Προς το περιεχόμενο

Κτηματολόγιο και δήλωση χωραφιών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, katz είπε

Κανενα τοπογραφικο δεν χρειαζεται. Μην ακουτε χαζομαρες βρηκαν ευκαιρια να τα αρπαξουν

Κτηματολογιο ειναι απλα μια καταγραφη γης τιποτα αλλο.

Τωρα αν εισαι μεσα στον αλλον ενα μετρo ή το αντιθετο αυτο επιλυεται οπως και σημερα στα δικαστηρια με τοπογραφικα κτλ. 

Το κτηματολογιο δεν εχει καμια δουλεια με αυτα. Απλα καταγραφει της ιδιοκτησιες ΚΑΙ χωρικα εκτος απο συμβολαιο κτλ.

Στο 99,9% των περιπτωσεων αρκει φωτογραφια απο google maps ή απο ktimatologio.gr

Θα παρεις κοσμο στο λαιμο σου....

Δεν αντιλεγω. Ολοι θελουν να αρπαξουν. Πρωτο και καλυτερο το ιδιο το κρατος! Και φυσικα οι λοιποι.

Αλλα αν δεν δηλωθουν καλα, μαντεψε ποιος θα την πληρωσει; Και πολυ ακριβοτερα μαλιστα, απο οσα θα εσκαγε στην αρχη...

Οποτε, ειναι σαν αυτο που λεμε, 'οι γιατροι κι οι δικηγοροι, σου τα παιρνουν με το ζορι'. Αμα θες, μη τα δινεις. Και καλα ξεμπερδεματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενα εξαρτημενο τοπογραφικο ειναι κατι που εχει αξια και θα ειναι χρησιμο δια βιου

Τωρα αν εσεις εχετε το 1/12 ενος αγονου χωραφιου χωρις καμια δυνατοτητα αξιοποιησης,ναι δεν αξιζει να κανετε τετοια δαπανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε γραφειο κτηματολογιου, παλιο, απο την 1η πιλοτικη φαση, να ζητησω ενα κτηματολογικο αποσπασμα. Για μια εκτυπωση 4 σελιδων, ξερετε ποσο πληρωσα; Γυρω στα 20 ευρω!!!!! Για μια εκτυπωση! Που θα μπορουσαν να ειναι online ολα(τι ειπα τωρα ε; τοσα εκατομμυρια σε ψηφιοποιησεις πηγαν ακλαυτα) και να τραβω ενα report στον υπολογιστη μου, κι ουτε να τρεχω ουτε να πληρωνω. Αλλα αντε και πηγα. 20 ευρω; Για να μου δωσουν μια εκτυπωση; Ενα report ουσιαστικα, απο την κτηματογραφηση της 1ης (τοτε) πιλοτικης φασης;

Μετα μου λετε για τους 'τριτους', μηχανικους, λογιστες, δικηγορους.... Εδω ειναι το ιδιο το κρατος ντ@β@ς, και θα τα σκας σε καθε σου κινηση, θες δε θες.

Εγω τα ανεθεσα να μου τα κανουν, γιατι ξερω οτι αμα δεν γινουν σωστα, θα βρεθω και κουτος και δαρμενος, και να πληρωνω πολλαπλασια, και η ψυχικη μου ηρεμια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαξτε τον κλαδο απο τον οποιο προερχεται η πρωθυπουργαρα,ψαξτε και αυτους που θα κονομησουν απο το κτηματολογιο,και λυθηκε το μυστηριο.

Τωρα για μας τα κορο..νομοταγεις πολιτες,ξερω οτι στα κτημ. γραφεια δινουν αιτησεις,μια με τα στοιχεια του αιτουντος και μια με τα στοιχεια του οικοπεδου-αγροτεμαχιου οτιδηποτε.Χρειαζεται για καθε δικαιωμα μια απο τις παραπανω αιτησεις?Ξερω οτι η κοινη λογικη λεει οτι χρειαζεται μοναχα μια αιτηση με τα στοιχεια του αιτουντος και μετα αναλογα τα ποσα δικαιωματα που εχεις τις αντιστοιχες αιτησεις ,αλλα ξερουμε που ζουμε οποτε αν εχει κανει καποιος την διαδικασια ας μας πει.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια αιτηση ειναι ουσιαστικα ολο. Το πρωτο με τα στοιχεια σου και μετα για καθε δικαιωμα τα στοιχεια του σε ξεχωριστα φυλλα. Ακριβως οπως το λες

