Προς το περιεχόμενο

20 κατασκευαστές δεσμεύτηκαν για αυτοκίνητα με τεχνολογία αυτόματης πέδησης έως στο 2022


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τον πάππου που είναι 90 χρόνων και οδηγάει θα σου πει ξέρω πολύ καλά τι κάνω

Και τον πιτσιρικά που οδηγάει μεθυσμένος θα σου πει ξέρω πολύ καλά τι κάνω 

Και τον μεσήλικα που κάνει σφήνες χωρίς φλας θα σου πει ξέρω πολύ καλά τι κάνω

Δεν έχεις καμία διαφορά με τους από πάνω .

αμα με ήξερες και έβλεπες πως οδηγάω θα έβγαζες συμπέρασμα οπότε δεν μπορείς να με παρομοιάσεις με τα ρεμάλια που αναφέρεις,έχω χάσει την γιαγιά μου απο λάθος του παππού μου στον δρόμο,έχω χάσει γείτονα και φίλο με μηχανή επειδή ο βλάκας με το τζίπ πετάχτηκε απο πάρκνινγ σε κεντρικό δρόμο έτσι απλά,έχω δουλέψει σε φανοποιείο και έχω δει ουκ ολίγα τρακαρίσματα και όταν οδηγάω συνεχώς είμαι σε επιφυλακή και με έχει σώσει αυτό κανα 2 φορές απο μαλακίες άλλων γιατί πάντα με την φαντασία μου προσπαθώ να καταλάβω τι θα κάνουν οι άλλοι,είμαι 5 χρόνια στους δρόμους και δεν έχω κάνει ατύχημα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είμαι 5 χρόνια στους δρόμους και δεν έχω κάνει ατύχημα........

 

Δύστυχος συνεχίζεις να σκέφτεσαι λάθος .Ο oοδηγός λεωφορείου στην Ισπανία οδηγούσε 13 χρόνια λεωφορεία και δεν είχε προξενήσει ούτε ένα ατύχημα και όμως 13 φοιτήτριες θα γυρίσουν πίσω στους γονείς τους σε φέρετρα..ούτε αυτός είχε "κάνει" ατύχημα.

 

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/spain-bus-crash-coach-carrying-university-students-crashes-near-barcelona-a6942316.html

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε αυτήν την περίπτωση 99 % υπάρχει στενό , οπότε αν βγεις στο αντίθετο ρεύμα υπάρχει περίπτωση κάποιος να βγαίνει από το στενό και να υπάρξει μετωπική σύγκρουση .

σοβαρά πάμε ένα πενηντάρικο να σου βρω δρόμο χωρίς στενό για 1,5 km ευθεία με διπλή διαχωριστική ευθεία και τα βλέπεις όλα ? που δεξια και αριστερά έχει ΒΑΛΤΟΥΣ ούτε καν χωράφια.Capture.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κομμάτι που έχεις βάλει στον χάρτη φαίνονται αρκετά στενά .. αν εννοείς στο κομμάτι λίγο πριν τους Υγρότοπους χανίων σε ένα κομμάτι επιτρέπεται η προσπέραση ενώ σε ένα κομμάτι απαγορεύεται γιατί ακολουθεί κλειστή δεξιά στροφή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κομμάτι που έχεις βάλει στον χάρτη φαίνονται αρκετά στενά .. αν εννοείς στο κομμάτι λίγο πριν τους Υγρότοπους χανίων σε ένα κομμάτι επιτρέπεται η προσπέραση ενώ σε ένα κομμάτι απαγορεύεται γιατί ακολουθεί κλειστή δεξιά στροφή .

