Προς το περιεχόμενο

20 κατασκευαστές δεσμεύτηκαν για αυτοκίνητα με τεχνολογία αυτόματης πέδησης έως στο 2022


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χρήστης Efthimis 99 είπε:
Κοιτάξτε ωραία όλα αυτά αυτόματο φρενάρισμα κτλ αλλά μειώνετε όπως και να το κάνουμε η οδηγικη έμπειρια.Αλλα ούτε πρέπει να κραζουνε αυτούς που θέλουν να τρέχουν ( είναι κακό δεν λέω ) αλλά στην Γερμανία για παράδειγμα σε μια Autobahn που έχει ευθεία οσο παίρνει το μάτι σου είναι θα τρέξεις όπως και να το κάνουμε αν δεν σας αρέσει η σπορ οδήγηση και αυτοκίνητα (που για εμένα πρωσοπικα τα λατρεύω και τα δυο) πάρε ένα avensis ( χωρίς να θελω να μειώσω το αμάξι ) και πήγαινε σαν την κότα δεν σε εμποδίζει κανείς !!!!
αρα εσυ μας λες τωρα οτι βαζεις την οδηγικη εμπειρια πανω απο την ασφαλεια.
 
επισης επιδη το κανει η γερμανια πρεπει να το κανουμε και εμεις; σε μια πρωτη φαση δεν εχουμε σωστους δρομους.
. Εγώ είπα απλά πως όσο εξελίσσεται η τεχνολογίας σιγά σιγά το αμάξι ελέγχει εσένα και όχι εσύ αυτό και πόλοι οδηγοί θα ήθελαν να μην υπάρχει το αυτόματο φρέναρισμΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οσοι συμφωνουν με τα ηλεκτρονικα συστηματα και μικρα ορια ταχυτητας κλπ για καποιο λογο τους φανταζομαι να οδηγανε Prius .... η ποδηλατο ... η καθολου ... Οσο αναφορα το θεμα ας εχει ενα κουμπακι city mode που να βαζει οτι βοηθημα θελει αλλα μην καταντησει ασανσερ ... Αλλιως μας βλεπω ολους τους Petrolheads με μεταχειρισμενα αμαξια μονιμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ολόκληρα ναι και παράτυπα οδήγαγα,απο τα 12 έμαθα να "χειρίζομαι"αυτοκίνητα και είμαι στα συνεργεία κάτι χρόνια,δεν υπερεκτιμώ τις ικανότητες μου αλλά σε δρόμο που είναι 50 το όριο όπως αυτόν που ανέφερα αν παω και με 70 δεν θα γίνει τίποτα,εκεί όλοι οι βλάχοι με τα τρακτέρ και οι γύφτοι πάνε μπουσουλώντας ε θα τους προσπεράσω αφού το λέει ξεκάθαρα η λογική.

δεν κάνω ακραία πράγματα στον δρόμο απλά παω σχετικά γρήγορα και τρέχω όπου ξέρω καλά τους δρόμους και είμαι καλά (όχι ξενύχτης,κουρασμένος κλπ)

 

όσο για τους παλαβούς κανόνες είναι θεοπάλαβοι εδώ στην ελλάδα με τα όρια τους και το πως τα έστησαν,στο εξωτερικό έχω δει πολύ πιο λογικά όρια ταχυτήτων που εκεί θα τα σεβόμουν χωρίς καμία αντίριση όχι για τα πρόστιμα αλλά γιατί είχαν λογική.

 

 

Σε κάνω παράθεση για την νοοτροπία και όχι γιατί σε ξέρω ή έχω κάτι με σένα.

Εύχομαι κανένας πιτσιρικάς με την αντίστοιχη νοοτροπία να μην χρειαστεί να το μετανιώσει. Να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας γιατί "το χω", "έλα μωρέ δεν έγινε και τίποτα", "μα εννοείται ότι ξέρω να οδηγώ", "Κάτσε να πάω από την ΛΕΑ για πιο γρήγορα" και τόσα άλλα... Δεν περιμένω να το καταλάβουν βέβαια.

 

Στο on topic, κάθε προσθήκη στην αυτοκίνηση με σκοπό την ασφάλεια, είναι μόνο καλοδεχούμενη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να ηταν εδω στο ινσομνια (δε θυμαμαι ακριβως), που καναμε καποια παρομοια συζητηση πριν χρονια για τη χρησιμοτητα του ABS και παλι τοτε τις ιδιες διαφωνιες ειχαμε.

 

Γιατί να διαφωνεί κάποιος με την χρήση του ABS? Επειδή φρενάρει πιο άμεσα και πιο σταθερά το αυτοκίνητο? Θα του λείψει η απώλεια ελέγχου στο απότομο φρενάρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ολόκληρα ναι και παράτυπα οδήγαγα,απο τα 12 έμαθα να "χειρίζομαι"αυτοκίνητα και είμαι στα συνεργεία κάτι χρόνια,δεν υπερεκτιμώ τις ικανότητες μου αλλά σε δρόμο που είναι 50 το όριο όπως αυτόν που ανέφερα αν παω και με 70 δεν θα γίνει τίποτα,εκεί όλοι οι βλάχοι με τα τρακτέρ και οι γύφτοι πάνε μπουσουλώντας ε θα τους προσπεράσω αφού το λέει ξεκάθαρα η λογική.

