Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί Game Development


V.I.Smirnov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ μια συζήτηση σαν αντιπαράθεση μεταξύ γιατρών διαφόρων ειδικοτήτων για το ποια είναι η σημαντικότερη ιατρική, αν υπάρχει σημαντικότερη από άλλες, ή αν είναι όλες το ίδιο.

 

 

Καρδιολόγος: Η καρδιά είναι που δίνει αίμα. Χωρίς αίμα ο άνθρωπος θα πεθάνει. Όλοι εσείς οι άλλοι γιατροί είστε ασήμαντοι.

Νευρολόγος: Μώρε τι μας λες. Χωρίς νεύρα δεν θα μπορούσε καν να σταλεί ηλεκτρικός παλμός απ τον εγκέφαλο στη καρδιά για να τη κάνει να χτυπάει, τα νεύρα είναι σημαντικότερα!

Πνευμονολόγος: Καρδιά κάποιος μπορεί να μεταμοσχεύσει, πνευμόνια όμως όχι. Η πνευμονολογία είναι η σημαντικότερη, πλέμπες.

Ψυχίατρος: Αν η ψυχή του ανθρώπου έχει προβλήματα, μπορεί και ν αυτοκτονήσει ή και να σκοτώσει και άλλους. Για τη δημόσια ασφάλεια, η ψυχιατρική είναι η πιο σημαντική ιατρική!

Καρδιολόγος: Άη μωρέ. Εσύ δεν ασχολείσαι καν με υπαρκτά υλικά πράγματα, τι να μας πεις εσύ ?

...

 

Ο κάθε τομέας του κλάδου για να υπάρχει, έχει λόγο ύπαρξης και κάποια χρησιμότητα. Μπορεί κάτι να μη μας αρέσει γιατί το θεωρούμε ανούσιο, βαρετό, ηλίθιο, οτιδήποτε, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως αυτό το κάτι είναι ανούσιο ή εν γένει βαρετό ή ηλίθιο. Ως ξεχωριστοί άνθρωποι μπορούμε να έχουμε όχι μόνο διαφορετικά γούστα, αλλά και προτεραιότητες, ιδεολογία, ακόμη και κοσμοθέαση.

 

Απ τη στιγμή που η πρόταση δε λύνεται με μια boolean, δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση για το τι είναι 'καλύτερο' κοκ, το πρόβλημα είναι άλυτο μιας και η πρόταση είναι τελείως υποκειμενική, και άρα η περαιτέρω προσπάθεια επίλυσης χαμένος χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Έχει πρόβλημα με τα image links το insomnia; Γιατί κι εγώ πριν που προσπάθησα να κάνω link εικόνα δεν την έδειχνε και αναγκάστηκα να την ανεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πρόβλημα με τα image links το insomnia; Γιατί κι εγώ πριν που προσπάθησα να κάνω link εικόνα δεν την έδειχνε και αναγκάστηκα να την ανεβάσω.

δοκιμή...

 

u13558483.jpg

μπα όχι, εμένα μου φόρτωσε κανονικά. μήπως ο ιστότοπος που βρισκόταν η εικόνα δεν επιτρέπει το hotlinking ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έπρεπε να βάλεις φαΐ ε;

 

 

Το δικό σου το βλέπω, του defacer δε βλέπω (αν και μαντεύω τι είναι :P )

 

Τι να κάνω, από όσες μου έβγαλε βάζοντας "κάποια εικόνα", αυτό μου άρεσε περισσότερο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς, είναι δικό σας πρόβλημα.

Το "χειρώνακτες προγραμματιστές" περιλαμβάνει τους γκουρού προγραμματιστές καθώς και όλους τους υπόλοιπους.

Ο χαρακτηρισμός μου δεν είναι υποτιμητικός, εσείς τον θεωρείτε έτσι - ίσως διότι κατά βάθος αυτό πιστεύετε.

