Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stavrosms είπε

Η αληθεια ειναι πως θα προτιμησω να βρω καναν μαστορα ισως με 300, αντε βαρια 350 γιατι ξερω πως αν το κανω εγω θα μου παρει διπλασιο χρονο απο εναν επαγγελματια και δεν θα βγει και τοσο καλο. Αν μου λενε και αλλοι 500αρια τοτε θα το αρχισω μονος να δω που θα με παει.

Το ταβανι δεν εχω ιδεα τι ειδους χρωμα, το μονο που ξερω ειναι πως θελει αντιμουχλικο.

Επισης στο παταρι εχει αρκετη μουχλα σε μια γωνια, πως φτιαχνει αυτο; Αρκει να καθαρισω τον τοιχο;  Ή θελει και αυτο κανα χερι αντιμουχλικο;

Όπως σε βολεύει,για μούχλα δεν εχω ασχοληθεί αλλά με μια αναζήτηση θα βρεις αρκετούς οδηγούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να βάψω το σπίτι που νοικιάζω και θέλω να μάθω πως μπορώ να καταλάβω αν το σπίτι είναι βαμένο με υδρόχρωμα ή με πλαστικό για να το βάψω με το ίδιο ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnnyb92 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να βάψω το σπίτι που νοικιάζω και θέλω να μάθω πως μπορώ να καταλάβω αν το σπίτι είναι βαμένο με υδρόχρωμα ή με πλαστικό για να το βάψω με το ίδιο ακριβώς.

Συνήθως το ταβάνι είναι με υδρόχρωμα λίγο δύσκολο να έχουν κάνει τους τοίχους ένας απλός τρόπος είναι να δεις με το δάκτυλο σου αν το περάσεις από πάνω και αφήνει σαν σκόνη τότε είναι υδρόχρωμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σπιτι ολοκληρο να ειναι υδροχρωμα δυσκολο, συνηθως στα ταβανια βαζανε υδροχρωμα. Αν δεν ξερεις τι εχεις, πλει ιτ σειφ και περνα ενα χερι ασταρι πριν βαψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tollisth είπε

Συνήθως το ταβάνι είναι με υδρόχρωμα λίγο δύσκολο να έχουν κάνει τους τοίχους ένας απλός τρόπος είναι να δεις με το δάκτυλο σου αν το περάσεις από πάνω και αφήνει σαν σκόνη τότε είναι υδρόχρωμα 

Πέρασα με το δάχτυλο τον τοίχο και το ταβάνι αλλά μου φαίνονται πάνω κάτω ίδια (έχουν και τα δύο ματ επιφάνεια). Μετά με μικρή πίεση τα πέρασα με ένα βρεγμένο αλλά καλά στραγγισμένο σφουγγάρι και ο τοίχος έβγαλε λίγο χρώμα και το ταβάνι έβγαλε πάρα πολύ.

Απ' ότι κατάλαβα το σπίτι φτιάχτηκε αρπακόλα (εχεί πολλές ατέλειες) για να έχει χαμηλό κόστος. Αυτό που φοβάμαι είναι να μην έχουν βάψει το ταβάνι με ασβέστη και τους τοίχους με υδρόχρωμα επειδή διάβασα κάπου ότι αν τρίψεις με νωπό σφουγγάρι, το πλαστικό χρώμα δεν φεύγει, το υδρόχρωμα φεύγει λίγο και ο ασβέστης φεύγει πολύ.

23 ώρες πριν, fredd0 είπε

το σπιτι ολοκληρο να ειναι υδροχρωμα δυσκολο, συνηθως στα ταβανια βαζανε υδροχρωμα. Αν δεν ξερεις τι εχεις, πλει ιτ σειφ και περνα ενα χερι ασταρι πριν βαψεις

Επειδή νοικιάζω δεν θέλω να κάνω κάποια αλλαγή ως προς το είδος του χρώματος γι' αυτό θέλω να μάθω με τι είναι βαμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λαδομπογιά!

Πειτε μου ποια ειναι τα αρνητικα της.

Γιατι εγω, απο πρακτικης και οικονομικης αποψης, βλεπω μονο θετικα.

Πλενεται πανευκολα, δεν κρατα σημαδια, καθαριζεται πανευκολα, δεν παθαινει σχεδον τιποτε, με ελαχιστη συντηρηση μπορεις να βγαλεις και 50 χρονια!