δεν κάνω ακραία πράγματα στον δρόμο απλά παω σχετικά γρήγορα και τρέχω όπου ξέρω καλά τους δρόμους και είμαι καλά (όχι ξενύχτης,κουρασμένος κλπ)

 

όσο για τους παλαβούς κανόνες είναι θεοπάλαβοι εδώ στην ελλάδα με τα όρια τους και το πως τα έστησαν,στο εξωτερικό έχω δει πολύ πιο λογικά όρια ταχυτήτων που εκεί θα τα σεβόμουν χωρίς καμία αντίριση όχι για τα πρόστιμα αλλά γιατί είχαν λογική.

 

 

Σε κράζουν όλοι για την μαγκιά που δείχνεις και υπερήφανος λες για αντικανονικές προσπεράσεις, οδηγούσες παράτυπα και άλλα τέτοια φαιδρά. Πες μου μία τον αριθμό πινακίδας σου να σκάσει μύτη κολλητός τροχονόμος και να σου πάρει τις πινακίδες / δίπλωμα μέχρι το 2050. Άντε γιατί γέμισε η Ελλάδα με Νεο-Έλληνες δολοφόνους της ασφάλτου. Πρόσεχε τι γράφεις γιατί scripta manent 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να διαφωνεί κάποιος με την χρήση του ABS? Επειδή φρενάρει πιο άμεσα και πιο σταθερά το αυτοκίνητο? Θα του λείψει η απώλεια ελέγχου στο απότομο φρενάρισμα?

 

Για τον ιδιο λογο που θα διαφωνησει για το ESP και τωρα για την αυτοματη πεδηση. Διοτι χανεται η "οδηγικη εμπειρια". Διοτι δε χρησιμοποιουν το αυτοκινητο ως μεσο μεταφορας για να πανε απο το ενα σημειο στο αλλο, αλλα μπαινουν στο αυτοκινητο με σκοπο τη διασκεδαση. Και καλως κανουν, απλα το κανουν σε λαθος τοποθεσια (δημοσιοι δρομοι με τα γνωστα τεραστια προβληματα), και οχι στη σωστη τοποθεσια (μια πιστα υψηλης ταχυτητας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να καταργησουν τα αυτοκινητα οπως τα ξερουμε μεχρι τωρα..

Τι θελω να πω...

Ο Κ.Ο.Κ. σου λεει οτι μεχρι 130km/h ειναι η μεγιστη επιτρεπομενη ταχυτητα φτιαξτε τα να κλειδωνουν στα 150km/h max. 

Πρεπει τα οχηματα που κυκλοφορουν καποια στιγμη να μην παραβιαζουν τον κ.ο.κ. της καθε χωρας.. 

Αργοτερα εως το 2022 θα μπορουσε ανετα να γινουν ολα ηλεκτρονικα και να κλειδωνει η ταχυτητα αναλογα στο που κυκλοφορουν με την αναλογη επιτρεπομενη ταχυτητα και να σταματανε απο μονα τους σε φαναρι/στοπ.

Γιατι κανουν τα στραβα ματια τοσα χρονια λοιπον; 

Γιατι επιτρεπεις λοιπον ρε Ελλαδισταν να κυκλοφορουν παρανομα οχηματα που να επιτρεπουν μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που οριζει ο νομος;

Απαγορευση καθε νεου οχηματος που παραβιαζει τον Κ.Ο.Κ. και εφαρμογη νομου για τοποθετηση κοφτη σε ολα τα αυτοκινητα/μηχανες.. 

Oποιος θελει να τρεξει ας παει σε καμια πιστα..

 

Η μπορείς απλά να φτιάξεις τους κωλόδρομους της Ελλάδας..και να αφήσεις τις εταιρίες να βγάζουν την παραγωγή τους..και όχι να έχουν check list με τα όρια των χωρών!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Εγώ είπα απλά πως όσο εξελίσσεται η τεχνολογίας σιγά σιγά το αμάξι ελέγχει εσένα και όχι εσύ αυτό και πόλοι οδηγοί θα ήθελαν να μην υπάρχει το αυτόματο φρέναρισμΑ

καλα καταλαβα λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο θα ηταν να σου κανει αυτόματα αλκοτεστ στο τιμονι δηλαδή οπως οι μετρητές ζαχάρου που εχουν μικρες βελωνες και παίρνουν αιμα, και αμα εισαι πανω απο το οριο να μην ξεκιναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο περίεργο το ζήτημα. Κάνοντας αντικανονικες προσπεράσεις δεν σημαίνει ότι είσαι μάγκας ή φονιάς. 2 απλά παραδείγματα.

