Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ Κεντρο ιπποδρομου και VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, iAmJustTheOmega said:

Έμεινες καθόλου χωρίς τηλέφωνο/ίντερνετ μέχρι την ενεργοποίηση; Ρωτάω γιατί διάβασα ότι κάποιοι περιμένουν μέχρι και ημέρες και όχι απλά λίγες ώρες.

δεν έμεινα καθόλου, ή για να είμαι απολυτά σωστός, έμεινα για ένα με δύο λεπτά, όταν δηλαδή ξεκούμπωσαν την γραμμή μου από τη ρεκλέτα και την έβαλαν στο DSLAM μέχρι να κάνει συγχρονισμό το vDSL και να γίνει η γραμμή του τηλεφώνου.

1 hour ago, iAmJustTheOmega said:

Πλέον υπάρχει διαθεσιμότητα απ'όλες τις εταιρίες στα 50mbps. Καμία δε δίνει παραπάνω ταχύτητα, τουλάχιστον για τον ΤΚ: 18345.

Έκανε κανείς αναβάθμιση να μας πεί εντυπώσεις;

Btw, τους τελευταίους 2 μήνες η ADSL ταχύτητα μειώθηκε κι'άλλο. Από 7,5mbps πήγε στα 6mbps.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Οι πόρτες δεν είναι άπειρες, άνθρωπος που έκανε αίτηση για αναβάθμιση από 24άρα σε 50άρα έφαγε άκυρο μετά από αναμονή περίπου ενός μηνός γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμη πόρτα. Όποιος έχει δει τις καμπίνες θα παρατήρησε ότι δεν είναι οι μεγάλες αλλά στο μέγεθος των παλιών ΚΑΦΑΟ !!!!

Βάλτε όσο είναι καιρός και υπάρχουν πόρτες, έτσι εξασφαλιζεται και επόμενη αναβάθμιση όταν με το καλό δώσουν μεγαλύτερες ταχύτητες !!!!

 

Επεξ/σία από TerraByter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως οι πόρτες δεν είναι άπειρες.

Όχι λόγω μεγέθους των ΚΑΦΑΟ (το δικό μου είναι διπλό) αλλά για άλλους λόγους (hardware)

Αυτός ήταν ένας απο τους λόγους που έκανα φορητότητα.

Ο άλλος ήταν για να "επιβραβεύσω" το όλο θέμα και τον αγώνα του φίλου @costas.

Αλλά και το ότι μέχρι και το καλοκαίρι η Vodafone μου έδινε διαθεσιμότητα Vdsl σε μη αναβαθμισμένες καμπίνες, κι εγώ πάλευα να τους κάνω να καταλάβουν ότι το σύστημα τους έλεγε άλλα ντ' άλλων και δεν μπορούν να μου δώσουν vdsl..!

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nemesi54 είπε

Αλλά και το ότι μέχρι και το καλοκαίρι η Vodafone μου έδινε διαθεσιμότητα Vdsl σε μη αναβαθμισμένες καμπίνες, κι εγώ πάλευα να τους κάνω να καταλάβουν ότι το σύστημα τους έλεγε άλλα ντ' άλλων και δεν μπορούν να μου δώσουν vdsl..!

Χαχα! Πριν 1 χρόνο περίπου με είχαν πάρει τηλέφωνο από τη Vodafone για να παώ σ'αυτούς με VDSL 50. Όταν τους είπα ότι απ'οσο γνωρίζω δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στη περιοχή μου, μου είπαν ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Τους είπα οκ θα το σκεφτώ και θα σας πάρω τηλ. Κάνω ένα check στο site της Vodafone να δω αν όντως μπορώ να βάλω 50 και εννοείται έφαγα άκυρο. Τους παίρνω τηλ, τους το εξηγώ και η απάντηση τους ήταν: Ναι, απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στη περιοχή σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους , 

