Προς το περιεχόμενο

Κτηματολόγιο και δήλωση χωραφιών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά τα λες εσύ αλλά είπαμε

  1. Για το κτηματολόγιο αυτό που απαιτείται ως ελάχιστο, άρα και αυτό που θα έβαζα τον τοπογράφο να κάνει μπορώ να το κάνω κι εγώ αν χρειαστεί, δηλαδή απλή εύρεση συντεταγμένων και εύρεση του εμβαδού online, αλλά θέλω να το αποφύγω.
  2. Φυσικά και το βέλτιστο είναι να έχω τοπογραφικό κτλ αλλά δεν αξίζει. Σιγά μην πληρώσω τοπογράφο για όλα τα διάσπαρτα χωράφια ευτελούς αξίας. Αφού μπορώ να τα δηλώσω στο κτηματολόγιο με τον τρόπο που είπα δεν βρίσκω λόγο να μπω στις σύνθετες και πολυέξοδες διαδικασίες που λες και γενικά κανείς δεν το κάνει.
  3. Εμείς οι πολ μηχ έχουμε γνώσεις για τα πάντα και κάνουμε τα πάντα αν χρειαστεί :-D :-D

 

Απ ότι έμαθα πάντως, οι έχοντες κωδικό ΟΣΔΕ έχουν και συντεταγμένες στο κέντρο του χωραφιού. Δεν ξέρω αν ισχύει σίγουρα αλλά έτσι άκουσα. Άρα ίσως βγει άκρη από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στην διαθηκη πανω δεν γραφει αριθμο χωραφιου στο τοπογραφικο του νομου?αν ξερεις ποια ειναι τα χωραφια πας στην νομαρχια,αγροτικης αναπτυξης η οπως το λεει η καθε νομαρχια,βρισκεις τα χωραφια σου με τους αριθμους τους,δηλωνεις αυτους τους αριθμους,ενας σε καθε δικαιωμα,καταθετεις και αντιγραφο της διαθηκης,και σκας και το χρημα,35 ανα δικαιωμα,μεγιστο 70,οσα δικαιωματα και αν εχεις.αυτα,αν ειναι σε εναν δημο ολα τα δικαιωματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Εμείς οι πολ μηχ έχουμε γνώσεις για τα πάντα και κάνουμε τα πάντα αν χρειαστεί :-D :-D

 

 

για αυτο ειμαι σιγουρος. σας ¨εζησα¨ για καμια 10ετια περιπου. τι να πρωτοθυμηθω!!! απο λαθος προσανατολισμο σκαψιματος θεμελιωσης (και η σκυροδετηση αυτης) εως οτι πρωτα σιδερωνεται η πλακα και μετα τα δοκαρια του οροφου.  :P  :P  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • στην διαθηκη πανω δεν γραφει αριθμο χωραφιου στο τοπογραφικο του νομου?
  • αν ξερεις ποια ειναι τα χωραφια πας στην νομαρχια,αγροτικης αναπτυξης η οπως το λεει η καθε νομαρχια,βρισκεις τα χωραφια σου με τους αριθμους τους, δηλωνεις αυτους τους αριθμους,ενας σε καθε δικαιωμα,καταθετεις και αντιγραφο της διαθηκης,και σκας και το χρημα,35 ανα δικαιωμα,μεγιστο 70,οσα δικαιωματα και αν εχεις.αυτα,αν ειναι σε εναν δημο ολα τα δικαιωματα..
  • Μπα δεν γράφει κανέναν αριθμό στην διαθήκη, μόνο τοπονύμια και στρέμματα.
  • Με το αν ξέρω που είναι τα χωράφια εννοείς αν ξέρω να τα ξεχωρίσω σε χάρτη στην υπηρεσία που λες ώστε να βρω έτσι τους αριθμούς που λες?

Επίσης,

  • Ο αριθμός που λες πως λέγεται? Μήπως αναφέρεσαι στον ΟΣΔΕ ή σε κάτι άλλο?
  • Ακόμη κι αν έβρισκα τον αριθμό που λες, απ ότι βλέπω στα έντυπα του κτηματολογίο, στην σελίδα στοιχείων εντοπισμού δεν έχει κάποιο πεδίο που να μπορείς να δηλώσεις έναν αριθμό αλλά ζητάει συντεταγμένες.

