Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Νεογνούς Προγραμματιστές


Ts Cherryman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

DDevil Αυτo που λες ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν μαθαίνεις δεν ισχύει σε καμια περίπτωση . Μόνος σου δεν υπάρχει περιπτωση να δεις ένα full SDLC εργο που χρησιμοποιούνται συστήματα εκατομμυρίων και πολλά άτομα με διαφορετικές αρμοδιοτητες. Τα soft skills(time management , client facing , documentation etc) το domain knowledge και οι γνώσεις που έχεις να πάρεις από experienced συναδέλφους είναι πάρα πολύ σημαντικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που προσπαθεί να σας πει ο @anagramatistis, ίσως όχι με τον πιο κομψό τρόπο, είναι ότι - ως νέοι στην αγορά εργασίας - πρέπει να είστε ευέλικτοι στα θέλω σας και να εστιάσετε περισσότερο σε αυτά που σας ζητάνε.

 

Για να εξηγούμαστε, μιλάω για Ιδιωτικό Τομέα και όχι για τη χολέρα του δημοσίου.

Που κατέστρεψε κυρίως τη νοοτροπία της κοινωνίας κι έκανε παιδάκια 22 χρονών να θέλουν για πρώτη δουλειά να διοριστούν αντί να πάνε να μάθουν κάτι χρήσιμο.

Αυτά τέλος, ξεχάστε τα.

 

Αν κάποιος, που μόλις πήρε πτυχίο/μεταπτυχιακό, νομίζει ότι θα βγει στην αγορά και θα μαμεί και θα δέρνει, ας πάει στρατό καλύτερα να ηρεμήσει.

Οι απαιτήσεις είναι πολλές, η αγορά είναι σε κρίση, τα πράγματα είναι δύσκολα.

Όλοι κάπως ξεκινήσαμε, σίγουρα σε καλύτερες εποχές, αλλά πάντα το βασικό ζητούμενο ήταν να χτίσουμε εμπειρία, να μπούμε σε ενδιαφέροντα έργα, να μάθουμε τεχνολογίες, να δούμε τι παίζεται εκτός βιβλίων, εργαστηρίων και πανεπιστημίων. Κι αυτό είχε κόστος.

 

Π.χ. Νο1 άτυπος κανόνας στο χώρο της πληροφορικής:

Δεν υπάρχει πραγματικά η έννοια του ωραρίου.

Αν είσαι μάγκας και βρεις λύση σε ένα πρόβλημα γρήγορα, έχει καλώς.

Αν όχι, τελικά θα κάτσεις μέχρι να τη βρεις η μέχρι να σε βοηθήσει κάποιος να τη βρεις.

Το αν θα κάτσεις στο γραφείο η στο σπίτι η αν θα σου έρθει η επιφοίτηση στον ύπνο σου, λίγη σημασία έχει στην τελική.

Αυτή η σκληρή συνειδητοποίηση έρχεται μόνη της, δεν σου την επιβάλλει κανείς.

Αν αρχίσετε με το καλημέρα για 8ωρο και υπερωρίες, το έχετε χάσει το παιχνίδι.

Εξάλλου πολύ λίγες μεγάλες εταιρείες πληρώνουν υπερωρίες τη σήμερον ημέρα, και αυτό με διάφορους περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDevil Αυτo που λες ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν μαθαίνεις δεν ισχύει σε καμια περίπτωση . Μόνος σου δεν υπάρχει περιπτωση να δεις ένα full SDLC εργο που χρησιμοποιούνται συστήματα εκατομμυρίων και πολλά άτομα με διαφορετικές αρμοδιοτητες. Τα soft skills και οι γνώσεις που έχεις να πάρεις από experienced συναδέλφους είναι πάρα πολύ σημαντικά

 

Τι να σου πω αυτο που λες δεν το ξέρω καν οποτε μπορει να εχεις δικιο ωστοσο αν εγω θέλω να μαθω 1-2 γλωσσες προγραμματισμου και να μεινω σε αυτές στην Ελλαδα θα μου πουν καλα πας καλα μονο αυτες θα μαθεις? πρεπει να τις ξέρεις ολες! Οποτε θα κάνω πολλα διαφορετικα ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DDevil, έχεις βγει στην αγορά ή είσαι ακόμα φοιτητής;

Αν είσαι φοιτητής, πάω πάσο, δεν γνωρίζεις την πραγματικότητα. Άκου τους πιο έμπειρους όμως.