Εκτός πόλης,ευθεια αριστερή κατηφορικη στροφή ανοιχτή μετά ευθεία σχετικά μεγάλη και μετά στροφή δεξιά. Με άψογη ορατότητα χωρίς κανένα παραδρομο, υπάρχει διπλή γραμμή. Εκτιμώ επειδή βγαίνεις από στροφή και υπάρχει κατηφόρα και μετά την ευθεία είναι δεξιά λίγο απότομη. Όλος ο κόσμος περνάει στην ανοιχτή αριστερή στροφή διότι έχει τέλεια ορατότητα τι υπάρχει μπροστά και έχεις αρκετό χρόνο να κάνεις την προσπέραση. Καταλαβαίνω όμως απόλυτα ότι ο νόμος προστατεύει και τους λιγότερους ικανούς οδηγούς και δεν τους δίνει το δικαίωμα προσπεράσεις επειδή υπάρχει μια στροφουλα.

Το δεύτερο είναι σε αυτοκινητόδρομο αν πει κάποιος ότι πάει με 160 θα τον πείτε χάρο. Ναι αλλά αν είναι άδειος και είναι ευθεία που το πρόβλημα. Σύγχρονα αυτοκίνητα έχουμε δεν χαμπαριαζουν. Μην κοιταζετε μόνο τους αριθμούς και την θεωρία. Σε σύγχρονο αυτοκίνητο δεν καταλαβαίνεις την αίσθηση της ταχύτητας και οι χρόνοι επιτάχυνσης και επιβράδυνσης έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Και εκεί όμως καταλαβαίνω τον νόμο που δεν μπορεί να βάλει κυμενομενα όρια ταχύτητας ανάλογα την κίνηση γιατί θα γίνει το έλα να δεις.επισης σε πολλούς δρόμους σε ευθεία θα δείτε ότι η κατάβαση έχει μόνη γραμμή ενώ η ανάβαση διπλή και ας έχεις ορατότητα. Γιατί να μην προσπεράσω αν το αυτοκίνητο μου έχει 300 άλογα και γίνεται στιγμιαία η προσπέραση.

 

Τώρα για το αυτόματο φρενάρισμα θα προτιμούσα μόνο ηχητική ειδοποίηση και αυστηρά μόνο σε ταχύτητες πόλης. Σε διαφορετική περίπτωση αν πεταχτεί ένα σκυλί εκτός πόλης ο οδηγός 100% θα πανικοβληθει όταν δει ότι το αυτοκίνητο φρενάρει χωρίς την εντολή του ενώ ταυτόχρονα έναν γρήγορο ελιγμό που ενδεχομένως είχε στο μυαλό του θα μπορούσε να αποφύγει το εμπόδιο. Φυσικά υπάρχει πρώτα ηχητική ειδοποίηση και μετά αυτόματο φρενάρισμα αλλά πόση καθυστέρηση υπάρχει μέχρι να ενεργοποιηθεί. Αν ο χρόνος αντίδρασης είναι 1 δευτερόλεπτο μετά από πόσα δευτερόλεπτα θα φρενάρει μόνο του. Τότε είναι βέβαιο ότι δεν θα τρακάρει; Ο οδηγός τι κάνει κοιμάται; αν χαζεύει δεν θα γυρίσει να δει τι γίνεται; εκτός και αν ενεργοποιείται σχεδόν στιγμιαία και τότε ο οδηγός πανικοβληθει και ενδεχομένως επειδή ξέρει ότι πρόκειται να τρακάρει με το που γυρίσει να δει τι γίνεται κάνει ελιγμούς και μετά έχουμε τπτ χειρότερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι αγιοι στο ινσομνια.......αμ το αλλο;ο αλλος δεν εχει εμπλακει σε ατυχημα,και θεωρει οτι ειναι καλυτερος οδηγος απο καποιον που εχει εμπλακει.γνωστος μου περιφανευοταν οτι δεν ενεπλακει ποτε σε ατυχημα,διοτι ειναι πιο αργος και απο πλατυπους,αλλα προ εβδομαδας,την επαθε.αφηνω το ποσους σκοτωσε με την αργοπορεια και συμπεριφορα του .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμίσαμε νόμιμους πολίτες εδώ μέσα σε όλους τους τομείς πλέον.. Και το 80% από αυτούς με χουντικές απόψεις.

ετσι πρεπει. δυστυχώς. οταν εμπλέκονται αθώες ζωες το πραγμα αλλαζει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμίσαμε νόμιμους πολίτες εδώ μέσα σε όλους τους τομείς πλέον.. Και το 80% από αυτούς με χουντικές απόψεις.

 

Οταν αφορα την ασφαλεια μας και της οικογενειας μας, και βεβαια και ειμαστε οσο πιο νομιμοι μπορουμε. Και στα σημεια που δεν ειμαστε νομιμοι, κανουμε την παπια (γιατι ξερουμε οτι παιζουμε ζαρια με το χαρο), και δεν το διατυμπανιζουμε για να δειξουμε ποσο μαγκες ειμαστε.  Διοτι εδω παιζουμε με ανθρωπινες ζωες, δεν κατεβαζουμε μια ταινια ή ενα αλμπουμ απο το τορρεντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...