Προς το περιεχόμενο

Luke Cage (TV Series 2016)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακομα μια σειρα απο κομικ της μαρβελ που εχει κομπαρσους για ηθοποιους. Απαισιο καστ απο την αρχη μεχρι το τελος που κανει την σειρα unwatchable. 

για πες μας λοιπον τις σειρες τις καλες που βλεπεις εσυ με ηθοποιους μη-κομπαρσους, και ειναι watchable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι κοίτα, αν ''κομπάρσοι'' είναι οι Ονόφριο, Τέναντ, Μπερνθαλ, Σκοτ Γκλεν, Ντόσον κτλ, τοτε δεν νομιζω να σε παρει κανεις στα σοβαρα overall

 

(+και εγω βαρεθηκα τη σειρα, με το ζορι την ειδα μεχρι το τελος, την ξεχασα με το που τελειωσε, ηταν ουτε καν μετρια, κακη θα την ελεγα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστα ειναι, σε καποιους αρεσει και σε καποιους δεν αρεσει, οχι ομως με χαρακτηρισμους τραβηγμενους, απαισιο καστ και ιστοριες για αγριους, δεν αξιζει καν να μπω στον κοπο να του απαντησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι DD αλλα ουτε JJ,αλλα βλεπετε ευχαριστα και ειναι πολυ καλυτερη απο αλλες σειρες που παιζουν ακομα και τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω το εχω ξαναπει.Αν καποιος βαριεται να γραψει 2-3πραγματα για κατι που βλεπει(να πει την αποψη του δηλαδη)τοτε κακως μπαινει σε θεματα να σχολιασει.

 

Εξαρχης ο Luke Cage το περιμενε ο κοσμος οτι δεν θα ηταν τοσο επιτυχημενος οσο ο Daredevil.

 

Αλλα οταν βλεπω τετοιο κολλημα με τους ηθοποιους οι οποιοι εν μερη δεν φταινει και σε τπτ αν το σεναριο ειναι τετοιο,ε ειναι οπως αναφερθηκε.Μην περιμενεις να σε παρει κανεις στα σοβαρα.

Ακομα μια σειρα απο κομικ της μαρβελ που εχει κομπαρσους για ηθοποιους. Απαισιο καστ απο την αρχη μεχρι το τελος που κανει την σειρα unwatchable. 

Επισης το παραπανω που γραφεις σημαινει να υποθεσω οτι ουτε οι αλλες δυο σειρες σου αρεσαν καθολου.Αρα με λιγα λογια παρακολουθεις σειρες που γνωριζεις εξ αρχης οτι δεν σε ενδιαφερουν μονο και μονο για να τις κραξεις.Ωραια λογικη...ΝΟΤ :-D


Αν είχε villain της προκοπής θα ήταν κλάσης ανώτερη, αλλά όπως είπες βλέπεται και λίγα λέω... :P

Προφανως και ισχυει αυτο,κυριως οσον αφορα σε σχεση με την JJ που φανηκε αυτο πολυ εντονα αλλα και στην δευτερη season του DD σε σχεση με την πρωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω κι εγω τη γνωμη μου για τη σειρα, που διαφερει απο αρκετους εδω μεσα.

 

Ξεκινωντας απο την αποψη οτι ειχε "αδιαφορους κακους" εγω εχω να πως πως ειχε τετοια εμβαθυνση χαρακτηρα (οπως εχει ξαναγινει αλλωστε) που πραγματικα αξιζει να τη δει κανεις. Οι κακοι εχουν τα κινητρα του, το παρελθον τους και τις ικανοτητες τους, οι οποιες μπορουν να πληγωσουν εναν ηρωα που, θεωρητηκα, δεν πληγωνεται.

 

Αν πω περισσοτερα, θα κανω σποιλ, παντως και οι 4 (!) κακοι που παρουσιαζονται εχουν καταφερει να πληγωσουν τον πρωταγωνιστη με διαφορετικο τροπο ο καθενας, που ξεδιπλωνεται αναλυτικα στη σειρα. Ψαξτε το και θα καταλαβετε τι λεω. 

