Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τι εννοεις θα βάψεις, στοκαρεις ολο το σπίτι μόνος σου;

Και θα το σπατουλαρει επίσης 

😋

8 ώρες πριν, Gerry1 είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνοντας για οδηγίες αναφορικά με το βάψιμο του υπο κατασκευή σπιτιού μου, μιας και τα χρήματα δεν περισσεύουν πλέον, έπεσα πάνω σε αυτό το ενδιαφέρον site.

Θα ήθελα, λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί κυριολεκτικά έχω χαθεί.

Πρόkειται για ένα σπίτι κοντά σε θάλασσα που θέλω να το βάψω εσωτερικά σπατουλάρωντάς το φυσικά.

Ψάχνοντας στο Internet κυριολεκτικά χάθηκα και θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και βλέπω ότι το κατέχετε το σπορ πολύ καλά θα έλεγα.

1) Κατ' αρχήν χρειάζεται ένα ή και δύο καλά χέρια τρίψιμο ο σοβάς (μαρμαρόσκονη κατασκευασμένη από το 2002). Έχω ήδη προμηθευτεί ένα τριβείο τύπου Flex αλλά δεν ξέρω με τι πάχη γυαλόχαρτων να προχωρήσω.

2) Θα ήθελα να μου αναφέρεται τα στάδια κατασκευής και αν είναι δυνατόν τα υλικά - εργαλεία κατασκευής για να βγάλω ένα προϋπολογισμό των εξόδων.

3) Πότε πιστεύετε ότι είναι η κατάλληλη εποχή να ξεκινήσω. Μέσα Φεβρουαρίου είναι καλά:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε μου άκου. 

Αν θέλεις να γλυτώσεις χρήματα, φέρε ένα μάστορα να σου τριψει εκείνος, να στοκαρει και να σπατουλαρει, και μετά αν θέλεις ρίξε ένα βαψιματακι που θα είναι έτοιμο στο τελικό στάδιο μόνος σου. 

Τα άλλα βήματα τα προηγούμενα δεν μπορείς να τα κάνεις. Πρέπει να γνωρίζεις. Το μόνο που θα κάνεις είναι ειτε να χαλάσεις το τρίβειο σου, είτε να χαλάσεις τοίχους. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά φαντάσου έχω δει μάστορες Μπογιατζήδες στην οικοδομή να μην καταφέρνουν ούτε οι ίδιοι ένα σωστό και καλό σπατουλαρισμα και στοκαρισμα σε τοίχους. Θέλει τέχνη και χέρι ή συγκεκριμένη εργασία. 

Κάνε το τελικό βαψιματακι όπως σου είπα. Θα γλυτώσεις κάτι από €

👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/1/2020 στις 6:07 ΠΜ, stelios18120 είπε

Και θα το σπατουλαρει επίσης 

😋

Φίλε μου άκου. 

Αν θέλεις να γλυτώσεις χρήματα, φέρε ένα μάστορα να σου τριψει εκείνος, να στοκαρει και να σπατουλαρει, και μετά αν θέλεις ρίξε ένα βαψιματακι που θα είναι έτοιμο στο τελικό στάδιο μόνος σου. 

Τα άλλα βήματα τα προηγούμενα δεν μπορείς να τα κάνεις. Πρέπει να γνωρίζεις. Το μόνο που θα κάνεις είναι ειτε να χαλάσεις το τρίβειο σου, είτε να χαλάσεις τοίχους. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά φαντάσου έχω δει μάστορες Μπογιατζήδες στην οικοδομή να μην καταφέρνουν ούτε οι ίδιοι ένα σωστό και καλό σπατουλαρισμα και στοκαρισμα σε τοίχους. Θέλει τέχνη και χέρι ή συγκεκριμένη εργασία. 

Κάνε το τελικό βαψιματακι όπως σου είπα. Θα γλυτώσεις κάτι από €

👍

"Κάνε το τελικό βαψιματακι όπως σου είπα. Θα γλυτώσεις κάτι από €".

Συνολική εσωτερική επιφάνεια 950 μ2. Το κάτι δυστυχώς δεν με σώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gerry1 είπε

"Κάνε το τελικό βαψιματακι όπως σου είπα. Θα γλυτώσεις κάτι από €".

