Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση μπάνιου και προβληματισμοί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν στα εξαρτήματα συμπεριλαμβάνεται η βαλβίδα του νιπτήρα και της μπανιέρας, τα σπιράλ , τα γωνιακά διακοπτάκια, τότε μαζί με τους σωλήνες ύδρευσης αποχέτευσης,πατοσίφωνο και άμμους-τσιμέντο ,μπορεί να φτάσει τα 300 ευρώ.

 

αλλά όχι μίας μέρας δουλειά να την παρουσιάζουμε σαν τριών για να φουσκώσουμε μεροκάματο.. έλεος.

Αυτή τη δουλειά ανέφερα σαν μιας ημέρας όμως. Χωρίς την τοποθέτηση ειδών υγιεινής.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τωρα που μου εδωσες τμ και μπορω να δω και να καταλαβω ποσο ειναι το μπανιο σου, σ λεω ξεκαθαρα οτι θα ειναι χαμηλοτερο το κοστος και σε καμια περιπτωση με εργασια και υλικα δεν πρεπει να ξεπερασει το ποσο των 500 ευρω μαζι με την τοποθετηση των ειδων υγιεινης στο τελος. (τουλάχιστον αυτή την τιμη θα σου ελεγα εγω, άλλος μπορει να ερχοταν με 300 ευρω και άλλος με 800, και παλι σ λεω η τιμη είναι σχεδόν στο περιπου γιατι ενας μαστορας δεν μπορει να σ λεει τιμες χωρις να δει τον χωρο και τι δουλεια θα κανει από κοντα, απλα τωρα αυτό το κανω για να σε βοηθησω με πληροφοριες)

(γιατι μην ξεχναμε ότι ο υδραυλικος ξαναερχεται να σ βαλει τα ειδη υγιεινης αφου περαστουν τα πλακακια,οποτε άλλη μια μερα, κ αυτό το αναφερω γιατι πριν η Valerie ειπε ότι είναι δουλεια μιας μερας ολοκληρη αυτή η ανακαινιση.)

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Μπορεις να μου πεις προσσεγγιστικά πάντα από τα 500 που λες πόσα είναι τα εργατικά, πόσα είναι τα υλικά, αν είναι με ΦΠΑ, πόσες μέρες χρειάζεται το ξήλωμα, πόσες η υδραυλική εγκατάσταση και πόσες η τοποθέτηση των είδών υγιεινής? Επίσης περιλαμβάνει και απόρριψη των μπαζών? Κι αν ξέρεις τίποτα και για τα πλακάκια πες μου και γι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α εσυ θελεις ενα πληρες πλανο δηλαδη!! χαχαχα οκ

 

ενα ενα τα ερωτηματα.

 

η τιμη που σου ειπα εγω ειναι με ΦΠΑ, οποτε 500-23% =385 ευρω καθαρα, οποτε περιπου 1 μερα θελεις για ξυλωμα και πεταμα τα μπαζα, 1 μερα τοποθετηση σωλήνες και αν προλαβει ο υδραυλικος σου την ιδια μερα τα αποχετευτικα,αλλιως την επομενη, και υπολογισε μετα θα μπει ο πλακας (δεν ξερω ποσες μερες θα κανει δεν βαζω πλακακια εγω μονο υδραυλικα κανω, δεν είμαι αλβανος που κανουν από πλακακια μεχρι πλατφόρμες για αντληση πετρελαιου :P )  oποτε θα ξαναερθει ο υδραυλικος να σ βαλει τα ειδη υγιεινης (λεκανη-νιπτηρα-διακοπτακια-ενωση καζανακι και μηχανισμούς στο καζανακι,σιφωνια κτλπ)

 

τωρα στα 385 καθαρα που μενουν είναι τα υλικα γυρω στα 150 ευρω για όλα μαζι σωλήνες,πλαστικα και όλα που χρειαζονται και τα υπολοιπα είναι ο μαστορας για ολες τις μερες που θα ερθει και ο βοηθος μαζι. τα μπαζα τα πετας ειτε με σακουλες και τα αφηνεις κατω και περναει ο δημος και τα πεταει αν είναι πολλα όμως πρεπει να φερεις καδο για τα μπαζα κατω από το σπτι σου ο οποιος κοστιζει ο μικρος 60 ευρω και ο μεγαλος 100 ευρω απ ότι ξερω.

 

αυτααααα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες ερωτήσεις και να κανείς, όσες προσφορές και να πάρεις, αν δεν αποφασίσεις να διαθέσεις το 1500αρι+, μπάνιο δεν φτιάχνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Valerie ο υδραυλικος δεν πεταει 2 σωληνες κ μια φ50 κ εισαι οκ στην ανακαινιση.

εχεις δει ολικη ανακαινιση μπανιου?? Ο ts μιλησε γ ξυλωμα πατωμα κ τοιχους κτλπ στο πρωτο μηνυνα.αν ηθελε μια ζεστη—κρυο κ μια φ50 οπως λες εννοειται δεν ειναι τοσα χρηματα.