 

Να βηθησω λιγο, ο κοτονμουθ ειναι ο τυπος που δεν πιστευει στο συστημα και δουλευει παραλληλα και κατω απο αυτο, το αποτελεσμα ειναι καποια τραγικα ατυχηματα που συμβαινουν για αυτον ακριβως το λογο της συμπεριφορας του και των πιστευω του. Η Μaria ειναι μια τρελαμενη κυρια (σε αντιστοιχηση με την Black Maria του comic) η οποια εχει τοσα βιαια βιωματα απο μικρη που της εχει γινει φυση αυτο, και φαινεται ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ στην αναλυση χαρακτηρα της στη σειρα. Ο shades ειναι αυτο που λεει η λεξη, ο ανθρωπος των σκιων, κατι που επισης παρουσιαζεται καθ ολη τη διαρκεια της σειρας μεχρι το αποκορυφωμα στο τελος οπου, κανει αυτο που κανει μεσα στις σκιες, καθοριστικο θα ελεγα. Ο Diamondback ειναι ο αρνητικος αδελφος του πρωταγωνιστη, αυτος που θα μπορουσε να εξελιχτει ο πρωταγωνιστης αν ειχε παρει τον λαθος δρομο. Ενας tough χαρακτηρας μεχρι τελους, ισαξιος σε δυναμη με τον ηρωα που μπορει να πληγωσει κυριολεκτικα τον πρωταγωνιστη. Ειναι αυτο που θα μπορουσε να γινει ο Cage αν ειχε χρησιμοποιησει λαθος τις δυναμεις του...Ο καθρεπτης του. Και φυσικα μισει και ζηλευει τον αδελφο του τον Carl Lukas γιατι δεν ειναι ο ιδιος στη θεση του.

 

Η σειρα ειναι πολυ καλα δουλεμενη, οπως ολες οι Marvel Netflix σειρες, που κανουν τις λοιπες σειρες της TV (DC κι εκεινο το εκτρωμα της MCU A.O.S) να φαινονται τελειως παιδικες, κατι σαν τα anime με super heroes.

Αν ολα αυτα που σας ειπα δε σαν λενε τιποτα, περι ορεξεως κολοκθοπιτα. Υπαρχουν διαφορες σειρες για διαφορα γουστα και ηλικιες, Δυστυχως τετοιου επιπεδου σειρες πλεον σπανιζουν. 

 

 

Για τη μουσικη απλα σεβασμος, εχει δεσει ΑΠΟΛΥΤΑ και ειναι εθιστικοτατη, αν και προσωπικα η ΜΟΝΤΕΡΝΑ μαυρη μουσικη δε με ελκυει ιδιαιτερα. Μιλαω για rap, hip hop κλπ. Προσωπικα ειδα Motown στοιχεια στη μουσικη της σειρας και το λατρεψα! Η σκηνη αποδρασης σε συνδιασμο με τη μουσικη ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!

 

Τωρα αυτα που λεω παραπανω, δε ξερω πως τα αντιλαμβανεται κανεις. Αν περιμενετε να δειτε μπα μπουμ και ατερμωνη δραση διχως σεναριο, θα απογοητευτειτε. Αν θελετε να δειτε κατι που δεν προκαλει σκεψεις θα απογοητευτειτε.

 

Αν θελετε να δειτε JUNK TV, ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΤΕ!

 

Αυτα απο μενα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελειωσα και εγω χθες, οπως ξαναειπα η σειρα ειναι πολυ καλη, για μενα καλυτερη απο DD k ιδιο επιπεδο με JJ. Η μουσικη ειναι πραγματικα η καλυτερη π εχω ακουσει σε σειρα, μιας και ειναι απ τα αγαπημενα μου ειδη. Για μενα 9/10 overall, more plz B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που ο παραπανω συμφορουμιτης λεει για spoilers και με το καλημερα δινει αρκετα spoilers για οποιον δεν εχει δει την σειρα οσον αφορα τους κακους :P

 

Στο ζουμι της υποθεσης 

ο cottonmouth εχει σχεδον τα μισα επεισοδια αφιερωμενα για αυτον.Και πως τελειωνει η πορεια του στην σειρα,με ενα τσακωμο...Ο ενας απο τους δυο βασικους κακους στην ουσια της σειρες και χανει απο τσακωμο....

 

Το αλλο παραπανω δεν το καταλαβα. Ο Diamondback ισαξιος σε δυναμη με τον χαρακτηρα?Με την στολη χερω πολυ...Επισης και αλλοι εχουν προβλημα με τα αδελφια τους απο πλευρας μεγαλωματος,δεν γινονται σουπερ μεγαλοι κακοποιοι που σκοτωνουν κοσμο....

