μερικες φορες και γελαω σαν χαζος μονο μου. Βεβαια απο το 2009 που το πηρα εχει μεινει ιδιο μονο η μητρικη. Ολα τα αλλα αλλαχθηκαν πολλες φορες το καθενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως πρεπει να τον ξεζουμισω? ΤΟ ΞΕΘΑΨΑ ΤΟ ΘΕΜΑ!

x5670 4.39 1.34v.PNG

Τελείως ασταθής με 21 blck. Ξανά στο 20 και 4.32ghz με 1.35v ίδια σκορ και θερμοκρασίες.

Τώρα είμαι στα πρόθυρα να πάρω εναν παμφθηνο xeon 1366 από ebay να κάνω την πλάκα μου εκεί πάνω. Αν τύχει και αγοράσω κάποιον, ποιον να πάρω μέχρι 10-15€?:lol:

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααα, κάηκα ρε συ που ειδα 95αρια σε αυτό το CPU. Δεν είναι sandy και μετα που σήκωναν 85+, αυτοί μέχρι 80 πάνε και τα ασφαλή ~65-70.

Του άλλαξες τον αδόξαστο εκει πάνω. Ανεμιστηρακι στα vrm έβαλες, ή ψήνονται στα ~250watt; Ξεκίνα από εκεί. Μετα ψάξε έναν 4πυρηνο με μεγάλο μουλτυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Ααααααα, κάηκα ρε συ που ειδα 95αρια σε αυτό το CPU. Δεν είναι sandy και μετα που σήκωναν 85+, αυτοί μέχρι 80 πάνε και τα ασφαλή ~65-70.

Του άλλαξες τον αδόξαστο εκει πάνω. Ανεμιστηρακι στα vrm έβαλες, ή ψήνονται στα ~250watt; Ξεκίνα από εκεί. Μετα ψάξε έναν 4πυρηνο με μεγάλο μουλτυ.

Μόνο μια φορά πήγε τόσο πάνω ή θερμοκρασία. 24/7 παίζει Μαξ 75 βαθμούς. Ανεμιστηρακι δεν χωράει ότι και να κάνω εκεί μέσα. Μέχρι 38-40 βαθμούς ανεβάζουν. Το tdp του xeon είναι 95w. 

Το κουτί δεν με βοηθάει καθόλου δυστυχώς και το έχω φτάσει στα όρια του. Σκέφτομαι να φιταξω ένα ξύλινο το καλοκαίρι που θα έχω λίγο χρόνο ή να πάρω κάποιο μεγάλο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Μόνο μια φορά πήγε τόσο πάνω ή θερμοκρασία. 24/7 παίζει Μαξ 75 βαθμούς. Ανεμιστηρακι δεν χωράει ότι και να κάνω εκεί μέσα. Μέχρι 38-40 βαθμούς ανεβάζουν. Το tdp του xeon είναι 95w. 

Το κουτί δεν με βοηθάει καθόλου δυστυχώς και το έχω φτάσει στα όρια του. Σκέφτομαι να φιταξω ένα ξύλινο το καλοκαίρι που θα έχω λίγο χρόνο ή να πάρω κάποιο μεγάλο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.

Στοκ είναι 95, στα 2.93 με 1.1 βολτ. Στα 4.4 με 1.35 είναι: 95Χ(4.4/2.93)Χ(1.35/1.1)^2

Λογικα χωράνε 4αρια. Δεν έχουν σενσορες θερμοκρασίας τα vrm, άλλες θερμοκρασίες βλέπεις. Την είχα την μητρική, και στα 4.1 με 1.25 ήταν ζεστά.

Το νέο tdp σου βγαίνει, για να μην κανεις πράξεις, ~215watt. Όλα αυτά στα λέω, για να μην κάψεις τίποτα. 215 από 8φασικο, αλλά με μικρές ψυκτρες, δεν είναι λίγα. Ειδικά η πάνω σειρά, έχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...