Αν έχεις βγει στην αγορά και λες αυτά τα πράγματα, κάτι δεν πάει καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DDevil, έχεις βγει στην αγορά ή είσαι ακόμα φοιτητής;

Αν είσαι φοιτητής, πάω πάσο, δεν γνωρίζεις την πραγματικότητα. Άκου τους πιο έμπειρους όμως.

Αν έχεις βγει στην αγορά και λες αυτά τα πράγματα, κάτι δεν πάει καλά...

 

Περιμενε μη βιάζεσαι :cry: θα δουμε σε λιγο ποιος ξέρει πραγματικα την αγορά ή ειναι απεσταλμένος για να κανει εξέδρα στους εργοδοτες εδω μεσα.

Αυτό που προσπαθεί να σας πει ο @anagramatistis, ίσως όχι με τον πιο κομψό τρόπο, είναι ότι - ως νέοι στην αγορά εργασίας - πρέπει να είστε ευέλικτοι στα θέλω σας και να εστιάσετε περισσότερο σε αυτά που σας ζητάνε.

 

Για να εξηγούμαστε, μιλάω για Ιδιωτικό Τομέα και όχι για τη χολέρα του δημοσίου.

Που κατέστρεψε κυρίως τη νοοτροπία της κοινωνίας κι έκανε παιδάκια 22 χρονών να θέλουν για πρώτη δουλειά να διοριστούν αντί να πάνε να μάθουν κάτι χρήσιμο.

Αυτά τέλος, ξεχάστε τα.

 

 

 

Προκυρήξεις για οσους ψάχνονται ακομα τρέχουν οποτε το "Ξεχαστε τα" δεν ειναι ακριβές.

 

Αλλα άστο αυτο ... ΜΠΟΡΕΙς να μας απανατησεις μια και εισαι της αγοράς και ξέρεις για ποιο λογο άτομο που εργάζεται 5 χρονια ΣΕ ΜΕΓΆΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ φημισμένη κτλπ υπογράφει την ιδια 2μηνη συμβαση με κάποιον που έσκασε τωρα στην εταιρεια ? γιατι ας πουμε ο πρώτος που εργαζεται χρονια να υπογραφει ακριβως την ιδια συμβαση με κάποιον που ηρθε και ειναι καινουργιος. Αρα αναιρειται αυτοματα το "επειδη εισαι καινουργιος θα κανεις υπομονη." ετσι δεν ειναι?

 

και το οτι πρέπει να κάτσεις για να βρεις τη λυση σε ενα προβλημα στη πληροφορική το ξέρεις και 1ετης φοιτητης να εισαι οχι επαγγελματιας ή οτι δεν εχεις ωράριο δεν μας λες κάτι καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αφού δεν σου λέω κάτι καινούργιο (όπως σωστά περίμενα), δεν χρειάζονται τα περί δημοσίου, ωραρίου και λοιπών παραμυθιών.

 

Από αυτά που γράφεις συμπεραίνω λοιπόν 3 πράγματα:

- Μάλλον είσαι ακόμα φοιτητής κι έχεις φίλους που άρχισαν δουλειά και σου περιγράφουν τα ζόρια.

- Κοιτάς τα πράγματα μονόπλευρα, τα αρνητικά μόνο.

- Ενώ ακόμα δεν άρχισες, έχεις τη νοοτροπία του ΔΥ και του διορισμού. Δεν σε κατηγορώ, ειδικά στην εποχή μας, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα πας μπροστά στον ιδιωτικό τομέα.

 

Τα άλλα που γράφεις περί "απεσταλμένου των εργοδοτών" η "για την μεγάλη εταιρεία που υπογράφει 2μηνες συμβάσεις" δεν τα ξέρω, δεν με αφορούν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του στην τελική.

 

Για την ιστορία, έχω δουλέψει σε μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις πληροφορικής, ελληνικές και πολυεθνικές και εδώ και μερικά χρόνια είμαι freelancer με ατομική επιχείρηση. 20 χρονάκια έχω δει πολλά...

Σου λέω λοιπόν, καλοπροαίρετα πάντα, ότι το βασικό είναι να ξεκινήσεις και όλα τα άλλα θα έρθουν.

