Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση μπάνιου και προβληματισμοί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για επισμαλτωση το κοστος ειναι περιπου 200-250 ευρω αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι μονιμο, ισως να κρατησει 1-2 χρονια.

Καλυτερα αλλαγη με καινουρια η με ντουζιερα .

Επισης η μπανιερα μπορει να σπασει πολυ ευκολα με βαριοπουλα και να την απομακρυνεις κομματι κομματι, φυσικα με προστατευτικα για ματια χερια και μακρυμανικα ρουχα, γιατι τα κομματια θα κοβουν.

Σπάει το μαντέμι σε κομμάτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε stelio ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δεν είχα ιδέα για πολλά πράματα.

 

Δεν ψάχνω ούτε να μου το κάνουν τζάμπα ούτε να εκμεταλευτώ κανέναν. Προσπαθώ να μάθω τι παίζει και κάνω έρευνα αγορας όπως ο κάθε καταναλωτής οφείλει να κάνει. Να το σκάσω το 1500αρικο και γενικά να σκάσω οσα χρειαζονται οχι ομως να πεσω θυμα υπερτιμολογησης. Γι αυτο ρωτάω.

Εγω προσωπικα 1500 ευρω για μπανιο 3τμ τα βρισκω πολλα.

"Σπασε" το εργο σε μερη, δηλαδη :

 

Πρωτο μερος - Απομακρυνση πλακιδιων - μπαζων

Δευτερο μερος - τοποθετηση σωληνων

Τριτο μερος - τοποθετηση πλακιδιων

 

Επισης τα υλικα να τα αγορασεις εσυ, θα σου βγει πολυ φτηνοτερο και ειναι λογικο αν τα αγορασει ο μαστορας να τα φουσκωσει, για να βγαλει κατι παραπανω.

 

Το πρωτο μερος αν θελεις να κρατησεις το κοστος ακομα πιο χαμηλα το κανεις και εσυ. Εξαλου οσο σπας πλακακια και απομακρυνεις μπαζα παλι το μπανιο λειτουργικο θα ειναι.

 

Το δευτερο αναγκαστικα θελει υδραυλικο να σκαψει τοιχους και να αλλαξει σωληνες οποτε ψαξιμο τιμης με τα υλικα δικα σου παντα.

 

Και στο τριτο μερος το μεγαλυτερο ποσο θα ειναι το ποσα θα χρεωσει ο μαστορας για τοποθετηση, γιατι πλακακι βρισκεις και με 5-10 ευρω το τετραγωνικο, μαζι με στεγανωτικα, κολλα, αρμους και σταυρους δεν προκειται να βγει πανω απο 200 με τιποτα. Εκτος αν βαλεις γρανιτενια η δεν ξερω και γω τι.

Θα τολμησω να πω οτι και εδω αν εισαι διατεθειμενος να αφιερωσεις λιγο χρονο την τοποθετηση μπορεις να την κανεις και εσυ.

Σπάει το μαντέμι σε κομμάτια;

φυσικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι επιστήμονας και βγάζω με το ζόρι κανα 50άρι την μέρα για 14ωρο.

Αυτοί σε ποιά χώρα και σε ποια χρονολογία νομίζουν πως ζουν?

 

Προσπαθώ να είμαι καλοπροαίρετος αλλά αναρωτιέμαι:

Είναι τόσο κλέφτες σε αυτόν τον κλάδο ή δεν υπολογίζω κάτι σωστά?

 

Κατσε ρε φιλε,επιστημονας εισαι,κ ολοι ενα πτυχιο το χουμε,αλλα λιγοι θα πιασουν βαριοπουλα κ καλεμι να γκρεμισουν πλακακια+τα τσιμεντα που βαζαν για κολλα πριν 30-40 χρονια που ειναι στανταρ το σπιτι.Τοχεις δοκιμασει αυτο?Επειδη τοχω κανει εγω για 15 πλακακια μερεμετιου μονο οχι ολο το μπανιο κ μου φυγε ο τακος να στο πω απλα.

