Προς το περιεχόμενο

νοσοκομειακή ασφάλεια για την οικογένεια


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι το MEdical Family της Generalli:

http://www.generali.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=769&Itemid=298&lang=el

 

Μου έκανα προσφορά 500 ευρώ το χρόνο, καλύπτει τη σύζηγο και δύο μικρά παιδιά, 1500 ευρώ απαλλαγή, 300.000 ευρώ κεφάλαιο (συνολικά όλες οι αποζημειώσεις) κάθε χρόνο.

 

Για μένα που πλησιάζω τα 50 δε θα με καλύπτει, θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο και το ψάχνω.

 

Έχετε κάποιο σχόλιο/πρόταση?  Είμαι έτοιμος να το κλείσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαλλαγή είναι ετήσια ή ανα νοσηλεία? Μου φαίνεται αρκετά μεγάλη σε κάθε περίπτωση, πόσο ανεβαίνει αν την μειώσεις ή την βγάλεις τελείως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά είναι 1500 ανά περιστατικό.  ΤΟ ποσό αυτό είναι συνήθες στα πακέτα αυτά.  Δεν έχω όλα τα στοιχέια αλλά πιστεύω ότι δε συμφέρει να αλλάξω αυτή την παράμετρο.  Επίσης έχω ασφάλεια ΕΟΠΥΥ, η οποία θα καλύπτει μέρος ή όλη την απαλλαγή. 

 

Ναι, μίλησα με άλλον ασφαλιστη (άλλη εταιρεία) και απορούσε αν πράγματι καλύπτει 3 άτομα ή μόνο το ένα.  Του φάνηκε φτηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν παθεις κατι και το κοστος ειναι 1.499 ευρω το πληρωνεις ολο απο την τσεπη σου?

Ακριβώς, έτσι είναι η απαλλαγή.  Ξαναλέω όμως ότι έχω ΕΟΠΥΥ που θα πληρώσει αυτά που του αναλογούνε έτσι κι αλλιώς.  Οπότε θα μου βγεί πολύ φτηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά, με 200 ευρώ έχω μηδέν απαλλαγή και 300.000 ετησίως στην ίδια εταιρεία με το Prime για μωρό. Ο ΕΟΠΠΥ συμμετέχει 20% στα έξοδα νοσηλείας. Τόσο ξέρω συμμετέχει, εσένα σου είπε πάνω από 20%? :confused:

Το 1500 ανα περιστατικό είναι λίγο ασύμφορο. Πες θέλουν κρεατάκια, αμυγδαλές, σκωληκοειδίτιδα κλπ κοινά παιδικά θέματα. Δεν ξεπερνάς τα 1500 άρα τα βάζεις από την τσέπη σου συν τα 500 για τα ασφαλιστρα.

Μόνο σε πιό σοβαρή νοσηλεία θα δεις διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά, με 200 ευρώ έχω μηδέν απαλλαγή και 300.000 ετησίως στην ίδια εταιρεία με το Prime για μωρό.

200 ευρώ δίνεις μόνο για ένα παιδί?  Εγώ ασφαλίζω δύο παιδάκια και τη σύζηγο.

 

Εγώ θέλω να καλύψω τα μεγάλα ποσά.  Έχει κάτι καλύψεις για μικροατυχήματα, μικροεπεμβάσεις, εξωτερικά ιατρεία κτλ.  Αλλά δε κολάω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορετικό έχει για μικροεπεμβάσεις? Εμένα στις μικρές που δεν θέλουν νοσηλεία πληρώνω το 30% και με αποζημιώνουν

απολογιστικά. Δηλαδή πάλι ουσιαστικά μηδέν απαλλαγή.

Αν νομίζεις ότι σου κάνει οκ, αλλά δες πόσο πάει με μικρότερη απαλλαγή τουλάχιστον αν όχι μηδενική. Νοσηλείες κάτω των 1500 είναι πολύ συχνότερες πάντως, για αυτο στο λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροεπεμβάσεις που δε θέλουνε νοσηλία (διανυκτέρευση) είναι δωρεάν, αν πάς σε ειδικά συνεργαζόμενα νοσοκομεία (πχ Διαβαλκανικό).  Μικροατυχήματα είναι καλυμένα 100% μέχρι τα 500 ευρώ.

 

Δε μου απάντησες αν πληρώνεις 200 ευρώ για ένα ή περισοτερα παιδιά.  Αφού είναι λιδια εταιρεία, σίγουρα το δικό σου πακέτο επικεντρώνεται σε διαφορετικά πράγματα.  Δεν ξέρω τι.