entypo%2BD1-3.jpg

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε μαθει να τραγικοποιουμε τις καταστασεις,και εγω μαζι.προ ημερων εκανα τα δικα μου,και ημουν ετοιμος να απευθυνθω σε κανα λογιστη,αλλα μουλαρωσα και λεω ,δεν γαμ....νται,να τα βρουν μονοι τους.αλλα δεν ζητανε ολα αυτα που γραφει το χαρτι.στην πρωτη σελιδα,πανω πανω,εχει θεση για να βαλεις τον αριθμο του χωραφιου,τα μετρα,και τι χρηση ή μη χρηση το κανεις.παρακατω το ποσοστο ιδιοκτησιας κλπ

ολο το ζορι σου,ειναι ο αριθμος του χωραφιου,πανω στο τοπογραφικο του δημου στον οποιο καταγραφονται.πηγαινεις στον δημο με την διαθηκη του συγγενου σου,και βρισκεις τα χωραφια του.τα εχουν στο ονομα του,μην ανησυχεις.ολα ειναι φακελωμενα.αφου βρεις τα χωραφια που σου δινει μεσω της διαθηκης,παιρνεις τους αριθμους τους πανω απο το τοπογραφικο του δημου,και τα στρεμματα.ενα ενα,γραφεις το καθε χωραφι-δικαιωμα.οταν πας στο κτηματολογιο,με τον αριθμο αυτο,θα το δουν μεσω google earth.θα ρωτησουν απο ποιον το κατοχυρωνεις,διοτι αυτοι ξερουν οτι ανηκει στον συγγενη σου.δινεις το σωστο ονομα,διοτι δεν μελεταν την διαθηκη εκει.οτι πεις μετραει.

 

η σελιδα που παραθετεις,ειναι η δευτερη.εδω γραφεις συνδικαιουχους ενος δικαιωματος.αν δεν τους ξερεις ,δεν τρεχει τπτ.....ο αριθμος οσδε,ειναι για τους καλιεργητες ενοικιαστες,που παιρνουν επιδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα είναι φτιαγμένο αποκλειστικά για να πηγαίνεις στο λογιστή και να σκάς το 50αρι.. και άν δέν το κάνεις να κινδυνεύεις να πληρώσεις τόσα ώστε να το μετανοιώσεις που δέν πήγες για το γαμώτο.. έτσι και το σύστημα φαίνεται σοβαρό ότι δουλεύει και ο λογιστής αισθάνεται πολύτιμος επαγγελματίας που δουλεύει με το σύστημα..

άν θές λοιπον να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βρές μέσω γνωστού κάποιον λογιστή να στα κάνει σε φιλική τιμή.. 

παρεπιπτόντως και γώ είμαι απο Σέρρες.. Νέα Ζιχνη άν ξέρετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοψε κατι.προ τριων ημερων δηλωσα τα δικαιωματα μου.υποψην,δεν εχουν αποφασισει ακομη το προστιμο εκπροθεσμης δηλωσης,και επισης,εχει διορια εφτα χρονια μετα την ληξη διοριας του δημου σου,για να κανεις την δηλωση.αν δεν ξερεις,τουλαχιστων μην παραπληροφορεις και τρομοκρατεις τον πολιτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε μαθει να τραγικοποιουμε τις καταστασεις,και εγω μαζι.προ ημερων εκανα τα δικα μου,και ημουν ετοιμος να απευθυνθω σε κανα λογιστη,αλλα μουλαρωσα και λεω ,δεν γαμ....νται,να τα βρουν μονοι τους.αλλα δεν ζητανε ολα αυτα που γραφει το χαρτι.στην πρωτη σελιδα,πανω πανω,εχει θεση για να βαλεις τον αριθμο του χωραφιου,τα μετρα,και τι χρηση ή μη χρηση το κανεις.παρακατω το ποσοστο ιδιοκτησιας κλπ

ολο το ζορι σου,ειναι ο αριθμος του χωραφιου,πανω στο τοπογραφικο του δημου στον οποιο καταγραφονται.πηγαινεις στον δημο με την διαθηκη του συγγενου σου,και βρισκεις τα χωραφια του.τα εχουν στο ονομα του,μην ανησυχεις.ολα ειναι φακελωμενα.αφου βρεις τα χωραφια που σου δινει μεσω της διαθηκης,παιρνεις τους αριθμους τους πανω απο το τοπογραφικο του δημου,και τα στρεμματα.ενα ενα,γραφεις το καθε χωραφι-δικαιωμα.οταν πας στο κτηματολογιο,με τον αριθμο αυτο,θα το δουν μεσω google earth.θα ρωτησουν απο ποιον το κατοχυρωνεις,διοτι αυτοι ξερουν οτι ανηκει στον συγγενη σου.δινεις το σωστο ονομα,διοτι δεν μελεταν την διαθηκη εκει.οτι πεις μετραει.

