Προς το περιεχόμενο

Τέλος η εφαρμογή του Skype από τα έξυπνα μενού των τηλεοράσεων


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα περιφερειακα που επρεπε να σε ενημερωνουν οπως και στο εξωτερικο δεν λενε τιποτα, αντι αυτου δεν υπαρχει ουτε ενας να μην σου λεει για αυτη την γαμημενη εξτρα εγγυηση, που απο 2 χρονια που προβλεπεται την εχουν κανει 1 στα πιο πολλα ειδη, για να σου παιρνουν νταβατζιλικη το κατοσταρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιός σου το λέει ρε κουμπάρε;;;

Ουδέποτε μα ποτέ κανείς υπάλληλος δεν με έχει προτρέψει να πάρω έξτρα περιφερειακό, εκτός κι αν δεν έχω ΚΑΝΕΙ ΝΙΞΗ ΕΓΩ αρχικά.

Όταν πριν 3 χρόνια περίπου αγόρασε ο πατέρας μου μια 50ρα smart panasonic. Για να του εξηγήσουν τι είναι το smart του είπαν ότι έχει youtube και skype αλλά θέλει κάμερα για το 2ο. Αν πέσεις σε άτομο που χρησιμοποιεί skype σε καθημερινή βάση, μπορείς να τον ψήσεις πολύ εύκολα να αγοράσει μια cam για την καινούρια "εντυπωσιακή" τηλεόρασή του. Anyway, πάλι καλά που τελικά δουλεύει η κάμερα στο laptop, την τέσταρα αφού διάβασα το άρθρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι συμβατές με PC οι κάμερες για TV τουλάχιστον όχι της Samsung που εχω δοκιμάσει.

Κριμα παντος εκανα αγορα smart tv με Skype + καμερα για τους γονεις μου που  ηθελαν  βιντεοκληση για εξωτερικο με ευκολο τροπο. Όλα από την άνεση του σαλονιού σε Μεγάλη οθόνη για να τα βλέπουνε και χωρείς γυαλιά. 

 

Αν και όταν καταργηθεί, μπορείς να βρείς την εφαρμογή και να την εγκαταστήσεις μόνος σου.

Ψάξε λίγο εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πριν 3 χρόνια περίπου αγόρασε ο πατέρας μου μια 50ρα smart panasonic. Για να του εξηγήσουν τι είναι το smart του είπαν ότι έχει youtube και skype αλλά θέλει κάμερα για το 2ο. Αν πέσεις σε άτομο που χρησιμοποιεί skype σε καθημερινή βάση, μπορείς να τον ψήσεις πολύ εύκολα να αγοράσει μια cam για την καινούρια "εντυπωσιακή" τηλεόρασή του. Anyway, πάλι καλά που τελικά δουλεύει η κάμερα στο laptop, την τέσταρα αφού διάβασα το άρθρο. 

 

Λίγο ασχετο αλλα, στον δικό μου πατερα πουλησαν σαν καινοτομία το youtube για να τον ψήσουν να παρει smart. Και αφου το χρησιμοποιεί συχνά ψηθηκε. 2 χρόνια μετά (αν θυμαμαι καλα) το youtube σταματησε να δουλευει χωρίς προειδοποιηση γιατί πολύ απλά, συμφωνα με την sony, εληξε η αδεια χρήσης του στην TV.

 

Οπότε.... η συγκεκριμένη είδηση δεν μου κανει και τόσο εντύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ασχετο αλλα, στον δικό μου πατερα πουλησαν σαν καινοτομία το youtube για να τον ψήσουν να παρει smart. Και αφου το χρησιμοποιεί συχνά ψηθηκε. 2 χρόνια μετά (αν θυμαμαι καλα) το youtube σταματησε να δουλευει χωρίς προειδοποιηση γιατί πολύ απλά, συμφωνα με την sony, εληξε η αδεια χρήσης του στην TV.

 

Οπότε.... η συγκεκριμένη είδηση δεν μου κανει και τόσο εντύπωση.

 

Γιατί κυκλοφορεί μη Smart TV στην αγορά; Πέρα από τα σαπάκια 300€ 750 ίντσες και ασπρόμαυρη οθόνη :P :D, οτιδήποτε άλλο πάνω από 400-450€ χαρακτηρίζεται smart tv...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί κυκλοφορεί μη Smart TV στην αγορά; Πέρα από τα σαπάκια 300€ 750 ίντσες και ασπρόμαυρη οθόνη :P :D, οτιδήποτε άλλο πάνω από 400-450€ χαρακτηρίζεται smart tv...

Πρόπερσυ πήρα 40αρα Samsung (@ 280euro νομίζω) την οποία χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά σαν 3η οθόνη στο PC. Γιατί να πλήρωνα παραπάνω για smart? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κυκλοφορεί μη Smart TV στην αγορά; Πέρα από τα σαπάκια 300€ 750 ίντσες και ασπρόμαυρη οθόνη :P :D, οτιδήποτε άλλο πάνω από 400-450€ χαρακτηρίζεται smart tv...

