Προς το περιεχόμενο

Κτηματολόγιο και δήλωση χωραφιών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Στο google earth/maps, δεν μπορω να το εντοπισω. Η ληψη βλεπω ειναι στα 20 μετρα, υπαρχουν δεντρα, δεν μπορω, εγω τουλαχιστον, να εντοπισω ακριβως τον κηπο μες το χωριο. Ωστοσο, δεν υπαρχουν κακοι γειτονες, αμφισβητησεις κλπ.

Συναφης ερωτηση:
τοπογραφικο, εξ'αποστασεως, μπορει να γινει;

Μπορει καποιος να μην προσδιορισει θεση; Γινεται; (κι οτι γινει στο μελλον)

- Τοπογραφικό εξ'αποστάσεως ΔΕΝ μπορεί να γίνει.

- Μιλάς για κήπο "μέσα στο χωριό" οπότε δεν νομίζω να είναι τόσο μικρής αξίας που να έχεις αποκλείσει το τοπογραφικό. Ξανασκέψου το.

- Μπορεί κάποιος να μην προσδιορίσει τη θέση αλλά εμπεριέχει ρίσκο, δεν προτείνεται και είναι η τελευταία επιλογή αφού έχεις εξαντλήσει όλες τις επιλογές. Εξαρτάται πάντα και από την εταιρία που έχει αναλάβει την κτηματογράφηση και πόσο σοβαρά έχει πάρει τη δουλειά. Αν είναι σοβαρή εταιρία θα κάνει τα πάντα για να εντοπιστεί. Αν δεν είναι σοβαρή, με συνοπτικές διαδικασίες θα το κατατάσσει στα "ανεντόπιστα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
31 λεπτά πριν, dimitris5783 είπε

04/02 Δευτέρα ξεκινάει η χρήση της εφαρμογής με κωδικούς taxisnet

Πηγή www.ktimatologio.gr

δηλαδη μπορεις να κανεις την διαδικασια ηλεκτρονικα και να μην χρειαστει να πας στο καθε κωλοχωρι για να κανεις την διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

δηλαδη μπορεις να κανεις την διαδικασια ηλεκτρονικα και να μην χρειαστει να πας στο καθε κωλοχωρι για να κανεις την διαδικασια?

Εγώ έκανα Κτηματολόγιο το καλοκαίρι που μας πέρασε και ειχα την δυνατότητα να κάνω την αίτηση.., τα πάντα ηλεκτρονικά και μετά να τα έστελνα ταχυδρομικός τα αντίγραφα..... φυσικά λόγω ευκολίας τα έκανα εκεί ήταν ένας νεαρός τσακάλι.,..

τωρα αυτό μέσω taxis τι ακριβώς εννοείται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lakou είπε

Εγώ έκανα Κτηματολόγιο το καλοκαίρι που μας πέρασε και ειχα την δυνατότητα να κάνω την αίτηση.., τα πάντα ηλεκτρονικά και μετά να τα έστελνα ταχυδρομικός τα αντίγραφα..... φυσικά λόγω ευκολίας τα έκανα εκεί ήταν ένας νεαρός τσακάλι.,..

τωρα αυτό μέσω taxis τι ακριβώς εννοείται....

Λογικα θα μπορεις να τα στειλεις ηλεκτρονικα τα εγγραφα..

Τι χαρτια ζητανε? αν ενα ακινητο εχει 3 συνδικαιουχους θα πρεπει και οι 3 να προσκομισουν το συμβολαιο και την μεταφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Λογικα θα μπορεις να τα στειλεις ηλεκτρονικα τα εγγραφα..

Τι χαρτια ζητανε? αν ενα ακινητο εχει 3 συνδικαιουχους θα πρεπει και οι 3 να προσκομισουν το συμβολαιο και την μεταφορα?

Τα έγγραφα τα έστελνες σκαναρισμένο σε πρώτη φάση  μαζί με την αίτηση σε συγκεκριμένο τύπου αρχείο και διαστάσεις αλλά θα έπρεπε να τα προσκομίσεις ξαι ταχυδρομικα( αυτά μου είχαν πει )

ολοι πρέπει να κάνουν ο καθένας για όσο του ανάλογη δίπλα μου ήταν κάποιοι με κάτι τέτοιο και ήταν όλοι εκεί ταυτόχρονα ... λεπτομέρειες δεν ξέρω φίλε σε τέτοιες περιπτώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του τοπογραφικού.

Εάν τα γεωτεμάχια ειναι διανομής, τότε θα υπάρχει ανάλογη εφαρμογή του μελετητή της κτηματογράφησης. Εκει θα έχει σχεδιάσει αυτός τα γεωτεμάχια και αρκούν απο το καθε πολίτη η υπόδειξη του κεντροβαρικού, ήτοι ένα ζευγάρι Χ,Ψ ΕΓΣΑ.

ΑΝ τα γεωτεμάχια ειναι ιδιοκτησίες, τότε η ζωγραφιά που θα προκύψει, απο τη σελίδα του ΚΤηματολογίου στο περίπου, τα GPS του κινητού κτλ κτλ κτλ, μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν. Τόσο για τη θέση όσο και για το εμβαδόν.

