Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με εκανε ενα κουφο τωρα ο xeon. Επαιζα 2 ωρες far cry, το κλεινω και μετα απο 5 λεπτα στην επιφανεια χωρις τίποτα ανοικτο, μου εκανε restart. Ουτε bsod ουτε κατι αλλο. Με multi 20 στα 4.3ghz με 1.31v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με εκανε ενα κουφο τωρα ο xeon. Επαιζα 2 ωρες far cry, το κλεινω και μετα απο 5 λεπτα στην επιφανεια χωρις τίποτα ανοικτο, μου εκανε restart. Ουτε bsod ουτε κατι αλλο. Με multi 20 στα 4.3ghz με 1.31v

Πολύ μεγάλο bsclck ρε τρελέ. Βάλε 22 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα 21. Ειμαι σταθερος. Εβαλα αλλα δυο dimmakia του ενος γιγα το καθεν για να παιζει σε triple και βλεπω μια μικρη βελτιωση στα σκορς. Αλλα οχι κατι το τρομερό.

Προβλημα?: Δεν μου ριχνει τα κλοκια, δηλ, απο 4.3 να πεσει στα 2.3, μου καρφωνει ακομα και σε idle στα 4.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα rampage 2 extreme + 920 για χρονια. Με τερμα OC, και τα πουλησα πριν κανα 6μηνο. Μπορουσα να ειχα βαλει και xeon αλλα το σκεφτηκα πολυ και αποφασισα οτι δεν θελω να κρατησω ενα καλο αλλα πολυ παλιο συστημα. Ηθελα κατι πιο καινουριο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Αγορασα τον 3258 και τον εκανα μεγαλο οβερκλοκ με την ιδια ψυκτρα που ειχα στο 1366, στα παιχνιδια καλυτερος ο 3258 ειναι, σε ελαχιστα ειναι ιδιος/χειροτερος, μονο αυτα που ζητανε παραπανω πυρηνες.

 

Απο την αλλη ενας xeon 1366 επειδη τους εχω δουλεψει θα ηταν πολυ καλη επιλογη για δουλεια. Αλλα οχι τοσο καλη για παιχνιδια συγκριτικα με εναν τελευταιας γεννιας ι5/ι7 παντα, καλυτερα να εκανες την επενδυση σε νεοτερο συστημα εστω με ι5 τελευταιας γεννιας. Εαν εχεις πολλα λεφτα και θες να καεις στο οβερκλοκ τοτε παιρνεις το ΟΚ απο εμενα, και αν εισαι τυχερος θα σου παει για χρονια το 1366. Κρατανε καλα ακομα, σε ολλους τους τομεις, αλλα ειδικα για δουλεια ειναι οτι πρεπει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκυλια ειναι δε λεω, ομως για gaming υστερούν σε σχεση με haswell/skylake! Θελω να τελειωσω το build του i5 6600k να τους συκρινω κιολας σε αυτα που χρησιμοποιω ωστε να δω και εγω την "βελτιωση" 7 χρονων της intel!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σοβαρά πιστεύεις θα βγάλεις παραπάνω fps;

Εγώ διαφορά δεν είδα και είναι 500MHz κάτω ο Xeon.

Αυτό το διάστημα παίζω B&S που δεν είναι και ότου καλύτερο για σύγκριση λόγο Dx9 αλλά παλιυ καλά τα πήγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν πιστευω να δω τιποτα τρελο αλλα αυτο το πραγμα ειναι ψιλοντροπη. 7 χρονια "εξελιξης" και καλα, και η πραγματικη εξελιξη ειναι παρα πολυ μικρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μονη 290Χ παντως δεν εχει θεμα την γεμιζει χαλαρα απο fps τα ιδια εχω στο συγκεκριμενο παιχνιδι με ισως την μονη διαφορα 1 core συνηθως σε boss fights να χτυπαει 75%-80% ενω στον 4690Κ επαιζε μεχρι 60%, μιλαω παντα για ενα core και οχι για το συνολικο CPU Usage. Αυτο μπορει να ειναι ομως και απο την διαφορα συχνοτητας μιας και 4100 με 4600 εχουν μια διαφορα οσο και να το κανουμε.

Εαν το συγκεκριμενο παιχνιδι ηταν σε DX11 πιστευω να ηταν και καλυτερος ο Xeon.

 

Για να μην υπαρξουν περιεργα σχολια αναφερω τι εχω δει στο συγκεκριμενο παιχνιδι με την ιδια GPU και δεν κανω συγκριση μηλα με πορτοκαλια  :-D  :-D  :-D


Καλα δεν πιστευω να δω τιποτα τρελο αλλα αυτο το πραγμα ειναι ψιλοντροπη. 7 χρονια "εξελιξης" και καλα, και η πραγματικη εξελιξη ειναι παρα πολυ μικρη!