 

Σημερα ίσως όχι. Πριν από 2.5 χρόνια.... υπηρχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι συμβατές με PC οι κάμερες για TV τουλάχιστον όχι της Samsung που εχω δοκιμάσει.

Κριμα παντος εκανα αγορα smart tv με Skype + καμερα για τους γονεις μου που  ηθελαν  βιντεοκληση για εξωτερικο με ευκολο τροπο. Όλα από την άνεση του σαλονιού σε Μεγάλη οθόνη για να τα βλέπουνε και χωρείς γυαλιά. 

 

Το ίδιο κι εγώ και δυστυχώς δεν λαμβάνεται υπόψιν ότι δεν έχουν όλοι (και κυρίως οι μεγαλύτερης ηλικίας) τις γνώσεις ή και την ευχέρεια χρήσης pc/smartphone κλπ

Άρα τι γίνεται τώρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και όταν καταργηθεί, μπορείς να βρείς την εφαρμογή και να την εγκαταστήσεις μόνος σου.

Ψάξε λίγο εδώ

Αυτό δεν ξέρω αν θα μπορούσε να βλάψει την τηλεόραση ή εν πάση περιπτώσει, αν αφήνει κενά ασφαλείας αφού αν δεν κάνω λάθος δεν είναι από την ίδια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι αυτό που συνέβη πριν περίπου τρία χρόνια με το Skype για το OS X Leopard σε PowerPC, που λειτουργούσε κανονικά σε σύνδεση με νεότερες εκδόσεις και μεταγενέστερα λειτουργικά συστήματα. Σταδιακά, άρχισαν οι αφαιρέσεις δυνατοτήτων. Πρώτα το video, και μερικούς μήνες αργότερα η σύνδεση με ήχο και chat που απέμειναν, τελικά εξαφανίστηκαν μαζί με την σύνδεση στο Skype!

  Αδυνατώ ακόμη να πιστέψω ότι αυτό συνέβη λόγω της αυξανόμενης χρήσης άλλων συσκευών και της αδυναμίας του νεότερου Skype -όπως μας έλεγε η Microsoft- να συνεργαστεί με παλαιότερες εκδόσεις! Βρέθηκε κάποιος τρόπος με λίγο κόπο να παρακάμψουμε το πρόβλημα. Αλλά, ακόμη κι αν έτσι έπρεπε να γίνει για το Skype, η άποψή μου είναι ότι αυτό που συμβαίνει ακόμη και σήμερα δεν είναι καλή "οπτική" marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα σε τηλεόραση SAMSUNG που έστησα σε πελάτη, έβγαλε μήνυμα ότι κάπου στον Ιούνιο αν θυμάμαι καλά σταματάει η υποστήριξη του Skype. Δυστυχώς έχω ακούσει από πελάτη να λέει ότι αγόρασε συγκεκριμένη τηλεόραση (πληρώνοντας φυσικά παραπάνω) για να μπορεί εύκολα να μιλάει με τα παιδιά του που είναι στο εξωτερικό και φυσικά ο άνθρωπος δεν έχει γνώσεις για χρήση laptop κλπ.

Γι' αυτό μην πετάτε τα λεφτά σας για «έξυπνες» τηλεοράσεις. Ρίξτε το βάρος στην ποιότητα εικόνας και προσθέστε τις έξτρα ιδιότητες που θέλετε με κάποιο εξωτερικό box (π.χ. raspberry pi) γιατί τη μία φορά θα είναι το skype την άλλη θα είναι κάτι άλλο και πάει λέγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιας και η Τν μου έχει ενσωματωμένη κάμερα με βόλευε γιατί καθόμουν με όλη την οικογένεια στον καναπέ και μιλούσα στο Skype και φαινομασταν όλοι στο πλάνο.Ενώ στο κινητό ή tablet άντε να χωρέσουν στριμωχτα 2 άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ξέρω αν θα μπορούσε να βλάψει την τηλεόραση ή εν πάση περιπτώσει, αν αφήνει κενά ασφαλείας αφού αν δεν κάνω λάθος δεν είναι από την ίδια εταιρία.

 

Είναι σαν εξτρα εφαρμογή την οποία πρέπει να την τρέξεις κάθε φορά που ανοίγεις την τηλεόραση. Αν βλάψει κάποιοα φορά την τηλεόραση (λόγω λάθους χειρισμού), απλά την κλείνεις και την ανοίγεις πάλι. Οι εφαρμογές δεν τρέχουν αυτόματα, οπότε είσαι εντάξει σχετικά με αυτό.

Τώρα όσον αφορά τα κενά ασφαλείας..είναι άλλο θέμα και δεν έχω ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...