Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί Game Development


V.I.Smirnov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πίστεψέ με, τα γνωρίζω πολύ καλά.

Αλλά έχω πάρει την απόφαση να μην ξαναασχοληθώ με πράγματα που έχουν παροδική αξία.

Π.χ., η αλγοριθμική ή θεωρία γραφικών είναι κάτι που έχω ενδελεχώς μελετήσει στο παρελθόν και περιστασιακά συνεχίζω.

Αντίθετα, με GUIs του τύπου mfc, Qt, Gtk κλπ, δεν θα ξανασχοληθώ πέραν απο το απολύτως απαραίτητο,

μόνον ότι μου χρειάζεται. Το ίδιο και με διάφορες εξελίξεις προτύπων και γλωσσών.

Αφήνω αυτή τη δουλειά σε προγραμματιστές - χειρώνακτες.

 

-

 

Κυριε επιστημονα μπορω να σας διακοψω για λιγο? ελπιζω στο οφφοπικ θέμα να μεταφερθηκε και το βιογραφικο σας. Μη το χάσουμε....

 

ΥΓ Αφηνεις αυτη τη δουλεια σε χειρωνάκτες .... το καφεδάκι και το βαλιτζάκι με τον προτζέκτορα στον καθηγητη ποιος τον μεταφέρει? :cry: έχουμε δει να φορτώνουν πολλα στους ερευνητικους μην παρεξηγησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να ειρωνευτείς όσο θέλεις, δεν ιδρώνει το αυτί μου, ούτε θα ξανααπαντήσω.

 

Εξάλλου είμαι αρκετά παλιός εδώ μέσα και οι εξίσου παλιοί με μένα ξέρουν ότι

η γραμματική μου στάθμη μου επιτρέπει να γελάω από μακριά σε τέτοιες ειρωνίες....

 

-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Smirnov

In the greater scheme of things, τα πάντα έχουν παροδική αξία. Όλοι θα πεθάνουμε μια μέρα, ο ήλιος θα εξαϋλωθεί, το Σύμπαν θα καταστραφεί, οπότε τι μένει; Η ομορφιά μένει Smirnov. Κι ένα παιχνίδι είναι απείρως πιο όμορφο από μια γέφυρα που αποτελεί θαύμα της μηχανικής και για να στηθεί δούλεψαν τα μεγαλύτερα μυαλά του κόσμου. Αλλά όλα αυτά είναι εντελώς περιττά αν δεν υπάρχει κάτι να μας ψυχαγωγεί.

 

Στους δέκα που πήγαν στο πλανητάριο να δουν τα επιτεύγματα της επιστήμης αντιστοιχούν δέκα χιλιάδες που στήθηκαν στην ουρά τρεις ώρες για να δουν για ένα λεπτό τη Mona Lisa στο Λούβρο.

 

Οπότε άσε αυτά τα βαρύγδουπα περί του τι είναι σημαντικό και τι όχι κι ας ασχοληθεί ο καθένας με αυτό που αγαπά και του κάνει κέφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με, τα γνωρίζω πολύ καλά.

Αλλά έχω πάρει την απόφαση να μην ξαναασχοληθώ με πράγματα που έχουν παροδική αξία.

Π.χ., η αλγοριθμική ή θεωρία γραφικών είναι κάτι που έχω ενδελεχώς μελετήσει στο παρελθόν και περιστασιακά συνεχίζω.

Αντίθετα, με GUIs του τύπου mfc, Qt, Gtk κλπ, δεν θα ξανασχοληθώ πέραν απο το απολύτως απαραίτητο,

μόνον ότι μου χρειάζεται. Το ίδιο και με διάφορες εξελίξεις προτύπων και γλωσσών.

Αφήνω αυτή τη δουλειά σε προγραμματιστές - χειρώνακτες.

 

-

Α να γεια σου.

 

Q.E.D.

 

Επιτέλους "ξεστόμισες" το κόμπλεξ και την έδειξες την άγνοιας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πίστεψέ με, τα γνωρίζω πολύ καλά.

Αλλά έχω πάρει την απόφαση να μην ξαναασχοληθώ με πράγματα που έχουν παροδική αξία.

Π.χ., η αλγοριθμική ή θεωρία γραφικών είναι κάτι που έχω ενδελεχώς μελετήσει στο παρελθόν και περιστασιακά συνεχίζω.

Αντίθετα, με GUIs του τύπου mfc, Qt, Gtk κλπ, δεν θα ξανασχοληθώ πέραν απο το απολύτως απαραίτητο,

μόνον ότι μου χρειάζεται. Το ίδιο και με διάφορες εξελίξεις προτύπων και γλωσσών.

