Προς το περιεχόμενο

20 κατασκευαστές δεσμεύτηκαν για αυτοκίνητα με τεχνολογία αυτόματης πέδησης έως στο 2022


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@georgepppo εσύ γουστάρεις να κάνεις τους άλλους τους ρώτησες? Άμα σκοτώσεις κάποιον θα πεις στην οικογένεια του ότι επειδή εσύ γουσταρες πέθανε ο άνθρωπος τους? Πραγματικά είστε επικίνδυνοι και δεν θα έπρεπε να κυκλοφορειτε στον δρόμο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω γουστάρω να κάνω.......

δεν ξέρω αλλά θεωρώ ότι πρέπει εγώ να ελέγχω το αυτοκίνητο και όχι να λειτουργεί αυτόβουλα 

 

Αφού σου αρέσει τόσο πολύ να κάνεις παράνομες προσπεράσεις, όταν σου συμβεί κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω βίντεο, φρόντισε ο δικυκλιστής να μην είναι κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο, γιατί θα σε φυτέψω τόσο βαθιά, που δεν θα σε βρει ούτε η Περιστέρη.

 

NSFW - NSFL

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να καταργησουν τα αυτοκινητα οπως τα ξερουμε μεχρι τωρα..
Τι θελω να πω...
Ο Κ.Ο.Κ. σου λεει οτι μεχρι 130km/h ειναι η μεγιστη επιτρεπομενη ταχυτητα φτιαξτε τα να κλειδωνουν στα 150km/h max. 
Πρεπει τα οχηματα που κυκλοφορουν καποια στιγμη να μην παραβιαζουν τον κ.ο.κ. της καθε χωρας.. 
Αργοτερα εως το 2022 θα μπορουσε ανετα να γινουν ολα ηλεκτρονικα και να κλειδωνει η ταχυτητα αναλογα στο που κυκλοφορουν με την αναλογη επιτρεπομενη ταχυτητα και να σταματανε απο μονα τους σε φαναρι/στοπ.
Γιατι κανουν τα στραβα ματια τοσα χρονια λοιπον; 
Γιατι επιτρεπεις λοιπον ρε Ελλαδισταν να κυκλοφορουν παρανομα οχηματα που να επιτρεπουν μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που οριζει ο νομος;
Απαγορευση καθε νεου οχηματος που παραβιαζει τον Κ.Ο.Κ. και εφαρμογη νομου για τοποθετηση κοφτη σε ολα τα αυτοκινητα/μηχανες.. 
Oποιος θελει να τρεξει ας παει σε καμια πιστα..
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόματα φώτα, αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες, cruise control, abs, antispin, parktronic, συστημα να μην πάει πίσω στην ανάβαση τώρα αυτόματη πέδηση κτλκτλ.Ωραίες τεχνολογίες που βγαίνουν σιγά σιγά μέχρι να είναι όλα αυτοματοποιημένα και απλά να πατάς προορισμό και να σε πάει.

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα που θα αυτοματοποιηθεί τελείως το αμάξι και δεν θα υπάρχει οδηγός στο μέλλον, ωραίο μου φαίνεται και θα γλιτώσουμε πολλού θανάτους. Όποιος θέλει συγκινήσεις πάει πίστα ή καβαλάει μηχανή εξάλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να καταργησουν τα αυτοκινητα οπως τα ξερουμε μεχρι τωρα..

Τι θελω να πω...

Ο Κ.Ο.Κ. σου λεει οτι μεχρι 130km/h ειναι η μεγιστη επιτρεπομενη ταχυτητα φτιαξτε τα να κλειδωνουν στα 150km/h max. 

Πρεπει τα οχηματα που κυκλοφορουν καποια στιγμη να μην παραβιαζουν τον κ.ο.κ. της καθε χωρας.. 