Με αυτή την καχύποπτη στάση όμως, δύσκολο το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αφού δεν σου λέω κάτι καινούργιο (όπως σωστά περίμενα), δεν χρειάζονται τα περί δημοσίου, ωραρίου και λοιπών παραμυθιών.

 

Από αυτά που γράφεις συμπεραίνω λοιπόν 3 πράγματα:

- Μάλλον είσαι ακόμα φοιτητής κι έχεις φίλους που άρχισαν δουλειά και σου περιγράφουν τα ζόρια.

- Κοιτάς τα πράγματα μονόπλευρα, τα αρνητικά μόνο.

- Ενώ ακόμα δεν άρχισες, έχεις τη νοοτροπία του ΔΥ και του διορισμού. Δεν σε κατηγορώ, ειδικά στην εποχή μας, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα πας μπροστά στον ιδιωτικό τομέα.

 

Τα άλλα που γράφεις περί "απεσταλμένου των εργοδοτών" η "για την μεγάλη εταιρεία που υπογράφει 2μηνες συμβάσεις" δεν τα ξέρω, δεν με αφορούν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του στην τελική.

 

Για την ιστορία, έχω δουλέψει σε μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις πληροφορικής, ελληνικές και πολυεθνικές και εδώ και μερικά χρόνια είμαι freelancer με ατομική επιχείρηση. 20 χρονάκια έχω δει πολλά...

Σου λέω λοιπόν, καλοπροαίρετα πάντα, ότι το βασικό είναι να ξεκινήσεις και όλα τα άλλα θα έρθουν.

Με αυτή την καχύποπτη στάση όμως, δύσκολο το βλέπω.

 

Φιλε μου ειναι δικο σου θεμα το τι συμπεραίνεις. Η συζητηση δεν γινεται για το τι ειμαι εγώ ομως. Το θεμα ειναι οτι μπηκες να κάνεις συζητηση για την ελληνικη αγορά εργασιας αλλα δεν σε αφορά το οτι μεγάλες επιχειρησεις (γυρευε τι θα κάνουν οι μικρές) απασχολούν αυτη τη στιγμή 5χρονους στην δουλειά τους με την ιδια συμβαση με την οποια απασχολουν και τους νιούφηδες.Οποτε αυτο που έγραψε ο αναγραματιστης του οποιου τα γραφομενα υποστηριξες ειναι εντελώς ανακριβές δεν εχει σημασια αν εισαι καινουργιος ή οχι σημασια εχει να σου περιορισουν τα δικαιωματα και να μην τους συρεις στα δικαστηρια για αποζημιωσεις αν τυχον σε πετάξουν εκτος για δικους τους λογους.Αυτο ειναι και το ζουμι το χεις ψάξει? αυτα τα 20χρονάκια που ψάχνεσαι?

 

Αυτο ειναι κατι πολυ σοβαρο εσυ μπορει να μην το αντιμετωπιζεις επειδη εισαι με ατομική επιχειρηση και σαν ελευθερος επαγγελματιας αλλα η αγορα δεν επικεντρωνεται γυρω απο σενα αλλα γυρω απο τους μεγάλους εσυ εισαι ελευθερος επαγγελματιας οπως έγραψες προσληψη δεν έχεις σκοπο να κανεις οποτε τι μπηκες να μου πεις? σορρυ κιολας αλλα δεν καταλαβα.

 

Στον ιδιωτικο τομέα στην Ελλαδα οι πιο πολλοι θέλουν να σου πιουν το αιμα και να δώσουν οσα λιγοτερα γινεται κερδιζοντας τα περισσοτερα αυτο δεν ειναι θεμα καχυποψιας ειναι η πραγματικοτητα για πραγματικοτητες δεν θελετε να μιλησουμε? δεν θα βαφτιζεις την πραγματικοτητα που δεν σε συμφέρει ομως καχυποψια. Με συγχωρεις.