Αφήνω αυτή τη δουλειά σε προγραμματιστές - χειρώνακτες.

 

-

 

Επειδή ο μηδενισμός λειτουργεί κι ανάποδα...

Μου αρέσει ερευνητές-επιστήμονες να δουλεύουν σα σκυλιά απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, περνώντας νούμερα σε pc, όσο εγώ ζω τη ζωή μου και κάνω τον κόσμο να διασκεδάζει με τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα του Smirnov, όπως το καταλαβαίνω, δεν είναι η ισοπέδωση του κλάδου της ανάπτυξης παιχνιδιών αλλά η στάση του στην ενασχόληση με τεχνολογίες σχετικές βάσει της ιεραρχίας, στην οποία είναι ενταγμένος, στην επιχείρηση που εργάζεται. Μια ιεραρχία με οργανόγραμμα που δείχνει απόλυτα τις αρμοδιότητες άρα και τη φύση εργασίας του καθένα σε μια επιχείρηση. Όταν λέει ότι δεν κάνει το Χ, απλά μας λέει ότι δεν είναι της αρμοδιότητάς του.

Αλλά αυτό το στοιχείο είναι μεν αποδεικτικό του γιατί δεν ασχολείται, αλλά όχι κάτι γενικό. Θα μπορούσε αν ήταν ο SmirnovB να μας πει ότι στον ελεύθερο χρόνο του...προγραμματίζει! Πραγματικά πολλοί επαγγελματίες αποφεύγουν να ασχολούνται ερασιτεχνικά με κάτι που το "διευθύνουν" επαγγελματικά. Εκτός αν είσαι Σεφ...οπότε διαλέγεις τον εαυτό σου να σου φτιάξει φαγητό!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kercyn, on 25 Mar 2016 - 11:13 AM, said:Kercyn, on 25 Mar 2016 - 11:13 AM, said:Kercyn, on 25 Mar 2016 - 11:13 AM, said:Kercyn, on 25 Mar 2016 - 11:13 AM, said:Kercyn, on 25 Mar 2016 - 11:13 AM, said:

Επειδή ο μηδενισμός λειτουργεί κι ανάποδα...

Μου αρέσει ερευνητές-επιστήμονες να δουλεύουν σα σκυλιά απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, περνώντας νούμερα σε pc, όσο εγώ ζω τη ζωή μου και κάνω τον κόσμο να διασκεδάζει με τη δουλειά μου.

 

Οι γνώσεις μου στον προγραμματισμό είναι ήδη πολύ πιο πάνω από ότι αντιστοιχεί στο αντικείμενο σπουδών μου.

 Δεν είμαι απόφοιτος πληροφορικής, ούτε επαγγελματίας προγραμματιστής, ούτε φιλοδοξώ να γίνω -

παρόλο που στο παρελθόν έχω δουλέψει έτσι σε θέση αξιώσεων.

Λοιπόν, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αχολούμαι με κάθε νέα προγραμματιστική τεχνολογία,

να μαθαίνω κάθε νέο api ή κάθε νέα αναβάθμιση του παλιού.

Επέλεξα συνειδητά εδώ και καιρό να γίνω γκουρού αλλού, και γενικά να ασχολούμαι με θέματα που

η γνωστική τους αξία είναι διαχρονική και δεν θα χάνω τον χρόνο μου.

Για να στο πω αλλιώς, έχω μελετήσει π.χ., γιατί ένα 2-3 δέντρο είναι ισομορφικό με ένα red-black,

αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το πώς θα στήσω μια φόρμα στην C#...

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γνώσεις μου στον προγραμματισμό είναι ήδη πολύ πιο πάνω από ότι αντιστοιχεί στο αντικείμενο σπουδών μου.

 Δεν είμαι απόφοιτος πληροφορικής, ούτε επαγγελματίας προγραμματιστής, ούτε φιλοδοξώ να γίνω -

παρόλο που στο παρελθόν έχω δουλέψει έτσι σε θέση αξιώσεων.

Λοιπόν, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αχολούμαι με κάθε νέα προγραμματιστική τεχνολογία,

να μαθαίνω κάθε νέο api ή κάθε νέα αναβάθμιση του παλιού.

Επέλεξα συνειδητά εδώ και καιρό να γίνω γκουρού αλλού, και γενικά να ασχολούμαι με θέματα που

η γνωστική τους αξία είναι διαχρονική και δεν θα χάνω τον χρόνο μου.