Όποιος είναι γκουρού προγραμματιστής είναι εξαιρετικά επιδέξιος και στη χειρωνακτική δουλειά,

αυτό ακριβώς πιστεύω.

 

 

Τα σχόλια περί του με τι ασχολούμαι και σε τι υπόληψη έχω τα υπόλοιπα, είναι προσωπικές μου απόψεις

που διαμορφώθηκαν με την αυτοεκπαίδευσή μου από την εποχή που ήμουν στην α' λυκείου, πολλά χρόνια πριν.

Δεν χρειάζομαι καμιά αναγνώριση των επιλογών μου από τρίτους, είμαι πεπεισμένος εγώ για την ορθότητά τους.

Όποιος πραγματικά θεωρεί ότι αυτό που κάνει είναι σημαντικό και ότι ο τρόπος του είναι επιτυχημένος,

δεν κλονίζεται από απόψεις άλλων, δεν χρειάζεται την αναγνώρισή τους για αυτοεπιβεβαίωση,

ούτε θίγεται από χαρακτηρισμούς.

Και ποτέ δεν γυρίζω αν μου φωνάξουν "βλάκα" διότι αυτόματα έχω αποδεχθεί τον χαρακτηρισμό.

Το θέμα για μένα έληξε, δεν ασχοληθώ περισσότερο.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς, είναι δικό σας πρόβλημα.

Το "χειρώνακτες προγραμματιστές" περιλαμβάνει τους γκουρού προγραμματιστές καθώς και όλους τους υπόλοιπους.

Ο χαρακτηρισμός μου δεν είναι υποτιμητικός, εσείς τον θεωρείτε έτσι - ίσως διότι κατά βάθος αυτό πιστεύετε.

Όποιος είναι γκουρού προγραμματιστής είναι εξαιρετικά επιδέξιος και στη χειρωνακτική δουλειά,

αυτό ακριβώς πιστεύω.

 

 

Τα σχόλια περί του με τι ασχολούμαι και σε τι υπόληψη έχω τα υπόλοιπα, είναι προσωπικές μου απόψεις

που διαμορφώθηκαν με την αυτοεκπαίδευσή μου από την εποχή που ήμουν στην α' λυκείου, πολλά χρόνια πριν.

Δεν χρειάζομαι καμιά αναγνώριση των επιλογών μου από τρίτους, είμαι πεπεισμένος εγώ για την ορθότητά τους.

Όποιος πραγματικά θεωρεί ότι αυτό που κάνει είναι σημαντικό και ότι ο τρόπος του είναι επιτυχημένος,

δεν κλονίζεται από απόψεις άλλων, δεν χρειάζεται την αναγνώρισή τους για αυτοεπιβεβαίωση,

ούτε θίγεται από χαρακτηρισμούς.

Και ποτέ δεν γυρίζω αν μου φωνάξουν "βλάκα" διότι αυτόματα έχω αποδεχθεί τον χαρακτηρισμό.

Το θέμα για μένα έληξε, δεν ασχοληθώ περισσότερο.

 

-

 

Καλα ολα αυτα που λες ρε φιλε μου αλλα σε βλέπω απο χθές να απολογεισαι. Πραγματικα δεν βαριεστε? ολο δεν ασχολεισαι αλλα εχεις απαντησει με καμια 10αρια ποστ απο τοτε! Εκεινος που ειναι πεπεισμενος για την ορθοτητα των επιλογων του δεν καθεται καν να το συζητησει. Και επισης έπεσες σε αντιφαση γιατι χθες και εγω σε ειπα επιστημονα αλλα το πηρες ειρωνικα. Γιατι το πηρες ειρωνικα? :devil:

 