 

 

ΥΓ Και σε ευχαριστω που με τιμάς λεγοντας με ακομα φοιτητη! Θα ηταν πολυ ωραιο σαν φοιτητης να το ειχα ψάξει το θέμα και να ξέρω εστω και αυτα τα λιγα 2-3 πράγματα πλην βασικά ομως. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμήχανη στιγμή που είναι νέος φοιτητής, μπαίνεις στο θέμα για να δείς καμια γαμάτη συμβουλή για προγραμματισμό, κανα ψαγμένο σαιτ/βιβλιο κτλπ και απλα τσακώνονται όλοι για το ποιός κάνει τον έξυπνο :P

 

Peace

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DDevil ο καθένας είναι υπεύθυνος για το βιογραφικό του και την εξέλιξή του. Κανένας εργοδότης δεν θα ενδιαφερθεί για σένα ... να σου δώσει την αυξησουλα σου ,το bonus σου κτλ. Τα νέα παιδιά δυστυχώς πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους δουλεύοντας με λίγα χρήματα στην αρχή εστιαζοντας περισσότερο στο ενδυνάμωση του βιογραφικού τους και στη συνέχεια να κάνουν επιλεκτικές κινήσεις ώστε να ανέβουν μισθολογικα και ιεραρχικά. Όλα απαιτούν προσεκτικές κινήσεις και ίσως και προσωπικές θυσιες.

 

Γνωρίζω άτομα που είναι 6 χρόνια στην ίδια εταιρεία και παίρνουν λιγότερα από τους νέους που μπαίνουν τώρα. Ενώ άλλοι εφυγαν έκαναν τρεις αλλαγές εταιρειας και έχουν διπλασιάσει και τριπλασιασει τον μισθό τους .

 

Μία εταιρεία που δουλεύει μία συγκεκριμένη τεχνολογία τι παραπάνω θα σου δώσει μετά τα δύο χρόνια δουλειάς? Θα έχεις μάθει ότι χρησιμοποιούν θα είσαι efficient σε αυτό και τι? Εκεί έρχεται το τι θα κάνεις . Αν εγκλωβιστεις σε μία εργασία στην ίδια θέση και με τα ίδια λεφτά για πολλά χρόνια εχεις χασει . Είναι up or out ή φιλοσοφία αλλά από την μεριά του εργαζόμενου αυτή την φορά .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειναι δικο σου θεμα το τι συμπεραίνεις. Η συζητηση δεν γινεται για το τι ειμαι εγώ ομως. Το θεμα ειναι οτι μπηκες να κάνεις συζητηση για την ελληνικη αγορά εργασιας αλλα δεν σε αφορά το οτι μεγάλες επιχειρησεις (γυρευε τι θα κάνουν οι μικρές) απασχολούν αυτη τη στιγμή 5χρονους στην δουλειά τους με την ιδια συμβαση με την οποια απασχολουν και τους νιούφηδες.Οποτε αυτο που έγραψε ο αναγραματιστης του οποιου τα γραφομενα υποστηριξες ειναι εντελώς ανακριβές δεν εχει σημασια αν εισαι καινουργιος ή οχι σημασια εχει να σου περιορισουν τα δικαιωματα και να μην τους συρεις στα δικαστηρια για αποζημιωσεις αν τυχον σε πετάξουν εκτος για δικους τους λογους.Αυτο ειναι και το ζουμι το χεις ψάξει? αυτα τα 20χρονάκια που ψάχνεσαι?

 

Αυτο ειναι κατι πολυ σοβαρο εσυ μπορει να μην το αντιμετωπιζεις επειδη εισαι με ατομική επιχειρηση και σαν ελευθερος επαγγελματιας αλλα η αγορα δεν επικεντρωνεται γυρω απο σενα αλλα γυρω απο τους μεγάλους εσυ εισαι ελευθερος επαγγελματιας οπως έγραψες προσληψη δεν έχεις σκοπο να κανεις οποτε τι μπηκες να μου πεις? σορρυ κιολας αλλα δεν καταλαβα.

 

Στον ιδιωτικο τομέα στην Ελλαδα οι πιο πολλοι θέλουν να σου πιουν το αιμα και να δώσουν οσα λιγοτερα γινεται κερδιζοντας τα περισσοτερα αυτο δεν ειναι θεμα καχυποψιας ειναι η πραγματικοτητα για πραγματικοτητες δεν θελετε να μιλησουμε? δεν θα βαφτιζεις την πραγματικοτητα που δεν σε συμφέρει ομως καχυποψια. Με συγχωρεις.

 

 

ΥΓ Και σε ευχαριστω που με τιμάς λεγοντας με ακομα φοιτητη! Θα ηταν πολυ ωραιο σαν φοιτητης να το ειχα ψάξει το θέμα και να ξέρω εστω και αυτα τα λιγα 2-3 πράγματα πλην βασικά ομως. B)

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με τη νοοτροπία σου.

