Προς το περιεχόμενο

Κτηματολόγιο και δήλωση χωραφιών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, manzana είπε

 Τα γειτονικα-διπλανα ειναι συγχωριανων με την ιδια ακριβως περιπτωση, κανενας δεν εχει κατι στα χερια του. Ολα αυτα ετσι γινονταν παλια (κακως, αλλα ετσι γινοταν). Απο γονεις σε παιδια και ξερουν ολοι στο χωριο ποιο χωραφι ειναι ποιανου και ποια τα ορια του. Τσακωμοι δεν υπηρξαν ποτε για ορια κτλ

  Διαθηκη δεν υπαρχει, ο παππους δεν ηθελε να αφησει κατι σε συγγενεις περαν των παιδιων του και δια λογου ειχε πει ποιος θα παρει τι κι ετσι εγινε μετα τον θανατο του (πεθανε πριν απο περιπου 40 χρονια ο παππους).

  Αν υπηρχε διαθηκη το προβλημα θα λυνοταν, δεν υπαρχει ομως ξαναλεω τιποτα, ο πατερας μου και οι θειοι μου δηλωνουν καθε χρονο τα κτηματα μεσω Ε9  

Οποτε ακολουθω την 1η περιπτωση? Σε συμβολαιογραφο? Τί θα χρειαστουμε?

Εφόσον υπάρχει συνεννόηση, θα πας Σ ένα δικηγόρο και θα κάνεις την εξής κουβέντα. Θα ζητήσεις να σου πει ποιος είναι ο Ποιος οικονομικός τρόπος να κατοχυρώσετε τα χωράφια. Εφόσον έχετε καλές σχέσεις με το σόι και τα έχετε "χωρισμενα" λογικα θα σας κάνει μια "εικονικη" διαθήκη που θα λέει ο μαντζανα παίρνει το τάδε, ο κανεσαξο το τάδε κτλ και θα κάνετε μια αποδοχή κληρονομιάς. Ή θα τα κάνει χρησικτησια απευθείας σε σας. Οπότε πρωτα δικηγόρο. Εφόσον υπάρχει συνεννόηση, όλα είναι εύκολα.

ΑΝ δε θέλετε να πάτε σε δικηγόρο/συμβφο είναι λίγο μπλέξιμο για τη δήλωση κτηματολογίου. Διότι πρέπει να δηλώσετε τα εξ αδιαιρέτου ποσοστά όλων που προκύπτουν απ τους θανάτους με κληρονομική διαδοχή άνευ διαθήκης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ολα ειναι σε εξελιξη οπως φαινεται. Αντι να τα εχουν ηδη ετοιμα και σωστα ως διαδικασιες, οπως τα βρισκουν στην πορεια, τα αλλαζουν, εκει στην κυβερνηση. Φτασαμε Πασχα, μια ετσι , μια αλλιως...

https://www.tanea.gr/2019/03/01/economy/economy-greece/ktimatologio-ola-ilektronika-gia-tous-idioktites-akiniton/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα! Η μητερα μου εχει ενα χωράφι με ελιες στην Σάμο ,περιφραγμένο δεν ειναι οποτε δεν ξερω τα ορια  ,απευθύνθηκα σε τοπογράφο της Σάμου και μου ειπε οτι θα πρεπει να βρω τα ορια ,(να παω με κάποιον που τα γνωρίζει (????) και μετα να του τα υποδείξω για να μου πει τις συντεταγμένες ή να κανουμε τοπογραφικό.Εγω μενω Αθηνα αποτι καταλαβαίνω πρεπει να παω εκει οπωσδηποτε .Τοπογραφος δεν αναλαμβανει αν δεν του δείξω εγω τα ορια ....αν παω λετε στο δήμο με το συμβολαιο θα βρω άκρη?ή να παω κατευθείαν σε κτηματολογικό γραφειο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kellysimo είπε

Γεια σας και απο εμενα! Η μητερα μου εχει ενα χωράφι με ελιες στην Σάμο ,περιφραγμένο δεν ειναι οποτε δεν ξερω τα ορια  ,απευθύνθηκα σε τοπογράφο της Σάμου και μου ειπε οτι θα πρεπει να βρω τα ορια ,(να παω με κάποιον που τα γνωρίζει (????) και μετα να του τα υποδείξω για να μου πει τις συντεταγμένες ή να κανουμε τοπογραφικό.Εγω μενω Αθηνα αποτι καταλαβαίνω πρεπει να παω εκει οπωσδηποτε .Τοπογραφος δεν αναλαμβανει αν δεν του δείξω εγω τα ορια ....αν παω λετε στο δήμο με το συμβολαιο θα βρω άκρη?ή να παω κατευθείαν σε κτηματολογικό γραφειο.