 

Γενικα αγοραζεις υπηρεσια,το ξερω ειναι ακριβο,αλλα δεν παει με την ωρα.Ολες οι υπηρεσιες ειναι δυσαναλογα ακριβες.απο ταριφα μεχρι γιατρο.Οδοντιατρος πχ που θα πας για ενα σφραγισμα κ για μια ωρα σου παιρνει 50-60ε.

Να μη πω τις υπολοιπες εργασιες γεφυρες θηκες κλπ που πιανουν 3ψηφια κ 4ψηφια νουμερα ευρω ενω τα κοστη για το γιατρο κ τον τεχνιτη ειναι ουτε στο 10% της τελικης τιμης.μη το ψαχνεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα 1500 ευρω για μπανιο 3τμ τα βρισκω πολλα.

"Σπασε" το εργο σε μερη, δηλαδη :

 

Πρωτο μερος - Απομακρυνση πλακιδιων - μπαζων

Δευτερο μερος - τοποθετηση σωληνων

Τριτο μερος - τοποθετηση πλακιδιων

 

Επισης τα υλικα να τα αγορασεις εσυ, θα σου βγει πολυ φτηνοτερο και ειναι λογικο αν τα αγορασει ο μαστορας να τα φουσκωσει, για να βγαλει κατι παραπανω.

 

Το πρωτο μερος αν θελεις να κρατησεις το κοστος ακομα πιο χαμηλα το κανεις και εσυ. Εξαλου οσο σπας πλακακια και απομακρυνεις μπαζα παλι το μπανιο λειτουργικο θα ειναι.

 

Το δευτερο αναγκαστικα θελει υδραυλικο να σκαψει τοιχους και να αλλαξει σωληνες οποτε ψαξιμο τιμης με τα υλικα δικα σου παντα.

 

Και στο τριτο μερος το μεγαλυτερο ποσο θα ειναι το ποσα θα χρεωσει ο μαστορας για τοποθετηση, γιατι πλακακι βρισκεις και με 5-10 ευρω το τετραγωνικο, μαζι με στεγανωτικα, κολλα, αρμους και σταυρους δεν προκειται να βγει πανω απο 200 με τιποτα. Εκτος αν βαλεις γρανιτενια η δεν ξερω και γω τι.

Θα τολμησω να πω οτι και εδω αν εισαι διατεθειμενος να αφιερωσεις λιγο χρονο την τοποθετηση μπορεις να την κανεις και εσυ.

φυσικα

 

 

Χρόνο για να αφιερώσω εγώ δεν έχω.

Αν το σπάσω δεν θα βγει πιο ακριβό?

Όσο για τα 200 του πλακά αμβιβάλω αν θα πάρει τόσο λίγα.

 

Κατσε ρε φιλε,επιστημονας εισαι,κ ολοι ενα πτυχιο το χουμε,αλλα λιγοι θα πιασουν βαριοπουλα κ καλεμι να γκρεμισουν πλακακια+τα τσιμεντα που βαζαν για κολλα πριν 30-40 χρονια που ειναι στανταρ το σπιτι.Τοχεις δοκιμασει αυτο?Επειδη τοχω κανει εγω για 15 πλακακια μερεμετιου μονο οχι ολο το μπανιο κ μου φυγε ο τακος να στο πω απλα.

 

Γενικα αγοραζεις υπηρεσια,το ξερω ειναι ακριβο,αλλα δεν παει με την ωρα.Ολες οι υπηρεσιες ειναι δυσαναλογα ακριβες.απο ταριφα μεχρι γιατρο.Οδοντιατρος πχ που θα πας για ενα σφραγισμα κ για μια ωρα σου παιρνει 50-60ε.

Να μη πω τις υπολοιπες εργασιες γεφυρες θηκες κλπ που πιανουν 3ψηφια κ 4ψηφια νουμερα ευρω ενω τα κοστη για το γιατρο κ τον τεχνιτη ειναι ουτε στο 10% της τελικης τιμης.μη το ψαχνεις..

 

Τώρα τι λογική είναι αυτή του όλοι ένα πτυχίο έχουμε? Δεν νομίζω να χρειάζεται να απαντήσω ως προς αυτό.