Εκανα και εγω αίτηση στην  vodafone  για αναβάθμιση ταχύτυτητας απο 24 σε  50 ,  η αίτηση έγινε 13 Δεκέμβρη και ακόμα δεν έχω λάβει εξοπλισμό απο την  εταιρεία κούριερ. Τους παίρνω  τηλέφωνο  και μου λένε  ότι  έχει  γίνει συστημικό λάθος και δεν προχωράει η αίτηση και δεν ξέρουν  πότε θα προχωρήσει ! Μένω  στην καζάλα , είναι φυσιολογικό τόσος χρόνος αναμονής? Το κακο είναι ότι η εξυπηρέτηση είναι χάλια,  τους παίρνω συνέχεια τηλ απο την μεριά μου  και δεν μπορούν να μου πουν κάποια μέρα που  θα ολοκληρωθεί !  Αν  το ήξερα πιο πριν  ότι θα έκανε τόσο πολύ θα κοιτούσα και άλλους παρόχους , αλλά μου είχαν πει 1 εβδομάδα και  και τώρα είμαστε στις 40 μέρες .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το suppport !  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Michael_9900 said:

Καλησπέρα σε όλους , 

Εκανα και εγω αίτηση στην  vodafone  για αναβάθμιση ταχύτυτητας απο 24 σε  50 ,  η αίτηση έγινε 13 Δεκέμβρη και ακόμα δεν έχω λάβει εξοπλισμό απο την  εταιρεία κούριερ. Τους παίρνω  τηλέφωνο  και μου λένε  ότι  έχει  γίνει συστημικό λάθος και δεν προχωράει η αίτηση και δεν ξέρουν  πότε θα προχωρήσει ! Μένω  στην καζάλα , είναι φυσιολογικό τόσος χρόνος αναμονής? Το κακο είναι ότι η εξυπηρέτηση είναι χάλια,  τους παίρνω συνέχεια τηλ απο την μεριά μου  και δεν μπορούν να μου πουν κάποια μέρα που  θα ολοκληρωθεί !  Αν  το ήξερα πιο πριν  ότι θα έκανε τόσο πολύ θα κοιτούσα και άλλους παρόχους , αλλά μου είχαν πει 1 εβδομάδα και  και τώρα είμαστε στις 40 μέρες .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το suppport !  :)

Γειτονάκι είσαι, και εγώ Καζάλα είμαι !!!

Για ψάξε το λίγο, γιατί όπως έχω αναφέρει και παραπάνω ήρθε σε γνώση μου περίπτωση πάλι με Vodafone που μετά από 1+ μήνα τον ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες !!!

 

On 10/01/2021 at 18:01, TerraByter said:

ΠΡΟΣΟΧΗ : Οι πόρτες δεν είναι άπειρες, άνθρωπος που έκανε αίτηση για αναβάθμιση από 24άρα σε 50άρα έφαγε άκυρο μετά από αναμονή περίπου ενός μηνός γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμη πόρτα. Όποιος έχει δει τις καμπίνες θα παρατήρησε ότι δεν είναι οι μεγάλες αλλά στο μέγεθος των παλιών ΚΑΦΑΟ !!!!

Βάλτε όσο είναι καιρός και υπάρχουν πόρτες, έτσι εξασφαλίζεται και επόμενη αναβάθμιση όταν με το καλό δώσουν μεγαλύτερες ταχύτητες !!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 7:52 ΠΜ, iAmJustTheOmega είπε

Χαχα! Πριν 1 χρόνο περίπου με είχαν πάρει τηλέφωνο από τη Vodafone για να παώ σ'αυτούς με VDSL 50. Όταν τους είπα ότι απ'οσο γνωρίζω δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στη περιοχή μου, μου είπαν ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Τους είπα οκ θα το σκεφτώ και θα σας πάρω τηλ. Κάνω ένα check στο site της Vodafone να δω αν όντως μπορώ να βάλω 50 και εννοείται έφαγα άκυρο. Τους παίρνω τηλ, τους το εξηγώ και η απάντηση τους ήταν: Ναι, απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στη περιοχή σας!

