Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Νεογνούς Προγραμματιστές


Ts Cherryman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι εσείς νομίζετε ότι θα σας βάλει η εταιρία να κάθεστε στο γραφείο να πληκτρολογείτε και να πίνετε καφέ.. να κάνετε διάλειμμα άμα έχετε ζάλη.. και άμα χαλάσει τίποτα θα φωνάξετε το διαχειριστή γιατί εσείς είστε "μηχανικοί λογισμικού".. 

θα σας έχει και μαξιλαράκι στη καρέκλα για να μήν σας πιαστεί ο ποπος..

Από κάτι τέτοιες απόψεις έχουν φτάσει πολλές εταιρίες να ζητάνε παπάδες από ένα άτομο.

Πχ στο εξωτερικό ένας full stack καλύπτει όλο το φάσμα τεχνολογιών που χρησιμοποιεί η εταιρία στον προγραμματισμό και στην Ελλάδα, μόνο τα σκουπίδια της εταιρίας δεν του ζητούν να βγάλει έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μοναστήρι να είναι καλά και από καλογέρους.. ούυυ.. άνοιξε εσυ δική σου εταιρία και πάρε ένα προγραμματιστή για κάθε ξεχωριστή δουλειά... καλά κάνουν και φέρνουν προγραμματιστές από βαλκανικές χώρες και ανατολική Ευρώπη στην Ελλάδα.. οι Ελληνες είναι μόνο φιγούρα και να πουλάνε τέχνη..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάτι τέτοιες απόψεις έχουν φτάσει πολλές εταιρίες να ζητάνε παπάδες από ένα άτομο.

Πχ στο εξωτερικό ένας full stack καλύπτει όλο το φάσμα τεχνολογιών που χρησιμοποιεί η εταιρία στον προγραμματισμό και στην Ελλάδα, μόνο τα σκουπίδια της εταιρίας δεν του ζητούν να βγάλει έξω.

 

Dinos_12345, το τι κάνουν πολλές εταιρίες το συμπέρανες από; Μαθήματα στη σχολή; Επαγγελματική εμπειρία;

 

Γενικότερα, δεν πιστεύω ότι κάποιος για να εκφέρει άποψη σε ένα forum πρέπει να κουβαλάει διαπιστευτήρια αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το "hey guys, είμαι φοιτητής αλλά θα πω τι κάνουν οι εταιρίες, τι χρειάζεται ένας project manager και γενικά θα πω για ό,τι σχετίζεται με το αντικείμενο".

 

Ο Μ2000 είχε παρόμοιο σκεπτικό σε διαφορετικό target. Πρόσεχε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως προσπαθείτε να γίνετε προγραμματιστές με "καλοκαιρινά βιβλία" και χαλαρά με πολλά διαλείματα για να μην σας πιάνει ζαλη πάτε σίγουρα για αυτοκτονία..

Αυτά που γράφετε για "καλοκαιρινά βιβλία" και "να κάνουμε και κανα διάλειμμα" είναι..

 

Το να θέλει κάποιος να διαβάσει κάτι φρέσκο (είτε καλοκαίρι ή άλλη εποχή) είναι θετικό, γιατί έχει το μικρόβιο της περιέργειας, της αγάπης για τη γνώση, κάτι που πιστεύω στον προγραμματισμό, αλλά και σε πολλά άλλα πράγματα είναι καλοδεχούμενο και θετικό χαρακτηριστικό.

 

Όσων αφορά την αναφορά σου στη συμβουλή που έδωσα, διάβασε τη ξανά μήπως και τη καταλάβεις.

 

 

Όχι εσείς νομίζετε ότι θα σας βάλει η εταιρία να κάθεστε στο γραφείο να πληκτρολογείτε και να πίνετε καφέ.. να κάνετε διάλειμμα άμα έχετε ζάλη.. και άμα χαλάσει τίποτα θα φωνάξετε το διαχειριστή γιατί εσείς είστε "μηχανικοί λογισμικού".. 

θα σας έχει και μαξιλαράκι στη καρέκλα για να μήν σας πιαστεί ο ποπος..

