Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Νεογνούς Προγραμματιστές


Ts Cherryman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Πληροφορική σαν αντικειμενο, ογκος γνωσεων και ικανοτητων που πρεπει να εχει ενας επαγγελματιας μπορει να συγκριθει ανετοτατα με την Ιατρικη... αν νομιζετε οτι το χετε κοπιαστε.. αλλα σκεφτειτε το καλα για να μην χανετε αδικα το χρονο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Πληροφορική σαν αντικειμενο, ογκος γνωσεων και ικανοτητων που πρεπει να εχει ενας επαγγελματιας μπορει να συγκριθει ανετοτατα με την Ιατρικη... αν νομιζετε οτι το χετε κοπιαστε.. αλλα σκεφτειτε το καλα για να μην χανετε αδικα το χρονο σας..

 

Έχεις δίκιο.

 

Αλλά από την άλλη αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που πόσταρες, ότι πρέπει ένας προγραμματιστής να μπορεί να ανταποκριθεί σε ότι του ζητήσει ο (Έλληνας) εργοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@anagramatistis κλασικός έλληνας φιλελε που νομίζει πως για την κρίση στην ελλαδα φταίει η νοοτροπία μας και ότι δεν κοβαμε απόδειξη στην τυρόπιτα. Για κάποιο λόγο γουσταρει εργασιακό μεσαίωνα και μπορεί να κατηγορεί με μια περίσσια ευκολία τον οποιοδήποτε την ίδια στιγμή που μπροστά στον εργοδότη βαραει προσοχή τρώει όλη τη σκατιλα και λέει και ευχαριστώ. Έξη μήνες στο χώρο και έχω δει πολλούς τέτοιους.

 

Εκτός και αν είναι ο ίδιος εργοδότης οπότε δεν έχει νόημα να συζήτησω κατι παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κρίση φίλε μου φταίει ΚΑΙ η νοοτροπία μας.

Η "αριστερίζουσα" ελαφρώς (όλα καλά με τα λεφτά των άλλων, το κράτος-πατερούλης, πάντα φταίνε οι άλλοι).

Που δεν άλλαξε παρεμπιπτόντως 7 χρόνια μετά.

 

Και με 6 μήνες στο χώρο, όπως γράφεις, με συγχωρείς αλλά δεν έχεις δει ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει άσε με να πιστεύω ότι ξέρω. Δεν χρειάζεται να είσαι χρόνια στο χώρο για να καταλάβεις τι κόσμος και τι μυαλά κουβαλάν μερικοί.

 

Επίσης άσε τις μπούρδες για το κράτος πατερουλη. Αυτα πες τα σε κάτι τύπους σαν τον αναγραματιδτη που άμα δούνε εσπα κατεβάζουν παντελόνια αναγκάζουν τους υπαλλήλους τους να δουλεύουν παραπάνω τσαμπα, και όταν το θέμα πάει στην αύξηση κάνουν τους κινεζους και σου λένε ότι πρέπει να βάλουμε πλάτη όλοι μας για το καλό της εταιρίας. Την ίδια στιγμή που κολυμπανε μέχρι το κεφάλι στο εξω χρήμα. Άσε μας τώρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλι απο τα γραφόμενα σου νομίζω οτι είσαι το στυλ υπαλληλου που στην πρώτη δουλεια ρωτάει ποσα θα παίρνει, ποτε έχει άδεια και τι ωράριο θα δουλεύει.
Κάκιστη εντύπωση για νεοεισερχόμενο σε αυτή την αγορά εργασίας...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα γίνονται αρκετά ξεκάθαρα όταν:

 

1) Διαλέγεις τη τεχνολογία//τομέα/framework, πχ .NET ή Java ή Androin Development. Όταν αποφασίσεις το αποκαλείς xxx,

2) Αγοράζεις ή κατεβάζεις ένα βιβλίο που λέγεται κάπως έτσι : xxx for Beginners (parer book καλύτερα για να κάνεις γρήγορα review ή read back),

3) Αγοράζεις ή κατεβάζεις ένα βιβλίο που λέγεται κάπως έτσι : xxx Advanced Techniques (parer book καλύτερα για να κάνεις γρήγορα review ή read back και να σου μείνει και κάτι στο ράφι να θυμάσαι μετά από 15 χρόνια),

4) Αγοράζεις ή κατεβάζεις ένα βιβλίο που λέγεται κάπως έτσι : xxx Recipies ενώ ήδη έχεις κάνει αρκετά βήματα χάρις στα βήματα 1 & 2 αλλά θες να ξέρεις τις καλύτερες δυνατές λύσεις.

 

Σημ: Σήμερα το 2016, χάρης στην άνθιση του internet και του πλούσιου περιεχομένου που υπάρχει, το βήμα 4 μπορεί να αντικαταστήσει με αναζήτηση σε διάφορα resources στο web, αλλά το 1, 2 και 3 θα είναι πάντα required, διότι είναι απαραίτητη η καθοδήγηση από επαγγελματίες που θα σου πουν συγκεντρωμένα (concentrated) όλα αυτά που θες να γνωρίζεις.