Γιατι την θυμηθηκα; Γιατι τοιχοι με βαψιμο κανονικο(εκτος λαδομπογιας-συγχωρεστε με που δεν ξερω την 'ορολογια'), στην δεκαετια, εχουν μαζεψει μαυριλες, σταμπες, το ενα το αλλο, και η μονη λυση ειναι το ξαναβαψιμο. Που ναι, δεν το γουσταρω! Εξοδα, ταλαιπωρια, χρόνος, ολα μαζι!

Λοιπον. Γιατι οχι λαδομπογια; Περαν της αισθητικης, που ειναι υποκειμενικη προτιμηση του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ^^^

Η λαδομπογια εχει διαλύτες, δεύτερον για να βάψεις το σπίτι θα σου στοιχίσει μια περιουσία. Μονο αυτα φτανουν για να την ξεχάσεις

Ασε που ειναι τεχνική του προηγούμενου αιώνα 

Τα πλαστικά χρώματα μια χαρα πλένονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
2 ώρες πριν, alex89 είπε

Καλημέρα,

Μπορώ πάνω από λαδομπογιά διαλύτου, να περάσω πλαστικό χρώμα ή υδρόχρωμα;

Ευχαριστώ.

ΟΧΙ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2023 στις 11:45 ΠΜ, alex89 είπε

Καλημέρα,

Μπορώ πάνω από λαδομπογιά διαλύτου, να περάσω πλαστικό χρώμα ή υδρόχρωμα;

Ευχαριστώ.

Καθάρισε τις λαδιές/μπίχλα αν έχει (όπως και άλατα/υπολείμματα σαπουνιού αν είναι μπάνιο), τρίψε με γυαλοχαρτα 120 ή 150 ελαφρά, περνά βελατουρα νερού και μετά βάψε με ότι θες (μακρυά απο υδροχρωμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Σε σπίτι με εξωτερικά κουφώματα αλλά και θερμοκρασίες περιοχής από - 4 το πρωι έως 6-7 το μεσημέρι υπάρχει πρόβλημα να βαφει εσωτερικά; 

Ναι υπαρχει

Θα περιμένεις την άνοιξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βαψιμο σε τοιχους με βρωμια (λαδια τηγανητα.. καπνο απο καντηλι.. νικοτινη). Να τους καθαρισω(σφουγγαρι-απορρυπαντικο-νερο) και μετα ασταρι ή καλυτερα να πεσει τριβείο???

Μου εχουν πει για να μην ταλαιπωρηθω οπως ειναι ασταρι μεταλλου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Για βαψιμο σε τοιχους με βρωμια (λαδια τηγανητα.. καπνο απο καντηλι.. νικοτινη). Να τους καθαρισω(σφουγγαρι-απορρυπαντικο-νερο) και μετα ασταρι ή καλυτερα να πεσει τριβείο???

Μου εχουν πει για να μην ταλαιπωρηθω οπως ειναι ασταρι μεταλλου!!!

Το τριβείο θα είναι η χειρότερή λύση και ποιο κουραστική,αν σε κάποια σημεία είναι πολύ βρώμικο και θέλεις να το κανείς  μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιστόλι θερμού αερα εαν δεν καθαρίζει αλλά  θα χρειαστεί και στοκάρισμα μετα αστάρωμα και βάψιμο και αυτό που σε προτείναν μια χαρά είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Για βαψιμο σε τοιχους με βρωμια (λαδια τηγανητα.. καπνο απο καντηλι.. νικοτινη). Να τους καθαρισω(σφουγγαρι-απορρυπαντικο-νερο) και μετα ασταρι ή καλυτερα να πεσει τριβείο???

Μου εχουν πει για να μην ταλαιπωρηθω οπως ειναι ασταρι μεταλλου!!!

Να τους καθαρίσεις και μετά να περάσεις αστάρι μετάλλου.
Μπορείς να το περάσεις και χωρίς πλύσιμο μιας και θα καλύψει εγγυημένα τα πάντα αλλά τότε θα πιάσει πάνω στις βρωμιές και όχι στον τοίχο με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Υπάρχουν και αστάρια νερού γι αυτη τη δουλειά αλλά από την εμπειρία μου έχουν αμφίβολα αποτελέσματα οπότε αν δε σε πειράζει η μυρωδιά πέρνα αστάρι μετάλλου.
Το τρίψιμο δεν καθαρίζει τη βρωμιά, το χρησιμοποιούμε για να λειάνουμε μια επιφάνεια ή για να "αγριέψουμε" μια λειά και γυαλιστερή επιφάνεια για να επιτύχουμε καλύτερη πρόσφυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...