 

η σελιδα που παραθετεις,ειναι η δευτερη.εδω γραφεις συνδικαιουχους ενος δικαιωματος.αν δεν τους ξερεις ,δεν τρεχει τπτ.....ο αριθμος οσδε,ειναι για τους καλιεργητες ενοικιαστες,που παιρνουν επιδοτηση.

 

Και είμαστε σίγουροι πως τα στοιχεία που λες υπάρχουν σε κάθε δήμο?

Γιατί εγώ όταν πήγα στο κτηματολόγιο να ρωτήσω μου είπαν ή τοπογραφικό του χωραφιού (που δεν έχω) ή συντεταγμένες ή ΟΣΔΕ όπου για το τελευταίο υπάρχει σύγχυση όπως προανέφερα.

Ο αριθμός που λες εσύ πως λέγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το κτηματολογιο δεν ειχε γινει το 2008 εγω θημαμε την γιαγια μου που ειχε ενα κτημα στην μεσσηνη τοτε το ειχε δηλωση ειχαμε παει και σε τοπογραφο για τα σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δικια μου περιπτωση φωναξαμε απο τον δημο τοπογραφοο..

τον πληρωσαμε εμεις..

 

το χωραφι μας δεν ειχε διαστασεις οποτε εκανε ενα γυρω στις διαστασεις των γειτονων..

βγηκε οτι ενα μεγαλο ποσοστο του χωραφιου το θεωρουσαν οι γειτονες δικο τους..

 

ημασταν τυχεροι διοτι στους 2 γειτονες και οι 2 ειχαν διαστασεις..  σε εσενα τωρα τι να πω.. καλο ξεμπερδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα........το καθε κοματι γης,εχει εναν αριθμο,πανω στο τοπογραφικο που εχει ο Καθε δημος.στο κτηματολογιο,ζητανε ενα απο τα στοιχεια που ανεφερες,για να βρουνε το χωραφι.δεν μπορεις να τους πεις"στριψε δεξια,στα 20 μετρα αριστερα,στα 10 μετρα,διπλα στο χωραφι με τα δεντρα".τι να πω.κριμα στον χρονο που πηγατε σκολειο για να μαθετε γραμματα.πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Τελικα, τοπογραφικο διαγραμμα, ή ηλεκτρονικο εργαλειο για οριοθετηση ιδιοκτησιων;

Σε δικηγορικο γραφειο που αναλαμβανει την κτηματογραφηση, μου ειπαν οτι ειναι πιο εγκυρο το τοπογραφικο. Λιγοτερο 'αμφισβητισιμο', πιο σιγουρος δρομος για τυχον λιγοτερα μελλοντικα προβληματα.

Ωστοσο, εχω ενα μικρο χωραφακι στη μεση του πουθενα, κυριολεκτικα ομως(ενας μικρος κηπος, πανω στα βουνα), και δεν εχω τοπογραφικο γι'αυτο, και αναρωτιεμαι τι ειναι καλυτερο να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα, τοπογραφικο διαγραμμα, ή ηλεκτρονικο εργαλειο για οριοθετηση ιδιοκτησιων;

Τι εννοείς "ηλεκτρονικό εργαλείο για οριοθέτηση ιδιοκτησιών";

24 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σε δικηγορικο γραφειο που αναλαμβανει την κτηματογραφηση .......

Το δικηγορικό γραφείο το πολύ να αναλάβει την διαδικασία για την διεκπεραίωση της δήλωσης (συμπλήρωση, κατάθεση) στο κτηματολόγιο. Η κτηματογράφησης είναι άλλο πράγμα.

27 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ωστοσο, εχω ενα μικρο χωραφακι στη μεση του πουθενα, κυριολεκτικα ομως(ενας μικρος κηπος, πανω στα βουνα), και δεν εχω τοπογραφικο γι'αυτο, και αναρωτιεμαι τι ειναι καλυτερο να γινει.