 

Ο προγραμματισμός εδώ και πολλά χρόνια, είναι ο συνδιασμός ... του τι κώδικα έχεις δει γραμμένο και πως ο εγκέφαλος σου το έχει ερμηνεύσει και απομνημονεύσει για να πετύχει τους στόχους του.

 

Καλό κυνήγι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλι απο τα γραφόμενα σου νομίζω οτι είσαι το στυλ υπαλληλου που στην πρώτη δουλεια ρωτάει ποσα θα παίρνει, ποτε έχει άδεια και τι ωράριο θα δουλεύει.

Κάκιστη εντύπωση για νεοεισερχόμενο σε αυτή την αγορά εργασίας...

 

Και που είναι το κακό σε αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η πρώτη εντύπωση που δίνεις είναι αυτή και μόνο αυτή, και από πίσω βρίζεις τον επιχειρηματία/διευθυντή/προϊστάμενο για χίλια μύρια και μιλάς π.χ. για "εργασιακό μεσαίωνα" και "εταιρείες που ζητάνε παπάδες και δεν δίνουν υπερωρίες", ε δεν είναι και το καλύτερο.

Δείξε διάθεση, δείξε προθυμία και άσε τις φιλοσοφίες για αργότερα.

Η αγορά είναι σε σοβαρότατη κρίση και υπάρχουν άλλοι 100 να σου πάρουν τη δουλειά.

 

Δεν τα λέω σε σένα προσωπικά, αλλά στο "νεοεισερχόμενο" φίλο που έχει 6 μήνες στην αγορά και το παίζει ξερόλας.

Ο @anagramatistis είχε ένα δίκιο που μίλησε για νέους στην εργασία που είναι ...στον κόσμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 "εταιρείες που ζητάνε παπάδες και δεν δίνουν υπερωρίες", ε δεν είναι και το καλύτερο.

 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα...Και για να ρωτήσω, για ποιό λόγο να μη δίνει υπερωρίες;

 

Δεν έχει λεφτά; Ε, ας το κλείσει να ανοίξει κανένας άλλος ρε παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα η συμβουλη μου ειναι να δωσεις μια ευκαιρια στον "μπακαλίστικο προγραμματισμό"

Σιγουρα ειναι συμβουλη που θα προακαλεσει αποδοκιμασιες και δεν θα διαφωνίσω...

Αλλα θα σου πω τι εννοω..

Δεν ξερω τι γλωσσα θα διαλεξεις και δεν εχει πολυ σημασια.
Ο μπακαλίστικος προγραμματισμος (δικη μου ενια) ειναι οταν δεν ξεκινας απο το μηδεν σε κατι.
αντίθετα περνεις κατι ελευθερο σε δηκαιωματα , απλο και κατανοητο.
Αυτο θα ειναι κατι παρομοιο μου αυτο που θελεις να ξεκινησεις...
Το χρησιμοποιεις σαν φορμα ωστε να το αλλαξεις τελείως . 
Μεσα απο τις ρουτινες του αρχιζεις να τις κατανοεις ωστε να καταλαβεις τι κανει τι.
τοτε πλακωνεσε σε search μεχρι να μαθεις ολες τις συγκεκριμενες εντολες..
αφου κατανοησεις πως δουλευει αρχιζεις να του αλλαζεις τα φωτα ωστε να μην εχει σχεση με το αρχικο.

σε δευτερο σταδιο θες να προσθεσεις μια εξτρα λειτουργεια οποτε ψαχνεις ενα κοματι κωδικα που κανει αυτο που θες με ελαχιστες τροποποιεισεις......

Τι εχεις πετυχει ???

Να κανεις κατι πολυ γρηγορα απο το  μηδεν χωρις γνωσεις ενω ταυτοχρονα ειναι και μοναδικο !!!

στην ουσια θα κανεις αυτο που θα εκανες μετα απο πολυ καιρο αν πηγαινες με το διαβασμα... δυστηχως ομως θα εχεις κενα αλλα μπορεις να τα καληψεις στο επομενο προτζεκτ.... Μεχρι να κανει πολλα προτζεκτ θα ξερεις σχεδον τα ιδια που θα ηξερες με τον κλασικο τροπο.... αλλα θα εχεις και αποτελεσματα = αναγνωριση , καταξιοση πραμα που θα σου δωσει ανεκτιμητη προωθηση σε αυτο που κανεις.....

Εγω ετσι ξεκινησα λογω του οτι δεν ειχα τις συνθηκες ωστε να ακολουθησω καποια σχολη και το 85 που εκανα τα πρωτα προγραμματα σε Basic δεν υπηρχαν ουτε βιβλια ουτε ιντερνετ ........και ασε που λογω δυσλεκτικοτητας δεν μπορω να διαβασω απο βιβλια....

Επισης να πω οτι το εκανα σαν χομπι και οτι δεν ασχοληθηκα επαγγελματικα ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι κάνεις πλάκα...Και για να ρωτήσω, για ποιό λόγο να μη δίνει υπερωρίες;

 

Δεν έχει λεφτά; Ε, ας το κλείσει να ανοίξει κανένας άλλος ρε παιδιά.