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 12:48 ΠΜ, katz είπε

Mια αιτηση ειναι ουσιαστικα ολο. Το πρωτο με τα στοιχεια σου και μετα για καθε δικαιωμα τα στοιχεια του σε ξεχωριστα φυλλα. Ακριβως οπως το λες

Ακριβώς. Μία αίτηση του τύπου υπεύθυνης δήλωσης είναι και αρκεί μια επίσκεψη στο γραφείο εκεί στο Κτηματολόγιο. Μη σου πω θα σου τα συμπληρώσουν και τζάμπα ως συνήθως

Άσε που το τι πρήξιμο έχει πέσει στους λογιστές τώρα τελευταία δεν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές Φεβρουαριου αλλάξανε το σύστημα. Πρόλαβα να κάνω καναδυο δηλώσεις με το παλιό και μπήκα σήμερα να κάνω τις υπόλοιπες με το καινούργιο. Στο παλιο δεχόταν να ολοκληρώσεις τη δήλωση χωρις εντοπισμό και επέλεγες αν θα στείλεις τα αρχεία ηλεκτρονικά ή έντυπα. Το καινούργιο απαιτεί εντοπισμό και μόνο ηλεκτρονική αποστολή. Δεν το ξερα ότι άλλαξε και πήγα και έβγαλα φωτοτυπίες όλα τα συμβόλαια κι έσκασα 30ευρώ τσάμπα και βερεσέ και πρέπει τώρα να κάτσω να τα σκανάρω.

Αν πάω να ολοκληρώσω τις αιτήσεις στο γραφείο του Κτηματολογίου θα τα σκανάρουν οι ίδιοι; Ή θα δεχτούν τις φωτοτυπίες; Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Αρχές Φεβρουαριου αλλάξανε το σύστημα. Πρόλαβα να κάνω καναδυο δηλώσεις με το παλιό και μπήκα σήμερα να κάνω τις υπόλοιπες με το καινούργιο. Στο παλιο δεχόταν να ολοκληρώσεις τη δήλωση χωρις εντοπισμό και επέλεγες αν θα στείλεις τα αρχεία ηλεκτρονικά ή έντυπα. Το καινούργιο απαιτεί εντοπισμό και μόνο ηλεκτρονική αποστολή. Δεν το ξερα ότι άλλαξε και πήγα και έβγαλα φωτοτυπίες όλα τα συμβόλαια κι έσκασα 30ευρώ τσάμπα και βερεσέ και πρέπει τώρα να κάτσω να τα σκανάρω.

Αν πάω να ολοκληρώσω τις αιτήσεις στο γραφείο του Κτηματολογίου θα τα σκανάρουν οι ίδιοι; Ή θα δεχτούν τις φωτοτυπίες; Ξέρει κανείς;

. Τι απαιτείται για την υποβολή δήλωσης ιδιοκτησίας;

Για την υποβολή δήλωσης ιδιοκτησίας απαιτούνται τα ακόλουθα:

Συμπληρωμένο έντυπο δήλωσης,

Φωτοαντίγραφο αστυνομικής / υπηρεσιακής ταυτότητας ή διαβατηρίου,

Αποδεικτικό ΑΦΜ,

Απλό φωτοαντίγραφο τίτλου ιδιοκτησίας με πιστοποιητικό εγγραφής / μεταγραφής ή έγγραφα απόδειξης νομής και κατοχής (περίπτωση χρησικτησίας ή κληρονομιάς χωρίς συνταχθέν συμβολαιογραφικό έγγραφο αποδοχής),

Τοπογραφικό διάγραμμα του ακινήτου, εάν αυτό επισυνάπτεται ή αναφέρεται στον προσκομισθέντα τίτλο ιδιοκτησίας.