Σου είπε κανείς πως όποιος μαθαίνει προγραμματισμό έχει σκοπό να βρει μια θέση εργασίας σε μια εταιρία ως προγραμματιστής ;

 

Μπορεί κάποιος...

 

* Να θέλει να μάθει για να τον διευκολύνει το software που θα φτιάξει στη δουλειά που ήδη κάνει.

* Να θέλει να φτιάξει software το οποίο θα το διαθέσει ο ίδιος στην αγορά σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

* Να θέλει να μάθει για να φτιάχνει σκριπτάκια για video games που παίζει, και να εξατομικεύσει την εμπειρία του. (modding)

* Να θέλει να μάθει απλά για να γεμίζει το χρόνο του με μια δημιουργική διαδικασία.

 

Και πιθανώς πολλούς περισσότερους άλλους λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εσείς νομίζετε ότι θα σας βάλει η εταιρία να κάθεστε στο γραφείο να πληκτρολογείτε και να πίνετε καφέ.. να κάνετε διάλειμμα άμα έχετε ζάλη.. και άμα χαλάσει τίποτα θα φωνάξετε το διαχειριστή γιατί εσείς είστε "μηχανικοί λογισμικού".. 

θα σας έχει και μαξιλαράκι στη καρέκλα για να μήν σας πιαστεί ο ποπος..

 

Φιλε σε ενα τμήμα πρεπει να βοηθάει ο ενας τον άλλον αν δεν γινεται αυτο και δεν υπάρχουν και καλές σχέσεις εστω και τυπικά θα καταρρεύσει το γραφειο και θα πάνε ολοι σπιτι τους.

 

Ασφαλώς και θα πρέπει να κάνει διάλλειμμα ο εργαζομενος αμα δεν νιώσει καλά. Επισης θα πρέπει να υπάρχει αντικαταστατης πισω και ασφαλως και θα πρέπει να τσιμπάει αδεια περιπου ανα 3 μήνες και να παιρνει και τα ρεπό του αλλιως δεν θα ειναι ευχαριστημενος θα ειναι κουρασμένος θα κάνει λάθη και αυτο θα ζημιώσει την παραγωγή και την επιχειρηση.

 

Κατα τα αλλα με αυτές τις παροχές θα πρεπει να ειναι εντάξει στις υποχρεώσεις του να μη χώνει συναδέλφους και να προσπαθει να κανει οσα λιγοτερα λάθη γινονται. Λάθη δεν κάνουν μονο οσοι δεν δουλεύουν.Αρκει το λαθος να μην ειναι καταστροφικο να ειναι αναστρεψιμο και να καλύπτεται.

 

ΥΓ Την άλλη βδομάδα βγαινω σε άδεια περιμενω πως και πως να πάω σπιτι μου να δω τους φιλους και τις φιλες μου να βγω για ποτάκι στα αγαπημένα μου μέρη χωρις να χρειάζεται να ανησυχω για να επιστρέψω νωρις γιατι το πρωι δουλεύω να ξυπνάω μετα τις 10 το πρωι και γενικά να ηρεμησει το κεφάλι μου απο τα τηλέφωνα και τις σκοτουρες του γραφειου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dinos_12345, το τι κάνουν πολλές εταιρίες το συμπέρανες από; Μαθήματα στη σχολή; Επαγγελματική εμπειρία;

 

Γενικότερα, δεν πιστεύω ότι κάποιος για να εκφέρει άποψη σε ένα forum πρέπει να κουβαλάει διαπιστευτήρια αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το "hey guys, είμαι φοιτητής αλλά θα πω τι κάνουν οι εταιρίες, τι χρειάζεται ένας project manager και γενικά θα πω για ό,τι σχετίζεται με το αντικείμενο".

 

Ο Μ2000 είχε παρόμοιο σκεπτικό σε διαφορετικό target. Πρόσεχε...

True, δεν έχω εμπειρία. Λέω για πολλοστή φορά πως οτι λέω πάνω σε τέτοια θέματα είναι από εμπειρία δικών μου ανθρώπων που έχω κάτσει και έχω συζητήσει μαζί τους. Για να μου χτυπάτε ότι είμαι ακόμα φοιτητής και όχι αυτό που λέω, κάτι λέω που είναι σωστό. Αν όχι, εξήγησε μου που είμαι λάθος και θα το δεχτώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όχι, εξήγησε μου που είμαι λάθος και θα το δεχτώ.