Συνολική εσωτερική επιφάνεια 950 μ2. Το κάτι δυστυχώς δεν με σώνει...

Για 950 θέλεις εταιρία ολόκληρη 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Gerry1 είπε

"Κάνε το τελικό βαψιματακι όπως σου είπα. Θα γλυτώσεις κάτι από €".

Συνολική εσωτερική επιφάνεια 950 μ2. Το κάτι δυστυχώς δεν με σώνει...

950m2??

Φρεσκάρισμα στο Ελ. Βενιζέλος θα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 4saken είπε

Συνολική εσωτερική επιφάνεια 950 μ2

Μια γκαρσονιερα εχει συνολικη επιφανεια 95 και λιγα λεω.

Έλεος ρε παιδιά. Μαζί με τα ταβάνια είναι αυτό και το σπίτι έχει συνολικό εμβαδόν 250 μ2.

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Για 950 θέλεις εταιρία ολόκληρη 😋

Η προσφορά που έχω είναι τρία άτομα 20 μέρες και 4000 € εργατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω φιλε, οι αλλοι γιατι απορουν δεν καταλαβαινω.Εγραψες για συνολικη εσωτερικη επιφανεια και αυτη νομιζαν οτι το σπιτι σου εχει επφανεια 950 τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, simplemaths είπε

Εχεις 950μ2 σπίτι και προσπαθείς να κόψεις λίγο τα έξοδα του βαψίματος; Σε παρακαλώ πες πως έκανες λάθος και εννοούσες 95 :P 

Ενα σπιτι 100τμ τι εσωτερικη επιφανεια βαφης εχει, εστι στο περίπου ξερεις ή ετσι τα γραφετε;

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ενα σπιτι 100τμ τι εσωτερικη επιφανεια βαφης εχει, εστι στο περίπου ξερεις ή ετσι τα γραφετε;

Έχεις δίκιο, μαλακια μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και καλο μηνα!

Απο Μαϊο και μετα σκεφτομαι να βαψω το σπιτι (ενοικιο) 68-70τμ περιπου.

 Οπως εχω γραψει και σε αλλο τοπικ εχουμε προβλημα στο ταβανι του σαλονιου-κουζινας-1ου υπνοδωματιου (ολη η προσοψη δλδ) με νερο/υγρασιες που βγαζει κατα τους χειμερινους μηνες οταν βρεχει ή χιονιζει, γιατι απο πανω ειναι το ρετιρε-μπαλκονι του διαμερισματος, οπου προφανως πρεπει να γινει μονωση. Ομως δεν ειναι προθυμοι να το κανουν για οικονομικους λογους (ο ιδιοκτητης του δικου μας και η ιδιοκτητρια απο πανω αδερφια, ουτε ο ιδιοκτητης μας κανει κατι λογω οικονομικων. Παμε για τον 6ο χρονο με αυτη την κατασταση, μενουμε στο διαμερισμα 15 χρονια).

Το περασμενο καλοκαιρι τραβηξα/εξυσα το χρωμα (?) σοβα (?) στα ταβανια γιατι ειχε ξεφλουδισει και μαζι με τη μουχλα σε πολλα σημεια εβγαιναν σα χαρτι, σε αλλα ηθελε ξυσιμο με τη σπατουλα.

Μας ειπαν να μην βαψουμε τα ταβανια εαν δεν φτιαχτει το προβλημα, γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα με την πρωτη βροχη να "πεσει" ολο το χρωμα στα κεφαλια μας.

Παρολα αυτα θελω να βαψω τους τοιχους του σπιτιου, μπας και καθαρισει λιγο το πραγμα. Βλεπω πως μαλλον και οι τοιχοι θελουν ξυσιμο, διοτι στα σημεια που ενωνονται τοιχος-ταβανι, ο τοιχος πια φαινεται επισης σκασμενος, σα συνεχεια του σκασιματος απο το ταβανι.

Επειδη δυστυχως με τις τρελλες τιμες που υπαρχουν πλεον στην αγορα δυσκολο να μετακομισουμε (ψαχνουμε εδω και 3 χρονια, μπαινουμε στον 4ο) θελω τη βοηθεια σας σε μερικες αποριες.