Σε κάθε περίπτωση, για τον ορθό εντοπισμό και την οριοθέτηση του γεωτεμαχίου, συνίσταται η προσκόμιση εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος ή / και αποσπάσματος από την υπηρεσία θέασης ορθοφωτογραφιών του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ, στο οποίο υποδεικνύονται τα ορθά όρια της ιδιοκτησίας. https://www.ktima2016.gr/index.php/home/syxnes-erotiseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πήρα τηλέφωνο. Αν κάνεις ηλεκτρονικά τη δήλωση, είσαι υποχρεωμένος να σκανάρεις τα έγγραφα και να τα ανεβάσεις, δεν επιτρέπεται η ταχυδρομική αποστολή.

Αν πας στο γραφείο πρέπει να τα παραδώσεις έντυπα.

Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μπερδευτει και διαβαζοντας διαφορα αρθρα κτλ δεν βγαζω ακρη, αν μπορει καποιος να βοηθησει.

  Θελουμε να δηλωσουμε τα κτηματα-χωραφια στο χωριο (ελιες). Χαρτια δεν υπαρχουν (πχ τοπογραφικα ή οτιδηποτε αλλο). Ολα τα χρονια που τα χωραφια περασαν απο τον παππου μου στα παιδια του (δια λογου) δηλωνονται στο Ε9.

   Πώς προχωραω με τη δηλωση στο Κτηματολογιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, manzana είπε

Επειδη εχω μπερδευτει και διαβαζοντας διαφορα αρθρα κτλ δεν βγαζω ακρη, αν μπορει καποιος να βοηθησει.

  Θελουμε να δηλωσουμε τα κτηματα-χωραφια στο χωριο (ελιες). Χαρτια δεν υπαρχουν (πχ τοπογραφικα ή οτιδηποτε αλλο). Ολα τα χρονια που τα χωραφια περασαν απο τον παππου μου στα παιδια του (δια λογου) δηλωνονται στο Ε9.

   Πώς προχωραω με τη δηλωση στο Κτηματολογιο;

2 τα τινά. Πηγαίνεις σε συμβολαιογράφο, δικηγόρο και σου κάνει χρησικτησία και οριστικά συμβόλαια αποδοχης κληρνομιας απ'το παππου στα παιδιά.

Αλλιως πας με κληρονομική διαδοχή με διαθήκη στην οποια περίπτωση θελει καποια δικαιολογητικά τα οποια θα βρείς στις σελίδες περι κτηματολογίου και μελετητών αυτού.

Για τον εντοπισμό τώρα, είσαι στο έλεος των γειτόνων οι οποίοι ΑΝ κανουν τοπογραφικο θα ληφθεί υπόψιν και θα την "φας" εσύ. (αν πρόκειται για ιδιοκτησίες και οχι διανομές που ναι μονοσήμαντα ορισμένες με συγκεκριμένες διαστάσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Τα γειτονικα-διπλανα ειναι συγχωριανων με την ιδια ακριβως περιπτωση, κανενας δεν εχει κατι στα χερια του. Ολα αυτα ετσι γινονταν παλια (κακως, αλλα ετσι γινοταν). Απο γονεις σε παιδια και ξερουν ολοι στο χωριο ποιο χωραφι ειναι ποιανου και ποια τα ορια του. Τσακωμοι δεν υπηρξαν ποτε για ορια κτλ

  Διαθηκη δεν υπαρχει, ο παππους δεν ηθελε να αφησει κατι σε συγγενεις περαν των παιδιων του και δια λογου ειχε πει ποιος θα παρει τι κι ετσι εγινε μετα τον θανατο του (πεθανε πριν απο περιπου 40 χρονια ο παππους).

  Αν υπηρχε διαθηκη το προβλημα θα λυνοταν, δεν υπαρχει ομως ξαναλεω τιποτα, ο πατερας μου και οι θειοι μου δηλωνουν καθε χρονο τα κτηματα μεσω Ε9  

 

Οποτε ακολουθω την 1η περιπτωση? Σε συμβολαιογραφο? Τί θα χρειαστουμε?

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, manzana είπε

Σε συμβολαιογραφο? Τί θα χρειαστουμε?

1ον και κυριότερον....λεφτά

2ον θα σας ενημερώσει ο συμβολαιογράφος

Πέρα από το Ε9, επειδή έγραψες για ελιές, αν υπάρχουν αποδείξεις, τιμολόγια, επιδοτήσεις, οποιαδήποτε καταγραφή σε συνεταιρισμό, νομίζω βοηθούν στο να τεκμηριώσεις τη χρησικτησία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...