Με συγχωρείς αλλά, είτε έχεις φάει πολύ σκατ@ στον εργασιακό σου βίο, είτε γενικεύεις επειδή άκουσες και σου είπαν.

Και εξακολουθώ να σε θεωρώ καχύποπτο και αρνητικό κατά βάση, ενώ υπάρχουν άπειρα παραδείγματα έξω που σε διαψεύδουν.

 

Αλλά αφού το θέμα έχει ξεφύγει προ πολλού, σταματώ εδώ και σου εύχομαι καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ καθόλου με τη νοοτροπία σου.

Με συγχωρείς αλλά, είτε έχεις φάει πολύ σκατ@ στον εργασιακό σου βίο, είτε γενικεύεις επειδή άκουσες και σου είπαν.

Και εξακολουθώ να σε θεωρώ καχύποπτο και αρνητικό κατά βάση, ενώ υπάρχουν άπειρα παραδείγματα έξω που σε διαψεύδουν.

 

Αλλά αφού το θέμα έχει ξεφύγει προ πολλού, σταματώ εδώ και σου εύχομαι καλή τύχη.

 

Δεν συμφωνεις γιατι μαλλον δεν τα γνωριζεις. Οπως παραδεχθηκες και εσυ ο ιδιος πριν. Αυτα που σου γραφω οποιοσδηποτε τα ρωτησει ή πάει σε μια εταιρεια και μεινει 2-3 μήνες μπορει να τα διαπιστώσει πολυ εύκολα.Ηδη τα παραδεχθηκε και ο AZTEC εμμεσως πλην σαφώς. Αλλωστε ουτε που ξέρω ποιος ειναι στην αντιθετη πλευρα του υπολογιστη και μου απαντάει γιατι σε αντιθεση με σενα εγω γράφω μονο οταν έχω εμπρακτες αποδειξεις. Οποτε δεν ξέρω αν εισαι διευθυντης ή εργοδοτης ή φοιτητης ή το οτιδηποτε.Εκεινο που ξερω ειναι οτι υποστηριζεις αυτο το καθεστως ακομα και αν ειναι λάθος σε αρκετά πραγματα πραγμα που φανηκε απο το 1ο ποστ.

 

Τωρα το ειμαι εγω και σε ποια θέση βρισκομαι .... θα μπορουσα ευκολα να το αναφερω αλλα δεν θα το κανω γιατι δεν υπάρχει λογος. πΑΝΤΩς ΕΙΜΑΙ σε παρα πολυ καλές συνθηκες εργασιες και απο αποψη μισθολογική και απο αποψη γενικοτερη. Πέφτεις έξω σε πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως συμπέρανες ότι δεν τα γνωρίζω;

Επειδή μου ανέφερες ΜΙΑ εταιρεία και ΕΝΑ παράδειγμα; Είσαι σοβαρός τώρα;

Μόνος σου παραδέχτηκες σε απάντηση στον @Aztec ότι δεν γνωρίζεις περί ιδιωτικού τομέα !!!

 

Άκου, μπαινοβγαίνω σε μεγάλους πελάτες και συνεργάζομαι με σοβαρές εταιρείες πληροφορικής.

Αυτά που γράφεις είναι μέρος ενός συνόλου, όχι ο κανόνας.

 

Κι έπειτα ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω τέτοιο καθεστώς;

Που είδες να γράφω κάτι τέτοιο, διότι τίθεται πλέον θέμα κατανόησης.

Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για τη λανθασμένη  νοοτροπία πολλών νέων στην αγορά εργασίας.

Πράγμα που μου απέδειξες περίτρανα με φράσεις όπως αποζημιώσεις, ευκαιρίες στο δημόσιο, "εργοδότες που σου πίνουν το αίμα" και λοιπά απίθανα.