Ερωτησεις:

1)ισχυει αυτο που μου ειπαν για τα ταβανια να μην βαψω αν δε διορθωθει το προβλημα?

2) πως ξερω αν το σπιτι ηταν βαμμενο με πλαστικο ή υδροχρωμα ή ακρυλικο? Πώς το καταλαβαινω αυτο?

3) Οι τοιχοι ειναι λευκοι, οποτε θα παμε σε λευκο παλι και σε οσο το δυνατον πιο οικονομικη λυση, γιατι λεφτα δεν περισσευουν.

4)Εκτος απο το να στοκαρω μικροπραγματακια και φυσικα να ξυσω το παλιο χρωμα απο τους τοιχους που οπως φαινεται χρειαζεται να γινει, θα χρειαστει να κανω καποια αλλη προεργασια πριν το βαψιμο?

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο ποστ

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 7:39 ΜΜ, 4saken είπε

Το ξερω φιλε, οι αλλοι γιατι απορουν δεν καταλαβαινω.Εγραψες για συνολικη εσωτερικη επιφανεια και αυτη νομιζαν οτι το σπιτι σου εχει επφανεια 950 τμ.

Τελικά τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gerry1 είπε

Τελικά τι κάνω;

Αφήνεις τις μεγαλομανίας και σπατουλάρεις μονο το σαλόνι - κουζινα. Αφού τα άλλα είναι γυψος μια χαρά θα είναι, τα βάφεις ως έχουν. Ενα καλό συνεργείο για σπατουλαριστά παίρνει 8-10€ εργασία+υλικα οπότε δεν αξίζει να περάσεις τα 950μ2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2020 στις 6:04 ΜΜ, manzana είπε

Καλησπερα και καλο μηνα!

Απο Μαϊο και μετα σκεφτομαι να βαψω το σπιτι (ενοικιο) 68-70τμ περιπου.

 Οπως εχω γραψει και σε αλλο τοπικ εχουμε προβλημα στο ταβανι του σαλονιου-κουζινας-1ου υπνοδωματιου (ολη η προσοψη δλδ) με νερο/υγρασιες που βγαζει κατα τους χειμερινους μηνες οταν βρεχει ή χιονιζει, γιατι απο πανω ειναι το ρετιρε-μπαλκονι του διαμερισματος, οπου προφανως πρεπει να γινει μονωση. Ομως δεν ειναι προθυμοι να το κανουν για οικονομικους λογους (ο ιδιοκτητης του δικου μας και η ιδιοκτητρια απο πανω αδερφια, ουτε ο ιδιοκτητης μας κανει κατι λογω οικονομικων. Παμε για τον 6ο χρονο με αυτη την κατασταση, μενουμε στο διαμερισμα 15 χρονια).

Το περασμενο καλοκαιρι τραβηξα/εξυσα το χρωμα (?) σοβα (?) στα ταβανια γιατι ειχε ξεφλουδισει και μαζι με τη μουχλα σε πολλα σημεια εβγαιναν σα χαρτι, σε αλλα ηθελε ξυσιμο με τη σπατουλα.

Μας ειπαν να μην βαψουμε τα ταβανια εαν δεν φτιαχτει το προβλημα, γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα με την πρωτη βροχη να "πεσει" ολο το χρωμα στα κεφαλια μας.

Παρολα αυτα θελω να βαψω τους τοιχους του σπιτιου, μπας και καθαρισει λιγο το πραγμα. Βλεπω πως μαλλον και οι τοιχοι θελουν ξυσιμο, διοτι στα σημεια που ενωνονται τοιχος-ταβανι, ο τοιχος πια φαινεται επισης σκασμενος, σα συνεχεια του σκασιματος απο το ταβανι.

Επειδη δυστυχως με τις τρελλες τιμες που υπαρχουν πλεον στην αγορα δυσκολο να μετακομισουμε (ψαχνουμε εδω και 3 χρονια, μπαινουμε στον 4ο) θελω τη βοηθεια σας σε μερικες αποριες.

Ερωτησεις:

1)ισχυει αυτο που μου ειπαν για τα ταβανια να μην βαψω αν δε διορθωθει το προβλημα?