δεν είναι στενά,το κομμάτι το πράσσινο όταν ανεβαίνει η θάλασσα είναι νερό σχεδόν και τα απέναντι τα δύο δρομάκια οδηγούν στον παράδρομο,τέσπα δεν θα κάτσω να γράψω έκθεση για το πως είναι εκεί αλλά όλοι προσπερνάνε τέλος πάντων εκεί μια χαρά χωρίς κανένα κίνδυνο χρόνια τώρα χωρίς ατυχήματα και  η προσπέραση επιτρέπεται λίγο μετά τον υγρότοπο απο την μια μόνο

το να βγει αμάξι απο τα στενά είναι σχεδόν απίθανο γιατί για να περάσεις απο εκεί μόνο σε χωράφια βγάζει δεν πάει κάπου αλλού,όλος ο παράδρομος χωράφια είναι χωρίς κατοίκηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα με ήξερες και έβλεπες πως οδηγάω θα έβγαζες συμπέρασμα οπότε δεν μπορείς να με παρομοιάσεις με τα ρεμάλια που αναφέρεις,έχω χάσει την γιαγιά μου απο λάθος του παππού μου στον δρόμο,έχω χάσει γείτονα και φίλο με μηχανή επειδή ο βλάκας με το τζίπ πετάχτηκε απο πάρκνινγ σε κεντρικό δρόμο έτσι απλά,έχω δουλέψει σε φανοποιείο και έχω δει ουκ ολίγα τρακαρίσματα και όταν οδηγάω συνεχώς είμαι σε επιφυλακή και με έχει σώσει αυτό κανα 2 φορές απο μαλακίες άλλων γιατί πάντα με την φαντασία μου προσπαθώ να καταλάβω τι θα κάνουν οι άλλοι,είμαι 5 χρόνια στους δρόμους και δεν έχω κάνει ατύχημα........

 

5; Ολόκληρα;

 

Εγώ είμαι 25 χρόνια στους δρόμους. Και δεν έχω επίσης ατύχημα. Πιάνει παραπάνω η γνώμη μη μου όταν σου λέω να μην υπερκτιμάς την αντίληψή σου και να σεβαστείς τους κανόνες, όσο παλαβοί κι αν σου φαίνονται;

το να βγει αμάξι απο τα στενά είναι σχεδόν απίθανο γιατί για να περάσεις απο εκεί μόνο σε χωράφια βγάζει δεν πάει κάπου αλλού,όλος ο παράδρομος χωράφια είναι χωρίς κατοίκηση 

 

Μια φορά θα χρειαστεί να σου τύχει. Δεύτερη όχι. Μη παίζεις με τις πιθανότητες. Άλλωστε είναι μόνο 1.5χλμ... δλδ 60 είναι το όριο; 1.5 λεπτό δρόμος. Πόσο θα κερδίσεις προσπερνώντας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5; Ολόκληρα;

 

Εγώ είμαι 25 χρόνια στους δρόμους. Και δεν έχω επίσης ατύχημα. Πιάνει παραπάνω η γνώμη μη μου όταν σου λέω να μην υπερκτιμάς την αντίληψή σου και να σεβαστείς τους κανόνες, όσο παλαβοί κι αν σου φαίνονται;

 

Μια φορά θα χρειαστεί να σου τύχει. Δεύτερη όχι. Μη παίζεις με τις πιθανότητες. Άλλωστε είναι μόνο 1.5χλμ... δλδ 60 είναι το όριο; 1.5 λεπτό δρόμος. Πόσο θα κερδίσεις προσπερνώντας;

5 ολόκληρα ναι και παράτυπα οδήγαγα,απο τα 12 έμαθα να "χειρίζομαι"αυτοκίνητα και είμαι στα συνεργεία κάτι χρόνια,δεν υπερεκτιμώ τις ικανότητες μου αλλά σε δρόμο που είναι 50 το όριο όπως αυτόν που ανέφερα αν παω και με 70 δεν θα γίνει τίποτα,εκεί όλοι οι βλάχοι με τα τρακτέρ και οι γύφτοι πάνε μπουσουλώντας ε θα τους προσπεράσω αφού το λέει ξεκάθαρα η λογική.