 

Βασικά δεν πάει ακριβώς έτσι. Έκανες έναν ισχυρισμό ότι: 

 

 

 

Από κάτι τέτοιες απόψεις (σαν του Anagramatisti) έχουν φτάσει πολλές εταιρίες να ζητάνε παπάδες από ένα άτομο.

 

Δεν είναι σωστό a priori επειδή το λές και θα πρέπει να σου αποδείξουμε ότι είναι λάθος, εσύ οφείλεις να παραθέσεις επιχειρήματα για τον ισχυρισμό σου.

 

"Για να μου χτυπάτε ότι είμαι ακόμα φοιτητής και όχι αυτό που λέω, κάτι λέω που είναι σωστό. "  

αυτόν το συλλογισμό είμαι ειλικρινά περίεργος να σε δω να τον στηρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάτι τέτοιες απόψεις έχουν φτάσει πολλές εταιρίες να ζητάνε παπάδες από ένα άτομο.

Πχ στο εξωτερικό ένας full stack καλύπτει όλο το φάσμα τεχνολογιών που χρησιμοποιεί η εταιρία στον προγραμματισμό και στην Ελλάδα, μόνο τα σκουπίδια της εταιρίας δεν του ζητούν να βγάλει έξω.

 

 

Η δημοφιλία που απέκτησε πρόσφατα ο τίτλος του full Stack developer / devop, οφείλεται κυρίως στον πολλαπλασιασμό των  startups, οι οποίες προσπαθώντας να κρατήσουν το κόστος λειτουργίας τους χαμηλά, καλλιέργησαν μια κουλτούρα συγκεντρωτισμού όλων των αρμοδιοτήτων που έχουν σχέση με την ανάπτυξη και λειτουργία της εφαρμογής σε ένα μόνο άτομο για προφανείς λόγους.  Σε μεγαλύτερες εταιρείες πάντως, και ειδικότερα στο enterprise, αυτή η κουλτούρα του συγκεντρωτισμού των ειδικοτήτων δεν έχει ακόμα  διεισδύσει και δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα γίνει στο μέλλον.  Αντίθετα, όσο μεγαλύτερος είναι ένας οργανισμός τόσο μεγαλύτερη είναι και η εξειδίκευση που απαιτεί, διατηρώντας διακριτές θέσεις όπως back end developer, UX expert, DBA, QA officer, CI expert κλπ.

 

Όσον αφορά τον junior - intermediate developer (έχοντα δηλαδή λιγότερα από έξι - εφτά χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας), νομίζω ότι θα πρέπει να προτιμήσει την εις βάθος εξειδίκευση από την οριζόντια έκθεση του σε πολλές διαφορετικές τεχνολογίες, προσπαθώντας να διατηρήσει, όσον είναι δυνατό φυσικά, σαφή και διαχωρισμένο τον πυρήνα του skill set του.  Καθώς ωριμάζει ο developer αποκτώντας μεγαλύτερη εμπειρία και έκθεση σε διαφορετικές τεχνολογίες και τρόπους προγραμματισμού, θα πρέπει να διατηρεί την απαιτούμενη ισορροπία της κάθετης και οριζόντιας  διεύρυνσης του γνωστικού του πεδίου, πάντα φυσικά σε σχέση με τις ανάγκες των projects στα οποία απασχολείται.  

 

Πάντως αυτό που μπορώ να διαβεβαιώσω, είναι ότι η αγορά εργασίας για τον software developer είναι πολύ δυνατή και οι προοπτικές δημιουργίας σχετικής καριέρας άριστες γι' αυτόν που διαθέτει το απαιτούμενο ταλέντο, γνώσεις και την ανάλογη διάθεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως επειδή είναι μεγάλες οι εταιρειες συναντάει κανεις και τέτοιου είδους διαχωρισμούς. Γιατι αν ηταν ένα άτομο να τα κάνει όλα τοτε μαλλον δεν θα μπορουσε ποτε να γινει μεγάλη η εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True, δεν έχω εμπειρία. Λέω για πολλοστή φορά πως οτι λέω πάνω σε τέτοια θέματα είναι από εμπειρία δικών μου ανθρώπων που έχω κάτσει και έχω συζητήσει μαζί τους. Για να μου χτυπάτε ότι είμαι ακόμα φοιτητής και όχι αυτό που λέω, κάτι λέω που είναι σωστό. Αν όχι, εξήγησε μου που είμαι λάθος και θα το δεχτώ.