2) πως ξερω αν το σπιτι ηταν βαμμενο με πλαστικο ή υδροχρωμα ή ακρυλικο? Πώς το καταλαβαινω αυτο?

3) Οι τοιχοι ειναι λευκοι, οποτε θα παμε σε λευκο παλι και σε οσο το δυνατον πιο οικονομικη λυση, γιατι λεφτα δεν περισσευουν.

4)Εκτος απο το να στοκαρω μικροπραγματακια και φυσικα να ξυσω το παλιο χρωμα απο τους τοιχους που οπως φαινεται χρειαζεται να γινει, θα χρειαστει να κανω καποια αλλη προεργασια πριν το βαψιμο?

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο ποστ

 

Δυστυχως το να βάψεις και να καλύψεις την όποια μουχλα δεν κανεις απολύτως τίποτα. Θα ξαναβγεί. Το θέμα σου θα λυθει αν σταματήσεις την μουχλα να μπαίνει (την υγρασια, δηλαδη μονωση απο πανω). Καλό θα ήταν να το αφήσεις όπως είναι το ταβάνι.

Αν βλεπεις να φεύγουν φέτες απο χρώμα πολυ πιθανό να ήταν βαμμένο χωρις καποιο αστάρι ή με κακής ποιότητας χρώμα. Οπωσδήποτε θέλει όλο ξύσιμο και βάψιμο με καλής ποιότητας πλαστικό χρώμα. Προτίμησε επωνυμη μάρκα. Ενα χέρι αστάρι θα βοηθούσε  για να πιασει καλύτερα το νεο χρώμα. 

Προτίμησε να βάψεις ίσως και μετά τον Μαιο, να πίασουν ζέστες ετσι ώστε η όποια υγρασία ειναι εγκλωβισμένη να προλαβει να στεγνώσει. Αλλιώς θα φουσκώσει το χρωμα και θα στο πετάξει.

Το απο πανω μπαλκόνι που μπάζει την υγρασία, τι εχει για πάτωμα ; Πλακακια ή σκέτο τσιμέντο ; όλο το ταβάνι βγάζει υγρασία ή μονο εκει που εφάπτεται με το χείλος του μπαλκονιου ; 

Τέλος θα βοηθούσε παρα πολύ ενας αφυγραντήρας για να ρουφαει τουλαχιστον την υγρασία και να μην την εισπνέετε. 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, CONAN_ said:

Δυστυχως το να βάψεις και να καλύψεις την όποια μουχλα δεν κανεις απολύτως τίποτα. Θα ξαναβγεί. Το θέμα σου θα λυθει αν σταματήσεις την μουχλα να μπαίνει (την υγρασια, δηλαδη μονωση απο πανω). Καλό θα ήταν να το αφήσεις όπως είναι το ταβάνι.

Αν βλεπεις να φεύγουν φέτες απο χρώμα πολυ πιθανό να ήταν βαμμένο χωρις καποιο αστάρι ή με κακής ποιότητας χρώμα. Οπωσδήποτε θέλει όλο ξύσιμο και βάψιμο με καλής ποιότητας πλαστικό χρώμα. Προτίμησε επωνυμη μάρκα. Ενα χέρι αστάρι θα βοηθούσε  για να πιασει καλύτερα το νεο χρώμα. 

Προτίμησε να βάψεις ίσως και μετά τον Μαιο, να πίασουν ζέστες ετσι ώστε η όποια υγρασία ειναι εγκλωβισμένη να προλαβει να στεγνώσει. Αλλιώς θα φουσκώσει το χρωμα και θα στο πετάξει.

Το απο πανω μπαλκόνι που μπάζει την υγρασία, τι εχει για πάτωμα ; Πλακακια ή σκέτο τσιμέντο ; όλο το ταβάνι βγάζει υγρασία ή μονο εκει που εφάπτεται με το χείλος του μπαλκονιου ; 

Τέλος θα βοηθούσε παρα πολύ ενας αφυγραντήρας για να ρουφαει τουλαχιστον την υγρασία και να μην την εισπνέετε. 

εγω αναγκαστικά θα βάψω τώρα το σπιτι που ανακαινιζω,τι να προσεξω ώστε να γίνουν όλα οπως πρεπει?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...