 

Την ιδια εκπληξη μου προκαλει και το παραπανω. 9/10 για μια σειρα(δηλαδη πλησιαζει το αριστουργημα)και η μονη κουβεντα για αυτην ειναι''καλυτερη απο DD''?

 

Σε τι καλυτερη απο τον DD?Στον κεντρικο κακο τυπου kingpin που δεν ειχε?Στην καθημερινη ζωη των χαρακτηρων που επισης δεν ειχε? Στο DD οπως και σε αλλους παρομοιους υπερηρωες βλεπαμε τον χαρακτηρα απο τις δυο πλευρες της ζωης του.

Και το πρωι στην δουλεια που ειχε(γιατι καπως πρεπει να ζει ο κεντρικος χαρακτηρας,δεν θα του ερθουν χρηματα απο τον ουρανο)και το βραδυ οταν εκανε οτι εκανε. Ακομα και στην JJ ηταν ακριβως ιδια φαση.

 

Στον Luke cage παλι το ολο σκηνικο μεταξυ αυτου,των κακων,και της αστυνομιας απο ενα σημειο και μετα καταντησαν μονοτονα και επαναλαμβανομενα. Ουτε το τελος της σειρας ηταν ικανοποιητικο να σε κανει να θελεις και επομενες season.

 

Ειναι κακη σειρα σε γενικες γραμμες?Προφανως και οχι.Για τετοιου ειδους χαρακτηρα ειναι παραπανω απο ικανοποιητικη σε γενικες γραμμες,αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι και αριστουργημα οπως περιγραφεται παραπανω.

 

 

Nα πω κι εγω τη γνωμη μου για τη σειρα, που διαφερει απο αρκετους εδω μεσα.

ωρα αυτα που λεω παραπανω, δε ξερω πως τα αντιλαμβανεται κανεις. Αν περιμενετε να δειτε μπα μπουμ και ατερμωνη δραση διχως σεναριο, θα απογοητευτειτε. Αν θελετε να δειτε κατι που δεν προκαλει σκεψεις θα απογοητευτειτε.

 

Αν θελετε να δειτε JUNK TV, ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΤΕ!

 

Αυτα απο μενα...

Επισης αγαπητε απο το mini review σου δεν ειδα καπου να αναφερεις για αρνητικα που πετυχες στην σειρα εκτως αν κατα την γνωμη σου δεν ειχε κανενα και αρα μιλας για μια σειρα για 10/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλυτερη για μενα Προσωπικα παντα, για διαφορους κ πολλους λογους, ο dd δεν μου αρεσε γενικα και τον ηθοποιο τον θεωρω εκτος κλιματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλυτερη για μενα Προσωπικα παντα, για διαφορους κ πολλους λογους, ο dd δεν μου αρεσε γενικα και τον ηθοποιο τον θεωρω εκτος κλιματος 

Σε forum ειμαστε που υποτιθεται ο σκοπος του ειναι ο διαλογος και ανταλλαγη αποψεων με επιχειρηματα. 

 

Σχολια του τυπου''η σειρα αυτη ειναι καλυτερη απο την αλλη πιο γνωστη για μενα. 9/10'' δεν ειναι και οτι το καλυτερο.

 

Τωρα αν βαριεται καποιος να γραψει για μια σειρα 2-3λογια που υποτιθεται του αρεσε και παρα πολυ οκ δεκτο,αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βαριεμαι απλα δε θελω να σποιλεριασω, αληθεια πως πεταμε σποιλερ ταγκσ?  :D

αλλα οπως προειπα, μιας και διαβαζω κομικς εδω και 15+ χρονια

σαν ηρως ειναι πιο αγαπητος σε μενα και το περιμενα πως και πως μαζι με Τζεσικα και περιμενω σειρα γι αυτους τους 2 αποκλειστικα

μουσικη σε καθε επεισοδιο πολυ καλη 

σκηνοθεσια επισης πολυ καλη

οι κακοι δεν εχουν την κλασικη εννοια villain εδω γι αυτο μπορει να ξυνισει σε πολλους, ειναι πιο ανθρωπινοι, πιο νορμαλ ατομα που κηνυγανε τα γκα-φρα

Claιre και ο χρονος που πηρε σε σχεση με τις αλλες 2 σειρες

η σχεση του με τη Jessica k references

το κοστουμι οταν το εσκασε και αλλα πολλα

 

