Προς το περιεχόμενο

Palmer Luckey: Το RiFT θα υποστηρίξει Mac, αν η Apple “κυκλοφορήσει κάποτε ένα καλό υπολογιστή”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιμάται όρθιος πείτε του. Το mac os x τρέχει σε χιλιάδες hachintosh αλλά υπάρχει και imac με i7 και gtx 970,980

με custom kext? μιλουμε για σοβαρη δουλεια σε καρτες γραφικων και οχι patches ,εκτος και εαν θες kernel panic attack σε καθε παιχνιδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι γιατί η Apple στοχεύει σε παχουλούς παρθένους 40ρηδες με το μούσι να καλύπτει όλο τον λαιμό ή τουλάχιστον ότι απέμεινε από αυτόν. Ότι και καλά οι υπολογιστές της Apple φτιάχνονται για Gaming. Το όνειρο κάθε χρήστη Mac είναι αυτό. NOT:

luckeyinspace.0.png

Τέλος άμα κάποιος θέλει Gaming δεν θα αγοράσει Mac εξαρχής και θα κοιτάξει να στήσει ένα PC. Αυτά τα λίγα. :)

 

Edit: Ο καλός υπολογιστής για τον Palmer είναι αυτός με GPU των 500€; Για να καταλάβω, αυτός δηλαδή στα γραφεία των εργαζομένων του, προγραμματιστές κλπ βάζει Dedicated GPU για να προγραμματίσουν; Τι άλλο θα διαβάσουμε.

 

 

Όχι, η Apple - ειδικά στις ΗΠΑ, έχει ως target group μουσικούς παραγωγούς, DJ και επαγγελματίες που ασχολούνται με image/video processing.  

 

Θα ήταν καλύτερο να επεξεργάζεσαι τα άρθρα που διαβάζεις για να μην φτάνεις στο σημείο να κάνεις σχόλια τα οποία έχουν σκοπό να προσβάλλουν μια ολόκληρη κοινότητα (στην προκειμένη των gamer), μόνο και μόνο για να υπερασπιστείς την προσωπική σου επιλογή να χρησιμοποιείς Mac.

 

 

Άρα το "αν κυκλοφορήσει κάποτε έναν καλό υπολογιστή" δεν υπάρχει ως δήλωση καν!

 

Υπάρχει αλλά ο άνθρωπος επεξήγησε στην ίδια συνέντευξη τί εννοούσε με αυτό το σχόλιο

 

http://www.shacknews.com/article/93547/oculus-palmer-luckey-will-consider-mac-support-if-apple-ever-releases-a-good-computer 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ξεκινήσει rendering σε pc με windows, και όταν τελικά το είδα, η εικόνα χάλαγε και κολλούσε σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο, όσες φορές και αν ξαναεπιχείρησα το rendering. Αφού έφαγα τα σωθικά μου, ανακάλυψα ότι αυτό συνέβαινε στο σημείο που η επεξεργασία του βίντεο συνέπεφτε με την εκκίνηση του screen saver των win... . Η επεξεργασία του βίντεο κράταγε 6 ώρες. Μπορείτε να μου πείτε, τι σχέση έχει η ποιότητα του τελικού βίντεο, με το τι άλλο και πόσα άλλα τρέχανε στο pc; Διευκρινίζω, όχι ο χρόνος να παραχθεί, αλλά η ποιότητα του βίντεο; windows...

Kαι τα εγραψες όλα αυτά για να νιωσεις καλυτερα τωρα;

Μπορούν να γραψουν ολοι 1 τονο τετοια και από τα δυο στρατόπεδα.

Μεινε στο θεμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης είναι τυχαίο ότι IBM και Google επιλέγουν Macs και όχι Windows;

Μήπως μπερδεύεις την πρόσφατη συνεργασία IBM & Apple για χρήση ipad σε εταιρικούς πελάτες του cognos της IBΜ του οποίου το UX είναι κλασσική κακογουστιά της αισθητικής του 90' ;

 

Η google όντως επιβάλει στους εργαζόμενους της κατα κύριο λόγο Mac επειδή:

  • το hardware είναι συγκεκριμένο (δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές) και το service αμεσότερο.
  • μπορείς να τρέξεις οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό, το αντίθετο δεν παίζει
  • παρόλο που τα βρήκανε σκούρα με το υποανάπτυκτα enterprise tools τους, ανέπτυξαν εύκολα δικές τους λύσεις.

 

Επίσης ως Αμερικάνικες (USA) εταιρείες θα επιλέξουν υπολογιστές από Αμερικάνικες εταιρείες και - τουλάχιστον για laptop - οι επιλογές τους είναι μόνο 2-3. Dell, HP ή Apple.

 

Ένας άλλος λόγος που επιλέγουν Apple - αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο - είναι επειδή είναι ψώνια και θέλουν brand/μόδα, χαζό-εργασιακές τακτικές και φιλοσοφίες για παραγωγικότητα και open office environment.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και τώρα που είπατε ο καθένας τις απόψεις του για το πόσο "χώμα" είναι όλα τα mac, για σηκώστε τα χεράκια σας όσοι έχετε μηχανήματα που πληρούν τα specs του RiFT... :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που είπατε ο καθένας τις απόψεις του για το πόσο "χώμα" είναι όλα τα mac, για σηκώστε τα χεράκια σας όσοι έχετε μηχανήματα που πληρούν τα specs του RiFT... :P

 

Λέμε για τα specs του υπολογιστη για να σηκώνει το rift και ξεχνάμε τα specs του πορτοφολιού μας για να αγοράσει το rift (+1000€)! :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που είπατε ο καθένας τις απόψεις του για το πόσο "χώμα" είναι όλα τα mac, για σηκώστε τα χεράκια σας όσοι έχετε μηχανήματα που πληρούν τα specs του RiFT... :P