 

 

Κ δεν ειναι φ50 στην αποχετευση κανεις λαθος την διαμετρο :) )

 

 

Κ για να μην ξεχνιομαστε μεσα σ ολα κ αποδειξη με 23% ΦΠΑ :D

(Εγω παντα κοβω αποδειξη)

Πως το καταφέρνεις αυτό ρε συ; Λογικά οι μισοί και παραπάνω θα σου λένε κόψε από την τιμή, δεν θέλω απόδειξη! Εκεί τι κάνεις, Κόβεις από την τιμή και κόβεις και απόδειξη ή δεν παίρνεις τη δουλειά καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο το ερωτημα σου φιλε zio

Κοβω ενα ποσο απο τα δικα μου κερδη ωστε ν κοπει κανονικα αποδειξη,αλλιως αν δεν γινεται λεω παρε τον αλλο.ξερω ειναι δυσκολες οι εποχες κ δεν μας παιρνει ν χανουμε δουλειες αλλα πολλοι απο τους πελατες μου με εχουν σε εκτιμηση γ αυτο τον λογο.οτι κοβω αποδειξη γ το αυτονοητο δηλαδη.τωρα αν ειμαι βλακας που φορολογουμαι τοσο αισχρα επειδη προσπαθω ν ειμαι τιμιος αυτο ειναι αλλο...ετσι ανταποδιδει το κρατος μας την αγαπη του στους σωστους επαγγελματιες.εχω φτασει πολλες φορες στο αμην αλλα κανω υπομονη! Μεχρι ποτε ειναι τ θεμα... γτ προκαταβολη φορου 100% με 26% απο το πρωτο ευρω κ 650 επιτηδευματος κ.α πολλα παραπαει!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε stelio ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δεν είχα ιδέα για πολλά πράματα.

Όσες ερωτήσεις και να κανείς, όσες προσφορές και να πάρεις, αν δεν αποφασίσεις να διαθέσεις το 1500αρι+, μπάνιο δεν φτιάχνεις

Δεν ψάχνω ούτε να μου το κάνουν τζάμπα ούτε να εκμεταλευτώ κανέναν. Προσπαθώ να μάθω τι παίζει και κάνω έρευνα αγορας όπως ο κάθε καταναλωτής οφείλει να κάνει. Να το σκάσω το 1500αρικο και γενικά να σκάσω οσα χρειαζονται οχι ομως να πεσω θυμα υπερτιμολογησης. Γι αυτο ρωτάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στη δικη μου περιπτωση, ριζικη ανακαινιση (μπορει και να ειναι το πιο παραγωνο και με τις πιο πολλες γωνιες που υπαρχει στην Ελλαδα) μπανιου με συνολικο εμβαδο 18τμ και τα πλακακια των τοιχων τοποθετημενα εως τα 2μετρα. ο πλακατζης με πηρε για την τοποθετηση 400€ & ο υδραυλικος με δικα του υλικα  (σωληνωσεις, ρακορ, διακοπτες πατοσιφωνο αποχετευσεις για την τουαλετα και το πληντηριο) και τοποθετηση των ειδων υγιεινης (επιπλο μπανιου, καθρεφτης, λαβομανο, τουαλετα και καμπινα) 600€.

αν εισαι καχυποπτος με την αξια της αγορας εξαρτηματων για τoν υδραυλικο μπορεις καλλιστα να τα αγορασεις μονο σου αφου πρωτα τον ρωτησεις τι χρειαζεται.

η τιμη για ενα μεσο πλακακι κυμαινεται στα 14-17€/τμ. υπολογισε κολλες, αρμοστοκους 2 μπαταριες, ειδη υγιεινης, επιπλο, λαβομανο, καμπινα ή μπανιερα

θα σου βγει χαλαρα 2,500- 3000€

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη δικη μου περιπτωση, ριζικη ανακαινιση (μπορει και να ειναι το πιο παραγωνο και με τις πιο πολλες γωνιες που υπαρχει στην Ελλαδα) μπανιου με συνολικο εμβαδο 18τμ και τα πλακακια των τοιχων τοποθετημενα εως τα 2μετρα. ο πλακατζης με πηρε για την τοποθετηση 400€ & ο υδραυλικος με δικα του υλικα  (σωληνωσεις, ρακορ, διακοπτες πατοσιφωνο αποχετευσεις για την τουαλετα και το πληντηριο) και τοποθετηση των ειδων υγιεινης (επιπλο μπανιου, καθρεφτης, λαβομανο, τουαλετα και καμπινα) 600€.

αν εισαι καχυποπτος με την αξια της αγορας εξαρτηματων για τoν υδραυλικο μπορεις καλλιστα να τα αγορασεις μονο σου αφου πρωτα τον ρωτησεις τι χρειαζεται.