Αργοτερα εως το 2022 θα μπορουσε ανετα να γινουν ολα ηλεκτρονικα και να κλειδωνει η ταχυτητα αναλογα στο που κυκλοφορουν με την αναλογη επιτρεπομενη ταχυτητα και να σταματανε απο μονα τους σε φαναρι/στοπ.

Γιατι κανουν τα στραβα ματια τοσα χρονια λοιπον; 

Γιατι επιτρεπεις λοιπον ρε Ελλαδισταν να κυκλοφορουν παρανομα οχηματα που να επιτρεπουν μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που οριζει ο νομος;

Απαγορευση καθε νεου οχηματος που παραβιαζει τον Κ.Ο.Κ. και εφαρμογη νομου για τοποθετηση κοφτη σε ολα τα αυτοκινητα/μηχανες.. 

Oποιος θελει να τρεξει ας παει σε καμια πιστα..

 

οτι κλειδωνει ξεκλειδώνει.. θα πρεπει να γίνετε και ελενχος εαν ειναι πειραγμένο το αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georgepppo εσύ γουστάρεις να κάνεις τους άλλους τους ρώτησες? Άμα σκοτώσεις κάποιον θα πεις στην οικογένεια του ότι επειδή εσύ γουσταρες πέθανε ο άνθρωπος τους? Πραγματικά είστε επικίνδυνοι και δεν θα έπρεπε να κυκλοφορειτε στον δρόμο

Οδηγοί Ελληνάρες δεν πτωούνται από τέτοια. Αυτό που εχει πει ο Ιαβέρης για το κόκκινο θα μπορούσε ανετα να εφαρμοστεί και στο αντικανονικό προσπέρασμα. 

 

αντιμετώπιση του κόκκινου ως έγκλημα (άμεση σύλληψη, χειροπέδες, κλπ)

10000 ευρω προστιμο

6 μήνες κοινωνική θεραπεία σε κλινικές και νοσοκομεία.

εννοειται και αφαιρεση διπλώματος για αναλογο διάστημα

 

Ontopic: Μου αρεσει πολύ η ιδέα. Εντάξει έχω τις φοβίες μου για την εφαρμογή αλλά αντιμετωπίζονται. Θυμαμαι παλιά κάποιοι λέγανε οτι δε βάζουν ζωνη γιατι αμα γινει ατυχημα θα εγκλωβιστουν στο αμάξι. Ηταν μια φοβία που ειχαν κάποιοι. Η πραγματικότητα είναι "Ναι αν δεν φοράς ζώνη, δεν θα εγκλωβιστείς γιατί θα βγεις απο το παμπριζ κατά το τρακάρισμα"

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν απενεργοποιείται χειροκίνητα θα είναι ότι πιο επικίνδυνο να πας να κάνεις προσπέραση(έστω και αντικανονικά),η να πας κομμάτια στην στροφή και να πατήσει φρένο ΣΚΟΤΩΘΗΚΕΣ

δηλαδή να μη φρενάρει όταν βγεις αντίθετο και έρχεται ο άλλος από απέναντι για μετωπική;

 

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γουστάρω να κάνω.......

δεν ξέρω αλλά θεωρώ ότι πρέπει εγώ να ελέγχω το αυτοκίνητο και όχι να λειτουργεί αυτόβουλα 

δις.

δηλαδή να μη φρενάρει όταν βγεις αντίθετο και έρχεται ο άλλος από απέναντι για μετωπική;

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγοί Ελληνάρες δεν πτωούνται από τέτοια. Αυτό που εχει πει ο Ιαβέρης για το κόκκινο θα μπορούσε ανετα να εφαρμοστεί και στο αντικανονικό προσπέρασμα. 

 

αντιμετώπιση του κόκκινου ως έγκλημα (άμεση σύλληψη, χειροπέδες, κλπ)

10000 ευρω προστιμο

6 μήνες κοινωνική θεραπεία σε κλινικές και νοσοκομεία.