 

Ως προς το επιχείρημα της δυσκολίας της δουλειάς, 1ον υπάρχουν και μηχανήματα, δεν χρειάζεται να γκρεμίζει με καλέμι, 2ον προφανώς και θα έχει την δυσκολία του, χειρωνακτική δουλειά είναι, 3ον αυτο που λέω είναι πως δεν μπορεί ο υδραυλικός να παίρνει τα ίδια ή και περισσότερα λεφτά από έναν επιστήμονα και να ζητάει τέτοια ποσά ειδικά στις μέρες που ζούμε. Μέχρι και οι οδοντίατροι που λες πλέον έχουν ρίξει τις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν χρειάζεται να γίνετε ουτε επιστήμονες ουτε τιποτα, ελληνα που να βάζεις πλακάκια, υδραυλικά, να βάφει τοίχους και γενικα να ασχολείται με την οικοδομή, δεν βρίσκεις ουτε με το κιάλι, αρα μην απορειτε

 

Αυτες οι δουλείες τοσο πληρώνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Ελλάδα με τους επιστήμονες σου...

Αυτά μας κατέστρεψαν!!!Γίναμε όλοι επιστήμονες κ θεωρούμε ότι το διαφορετικό κατωτέρω.Δε φταίει η γενιά μας ομως έτσι μεγαλώσαμε...

 

 

 

Τώρα τι λογική είναι αυτή του όλοι ένα πτυχίο έχουμε? Δεν νομίζω να χρειάζεται να απαντήσω ως προς αυτό.

 

αυτο που λέω είναι πως δεν μπορεί ο υδραυλικός να παίρνει τα ίδια ή και περισσότερα λεφτά από έναν επιστήμονα και να ζητάει τέτοια ποσά

 

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ,να μου αιτιολογησεις την άποψη σου στα παραπάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ενα παλιο καλό ανέκδοτο που λυνει ολες τις απορίες :-D

 

____________________________________________________________________________________

Σπάει κάποια σωλήνα στο σπίτι ενός γιατρού, οπότε ο γιατρός αναγκάζεται να καλέσει έναν υδραυλικό.

Αφού ο υδραυλικός φτιάχνει τη ζημιά, του ζητάει 80 ευρώ.

Γιατρός: Τι λες ρε παιδί μου; Εγώ που είμαι γιατρός δε βγάζω τόσα πολλά σε τόση λίγη ώρα

...και ο υδραυλικός: Γιατί τα έβγαζα εγώ, όταν ήμουν γιατρός;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι λογική είναι αυτή του όλοι ένα πτυχίο έχουμε? Δεν νομίζω να χρειάζεται να απαντήσω ως προς αυτό.

 

Ως προς το επιχείρημα της δυσκολίας της δουλειάς, 1ον υπάρχουν και μηχανήματα, δεν χρειάζεται να γκρεμίζει με καλέμι, 2ον προφανώς και θα έχει την δυσκολία του, χειρωνακτική δουλειά είναι, 3ον αυτο που λέω είναι πως δεν μπορεί ο υδραυλικός να παίρνει τα ίδια ή και περισσότερα λεφτά από έναν επιστήμονα και να ζητάει τέτοια ποσά ειδικά στις μέρες που ζούμε. Μέχρι και οι οδοντίατροι που λες πλέον έχουν ρίξει τις τιμές.

 

Φιλικα,δε ξεκινησα εγω τον διαχωρισμο σε "επιστημονες" κ μη.Ισα ισα δεν εχει να πει τπτ το αν εχεις 15 πτυχια κ προφανως βγαζεις στο τελος λιγοτερα ανα ωρα απο εναν υδραυλικο/ηλεκτρολογο η τεχνιτη εν γενει.

 

Οσο για τη δουλεια. 1ον στις οικοδομες απαγορευεται το κομπρεσερ για ευνοητους λογους.Μη κοιτας που ολοι βαριουνται κ αρπαζουν το σκαπτικο κ δωσε.