Οπότε, απευθύνομαι προς το συνάδελφο, αφού είσαι και ΠΜ, πήγαινε νοίκιασε ένα RTK με 60ε τη μέρα και κάνε ένα Polyline σε ΕΓΣΑ απευθείας όλων των ιδιοκτησιών σου. Σε μια δυο μέρες θα τελειώσεις. Συνέταξε και τυπικά σχέδια, δεν ειναι ανάγκη τρελή λεπτομέρεια. Και άσε τα κινητά κατά μέρος...

Ετσι θα είσαι σίγουρος, (επειδή δε θα έχει κανένας γείτονας τοπογραφικό) και θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο, οταν μετά απο ένα έτος θα κλεισουν οι δηλώσεις και θα αρχίσουν οι έλεγχοι.

Και στο λεω απο τώρα, διοτι αν πας τις ζωγραφιές με τα gps κινητού, μετά απο 1-1.5 χρόνο που θα χτυπήσουν όλες οι συν/νες κοκκινο σύμφωνα με του μελετητή, θα ζητήσουν επίσημα τοπογραφικα, με προδιαγραφές κτλ και θα βγεί ο κουκος, αηδόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Philippe είπε

Αν απαντάς στον ts με τα χωράφια στις Σέρρες.. αυτός το ξεκίνησε το θέμα το 2016 :)

αν σου πω, οτι ειδα τα τελευταια ποστ και επειδή τρέχει στη μιση χωρα τώρα το Κτηματολόγιο νομισα οτι ειναι φρεσκαδουρα το τοπικ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, μπορεί να πέρασαν 2-3 χρόνια, να έκανα τις διαδικασίες τότε, αλλά ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση. Απ όσο ξέρω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Χαχα, μπορεί να πέρασαν 2-3 χρόνια, να έκανα τις διαδικασίες τότε, αλλά ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση. Απ όσο ξέρω δηλαδή.

Ρε φίλε σε χαίρομαι πάντως...Τέτοια μυαλά σπανίζουν στον τόπο...Ως πολιτικός μηχανικός κάνεις

1. στατικά

2. γεωεχνικά

3. Υδραυλικά

4. συγκοινωνιακά

5. ασανσερ

6. θέρμανση

7. αποχέτευση

8. τοπογραφικά

9. εγχείρηση ανοικτής καρδιάς

10. βάζεις γέφυρες στα δόντια

11. κάνεις εμφύτευση μαλλιών

12. ξέρεις φιλοσοφία

Σε παρακαλούμε πολύ ως τοπογράφοι, λυπήσου μας...

 

ΥΓ

Ελπίζω έστω για μία φορά στη ζωή σου να έχεις λύσει διανομή του Υποργείου ΓΕωργίας ή τοπογραφικό δίκτυο. Αλλά τί λέω..Εσύ ξέρεις και Κβαντική Φυσική...

28 λεπτά πριν, j0j0gr είπε

τελικα ομως δεν μας ειπες, πηρες τοπογραφο οπως σου ειπαν οι περισσοτεροι εδω μεσα οπως διαβαζω η τελικα τα ζωγραφισες απο το σπιτι;

Σωστά τα λές, αλλά υπάρχουν και οι Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών...

Εκεί μπορείτε να τα βρείτε και με 20Ευρω...

Επίσης, ξέρω και αρκετούς κτηνοτρόφους και υλοτόμους οι οποίοι θα δώσουν συμβουλές για τον χαρακτηρισμό δασικών εκτάσεων...

Αν όλα αποτύχουν, τότε πας στον funbreaker ο οποίος θα βγεί με το τζί πι έσι να δώσει την λύση...Αλλά μέχρι να φτάσεις στην τελευταία πίστα, ξεκινάς με τα παραπάνω ή λογιστή...

 

Επεξ/σία από love_360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ειδα για εμτοπισμο μεσω HEPOS θελει συνδρομη αρα μονο μηχανικοι συμφερει να το κανουν ?

Αν καταλαβα καλα ...Εχει η γυναικα μου ένα σπιτι και 2-3 χωράφια σε χωριο της Ευβοιας χωρις αποδοχή κληρονομιας και χωρις κανενα πιο παλιο τιτλο.Εχει κανει δηλωση φορου κληρονομιας και τα δηλωνει  στο Ε9.

Δεν υπαρχει άλλος κληρονομος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Από ότι ειδα για εμτοπισμο μεσω HEPOS θελει συνδρομη αρα μονο μηχανικοι συμφερει να το κανουν ?

Αν καταλαβα καλα ...Εχει η γυναικα μου ένα σπιτι και 2-3 χωράφια σε χωριο της Ευβοιας χωρις αποδοχή κληρονομιας και χωρις κανενα πιο παλιο τιτλο.Εχει κανει δηλωση φορου κληρονομιας και τα δηλωνει  στο Ε9.

Δεν υπαρχει άλλος κληρονομος .

Η καλύτερη επιλογή είναι να απευθυνθείτε σε Τοπογράφο Μηχανικό να σας δώσει μία υπεύθυνη απάντηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...