Για να στο πω αλλιώς, έχω μελετήσει π.χ., γιατί ένα 2-3 δέντρο είναι ισομορφικό με ένα red-black,

αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το πώς θα στήσω μια φόρμα στην C#...

 

-

offtopic

 

 

Αναφέρεσαι στα ab trees όπου τα φύλλα δεν έχουν διαφορά ύψους; Αν ναι, τότε δεν υπάρχει 2-3 δένδρο. Δεν πρέπει b >= 2a;

 

 

 

 

Δε διάβασα με προσοχή την όλη κουβέντα, αλλά για να πω κι εγώ την γνώμη μου, κι εγώ όταν ήθελα να ξεκινήσω να μαθαίνω προγραμματισμό είχα στο μυαλό μου ότι ήθελα να φτιάχνω παιχνίδια. Είναι ένα κίνητρο, άσχετα αν τελικά δε με τράβηξε αυτός ο κλάδος και πήγα αλλού. Δεν είναι κακό νομίζω να ξεκινάς έχοντας ένα κίνητρο (να δημιoυργήσεις κάτι που αγαπάς). Στην πορεία αλλάζει αυτό. Όλοι θέλαμε να γίνουμε αστροναύτες και πιλότοι όταν ήμασταν μικροί. :P

 

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι, για να δημιουργήσεις ένα σοβαρό παιχνίδι πρέπει να έχεις γνώσεις γερές τόσο από computer science, όσο από system programming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι γνώσεις μου στον προγραμματισμό είναι ήδη πολύ πιο πάνω από ότι αντιστοιχεί στο αντικείμενο σπουδών μου.

 Δεν είμαι απόφοιτος πληροφορικής, ούτε επαγγελματίας προγραμματιστής, ούτε φιλοδοξώ να γίνω -

παρόλο που στο παρελθόν έχω δουλέψει έτσι σε θέση αξιώσεων.

Λοιπόν, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αχολούμαι με κάθε νέα προγραμματιστική τεχνολογία,

να μαθαίνω κάθε νέο api ή κάθε νέα αναβάθμιση του παλιού.

Επέλεξα συνειδητά εδώ και καιρό να γίνω γκουρού αλλού, και γενικά να ασχολούμαι με θέματα που

η γνωστική τους αξία είναι διαχρονική και δεν θα χάνω τον χρόνο μου.

Για να στο πω αλλιώς, έχω μελετήσει π.χ., γιατί ένα 2-3 δέντρο είναι ισομορφικό με ένα red-black,

αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το πώς θα στήσω μια φόρμα στην C#...

 

-

 

Πολύ ωραία. Άλλο αυτό κι άλλο να υποβαθμίζεις έναν ολόκληρο κλάδο επειδή δεν είναι του γούστου σου. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι ο προγραμματισμός δεν είναι πώς θα στήσεις μια φόρμα σε C#.

Όσο για τη διαχρονικότητα, κάπου καταλαβαίνω λάθος. Πώς η φυσική είναι διαχρονική; Εδώ και 2μισι χιλιάδες χρόνια δε γίνονται συνέχεια ανακαλύψεις και έρευνες που λένε καινούρια πράγματα, πολλές φορές ακυρώνοντας παλιότερες θεωρίες και πεποιθήσεις; Στην αρχαία Ελλάδα είχαν τα 4 στοιχεία της φύσης,. Σήμερα κάτι τέτοιο ακούγεται αστείο. Είσαι σίγουρος ότι σε 1000 χρόνια αυτό το "διαχρονικό" με το οποίο ασχολείσαι εσύ σήμερα δε θα φαίνεται εξίσου αστείο; Από την άλλη, ξέρεις τι είναι όντως διαχρονικό; Η μουσική, η ποίηση και η λογοτεχνία. Διδασκόμαστε σήμερα αυτούσια έργα 2 χιλιετιών, τα οποία δεν πρόκειται ν' αλλάξουν ποτέ. Αυτή τη στιγμή ακούω μουσική που γράφτηκε 200+ χρόνια πριν, όταν 400 χρόνια πριν πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη και ότι είναι το κέντρο του ηλιακού συστήματος.

Εκτός αν "διαχρονικό" εννοείς "όσο διαρκέσει η καριέρα μου αυτό με το οποίο ασχολούμαι τώρα δε θ' αλλάξει". Δεν ξέρω με τι ακριβώς ασχολείσαι, αλλά και πάλι μου ακούγεται επισφαλές, μιας και δε νομίζω να μπορεί να εγγυηθεί κανείς ότι σε μια βδομάδα δε θα γίνει μια ανακάλυψη που θα αλλάξει πράγματα.