 

Δεν έλεγξα με μικρότερη απαλλαγή, εννοειται οτι θα αυξηθεί το ασφάλιστρο.

 

Ρώτησα άλλο ασφαλιστή.  Μου είπε ότι τις ίδιες παροχές δε μπορεί να μου τις προσφέρει για λιγότερο από 700-800 το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανώς έχουν διαφορές, πχ εμάς είναι 300.000 ευρώ ατομικό και όχι συνολικά. Η Generali ειναι από τις οικονομικότερες εταιρείες πάντως και στα συμβεβλημένα έχει καλές καλύψεις, μην τη συγκρίνεις με Εθνική κλπ γιατί εννοείται θα δεις τεράστια διαφορά. Τα 200 είναι για ένα παιδί με χρήση ΕΟΠΠΥ και 0 απαλλαγή, προφανώς αν βάλεις απαλλαγή πέφτει. Οι one-day clinics είναι δωρεάν μέχρι ποιο ποσό? Δες μόνο απο περιέργεια πόσο ανεβαίνει το ασφάλιστρο με χαμηλότερη απαλλαγή. Τα 1.500 είναι ανα νοσηλεία κατα άτομο? Πόσο είναι τα παιδάκια? Π.χ. σκέψου μια οξεία λοίμωξη που κόλλησε το ένα στο σχολείο, κολλάει και το άλλο και μένουν μια εβδομάδα μέσα. Θα πληρώσεις 3.000? Εκτός και αν έχεις μεγαλύτερα παιδιά με καλό ιστορικό και είσαι πιό χαλαρός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει ακόμα το συμβόλαιο να σου απαντήσω με λεπτομέριες.  Το one-day-clinic δεν έχει όριο.   Προσπαθώ να βρω τις διαφορές του family vs prime που έχεις εσύ.  Από εκεί θα καταλάβω τι γίνεται.  Θα ρωτήσω τιμή για μικρότερη απαλλαγή.

 

Τα παιδάκια είναι 3 και 4.5 ετών.  Αν εσύ πληρώνεις 200 για το ένα παιδί, τότε εγώ για τα 3 άτομα (2 παιδιά και σύζηγος) φαντάζομαι θα πάει κάπου 700-800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέω να κάνεις το Prime, λογικά σε συμφέρει οικογενειακό. Για την απαλλαγή σου λέω μόνο να το δεις λίγο παραπάνω πριν αποφασίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το medical family για τα 3 ατομα και απαλλαγή 500 ευρώ κοστίζει 787 ευρώ το χρόνο.  Περιπου 280 το χρόνο παραπάνω.

 

Στα 10 χρόνια 2.800 (με σταθερές τιμές).  Άρα αν κάνω 3 επεμβάσεις (το οποίο είναι πολύ πιθανό) κάνω απόσβεση.

 

Τα 3 άτομα στο prime, με 0 απαλλαγή κοστίζει 861 το χρόνο.

 

Θα πρέπει να συζητήσω τις διαφορές των πακέτων.   Ευχαριστώ για τις ιδέες που μου έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι διαφορετικό έχει για μικροεπεμβάσεις? Εμένα στις μικρές που δεν θέλουν νοσηλεία πληρώνω το 30% και με αποζημιώνουν

απολογιστικά. Δηλαδή πάλι ουσιαστικά μηδέν απαλλαγή.

Αν νομίζεις ότι σου κάνει οκ, αλλά δες πόσο πάει με μικρότερη απαλλαγή τουλάχιστον αν όχι μηδενική. Νοσηλείες κάτω των 1500 είναι πολύ συχνότερες πάντως, για αυτο στο λέω.

Επειδή θα με ενδιέφερε να κάνω το Medical Prime για εμένα, και εσύ έχεις εμπειρία από αυτό το πρόγραμμα, θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής:

1. Είσαι ικανοποιημένος-η από τη Generali σε γενικές γραμμές;

2. Για περιστατικά που δεν χρήζουν νοσηλείας, οπότε πληρώνεις το 30%* από την τσέπη σου, η απολογιστική αποζημίωση είναι ''εύκολη''; Υπάρχει καθόλου γραφειοκρατία σε αυτό το κομμάτι; Ζητούν πολλά χαρτιά/δικαιολογητικά;

3. Καταθέτουν γρήγορα τα χρήματα που πρέπει στο λογαριασμό σου;

4. Καλύπτει χημειοθεραπείες, ακτινοθεραπείες, αιμοκάθαρση;

 

*Το 30% ισχύει σε περίπτωση ημερήσιας νοσηλείας χωρίς χειρουργική επέμβαση ή σε περίπτωση ημερήσιας νοσηλείας με χειρουργική επέμβαση; Ή και στα δύο;

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...