εννοειται και αφαιρεση διπλώματος για αναλογο διάστημα

 

Δε χρειάζεται τίποτα από αυτά.

 

χρειάζεται να βγουν οι τροχαίοι σε κάθε φανάρι για 1 μήνα.

 

Θα μαζέψουν τόσα πρόστιμα που δεν θα χρειαστούν άλλα μέτρα για το έλλειμα του προϋπολογισμού.

 

Ακόμα και με τα υπάρχοντα πρόστιμα.

 

Δεν υπάρχει κεντρικό φανάρι που να μην περνάνε τουλάχιστον 20 κόκκινα την ώρα.

Σε ένα 8ωρο, έχεις μαζέψει 100 κλήσεις.

 

Ο μαλ@κας που περνάει κόκκινο, το περνάει συνέχεια. Οπότε θα μάθει μετά τις 5 κλήσεις, όταν θα τρέχει και δε θα φτάνει.

 

Ή ας γεμίσουν αυτόματα ραντάρ με φωτογραφικές , τους δρόμους. Θα έρχονται οι κλήσεις σε χαρτόκουτα στο σπίτι του κάθε μ@λάκα και της κάθε γίδας.

Τελευταία στο σπορ επιδίδονται και οι γυναίκες, ειδικά εντός πόλης , και με παιδιά μέσα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.

 

Την ...ποια του, δεν καταλαβαίνεις;;; Ο τύπος λέει «εγώ γουστάρω να κάνω αντικανονική προσπέραση» και φαντάζεσαι ότι υφίσταται στα λεγόμενά του ...λογική(!!!) την οποία πιθανώς δεν καταλαβαίνεις;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη προσθηκη  στα ηδη υπαρχοντα αυτοματα συστηματα  δεν μπορω να καταλαβω γιατι αντιδρουν καποιοι ,οι δρομοι ειναι για τις μετακινησεις ,αγωνες κανεις στις πιστες τι πιο απλο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα φορουμ οι χρήστες δίνουνε πολυ πονο ώρες ωρες... για τον ίδιο λογο που γουσταρουν αποκλειστικά το πλαστικό χρήμα με ψευδεπιγραφη την καταπολέμηση μουχρίτσας, δάκου & καρκίνου... για τον ιδιο λόγο γουστάρουν και την καρατόμηση τους απο οδηγούς και κύριους του οχήματος τους... σε επιβάτες ασανσερ.

 

Και γω γουστάρω να έχω τον ΠΛΗΡΗ ελεγχο και να μην επεμβαινει κάτι χωρίς την δική μου εντολή. Ποιο το ζορι σας? Συμφωνα με την κατεστραμένα λογική πολλών εδω μέσα... αν το οχημα το οδηγει ανθρωπος = ατύχημα. Αν το οδηγεί μηχάνημα = superatou

 

Τι μας λετε μωρε? Εφόσον πραγματικά πιστευετε αυτά που λέτε ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ! Γιατι εφόσον δεν έχετε αντιστοιχα ηλεκτρονικά συστήματα τοτε είστε ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ! Μην ουρλιάζετε... σεις καταλήξατε στο συμπέρασμα αυτό.

 

Σοβαρευτείτε λίγο και σκεφτείτε τι λέτε και σε τι ακυρα συμπεράσματα καταλήγετε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα για αποφυγή λακούβων να βγάλουν και νομίζω θα αναβαθμιστούν πολύ τα οχήματα.. 

 

 

Στην Ελλάδα δεν μπορεί να εφαρμοστεί τετοιο σύστημα.

 

Αν φρενάρει σε ενδεχόμενη λακουβα, δεν θα πηγαίνεις πουθενα. Ακίνητος από το ξεπαρκάρισμα!

Αν κάνει μανουβρα να αποφυγει λακουβα ολα τα αμαξια στην ελλαδα θα γινουν φραπεδιέρες, απο τα περα δώθε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...