Τα όρια των χωραφιών είναι ήδη προσχεδιασμενα στον χάρτη. Μπες στην σελίδα του κτηματολογιου πατα εντοπισμός και βρες το στον χάρτη. Πάτα πάνω και αν συμφωνεί ο Α.Τ. και τα τετραγωνικά μέτρα το δηλώνεις. Μην δίνεις τζάμπα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2019 στις 2:38 ΠΜ, d_gkal είπε

Αν δε συμφωνούν τα μέτρα του κτηματολογίου με το τοπογραφικό τι κάνουμε; 

Η φερνεις τοπογραφο να μετρησει,η αν καταλαβαινεις τα ορια τα σχεδιαζεις εσυ.Πχ αν ειναι ενα τετραγωνο χωραφι 2 στρεμματα που συνορευει και με δρομο και εσυ ξερεις οτι το δικο σου μεριδιο πχ 1 στρεμμα ειναι αυτο του δρομου κανεις δοκιμες μεχρι το σχεδιο που θα κανεις να ειναι στρεμμα και το δηλωνεις ετσι.Αν τωρα δεν εχεις ιδεα ποια ειναι τα ορια του χωραφιου ουτε ο τοπογραφος μπορει να κανει κατι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν θελω να παω να δηλωσω το μεριδιο του πατερα μου μαζι με το δικο στο κτηματολογικο γραφειο που υπαγεται το ακινητο τι πρεπει να προσκομισω? χρειαζεται καποιο επιπλεον εγγραφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Παιδια αν θελω να παω να δηλωσω το μεριδιο του πατερα μου μαζι με το δικο στο κτηματολογικο γραφειο που υπαγεται το ακινητο τι πρεπει να προσκομισω? χρειαζεται καποιο επιπλεον εγγραφο?

Μια απλή εξουσιοδότηση,φωτοτυπία την ταυτότητα και κάτι που να δείχνει το ΑΦΜ του, πχ Ε9 ,ΔΕΗ. Στο κτηματολογικό γραφείο του Πύργου αν δεν έχεις εξουσιοδότηση σου δίνουν έτοιμη και την ''φτιάχνεις'' μόνος σου...! Κατέβασε και συμπλήρωσε για να γλυτώσεις χρόνο τα έντυπα Δ1 - Έντυπο Δήλωσης του Ν. 2308/1995 από εδώ https://www.ktima2016.gr/index.php/home/xrisima-entypa  . 

Επεξ/σία από adsl2+
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Μια απλή εξουσιοδότηση,φωτοτυπία την ταυτότητα και κάτι που να δείχνει το ΑΦΜ του, πχ Ε9 ,ΔΕΗ. Στο κτηματολογικό γραφείο του Πύργου αν δεν έχεις εξουσιοδότηση σου δίνουν έτοιμη και την ''φτιάχνεις'' μόνος σου...! Κατέβασε και συμπλήρωσε για να γλυτώσεις χρόνο τα έντυπα Δ1 - Έντυπο Δήλωσης του Ν. 2308/1995 από εδώ https://www.ktima2016.gr/index.php/home/xrisima-entypa  . 

Το ακίνητο είναι χωρισμένο σε τρία μερίδια θα πρέπει να προσκομίσω 3 φορές το τοπογραφικό και την μεταγραφή κλπ κλπ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α

2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Το ακίνητο είναι χωρισμένο σε τρία μερίδια θα πρέπει να προσκομίσω 3 φορές το τοπογραφικό και την μεταγραφή κλπ κλπ?

Αν την κάνεις εσύ για όλους με τις εξουσιοδοτήσεις τους με τρία έντυπα Δ1,θα πας ένα εντοπισμού και ένα συμβόλαιο με την μεταγραφή του . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Α

Αν την κάνεις εσύ για όλους με τις εξουσιοδοτήσεις τους με τρία έντυπα Δ1,θα πας ένα εντοπισμού και ένα συμβόλαιο με την μεταγραφή του . 

Ο εντοπισμος πως γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Ο εντοπισμος πως γίνεται?

Δες εδώ: https://www.ktima2016.gr/entopismos/ διάλεξε  πάνω δεξιά από το σχήμα με τα 3 φύλλα το google maps, από τα αριστερά έχει μια σαν σταγόνα το ''draw a marker'' διαλέγοντας αυτό μαρκάρεις στο κέντρο του ακινήτου και σου βγάζει συντεταγμένες του ,ποιο πάνω έχει ένα πεντάπλευρο σχέδιο ''draw  a polygon'' με αυτό αρχίζεις να μαρκάρεις από το όριο του ακινήτου μέχρι να το κλείσεις ,βγάζει εμβαδόν ,συντεταγμένες ,τετραγωνικά, ελπίζω να βοήθησα ,προσπάθησε σιγά-σιγά θα το μάθεις 

Επεξ/σία από adsl2+
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adsl2+ είπε

Δες εδώ: https://www.ktima2016.gr/entopismos/ διάλεξε  πάνω δεξιά από το σχήμα με τα 3 φύλλα το google maps, από τα αριστερά έχει μια σαν σταγόνα το ''draw a marker'' διαλέγοντας αυτό μαρκάρεις στο κέντρο του ακινήτου και σου βγάζει συντεταγμένες του ,ποιο πάνω έχει ένα πεντάπλευρο σχέδιο ''draw  a polygon'' με αυτό αρχίζεις να μαρκάρεις από το όριο του ακινήτου μέχρι να το κλείσεις ,βγάζει εμβαδόν ,συντεταγμένες ,τετραγωνικά, ελπίζω να βοήθησα ,προσπάθησε σιγά-σιγά θα το μάθεις 

Αυτό λογικά πρέπει να το κάνεις αν θες να υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση εγώ ρώτησα να την υποβαλω στο γραφείο κτημστογραφισης χρειάζεται και εκεί να βρω εγώ στον χαρτί όλα τα παραπάνω που αναφέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...