ανετοτατα  μπορει το pc

i7 4770

12gb ram 2400

2x r9 290 tri x

ssd

και το κερασακι η μητρικη z97 gaming x1 sniper

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγμωμη χωρις να εχω mac αναρωτιεμαι ο imac που εχει

Intel Core i7 4,0 GHz (ταχύτητες Turbo Boost έως 4,2 GHz)

και AMD Radeon R9 M395X με 4 GB μνήμη GDDR5

και ειναι πολυ πιο  δυνατος απο xbox one και ps4

δεν μπορει 3δ;   (μην ακουσω σχολια για την οθονη του η για την τιμη το ξερουμε οτι ειναι ακριβος)

 

Tα rift/ vive έχουν θέσει σαν minimum requirements την GTX 970. Όλα τα παιχνίδια για VR σχεδιάζονται με την 970 υπόψιν. Απλά δεν γίνεται να συμμετέχει η Apple στο high end VR αν δεν αλλάξει φιλοσοφία.

 

Ούτως ή άλλως το πιο πιθανό είναι η Apple να βγάλει το δικό της mobile headset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς άλλος (εκτός από εμένα) που να του είναι αδιάφορο το VR έτσι όπως είναι τώρα;

Σε λίγα χρόνια ίσως αλλά προς το παρόν

fUAlkgb.gif

Δλδ αν είχες τα φράγκα, και το πισι δεν θα ηθελες να ειχες ενα rift ;

 

Βασικά τι πισι εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αν είχες τα φράγκα, και το πισι δεν θα ηθελες να ειχες ενα rift ;

 

Βασικά τι πισι εχεις;

i7 2600k

16 GB Ram

2xSSD

760 GTX

κτλ

 

Σε 2-3 μήνες θα πάω σε X99 6-core με 32GB Ram.

 

Πιστεύω ότι είναι πεταμένα λεφτά το vr στην μορφή που είναι σήμερα, πιστεύω πως σε 2 χρόνια να είναι αρκετά καλύτερο.

Αν είχα λεφτά και για το rift δεν θα το έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ξεκινήσει rendering σε pc με windows, και όταν τελικά το είδα, η εικόνα χάλαγε και κολλούσε σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο, όσες φορές και αν ξαναεπιχείρησα το rendering. Αφού έφαγα τα σωθικά μου, ανακάλυψα ότι αυτό συνέβαινε στο σημείο που η επεξεργασία του βίντεο συνέπεφτε με την εκκίνηση του screen saver των win... . Η επεξεργασία του βίντεο κράταγε 6 ώρες. Μπορείτε να μου πείτε, τι σχέση έχει η ποιότητα του τελικού βίντεο, με το τι άλλο και πόσα άλλα τρέχανε στο pc; Διευκρινίζω, όχι ο χρόνος να παραχθεί, αλλά η ποιότητα του βίντεο; windows...

Εγώ εκείνη την εποχή είχα έναν plextor  που μου έκαιγε ένα στα δυο cd. Μιας και μιλάμε για προ XP εποχή , να πω και εγώ τον πόνο μου . Α και τα 2000 ήταν μούφα 6 χρόνια πάλευα με τα 98 .

Το θέμα είναι ότι στα Windows μπορείς να βρεις ένα πρόγραμμα για ότι θέλεις. παράδειγμα : ήθελα με ενα κλικ να αλλάζω τον ήχο μου από τα ηχεία στα ακουστικά(με ενσωματωμένη κάρτα ήχου)  . 20 λεπτά στο ίντερνετ , τσουπ το βρήκα . στο Linux θα έπρεπε να ψάχνω 2 μέρες και στα Mac "δεν υποστηρίζετε"

 

Μπορεί να φαίνεται περίεργο για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν οι βελτιώσεις  αλλά για εμένα  είναι η καθοριστική διαφορά. Το gaming είναι απλά bonus.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία με 0 προϊόντα σε όλη την σύντομη ιστορία της θα έπρεπε έντονα να προσπαθήσει να εξασφαλίσει συνεργασία με την πιο επικερδή εταιρεία τεχνολογίας αντί να βγάζει τέτοιες άστοχες δηλώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία με 0 προϊόντα σε όλη την σύντομη ιστορία της θα έπρεπε έντονα να προσπαθήσει να εξασφαλίσει συνεργασία με την πιο επικερδή εταιρεία τεχνολογίας αντί να βγάζει τέτοιες άστοχες δηλώσεις.

 

Λογικά (και προφανώς) τους ενδιαφέρει να μεγιστοποιήσουν τις πωλήσεις τους με μία ορισμένη ελάχιστη τιμή πώλησης ανά τεμάχιο κι όχι να ελαχιστοποιήσουν τις πωλήσεις τους μεγιστοποιώντας το περιθώριο κέρδους ανά τεμάχιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλος GAMING υπολογιστής , ναι είναι αυτός με GPU 500€, όσο κι αν δε θες να το πιστέψεις.

 

Ένας gamer δε θα πάρει ποτέ των ποτών mac....

σύμφωνο στο τομέα τον mac ποιος ασχολείται με αυτά και γενικά με την apple? μονο πανάκριβα μηχανήματα χωρίς καμια ιδιαίτερη ουσία βγάζει άμα θες game in μηχάνημα κοιτάς pc όσο για την GPU τον 500euro μπορείς να κανεις τι δουλειά σου και με μια τον 150-200euro δεν είναι ανάγκη νάχεις την 980 η την 390X και μια πιο φτηνή κανιά αριστη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...