 

Διαφορα θα δεις απο την GPU μιας και απο CPU δεν υπηρχε ουτε υπαρχει θεμα στο συνολο των εφαρμογων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρία πάλι είναι εντελώς διαφορετική, επειδή το σύστημα μου το χρησιμοποιώ μόνο για benching και λιγότερο gaming ήμουν με Χ58/Χeon [email protected], με crossfire R9 270, αναβάθμισα εννοείται χωρις κάποιο λόγο σε Χ99/Core i7 [email protected], όσο διάστημα είχα τις Ρ9 270 στα παιχνίδια που δοκίμασα crysis 3, battlefield 4. pCARS, asseto corsa, GTA 5, ΔΕΝ ΕΙΔΑ oύτε 1 fps διαφορά όσο απέδιδαν οι 270 με τον xeon τα ίδια απέδιδαν και με τον ι7, αντίθετα στα benches υπήρξε σημαντική διαφορά, και στο arma 3 όπου με τον ι7 ξαφνικά τα fps ταβάνι σε όποιο σημείο του παιχνιδιού να δοκιμάσεις, Τώρα με την GTX 980, αλλά και με την 980ti που έχω τώρα δέν μπορώ να φανταστώ πώς θα πήγαιναν με τον xeon αλλά δυο ρ9 270 αποδίδουν όπως μια ρ9 290Χ οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arma ειναι πολυ πονεμενη ιστορια, θα το δοκιμασω παντως καποια στιγμη αν και εχω αρκετο καιρο να παιξω και με τα διαφορα patch μπορει να μην εχω σωστα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To arma με τοn i7 μεταμορφώθηκε τερμα τα fps drops lags etc, όλα smooth εννοείται στο μέγιστο των ρυθμίσεων, βέβαια το draw distance με τις ρ9 270 στην default τιμή του, anyway λίγο offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν λέι τίποτα για το Uncore αυτό το link? η εγώ δεν βλέπω κάλα?

 

βασικά τώρα που το κοίταξα (γιατί πριν ενάμισι χρόνο είχα πάρει τον x5650 και δεν θυμόμουνα τι είχα κάνει) το uncore το έχω στα 2556MHz και stock ήτανε 2128MHz τώρα αυτό μπορεί να αλλάζει ανάλογος ποσό έχεις την ram γιατί αυτά τα 2 έχουν σχέση μεταξύ τους.

 

αυτά είναι τα settings που έχω

 

-CPU = x5650

-Motherboard = ASUS P6T

-Bios Version = 1408

-OC Clock = 4260MHz

-Core Voltage = 1.38v

-QPI/DRAM(VTT) = 1.34v

-Multiplier = 20x

-BCLK = 213 MHz

-QPI = 3834 MHz

-UNCORE = 2556 MHz

-Ram Timings = 8-8-8-20 1T

-Ram Speed = 1278 MHz (12GB - 3x4GB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινεται χαμος με τα θεματα. Γραφω εδω γιατι ειναι και για overclock

 

Δεν ασχοληθει καθολου με oc. Υπαρχει καποιος οδηγος να ακολουθησω για τον x5650? Συμβουλεψτε με για να πεισθω για την αγορα του.

 

Η μητρικη μου GA-EX58-DS4 θα με καλυψει στο overclock? Θα πρεπει να κανω update το bios? 

 

Εχω βρει αυτον τον πωλητη, θα τον ρωτησω αν δεχεται επιστροφες σε περιπτωση που δεν ειναι καλο κομματι. 

 

edit: Οι μνημες, θα πρεπει να ειναι σε triple channel και να ειναι στο ιδιο σετ; 

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται χαμος με τα θεματα. Γραφω εδω γιατι ειναι και για overclock

 

Δεν ασχοληθει καθολου με oc. Υπαρχει καποιος οδηγος να ακολουθησω για τον x5650? Συμβουλεψτε με για να πεισθω για την αγορα του.

 

Η μητρικη μου GA-EX58-DS4 θα με καλυψει στο overclock? Θα πρεπει να κανω update το bios? 

 

Εχω βρει αυτον τον πωλητη, θα τον ρωτησω αν δεχεται επιστροφες σε περιπτωση που δεν ειναι καλο κομματι. 

 

edit: Οι μνημες, θα πρεπει να ειναι σε triple channel και να ειναι στο ιδιο σετ; 

 

Χλωμο το κοβω να στο κανει αυτο, αλλωστε δεν σου λεει hand picked!!!

 

Καλα ειναι να εισαι με triple τωρα για το σετ θα ηταν καλα να ειναι απο το ιδιο σετ διαφορετικα ΟΣΟ ομοια μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα διαβάζοντας το νήμα άρχισα να αναρωτιέμαι γιατί μου έχει μπει το μικρόβιο της αναβάθμισης.

Το set up μου είναι:

Asus P6T deluxe v2 με i7 950 με 3χ6 ddr3 στα 1600.

Αξίζει να πάρω κάποιον xeon (και ποιον?).

Το budget max 200€.

Ευχαριστώ

Διευκρίνηση δεν παίζω παιχνίδια μόνο επεξεργασία μουσικής και βίντεο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...