δεν κάνω ακραία πράγματα στον δρόμο απλά παω σχετικά γρήγορα και τρέχω όπου ξέρω καλά τους δρόμους και είμαι καλά (όχι ξενύχτης,κουρασμένος κλπ)

 

όσο για τους παλαβούς κανόνες είναι θεοπάλαβοι εδώ στην ελλάδα με τα όρια τους και το πως τα έστησαν,στο εξωτερικό έχω δει πολύ πιο λογικά όρια ταχυτήτων που εκεί θα τα σεβόμουν χωρίς καμία αντίριση όχι για τα πρόστιμα αλλά γιατί είχαν λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρολο που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει..καλο θα ηταν αυτο και ειδικα στην ελλαδα,μιας και το 90 τις 100 δεν ξερει να οδηγει.. καλο για να προφυλασσομαι απο αυτο το 90 τις 100..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας φταιει ο ανθρωπος που λεει θελω να τρεχω..Μα ειναι δυνατον να βαζετε στο θεμα ασφαλειας αυτοκινητων εικονα απο το νεο acura nsx; Τι να σκεφτει ο αλλος μετα δηλαδη; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας φταιει ο ανθρωπος που λεει θελω να τρεχω..Μα ειναι δυνατον να βαζετε στο θεμα ασφαλειας αυτοκινητων εικονα απο το νεο acura nsx; Τι να σκεφτει ο αλλος μετα δηλαδη; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου αρέσει τόσο πολύ να κάνεις παράνομες προσπεράσεις, όταν σου συμβεί κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω βίντεο, φρόντισε ο δικυκλιστής να μην είναι κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο, γιατί θα σε φυτέψω τόσο βαθιά, που δεν θα σε βρει ούτε η Περιστέρη.

 

NSFW - NSFL

 

 

οσο βαθια και να τους φυτεψεις οι ΜΑΛΑΚΕΣ βγαινουν στην επιφανεια.

Να περασει το σχολιο κανονικα, τα στοιχεια μου στην διαθεση του για μυνηση αμα θελει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ολόκληρα ναι και παράτυπα οδήγαγα,απο τα 12 έμαθα να "χειρίζομαι"αυτοκίνητα και είμαι στα συνεργεία κάτι χρόνια,δεν υπερεκτιμώ τις ικανότητες μου αλλά σε δρόμο που είναι 50 το όριο όπως αυτόν που ανέφερα αν παω και με 70 δεν θα γίνει τίποτα,εκεί όλοι οι βλάχοι με τα τρακτέρ και οι γύφτοι πάνε μπουσουλώντας ε θα τους προσπεράσω αφού το λέει ξεκάθαρα η λογική.

δεν κάνω ακραία πράγματα στον δρόμο απλά παω σχετικά γρήγορα και τρέχω όπου ξέρω καλά τους δρόμους και είμαι καλά (όχι ξενύχτης,κουρασμένος κλπ)

 

όσο για τους παλαβούς κανόνες είναι θεοπάλαβοι εδώ στην ελλάδα με τα όρια τους και το πως τα έστησαν,στο εξωτερικό έχω δει πολύ πιο λογικά όρια ταχυτήτων που εκεί θα τα σεβόμουν χωρίς καμία αντίριση όχι για τα πρόστιμα αλλά γιατί είχαν λογική.

 

Καταλαβαινεις πιστευω οτι μιλας εδω μεσα με αρκετα ατομα που εχουν περασει κατα πολυ τα σαραντα χρονια, κι εχουν (οντας κι αυτοι απο τα 12) πανω απο 30 χρονια στους δρομους με πανω απο μισο μυριο χιλιομετρα στην πλατη τους. Τα 5 χρονια σου ειναι η "εφηβια" πολλων εδω μεσα.