Το κολπο ειναι οτι οι πελατες δεν κανουν τεστ, απλα υπογραφουν,  μετα ομως τα χαιρετίσματα έρχονται απο τα δικηγορικά γραφεία 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

σορρυ για το ''σπαμ'' αλλα ξερει κανεις τι παιζει εν ετη 2022 με τα καφαο στον ''ιπποδρομο''? μενω καλλιθεα δημοσθενους και αχιλλεως προς τα κατω και μονο η wind μου δινει ταχυτητα μεχρι και 30. ολοι οι αλλοι adsl. σε κανα διμηνο τελειωνει το συμβολαιο μου και σκεφτομουν να παω οτε γιατι βρηκα ενα pdf που λεει οτι 2023 θα βαλει ο οτε vdsl εδω γυρω. ξερει κανεις αν οντως ισχυει? δε παλευεται αλλο γιατι και η wind ολο αποσυνδεσεις ειναι.

 

υπαρχει ελπιδα??

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις μετακομισα απο Μοσχατο παραλληλα της οδου θεσσαλονικης και μπορω να πω πως η εμπειρια μου με την Forthnet 100/10 ηταν αριστη οπου δεν ανακατευτηκε ο ΟΤΕ - Σε αλλα νεα, επειδη εχω καλο φιλο στα οικιακα Wind και Vodafone και ενω με ενημερωσε οτι το Περιστερι ειναι για κλωτσιες απο θεμα ιντερνετ, ευτυχως με WIND στην Ανθουπολη ολα τρεχουν μπομπα! Y.G To Μοντεμ/ρουτερ που μου εδωσαν για 100ρα ειναι το ZTE H288A

wind.jpg

Επεξ/σία από musedoubler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ας αναστήσουμε το topic.

Εδώ και μια εβδομάδα με 100άρα.

Πλέον δίνεται και 200άρα!

Αναμένουμε και την δωρεάν αναβάθμιση που ανακοίνωσε ο ΟΤΕ

 

@costas. , χρωστάω καφέδες και μπύρες που είσαι?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πήραν τηλέφωνο από Nova για αναβάθμισης ταχύτητας από 50mbps στα 100mbps με 3 ευρώ επιπλέον κάθε μήνα. Δε θα προχωρήσουν όλοι οι πάροχοι σε ΔΩΡΕΑΝ αναβάθμιση; Γνωρίζει κανείς; Μήπως πάνε να τ'αρπάξουν τώρα από που μπορούν και σε λίγους μήνες ανακοινώσουν την ΔΩΡΕΑΝ αναβάθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο ο ΟΤΕ κάνει δωρεάν αναβάθμιση στους δικούς του συνδρομητές έστω κι αν είναι σε καφαο αλλού παρόχου. 

Σε έμενα έχει γίνει ήδη η αναβάθμιση και είμαι πλέον στα 200 Mbps 😀

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

@costas.

Ελπίζω να διαβάζεις σαν guest και να βάλεις το χεράκι σου να πάμε γρηγορότερα σε FTTH, θέλω 500αρα η και 1000αρα φίλε!! 

Με κακόμαθες και δεν χορταίνω, take my money λέμε....

Cheers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μόνο εγώ έχω πρόβλημα το τελευταίο καιρό με αποσυνδέσεις από NOVA;;;; Ειδικά τις τελευταίες ημέρες έχει καταντίσει κουραστικό.

Άλλαξα καλώδια, spliter και φίλτρο μήπως κάποιο από αυτά δημιουργούν το πρόβλημα αλλά πάλι τα ίδια...

Έχω χιλιάδες CRC errors. To router είναι το ΖΤΕ H288A.

crc_errors.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι έχω κι εγώ θέμα σοβαρό με αποσυνδέσεις σε 200αρα. 

Συμβαίνουν σταθερά από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 10 το βράδυ σε σημείο που ουσιαστικά δεν υφίσταται υπηρεσία. 

Έχω δηλώσει βλάβη εδώ και μια εβδομάδα και από τον ΟΤΕ δεν μου λένε τίποτα παρά να κάνω υπομονή και εχουν τη βλάβη ενεργή. 

 

ΥΓ: Φίλτρο σε VDSL δεν χρειάζεται. 

Επεξ/σία από nemesi54
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...