Eπισης μου λες οτι δε δειχνει πως βγαζει λεφτα ? ξεκαθαρα μας εδειξε πως την παλευε αρχικα αλλα θυμισου οτι βλεπουμε υπερηρωα. Στο ΝτιΝτι, αν θυμασαι καλα 99% δουλευουν τσαμπε για να βοηθανε ατομα με δυσκολιες οποτε αυτο ειναι ψιλοακυρο που εγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης μου λες οτι δε δειχνει πως βγαζει λεφτα ? ξεκαθαρα μας εδειξε πως την παλευε αρχικα αλλα θυμισου οτι βλεπουμε υπερηρωα. Στο ΝτιΝτι, αν θυμασαι καλα 99% δουλευουν τσαμπε για να βοηθανε ατομα με δυσκολιες οποτε αυτο ειναι ψιλοακυρο που εγραψες

Δεν εγραψα πως κανουν λεφτα.Ειπα οτι και ο DD και η JJ που αναφερεις ειχαν και μια δουλεια να κανουν(οπως στην αρχη ο Luke Cage που δουλευε στο bar/κουρειο).Δεν γυρναγαν απο το πρωι μεχρι το βραδυ στους δρομους να ριξουν ξυλο στους κακοποιους.

Το ιδιο φυσικα και Batman/superman/flash .Δεν με ξενερωσε να πω οτι χαρη σε αυτο η σειρα ηταν για τα σκουπιδια,απλα ο ρυθμος σε διαφορα επεισοδια ηταν λιγο off.

 

Παντως με βαση τα παραπανω εξακολουθω να μην μπορω να καταλαβω πως θεωρεις την εν λογω σειρα για 9/10.

 

Η σχεση του με την Jessica Και οι αναφορες που λες παλι δεν καταλαβαινω που ακριβως κολλανε με την σειρα αυτη και γιατι αναφερεται σαν κατι το θετικο ενω δεν ειναι.

 

Οσο για το spoiler

επιλεγεις το κειμενο που θες να μπει σε spoiler,πατας το πρασινο κουμπιο διπλα απο την γραμματοσειρα και επιλεγεις την λεξη spoiler απο το Bbc code.

 

Τελος παντως και πολλη σημασια δωσαμε μου φενεται στο Luke cage,ουτως ή αλλως απο ενδιαφερον δεν υπαρχει και μεγαλο για την συγκεκριμενη σειρα σε σχεση με τις αλλες 2 πιο γνωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

Το τοπικ ειναι για τον Luke Cage. Τωρα εσυ φιλε μου αν θεωρεις οτι εδωσες πολυ σημασια, δεν εισαι υποχρεομενος να το κανεις. Δεν μπορεις ομως να μας πεισεις πως πρεπει κι εμεις να εχουμε ιδια γουστα, σωστα?

 

@najinblue3

Κι εγω θεωρω πως το DD εχει καποιες αδυναμιες, δε ξερω αν εχουν να κανουν τοσο με τον ιδιο τον ηθοποιο, ο οποιος δεν εχει ακριβως κεντραρει τον ρολο, οσο με το οτι η σειρα ακομα δεν εχει βρει τα πατηματα που θα μπορουσε και καινει κοιλιες. Για να μη παρεξηγηθω, και οι 4 σειρες Netflix Marvel που εχουν βγει ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ, απλα μερικες επιδεχονται περισσοτερες βελτιωσεις απο αλλες. Πχ, το DD2 ενω ξεκινησε απιθανα και καλυτερα απο το νωθρο στην αρχη DD1, με την απομακρυνση του Punisher και την εισοδο της Hλεκτρας, εχασε λιγο απο το αρχικο σασπενς. Παιζουν ρολο και οι ηθοποιοι, σιγουρα, αλλα πλεον αυτο, δυστυχως δεν αλλαζει.

 

Ενα ανησυχητικο νεο που διαβασα ειναι πως πιθανως να βαλουν τον Luke Cage στο Avengers 3 και να ΜΗΝ τον εχουν στη σειρα Defenders...

Aμα οι εξυπνοβλακες των ταινιων βαλουν χερι στις ποιοτικοτατες αυτες σειρες, ΚΑΗΚΑΜΕ.

 

Καλυτερα να διαχωριζαν το Universe σε Netflix Universe και σε κεινο το ανοστο και ανουσιο MCU που μας κοπανανε χρονια τωρα στη μουρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...