Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ Κεντρο ιπποδρομου και VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

ΥΓ: Φίλτρο σε VDSL δεν χρειάζεται. 

Αν δε χρειάζεται γιατί στις οδηγίες λένε ότι πρέπει να μπει φίλτρο;
Χρησιμοποιώ την συνδεσμολογία της 3ης περίπτωσης: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως να βρήκες και το λόγο των προβλημάτων σου εφόσον επιστρέφεις το σήμα στη γραμμή!

Το ότι το προτείνουν δεν έχει σημασία το κάνουν κατ ανάγκη. 

Σταμάτα να επιστρέφεις το σήμα και δες αν σταματήσουν τα crc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, iAmJustTheOmega είπε

Αν δε χρειάζεται γιατί στις οδηγίες λένε ότι πρέπει να μπει φίλτρο;
Χρησιμοποιώ την συνδεσμολογία της 3ης περίπτωσης: 

 

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με ακριβως ιδιο Ρουτερ στη Wind. Καρφι πανω στο ρουτερ το DSL χωρις φιλτρο και απο το ρουτερ phone 1 και γεια σας. Μαζευω καποια FEC/CRC αλλα μετα απο τυπου 130 ωρες ονλαιν το ρουτερ χωρις να πεφτει η γραμμη ποτε ομως. Τωρα πχ ειμαι ονλαιν 193 ωρες συνεχομενα και εχω αρκετα. Αμα κανω ρισταρτ το ρουτερ θα αρχισω να μαζευω παλι μετα τις 120-130 ωρες παλι χωρις να πεφτω. Δοκιμασε το δεν χανεις κατι :) 

Επεξ/σία από musedoubler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σύνδεσα το καλώδιο από το router (DSL) απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα χωρίς spliter και ταφ. Επίσης το 1 τηλέφωνο που έχω στο χώρο του router το σύνδεσα απευθείας στο phone 1 του router. Τηλέφωνο και internet λειτουργούν κανονικά...

Το πρόβλημα είναι τώρα ότι το 2ο τηλέφωνο που έχω σε άλλο χώρο είναι νεκρό είτε βάλω φίλτρο είτε όχι. Εσείς πως το καταφέρατε χωρίς την επίσημες οδηγίες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε μερικές ώρες ετσι για να δεις αν τα λάθη οφείλονται σε αυτο.

Αν το θες οπωσδήποτε το δεύτερο τηλέφωνο τότε θα κάνεις την συνδεσμολογία που προτάθηκε και θα ζήσεις με τα crc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γι'αυτό χρησιμοποιώ την συνδεσμολογία της 3ης περίπτωσης επειδή υπάρχουν 2 τηλέφωνα αλλιώς θα επέλεγα την 1η περίπτωση που είναι χωρίς splitter, ταφ και φίλτρο.

Πάντως με την 1η περίπτωση χωρίς 2ο τηλέφωνο που το δοκίμασα για 1 ώρα δεν υπήρχε ούτε 1 crc error. Με την 3η περίπτωση από τα πρώτα λεπτά αρχίζουν τα crc errors. Θα επικοινωνήσω με Nova.

Εντωμεταξύ χωρίς να έχω επικοινωνήσει με την Nova μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα:

Η μεταβολή που ζητήσατε για την υπηρεσία με τηλεφωνικό αριθμό 21094***** έχει ολοκληρωθεί. Οδηγίες για τη σωστή συνδεσμολογία του εξοπλισμού Router μπορείτε να βρείτε στο: nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/internet/egkatastash

wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, iAmJustTheOmega είπε

Πάντως με την 1η περίπτωση χωρίς 2ο τηλέφωνο που το δοκίμασα για 1 ώρα δεν υπήρχε ούτε 1 crc error. Με την 3η περίπτωση από τα πρώτα λεπτά αρχίζουν τα crc errors. Θα επικοινωνήσω με Nova.

Ειναι λαθος συνδεσμολογια, μονο η πρωτη συνδεση ειναι σωστη. Στις αλλες 2 στελνεις τη γραμμη σου εκτος σπιτιου

Κανεις αυτο

2087698581_.png.b97d331991ba67b0ecc44bdf83e198db.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω τους τεχνικούς που εξυπηρετούν το Μοσχάτο για το κέντρο του Ιππόδρομου? 

Έχω σοβαρότατο θέμα με την γραμμή από 26/10 και εχουν την βλάβη σε "αναμονή" όπως μου λένε από το 13788 χωρίς να ξέρουν για ποιο λόγο! 

Μίλησα και με προϊσταμένους βάρδιας βλαβών και ούτε οι ίδιοι ήξεραν γιατί γίνεται αυτό, ούτε για ποιό λόγο! 

Έπεσα πάνω σε εμπειρία φίλου που το έλυσε με αυτό τον τρόπο. 

[QUOTE]Δύο μήνες περίμενα με ανοιχτή βλάβη και με άπειρα τηλ έπεφτε το δούλεμα της αρκούδας.

Όταν πήγα στα τοπικά συνεργεία του ΟΤΕ της περιοχής μου αγανακτισμένος και ρώτησα γιατί δεν έχει έρθει τεχνικός ακόμη , ένας υπάλληλος κοίταξε στο σύστημα και μου είπε επί λέξει "η βλάβη είναι δηλωμένη αλλά δεν έχει φύγει ποτέ από το backoffice του 13788 για να πέσει σε εμάς, τι να σου κάνω , παρτους τηλ και πίεσε τους".[/QUOTE] 

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος καλό, όλα καλα με το δικό μου θέμα μετά απο 5 μήνες προβλημάτων.