Τις προαλλες ενας στη δουλεια μου κανει "Τι στοιχιση ειναι αυτη στο έγγραφο? εχεις τελειωσει και Πληροφορικη." τον εγραψα τελειως δεν του απαντησα καν ομως. Και μια αλλη μερα ειχε κάνει κατι λαθη σε ενα εγγραφο στην ορθογραφια. Θα του ελεγα και ενα "Τι λαθη ειναι αυτα στο εγγραφο? εχεις τελειωσει και το Λυκειο ρε στουρνε." αλλα ειναι προισταμενος οποτε δεν μπορω :-D τον διορθωσα φυσικα σιγα μη του τη χάριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άσε, εγώ χρωστάω ακόμα Στοίχιση Εγγράφου ΙΙ. Το Ι με σκονάκι το πέρασα...

 

 

Το "χειρώνακτες προγραμματιστές" περιλαμβάνει τους γκουρού προγραμματιστές καθώς και όλους τους υπόλοιπους.

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Γιατί "χειρωνάκτες προγραμματιστές" κι όχι σκέτο "προγραμματιστές"; Μιας και το "χειρωνάκτες" χρησιμοποιείται μεταφορικά, τι ακριβώς προσδίδει στο "προγραμματιστές";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε, εγώ χρωστάω ακόμα Στοίχιση Εγγράφου ΙΙ. Το Ι με σκονάκι το πέρασα...

 

χαχαχα οταν λεμε θέμα στη στοιχιση μη φανταστεις τιποτα το τρομερο απλα αντι να ειναι μια λέξη πάνω έφυγε απο κάτω ... μλκιες δηλαδη κάθονται και ασχολουνται τωρα λες και θα το προσέξει κανεις.

 

Στο μεταξυ δεν φταιω εγω γιατι εχει πει πως θέλει οταν πάει απο κατω η λέξη να μην ξεκινάει απο την άκρη αριστερά οπως βλεπεις την οθόνη αλλα ακριβως απο κάτω απο την πάνω. Πχ

 

ΘΕΜΑ " μπλα μπλα μπλα μπλα ......

           εδω το θέλει. " και οχι

ΘΕΜΑ " μπλα μπλα μπλα μπλα ......

εδω...."

 

καταλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κάποιος που πιστεύει ότι αυτό που κάνει είναι σημαντικό δεν απαξιώνει άλλους κλάδους. Οι καταξιωμένοι άνθρωποι, γιατί αυτό προσπαθείς να μας πείσεις ότι είσαι, είναι ταπεινοί. Μόνο οι αμόρφωτοι το παίζουν καρδινάλιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε, εγώ χρωστάω ακόμα Στοίχιση Εγγράφου ΙΙ. Το Ι με σκονάκι το πέρασα...

 

 

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Γιατί "χειρωνάκτες προγραμματιστές" κι όχι σκέτο "προγραμματιστές"; Μιας και το "χειρωνάκτες" χρησιμοποιείται μεταφορικά, τι ακριβώς προσδίδει στο "προγραμματιστές";

 

Παλιοτερα σαν φοιτητης που δουλευα σερβιτορος και έβγαζα πολυ καλα φράγκα ενας στη δουλεια μας έλεγε μπαλαρινες :cry:  γιατι λεει αυτος ηταν της οικοδομής και της χειρωνακτικής δουλειάς και εμεις των υπολογιστών και της επιστημης οσοι τελοςπάντων δουλευαν ενω ηταν φοιτητες και σπουδαζαν οπως και εγώ , φαντασου να ακουγε τον σμιρνοβ να μιλάει για χειρωνάκτες προγραμματιστες.... ρε ελα εδω θα του λεγε στο χωράφι να σου δειξω εγω ποιος ειναι ο πραγματικος χειρωνάκτης :cry: :cry:

 

βεβαια η δουλεια εκει δεν ειχε καμια σχέση με τις σπουδες δισκους μεταφέραμε και εξυπηρετούσαμε τον κοσμο αν και να σου πω εμενα δεν με χαλουσε έβγαζα 9 κατοστάρικα το μήνα φιλε με 3 φορές την εβδομάδα δουλεια. 12ωρη βεβαια πηγαινα 5 απογευμα εφευγα 5-6 το πρωι. Και αντε το διαλλειμα να ηταν ολο μαζι 1 ωρα το πολυ 1.5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω....