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

Εδώ υποτίθεται ότι δίνονται συμβουλές σε νεογνούς (!) προγραμματιστές (άκου έκφραση).

Θα το γενίκευα λέγοντας απλά, σε νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας. Σε οποιοδήποτε τομέα.

Όσοι δουλεύουν ήδη χρόνια, γνωρίζουν την αγορά, πως ήταν και πως είναι τώρα με την κρίση. Και ποιες συνθήκες επικρατούν.

Και τι σημαίνει π.χ. προγραμματισμός σε projects με deadlines, με αναποδιές, με αλληλοσυγκρουόμενες απαιτήσεις, με χίλια μύρια.

 

Αν λοιπόν μου λέει ένας "νεογνός" ότι κοιτάει πρώτα το ωράριο εργασίας, το αν θα πάρει υπερωρίες και το ύψος του μισθού του, του εύχομαι καλή τύχη. Ειλικρινά.

Αν συνεχίζει λέγοντας "γιατί δεν δίνουν υπερωρίες", "αυτός βγάζει ενώ εμένα δεν δίνει", "μου ζητάνε παπάδες", του προτείνω να αλλάξει τροπάρι προτού είναι αργά.

Πλέον, καλώς η κακώς, μας αρέσει δεν μας αρέσει, κάποια πράγματα κατακτιόνται και δεν παρέχονται αυτομάτως.

Δεν το επικροτώ, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να πιάσετε δουλειά σάν νιούφηδες προγραμματιστές το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να βγάλετε το σκασμό και να ρίξετε κάτω το κεφάλι σας γιατί όχι απλά δέν μπορείτε να προσφέρετε τίποτε στην εταιρία που θα σας πληρώνει αλλά την επιβαρύνετε και λειτουργικά απασχολόνταν το άλλο προσωπικό για απορίες και training..

Το καλύτερο θα ήταν να συμφωνήσετε να δουλέψετε αμισθή 2-3 μήνες μέχρι να μάθετε κάποια πράγματα και μετά να πάτε στο βασικό μισθό για κανα χρόνο.. με προυπόθεση ότι θα ξεσκιστείτε στο διάβασμα και το ξενύχτι..

 

και επειδή κάποιος ανέφερε το εξωτερικό.. εκεί τα παιδιά κάνουν 2-3 χρόνια εθελοντική εργασία σε δήμους, εκκλησίες κτλ πάνω στο ΙΤ για να μάθουν τα βασικά στην πράξη και αντί για καφέ με τους φίλους τους κάθονται σπίτι και φτιάχνουν προτζεκτάκια με Arduino.. παίζουν με Assembly κτλ...

 

Αν δεν μπορείτε να τα κάνετε αυτά επειδή είστε ψιλομύτηδες τότε πάτε και πάρτε πιστοποιήσεις σε Java, dot NET κτλ μόνοι σας, φτιάξτε ένα καλό προτζεκτάκι που να δείχνετε ότι ξέρετε καλά μια τεχνολογία και καλό βόλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ :

 

Σε όποια δουλειά και να πας, μαθαίνεις. Αν έχεις τα βασικά που θέλει ο εργοδότης, επενδύει πάνω σου και τα παίρνει πολλαπλάσια μετά από εσένα που του κάνεις τη δουλειά.

Όσο για αυτά που λες ότι δουλεύουν τσάμπα στο εξωτερικό, ακόμα γελάω. Προφανώς και δεν έχεις πάει ποτέ εξωτερικό. Οι άνθρωποι σπουδάζουν και ένα τμήμα των σπουδών είναι και πρακτική στην οποία πληρώνονται (όχι όσο ο κανονικός μισθός, αλλά σίγουρα το χαρτζιλίκι είναι περισσότερα από τα 500 της Ελλάδας).

Τώρα για συμφωνίες αμισθί 2-3 μηνών στην Ελλάδα κλπ δεν τα σχολιάζω καν. Είπαμε, αν δεν κάνει στον εργοδότη κάποιος, απόλυση ή μη πρόσληψη. Αυτά τα φούστικα, έλα 6 μήνες δοκιμαστικά χωρίς ένσημα κλπ, τα ξέρουμε, μη μας τα λες.

 

Τελευταίο ποστ στο θέμα για τους νέους : Μαθαίνω νέες τεχνολογίες όσο μπορώ, ενημερώνομαι, πρακτική πάνω σε project και στο σπίτι και διάβασμα πολύ. Καμία έκπτωση στο χώρο της δουλειάς. Αν εγώ δω ότι είναι προς όφελός μου να με προσλάβει η Χ μεγάλη εταιρία, πάω έστω και με το βασικό μισθό. Αν μετά από λίγο καιρό δω ότι δεν υπάρχει προοπτική ανέλιξης έστω οικονομικής (και προυποτίθεται ότι προσφέρω), μπογαλάκια και αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...