Σήμερα ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ, αληθινός, με εμπειρία.

Βρήκε το πρόβλημα άμεσα, χτύπησε την ρεκλέτα εντός του κουτιού του ΟΤΕ έξω απο το σπίτι και...χάθηκε το σύμπαν απο τα λάθη στην γραμμή και φυσικά είχαμε αποσύνδεση!!

"Επαγωγικό", μου λέει, γειτονικό καλώδιο κάνει παρεμβολές ή τελοσπάντων δημιουργεί πρόβλημα.
Πήγε στο καφάο βρήκε νέο ζεύγος και η γραμμή καινούρια.

Απ ότι μου είπε υπάρχουν ελάχιστοι τεχνικοί και γι αυτό και η μεγάλη αναμονή.

Επεξ/σία από nemesi54
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω όλα οκ. Ήρθε τεχνικός στο σπίτι δε βρήκε πρόβλημα στη γραμμή και έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ. Μετά από 3 ημέρες ήρθε τεχνικός και έκανε τα "μαγικά" του στο εξωτερικό κουτί και είμαι 150 ώρες χωρίς αποσυνδέσεις και χωρίς σφάλματα. Και συνεχίζω να χρησιμοποιώ όπως εδώ και 1,5 χρόνο την 3η συνδεσμολογία με το splitter, ταφ και φυσικά φίλτρο στο 2ο τηλέφωνο που βρίσκεται σε άλλο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, iAmJustTheOmega είπε

Και γω όλα οκ. Ήρθε τεχνικός στο σπίτι δε βρήκε πρόβλημα στη γραμμή και έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ. Μετά από 3 ημέρες ήρθε τεχνικός και έκανε τα "μαγικά" του στο εξωτερικό κουτί και είμαι 150 ώρες χωρίς αποσυνδέσεις και χωρίς σφάλματα. Και συνεχίζω να χρησιμοποιώ όπως εδώ και 1,5 χρόνο την 3η συνδεσμολογία με το splitter, ταφ και φυσικά φίλτρο στο 2ο τηλέφωνο που βρίσκεται σε άλλο χώρο.

Είσαι πολύ τυχερός και επιστρέφεις και τη γραμμή πίσω?? 

Τζόκερ παίξε.. 

50αρα να φανταστώ?? 

Εμένα μετά από 16 ώρες άρχισε τα ίδια και σταθεροποιηθηκε στις 5-10 αποσυνδέσεις τη μέρα.. 

Απλά δεν είχα το κουράγιο να ξαναποσταρω, έχω κουραστεί με το θέμα απίστευτα. 

Επεξ/σία από nemesi54
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Είσαι πολύ τυχερός και επιστρέφεις και τη γραμμή πίσω?? 

Τζόκερ παίξε.. 

50αρα να φανταστώ?? 

Εμένα μετά από 16 ώρες άρχισε τα ίδια και σταθεροποιηθηκε στις 5-10 αποσυνδέσεις τη μέρα.. 

Απλά δεν είχα το κουράγιο να ξαναποσταρω, έχω κουραστεί με το θέμα απίστευτα. 

Ναι 50αρα έχω. Έπαιξα και Τζόκερ! Χαχαχα!!!
Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σου γιατί να είσαι μήνες έτσι και αν το χρειάζεσαι και για δουλειά όπως εγώ πραγματικά δε παλεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iAmJustTheOmega είπε

Ναι 50αρα έχω. Έπαιξα και Τζόκερ! Χαχαχα!!!
Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σου γιατί να είσαι μήνες έτσι και αν το χρειάζεσαι και για δουλειά όπως εγώ πραγματικά δε παλεύεται...

Κι εμένα όσο είχα 50αρα βαραγε 4 μήνες uptime με μηδενικά λάθη. 

Απο τα 100 και πάνω αρχίζουν τα θέματα όσο η γραμμή γίνεται πιο ευάλωτη σε παρεμβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλη χρονιά!!!

Τις τελευταίες 2-3 ημέρες ξεκίνησαν πάλι οι αποσυνδέσεις... Μπήκα σήμερα στο "καινούργιο" site της Nova και τους έστειλα το πρόβλημα.

@nemesi54 τι έγινε τελικά με τη γραμμή σου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, iAmJustTheOmega είπε

Καλη χρονιά!!!

Τις τελευταίες 2-3 ημέρες ξεκίνησαν πάλι οι αποσυνδέσεις... Μπήκα σήμερα στο "καινούργιο" site της Nova και τους έστειλα το πρόβλημα.

@nemesi54 τι έγινε τελικά με τη γραμμή σου;

 

Καλή Χρονιά με Υγεία. 

Έγινε 2η επίσκεψη τεχνικού και με έβαλε σε άλλη πόρτα και άλλη κάρτα!

Τώρα μοιράζομαι όλη την κάρτα με άλλον έναν συνδρομητή μόνο!

Αποσυνδέσεις/λάθη μηδέν και uptime που διακόπτεται μόνο λόγω διακοπής ρεύματος. 

Αυτή την στιγμή είμαι στις 21 μέρες χωρίς αποσύνδεση, η προηγούμενη ήταν λόγω διακοπής ρεύματος στις 15/12!! 

Επεξ/σία από nemesi54
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...