Ή εννοείς ότι στον τομέα σου δε βγαίνουν καινούριες θεωρίες/papers/whatever που πρέπει να μελετήσεις; Αν είναι έτσι, τότε τι ακριβώς κάνεις, αν δεν προχωράς την επιστήμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο μηδενισμός λειτουργεί κι ανάποδα...

Μου αρέσει ερευνητές-επιστήμονες να δουλεύουν σα σκυλιά απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, περνώντας νούμερα σε pc, όσο εγώ ζω τη ζωή μου και κάνω τον κόσμο να διασκεδάζει με τη δουλειά μου.

 

 

Ο μηδενισμός, στην συγκεκριμένη περίπτωση, φαίνεται ότι είναι λόγω άγνοιας.

 

Π.χ., "εξελίξεις προτύπων και γλωσσών". Άντε τώρα να εξηγήσεις στον τύπο τι είναι (π.χ.) το IoC. Άντε να εξηγήσεις τι είναι το ARC της Objective-C. Άντε να εξηγήσεις τι είναι το meta-programming σε C++ και το duck typing σε python και πως αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

 

Και ακόμα παραπέρα... reflection, design patterns εν γένει. Optimizations, mathematical programming, real time systems και real time OS. Descission support systems και supply chain management systems. Σχεδίαση και υλοποίηση... ασφάλεια... κ.α.

 

Σίγουρα αφήνω αρκετά απέξω.... σίγουρα υπάρχουν και άλλο τόσα που δεν ξέρω. Αλλά... είπαμε. Εάν δεν το κάνει ο V.Ι. δεν είναι καλό.

 

 

Υ.Γ. Χωρίς να αναφερθώ σε scientific computing edit (όσοι ξέρουν, ξέρουν) : και ανάλυση εικόνας

 

 

Φρέσκα πράματα που σπαρταράνε... και είναι όντως στην αιχμή της τεχνολογίας όχι πεπερασμένα στοιχεία που βρομάνε ναφθαλίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η Fei-Fei Li είχε κάνει και μια παρουσίαση στο TEDx νομίζω όπου έλεγε για το project στο οποίο δουλεύει πάνω στο computer vision.

 

EDIT:

Το βρήκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι κάπως οξύμωρο να το παίζεις επιστήμονας και να σε ενοχλεί να μαθαίνεις νέα πράγματα διαρκώς. Αυτή είναι λογική δημοσίου υπαλλήλου, έμαθα κάτι και αξιώνω να παραμείνει το ίδιο για το υπόλοιπο του επαγγελματικού μου βίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι λάθος. Το point του V.I. είναι το καθαρά κομπλεξικό point μηχανικού που θέλει να το παίξει επιστήμονας. Δεν έγινε μαθηματικός για να μπορεί να κραδαίνει το purity της επιστήμης του οπότε μηδενίζει ό,τι δεν είναι αυτό που ασχολείται με την δικαιολογία ότι "δεν είναι αρκετά pure για να αποκαλύπτει την αλήθεια".

 

 

Αποτέλεσμα:

-Ξεχνάει έτσι τους πύργους που έγιναν το ορόσημο να αναγνωριστεί η Πληροφορική ως μία από τις 4ς επιστήμες.

-Παραβλέπει (γιατί δεν γνωρίζει) όλα τα επιστημονικά πεδία που είτε είναι καθαρά IT είτε χρησιμοποιούν CS

 

 

Επιπροσθέτως, εδώ βλέπουμε σύγκριση τεχνολογίας και θεωριών που κυριολεκτικά μυρίζουν ναφθαλίνη όταν για να υποστηριχτούν αυτά τα συντηρημένα από ναφθαλίνη χρησιμοποιούνται τεχνολογίες, θεωρίες και μοντέλα που είναι εντελώς πιο νέα. Πόσο μάλλον δε όταν πλέον ο επιστημονικός κόσμος έχει να παρουσιάσει απίστευτα επιτεύγματα βάσει νέων τεχνολογιών βασισμένα στο IT.

 

Αλλά... μην ξεχνάμε. Μόνο η FORTRAN υποστηρίζει πίνακες και μόνο τα FEM είναι πρέπον επιστημονικό πεδίο που χρησιμοποιεί CS. Βέβαια... εδώ γελάνε από engineers μέχρι γιατροί (π.χ. image reconstruction/neuroimaging) και χρήστες iPhone (NLP) αλλά "δεν βαριέσαι...".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...