2ον κ 3ον Δεν υπαρχει δικαιο κ αδικο στο οικονομικο συστημα που εφαρμοζεται,προφανως ειναι αδικο,αλλα σκεψου οτι εσυ που εισαι υπαλληλος η επιστημονας-αληθεια καντο λιγο πιο σαφες αυτο- πας καθε μερα δουλεια κ εχεις στανταρ ωραριο κ μισθο,ενω ο μαστορας μαλλον οχι.Αν σε χρεωσει λοιπον 25ε ανα ημερα επι 5 μερες που θα στο τελειωσει εσυ θα εχεις ενα εργο 25-30 ετων κ αυτος θα φαει ψωμι για 5 μερες μονο.

Απτην αλλη αληθεια 5 χλμ με ταξι αξιζουν 7ε σε πετρελαιο φθορες κ ασφαλεια?

1 κυβικο εκατοστο σφραγισματος αξιζει 60ε?50?40?μη σου πω ποσο κανει μια θηκη παραγγελια στον οδοντοτεχνιτη,ποσο στη χρεωνει ο γιατρος,κ ποσα πληρωνεις στο τελος.θα φριξεις.

χωρια ποσα αλλα επαγγελματα που λειτουργουν ετσι.η προιοντα.

 

Μπορεις να λυσεις καποιο προβλημα που θελει ειδκο,μονος?καντο.Δε μπορεις?πληρωνεις.

 

Για μενα αν μπορεις να πετσωσεις το μπανιο με επισμαλτωσεις οπως εγραψε καποιος ειναι το καλυτερο.Αλλιως τα γουστα πληρωνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Ελλάδα με τους επιστήμονες σου...

Αυτά μας κατέστρεψαν!!!Γίναμε όλοι επιστήμονες κ θεωρούμε ότι το διαφορετικό κατωτέρω.Δε φταίει η γενιά μας ομως έτσι μεγαλώσαμε...

Δεν μίλησε κανείς για κατωτερότητα ή ανωτερότητα ούτε η κλασσική κλάψα περί Ελλάδας έχει νόημα λες και είμαστε σε σειρά του Δαλιανίδη.

Και αν το παραπάνω αποτελεί κοινωνικοπολιτικοοικονομική ανάλυση τολμώ να πω πως όχι δεν μας κατέστρεψαν αυτά αλλά άλλα.

 

Τώρα τι λογική είναι αυτή του όλοι ένα πτυχίο έχουμε? Δεν νομίζω να χρειάζεται να απαντήσω ως προς αυτό.

 

αυτο που λέω είναι πως δεν μπορεί ο υδραυλικός να παίρνει τα ίδια ή και περισσότερα λεφτά από έναν επιστήμονα και να ζητάει τέτοια ποσά

 

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ,να μου αιτιολογησεις την άποψη σου στα παραπάνω;

 

Μπορώ:

 

Ένας επιστήμονας πρέπει να έχει μεγαλύτερο μισθό από έναν τεχνίτη για τους παρακάτω λόγους:

  • Έχει επενδύσει περισσότερο χρόνο και κόπο σε σπουδές. Δεν συγκρίνεται το πτυχίο του πλακατζή με του μηχανικού.
  • Αυτό που προσφέρει είναι πολλαπλά πιο εξειδικευμένο και περίπλοκο.
  • Οι ευθύνες που αναλαμβάνει είναι τεράστιες μπροστά στου τεχνίτη. Αν ο γιατρός κάνει λάθος κινδυνεύουν ζωές, αν ο μηχανικός κάνει λάθος κινδυνεύουν ζωές, αν ο δικαστικός κάνει λάθος κινδυνεύουν ζωές. Αν το τεχνίτης κάνει λάθος είτε θα πλημμυρίσουμε είτε αν κάνει κανένα τραγικό λάθος θα μπει μέσα ο μηχανικός του.

Προφανώς όμως όπως είναι διαμορφωμένο το οικονομικό σύστημα δεν υπάρχει δικαιοσύνη ως προς τις αμοιβές γενικότερα και έχετε δίκιο όσοι μου το επισημάνατε αυτό. Ένας πανελίστας π.χ. μπορεί να παίρνει τα 10πλά από κάποιον που έχει σπουδάσει δύσκολα πράματα και αναλαμβάνει τεράστιες ευθύνες.