Το να συνοδεύεται η δήλωση από εξαρτημένο τοπογραφικό πάντα είναι το καλύτερο. Το θέμα είναι ότι έχει ένα κόστος και αν μιλάμε για κτήματα μικρής αξίας μπαίνεις στην σκέψη αν αξίζει ή όχι. Αν το κτήμα είναι μικρής αξίας και είναι ξεκάθαρο, έχει εμφανή όρια, δεν υπάρχουν διεκδικήσεις, κακοί γείτονες κτλ, δεν είναι απαραίτητο το τοπογραφικό. Θα πρέπει όμως τουλάχιστον να μπορείς να το αναγνωρίζεις πάνω σε ένα ορθοφωτοχάρτη. Μπορείς να το οριοθετήσεις πάνω στο Google maps, Googe earth, χάρτη Κτηματολόγιο; Κάνε το, τύπωσε το και βάλε το μέσα στη δήλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, vasilk είπε

Τι εννοείς "ηλεκτρονικό εργαλείο για οριοθέτηση ιδιοκτησιών";

Το δικηγορικό γραφείο το πολύ να αναλάβει την διαδικασία για την διεκπεραίωση της δήλωσης (συμπλήρωση, κατάθεση) στο κτηματολόγιο. Η κτηματογράφησης είναι άλλο πράγμα.

Το να συνοδεύεται η δήλωση από εξαρτημένο τοπογραφικό πάντα είναι το καλύτερο. Το θέμα είναι ότι έχει ένα κόστος και αν μιλάμε για κτήματα μικρής αξίας μπαίνεις στην σκέψη αν αξίζει ή όχι. Αν το κτήμα είναι μικρής αξίας και είναι ξεκάθαρο, έχει εμφανή όρια, δεν υπάρχουν διεκδικήσεις, κακοί γείτονες κτλ, δεν είναι απαραίτητο το τοπογραφικό. Θα πρέπει όμως τουλάχιστον να μπορείς να το αναγνωρίζεις πάνω σε ένα ορθοφωτοχάρτη. Μπορείς να το οριοθετήσεις πάνω στο Google maps, Googe earth, χάρτη Κτηματολόγιο; Κάνε το, τύπωσε το και βάλε το μέσα στη δήλωση.

Περι 'εργαλειου', εννοω, αυτο που εχω μαθει, οτι μπορεις ηλεκτρονικα να δηλωσεις το που ειναι μια ιδιοκτησια. Δεν ξερω περισσοτερα, γι'αυτο το λεω ετσι.

Ναι, την διεκπεραιωση θα αναλαβει το δικηγορικο γραφειο, αιτηση, καταχωρηση, κλπ

Στο google earth/maps, δεν μπορω να το εντοπισω. Η ληψη βλεπω ειναι στα 20 μετρα, υπαρχουν δεντρα, δεν μπορω, εγω τουλαχιστον, να εντοπισω ακριβως τον κηπο μες το χωριο. Ωστοσο, δεν υπαρχουν κακοι γειτονες, αμφισβητησεις κλπ.

Συναφης ερωτηση:
τοπογραφικο, εξ'αποστασεως, μπορει να γινει;

Μπορει καποιος να μην προσδιορισει θεση; Γινεται; (κι οτι γινει στο μελλον)

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2016 στις 3:17 ΠΜ, Anorymous είπε

ρε παιδια το κτηματολογιο δεν ειχε γινει το 2008 εγω θημαμε την γιαγια μου που ειχε ενα κτημα στην μεσσηνη τοτε το ειχε δηλωση ειχαμε παει και σε τοπογραφο για τα σχετικα.

Φίλε νου τότε περίπου τα ειχα δήλωση και εγώ αλλά σε ήταν Κτηματολόγιο ήταν στον δήμο και μετά πάλι τα ίδια με χάρτες και τέτοια στη αγροτική ένωση για το ελαιοκομικό μητρώο γενικά χαμουλης.,,,.....

 

 

Και γενικά περι του θέματος φίλε εγώ. Έκανα Κτηματολόγιο πέρσι μου έλεγαν από το τηλ για χαρτιά και διαφορά, έναν μηχανικό που ρώτησα που αναλάμβανε μια από τα ίδια χαμος... μετά από άσκοπο τρέξιμο το περνω απόφαση και πάω να ρωτησω επιτόπου στο γραφείο. Ήταν ένας νεαρός, που ώρα του καλή όπου και να ναι, ο οποίος ευγενικοτατος και συγκεκριμένος στο τι χρειαζόταν πήγα σπίτι γύρισα και σε μια ωριτσα έπινα καφέ παραλία. 

Τι θελω να πω  αν μπορείς πήγαινε σταμπάρει ένα ευγενικό υπάλληλο ( μην μπλέξεις με κάποιον που βαριέται)  και ρωτά να σε εξυπηρέτηση. Μερικές φορές βιαζόμαστε και τρέχουμε χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...