 

Ο Software/System Architect που γράφει κώδικα και σπαταλάει ώρες μελέτης είναι χειρονάκτης.

 

Ο scientific developer που δεν είναι καν προγραμματιστής (όπως δηλώνει), δεν θέλει να μάθει να γράφει efficient code με σύγχρονα framework (όπως δηλώνει) αλλά όμως προγραμματίζει δεν είναι;

 

Εάν το να αποδώσει κανείς την έννοια χειρονάκτης στον πρώτο που σαφώς δεν κάνει χειρονακτικής δουλειά, δεν είναι υποτίμηση τότε στον δεύτερο τι πρέπει να προσάψει;

 

Food for thought.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι οι επιστήμονες που ασχολούνται με scientific programming κατά κανόνα δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό. Η μάλλον έχουν μια μικρή ιδέα και νομίζουν ότι ξέρουν προγραμματισμό. Ένας επιστήμονας π.χ. Φυσικός ή Μαθηματικός που ασχολείται με scientific programming (π.χ. κάνει computational physics) ξέρει μόνο ένα μικρό υποσύνολο του προγραμματισμού και συνήθως αυτό που του χρειάζεται για να κάνει του υπολογισμούς που του χρειάζεται.

 

Στις συνήθεις περιπτώσεις στο εξωτερικό, γνωρίζει μια domain specific language (π.χ MATLAB ή R) και αν νιώθει λίγο ή κάνει παρέα με computer scientists γράφει και αρκετά καθαρό κώδικα. Σε καμία περίπτωση δεν έχει γνώσεις software development όχι μόνο σε θέμα επιπέδου προγραμματιστικών γνώσεων αλλά και σε θέμα εργαλείων που χρησιμοποιούνται εκεί (π.χ. version control). Αν αυτός είναι φοιτητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο, τότε συνήθως γνωρίζει C ή C++ στο επίπεδο που να νομίζει ότι την ξέρει επειδή έμαθε pointers κια στην ουσία να μην έχει ιδέα, ή αν είναι καλός και σοβαρός να έχει επικεντρωθεί στο υποσύνολο της γλώσσας που τον ενδιαφέρει. Αν είναι λιγότερο τυχερός μπορεί να είχε έναν καθηγητή στον πανεπιστήμιο που του έμαθε Fortran.

 

Ο καθηγητής αυτός μπορεί να διδάσκει και να είναι αρκετά/πολύ καλός σε μια θεωρητική επιστήμη, και να έκανε λίγο προγραμματισμό σε Fortran όταν έκανε το PhD του. Αυτό του έδωσε την εντύπωση ότι έμαθε προγραμματισμό και ότι η Fortran είναι η καλύτερη γλώσσα που υπάρχει. Αργότερα βέβαια ίσως όταν προσπάθησε να υλοποιήσει έστω και υποτυπώδεις αλγορίθμους, κατάλαβε ενώ είναι καλός στη θεωρητική επιστήμη δεν κατέχει Χριστό από προγραμματισμό, οπότε αποφάσισε ότι για αυτή είναι δουλειά για τους δούλους και χειρωνάκτες προγραμματιστές φοιτητές που πήρε στο εργαστήριο. Έτσι και μ αυτούς τους τυχάρπαστους πληβείους προγραμματιστές που δεν είναι τίποτα παραπάνω από code monkeys αποφάσισε ότι λειτουγεί η ιεραρχία στον κόσμο. Παράδειγμα τέτοιου ατόμου κυκλοφορεί στα Ελληνικά forums χρησιμοποιώντας ως nick το όνομα γνωστού ρώσου μαθηματικού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...