Ήδη σου εξήγησα το λάθος σου και φαίνεται και στην πρόταση που παραθέτω. Εν ολίγης λες: "εάν έχω λάθος στην μαντεψιά μου, πείτε το".

 

Το πρόβλημα είναι ότι "μαντεύεις" και δεν "ξέρεις". Θα μπορούσες, π.χ., να πεις:

 

"Άκουσα ότι είναι έτσι" αντί για το "είναι έτσι".

 

 

Όσο δεν μπλέκεσαι σε αμιγώς τεχνικά κομμάτια, που κάτι είναι σωστό ή όχι, δεν υπάρχει το "πες μου που κάνω λάθος". Σε κάθε περίπτωση, εμενα κλάην. Ούτε θα κερδίσω ούτε θα χάσω από το τι κάνεις εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όπως σε όλα τα θέματα η αλήθεια βρίσκεται στη μέση. Ναι, υπάρχουν εταιρίες που ζητάνε παπάδες. Το βλέπουμε πολλές φορές στις αγγελίες όπου ζητάνε από κάποιον να ξέρει web development και ταυτόχρονα photoshop, ή να ξέρει πέντε-έξι διαφορετικές γλώσσες. Συνήθως όμως οι σοβαρές επιχειρήσεις ψάχνουν στοχευμένα. Επίσης να μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι η κρίση έχει χειροτερέψει τα πράγματα και πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις (δηλαδή το 99% των ελληνικών εταιριών) έχουν μικρότερα budget για προσλήψεις κι άρα ζητούν περισσότερα από τα στελέχη τους.

 

Από την άλλη μεριά υπάρχει μια διάχυτη νοοτροπία σε πολύ κόσμο εκεί έξω ότι άπαξ και μάθουν κάτι θα πρέπει να πορευτούν με αυτή τη γνώση για καμιά εικοσαετία γιατί βαριούνται να μάθουν νέα πράγματα. Γι αυτό βλέπουμε ακόμα κόσμο να γράφει σε PHP, ή classic ASP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχετε πάρει χαμπάρι όταν πάτε και κάνετε συνέντευξη οι πιτσιρικάδες προσπαθείτε να πουλήσετε τον εαυτό σας παραθέτοντας τις ικανότητες σας και το δυναμικό σας.. Ακόμα και άν δέν ικανοποιείτε τις απαιτήσεις μπορείτε να αποδείξετε ότι σύντομα θα μπορέσετε να ανταποκριθείτε πλήρως στις απαιτήσεις..

Το θέμα είναι ότι είστε καλομαθημένοι (οι περισσότεροι) και θέλετε το νινι στο πιάτο.. φοβάστε να κουραστείτε..

Εγώ ξέρω ότι άν στρώσεις τον ποπο κάτω μαθαίνεις τα πάντα.. ότι και να σου ζητήσουν το μαθαίνεις..

Αλλά κορόιδα είστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχετε πάρει χαμπάρι όταν πάτε και κάνετε συνέντευξη οι πιτσιρικάδες προσπαθείτε να πουλήσετε τον εαυτό σας παραθέτοντας τις ικανότητες σας και το δυναμικό σας.. Ακόμα και άν δέν ικανοποιείτε τις απαιτήσεις μπορείτε να αποδείξετε ότι σύντομα θα μπορέσετε να ανταποκριθείτε πλήρως στις απαιτήσεις..

Το θέμα είναι ότι είστε καλομαθημένοι (οι περισσότεροι) και θέλετε το νινι στο πιάτο.. φοβάστε να κουραστείτε..

Εγώ ξέρω ότι άν στρώσεις τον ποπο κάτω μαθαίνεις τα πάντα.. ότι και να σου ζητήσουν το μαθαίνεις..

Αλλά κορόιδα είστε?

You don't make any sense man :/
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...