 

Επειδή όμως πάλι ξεφύγαμε και το ξεσκίσαμε το θέμα ας μην παραμείνουμε ofttopic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν ειναι απαραιτητο τα παλια πλακακια μη τα βγαζεις. μπορεις να τα κανεις μια επαλειψη με betocontact (ασταρι προσφυσης) και μετα να κολλησεις τα καινουρια.
ετσι θα γλυτωσεις και κοπο και χρονο αλλα και €€€€

 

funbreaker με τα χωραφια τι εκανες τελικα;

 

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι απαραιτητο τα παλια πλακακια μη τα βγαζεις. μπορεις να τα κανεις μια επαλειψη με betocontact (ασταρι προσφυσης) και μετα να κολλησεις τα καινουρια.

ετσι θα γλυτωσεις και κοπο και χρονο αλλα και €€€€ 

...και κάποια στιγμή στο μέλλον να σου πέσουν απο το βάρος ολα μαζι (παλιά και νεα) στο κεφάλι την ωρα που χ@ζεις :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο αν τα παλια πλακακια ειναι καλα κολλημενα δεν πεφτουν με καμια κυβερνηση. ουτε με χουντα.

Τα παλιά πλακάκια δεν είναι καλα  και δεν ειναι κολλημένα, στέκονται στον τοίχο με τσιμεντοκονία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα τον μερακλη που ηταν εργολαβος-κατασκευαστης.

στην δικη μου περιπτωση οταν ξεκινησα να ξηλωνω πλακακια απο μια μικρη πλευρα του μπανιου μου για να χωρεσει την καμπινα (επειδη για 2-3 ποντους θα εβρισκε επανω στο κουφωμα του παραθυρου) εσπαζε και το μισο τουβλο μαζι με το πλακακι. τα ειχα ξηλωσει εγω με μικρο πιστολετο πολυ προσεκτικα χτυπωντας μονο στον αρμο του τουβλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολική ανακαίνιση μπάνιου περίπου ίδιων διαστάσεων με αυτό που αναφέρει ο TS (ίσως ελάχιστα πιο μικρό) που περιελάμβανε αντικατάσταση δαπέδου, πλακιδίων, σωλήνων νερού και αποχέτευσης, όλων των ειδών υγιεινής (μπανιέρα, λεκάνη κλπ μέχρι και τις κρεμάστρες για τις πετέτες και του κ@λόχαρτου) και τέλος νέος καθρέπτης και φωτιστικό μαζί με τα εργατικά είχε πάει κοντά στα 2400 ευρώ στο τέλος του 2012. Τα είδη υγιεινής μαζί τις κρεμάστρες και τις βρύσες κόστισαν 900 ευρώ. 650 πήρε ο πλακάς μαζί με ότι υλικά χρειάστηκε και κάνα 550αρι ο υδραυλικός επίσης μαζί με τα υλικά του αν θυμάμαι καλά. 120 ευρώ (περίπου) ο καθρέτης με το φωτιστικό και ένα γυάλινο ράφι μαζί με την εγκατάσταση τους. Τα υπόλοιπα πήγαν για τα πλακάκια των τοίχων και του δαπέδου. 

Η ανακαίνιση κράτησε 5-6 μέρες εντατικής εργασίας και όλα τα υλικά ήταν πιστεύω καλής ποιότητας. 4 χρόνια σχεδόν το μόνο που έχει αλλαχτεί ήταν ένα εξάρτημα για το καζάνακι που δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται!

 

Τώρα για το πως την παλεύεις όσο κρατά η ανακαίνιση. Εγώ την έβγαζα στο πατρικό της μάνας μου που τύχαινε να είναι κοντά. Αν είσαι οικείος με τους γείτονες σου, ακόμα καλύτερα. Επίσης τις πρώτες 2 μέρες που απλά ξηλώναν τα πάντα μας είχαν αφήσει την λεκάνη ίσα ίσα κολλήμενη με τον σωλήνα αποχέτευσης ώστε να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις χωρίς καζανάκι βέβαια.

 

Η παροχή του νερού στο υπόλοιπο σπίτι αν μεσολαβεί το μπάνιο πριν την κουζίνα δεν κόβεται διότι μπαίνει προσωρινό λάστιχο που κάνει την σύνδεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...