 

Κατα τα λοιπα, η διαφωνια υπαρχει και θα συνεχισει να υπαρχει, οσο συνεχιζεται να επιδεικνυεται το αυτοκινητο (ακομη και απο τις ιδιες τις αυτοκινητοβιομηχανιες), οχι σαν ενα απλο μεσο μεταφορας, αλλα σαν μεσο διασκεδασης η οποια διασκεδαση μπορει να επιτευχθει οχι μονο σε μια πιστα, αλλα και στον οποιονδηποτε κατσικοδρομο. Οσο λοιπον υπαρχει αυτη η αντιληψη, τοσο θα υπαρχουν διαφωνιες σε οποιοδηποτε τεχνολογικο επιτευγμα βγαινει για το αυτοκινητο.

 

Ισως να ηταν εδω στο ινσομνια (δε θυμαμαι ακριβως), που καναμε καποια παρομοια συζητηση πριν χρονια για τη χρησιμοτητα του ABS και παλι τοτε τις ιδιες διαφωνιες ειχαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic : Το σύστημα αυτόματης πεδησης είναι ήδη δοκιμασμένο από 2-3 εταιρείες εδώ στην Γερμανία (όχι σε αυτοκίνητα παραγωγής) ο μόνος λόγος που ακόμα δεν το βάζουν στα επόμενα που μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν είναι γιατί υπάρχουν κάπιοι παράγοντες που δεν μπορούν ακόμα να υπολογιστουν (σύμφωνα με ένα άρθρο που διάβασα της Audi) και κολλάει το θέμα από νομικής άποψης...

 

Off topic : Κάποιοι γραψανε για τα όρια ταχύτητας... Τα όρια ταχύτητας στην Ελλάδα είναι μια χαρά για τους δρόμους που έχουμε (λακουβες,ανάποδη κλίση,μη επαρκής σημάνσεις κτλπ)... Στην Γερμανία πάλι που ζω εδώ και ένα χρόνο έχουν την Autobahn που (ΌΧΙ ΠΑΝΤΟΎ ΚΑΙ ΌΧΙ ΠΑΝΤΑ) μπορείς να τρέξεις με όσο θέλεις.... ΑΛΛΆ μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα ... Εδώ είσαι υποχρεωμένος να φοράς χειμωνιατικα λάστιχα τον χειμώνα και καλοκαιρινά το καλοκαίρι, αν σε πιάσουν με λάθος λάστιχα τρως πρόστιμο... Αν τρακαρεις με λάθος λάστιχα η ασφαλιστική δεν δίνει φράγκο και τα πληρώνεις όλα από την τσέπη σου... Ακόμα και στην Autobahn στα κομμάτια που δεν υπάρχει όριο ταχύτητας όταν βρέχει ή όταν έχει πολύ υψηλή θερμοκρασία το όριο ταχύτητας περιορίζεται στα 120... Επίσης απαγορεύεται να πηγαίνεις και με πολύ χαμηλή ταχύτητα από αυτή του ορίου (για να προλάβω αυτούς που θα κραξουν για τους οδηγούς που πάνε σαν κότες)... Για να καταλάβουμε την διαφορά οδηγικής συμπεριφοράς έχουν κοντά στα 60 εκατομμύρια αυτοκίνητα περισσότερα από την Ελλάδα και δρόμους στους οποίους δεν υπάρχει όριο ταχύτητας και έχουν λιγότερους θανάτους από ατυχήματα αυτοκινήτων από ότι έχουμε εμείς στην Ελλάδα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπερεκτιμώ τις ικανότητες μου αλλά σε δρόμο που είναι 50 το όριο όπως αυτόν που ανέφερα αν παω και με 70 δεν θα γίνει τίποτα,εκεί όλοι οι βλάχοι με τα τρακτέρ και οι γύφτοι πάνε μπουσουλώντας ε θα τους προσπεράσω αφού το λέει ξεκάθαρα η λογική.

Αυτο δεν το εγραψες οταν εξεταζοσουν.

Αρα ποσα @@ εχεις να στηριξεις την αποψη σου εδω μεσα; 1 ή 2 ? Ασε να σου πω εγω κανενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...