 

Καλή τύχη μεγάλε, θα σου χρειαστεί σίγουρα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ddevil το πρόβλημα είναι ότι γενικευεις. Ή αλήθεια είναι κάπου στην μέση . Υπάρχουν εταιρείες καλές και κακές . Εταιρειες που και νορμαλ ωράρια θα φύγεις η/και στην ώρα σου θα πληρωθεις η/και κάτι ενδιαφέρον θα κανεις η/και θα σου δώσουν καλά λεφτά. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο υπαρχουν ακόμα εταιρειες που στέκονται αξιοπρεπως. Άλλωστε αν δεν γινόταν αυτό δεν θα υπήρχε εξελιξη για κανέναν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως συμπέρανες ότι δεν τα γνωρίζω;

Επειδή μου ανέφερες ΜΙΑ εταιρεία και ΕΝΑ παράδειγμα; Είσαι σοβαρός τώρα;

Μόνος σου παραδέχτηκες σε απάντηση στον @Aztec ότι δεν γνωρίζεις περί ιδιωτικού τομέα !!!

 

Άκου, μπαινοβγαίνω σε μεγάλους πελάτες και συνεργάζομαι με σοβαρές εταιρείες πληροφορικής.

Αυτά που γράφεις είναι μέρος ενός συνόλου, όχι ο κανόνας.

 

Κι έπειτα ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω τέτοιο καθεστώς;

Που είδες να γράφω κάτι τέτοιο, διότι τίθεται πλέον θέμα κατανόησης.

Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για τη λανθασμένη  νοοτροπία πολλών νέων στην αγορά εργασίας.

Πράγμα που μου απέδειξες περίτρανα με φράσεις όπως αποζημιώσεις, ευκαιρίες στο δημόσιο, "εργοδότες που σου πίνουν το αίμα" και λοιπά απίθανα.

 

Καλή τύχη μεγάλε, θα σου χρειαστεί σίγουρα !!!

 

Μακαρι να ειμαι εγω ο καχυποπτος παιδια και να μην ισχυουν για τις περισσότερες εταιρειες αυτα που έγραψα , παντως οποιος υπογραφει συμβάσεις αοριστου χρονου για 2-3-6 μηνες το πραγμα βρωμαει στο οτι δεν θέλουν να αποκτησει δικαιωματα σε περιπτωση που τον διώξουν μια μέρα κακην κακως. Αυτο το γράφω επειδη ο αναγραματιστης εμφανισε κάποιους εργοδοτες σαν ζημιωμένους επειδη του έφυγαν στο έτσι οι υπάλληλοι.

 

Επισης το έγραψα επειδη κάποιος αποκάλεσε το δημοσιο χωλέρα μπορει για αυτον να ειναι χωλέρα αλλα για κάποιον που εχει οικογενεια και δεν θελει να γινεται μπαλάκι καθε φορά και χρειάζεται τα φράγκα για τις υποχρεώσεις του δεν ειναι καθολου χωλέρα να ξέρει οτι βρισκεται σε μια επιχειρηση απο οπου δεν θα τον διώξουν αμα δεν κανει κατι σοβαρό.

@Ddevil το πρόβλημα είναι ότι γενικευεις. Ή αλήθεια είναι κάπου στην μέση . Υπάρχουν εταιρείες καλές και κακές . Εταιρειες που και νορμαλ ωράρια θα φύγεις η/και στην ώρα σου θα πληρωθεις η/και κάτι ενδιαφέρον θα κανεις η/και θα σου δώσουν καλά λεφτά. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο υπαρχουν ακόμα εταιρειες που στέκονται αξιοπρεπως. Άλλωστε αν δεν γινόταν αυτό δεν θα υπήρχε εξελιξη για κανέναν

 

Εντάξει ρε φιλε αλλα κάποιοι μπορει να μην μπορουν καθε φορά να παιρνουν το μπαουλάκι τους και να ψάχνουν καινουργιες εταιρειες. μΗ ΞΕΧΝΑς οτι αλλες υποχρεωσεις θα έχεις τωρα που εισαι μονος χωρις παιδια πχ και αλλες οταν θα σου λεει το παιδι μπαμπα πεινάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε φιλε αλλα κάποιοι μπορει να μην μπορουν καθε φορά να παιρνουν το μπαουλάκι τους και να ψάχνουν καινουργιες εταιρειες. μΗ ΞΕΧΝΑς οτι αλλες υποχρεωσεις θα έχεις τωρα που εισαι μονος χωρις παιδια πχ και αλλες οταν θα σου λεει το παιδι μπαμπα πεινάω.

Το θέμα είναι να ξεκολλησεις από το έδαφος και να πετάξεις όσο είσαι μικρός ώστε να αραξεις κάπου ψηλά μετά ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...