η τιμη για ενα μεσο πλακακι κυμαινεται στα 14-17€/τμ. υπολογισε κολλες, αρμοστοκους 2 μπαταριες, ειδη υγιεινης, επιπλο, λαβομανο, καμπινα ή μπανιερα

θα σου βγει χαλαρα 2,500- 3000€

Πολλά δεν είναι;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζευονται τα ρημαδια χωρις να το καταλαβεις. τον καλυτερο προϋπολογισμο να κανεις με χαρτι και μολυβι παντα βγαινουμε εκτος budget.

 

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγάκι off topic αλλά...
όταν έφτιαχνα το νέο μου studio, είχα πάρει και εγώ προσφορές από μάστορες (στο θέμα πόρτας του control room).
Δυστυχώς για κακή μου τύχη, ο μάστορας έφτιαξε σωστά τη πόρτα με βάση τις προδιαγραφές, αλλά ξέχασε να βάλει κλειδαριά!
Επομένως τα λεφτά κάναν φτερά και ας ήταν "σχετικά" οικονομικός. Πέρα από αυτό τη κουζίνα την έφτιαξε χάλια.
Ο Δεύτερος μάστορας, που είμαστε γείτονες (τον γνώρισα μετά), μου έδειξε ιστορικό δουλειάς, είδα και εγώ ότι αξίζει όντως, και έφτιαξε την υπόλοιπη κουζίνα τέλεια. Τώρα μένει να μαζέψω τα υπόλοιπα χρήματα για να φτιάξει και κάτω ντουλάπια.

Δεν λυπήθηκα τα παραπάνω λεφτά που ζήτησε καθώς δεν ήταν πεταμένα λεφτά, πιάσαν τόπο.

 

Μη λυπάστε τα χρήματα όταν πρόκειται για ανακαίνιση, γίνεται μια φορά, φτάνει μόνο ο μάστορας να ξέρει τι κάνει και να σας δείξει (αν έχει photos/video) από προηγούμενες δουλειές που έκανε.

 

Στο wc θα κάνω μια επισμάλτωση τη μπανιέρα, αλλαγή νυπτήρα με κάποιον μικρότερο και αλλαγή λεκάνης.

Απλά προβληματίζωμαι αν με μια επισμάλτωση η μπανιέρα θα κρατήσει χωρίς να φθαρεί, καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μάλλον έκανε επισμάλτωση η "ορνιθοσκαλήσματα" καθώς έχει ξεβάψει. Να κάνω επισμάλτωση η να την αλλάξω όλη; Μαντεμένια μπανιέρα είναι όχι κάτι της πλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγάκι off topic αλλά...

όταν έφτιαχνα το νέο μου studio, είχα πάρει και εγώ προσφορές από μάστορες (στο θέμα πόρτας του control room).

Δυστυχώς για κακή μου τύχη, ο μάστορας έφτιαξε σωστά τη πόρτα με βάση τις προδιαγραφές, αλλά ξέχασε να βάλει κλειδαριά!

Επομένως τα λεφτά κάναν φτερά και ας ήταν "σχετικά" οικονομικός. Πέρα από αυτό τη κουζίνα την έφτιαξε χάλια.

Ο Δεύτερος μάστορας, που είμαστε γείτονες (τον γνώρισα μετά), μου έδειξε ιστορικό δουλειάς, είδα και εγώ ότι αξίζει όντως, και έφτιαξε την υπόλοιπη κουζίνα τέλεια. Τώρα μένει να μαζέψω τα υπόλοιπα χρήματα για να φτιάξει και κάτω ντουλάπια.

Δεν λυπήθηκα τα παραπάνω λεφτά που ζήτησε καθώς δεν ήταν πεταμένα λεφτά, πιάσαν τόπο.

 

Μη λυπάστε τα χρήματα όταν πρόκειται για ανακαίνιση, γίνεται μια φορά, φτάνει μόνο ο μάστορας να ξέρει τι κάνει και να σας δείξει (αν έχει photos/video) από προηγούμενες δουλειές που έκανε.

 

Στο wc θα κάνω μια επισμάλτωση τη μπανιέρα, αλλαγή νυπτήρα με κάποιον μικρότερο και αλλαγή λεκάνης.

Απλά προβληματίζωμαι αν με μια επισμάλτωση η μπανιέρα θα κρατήσει χωρίς να φθαρεί, καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μάλλον έκανε επισμάλτωση η "ορνιθοσκαλήσματα" καθώς έχει ξεβάψει. Να κάνω επισμάλτωση η να την αλλάξω όλη; Μαντεμένια μπανιέρα είναι όχι κάτι της πλάκας.

Πληρώθηκε κανονικά για την πόρτα δηλαδή και μετά ξαναπλήρωσες για να φτιαχτεί σωστά;!

 

 

Μαντεμένια μπανιέρα πρέπει να ζυγίζει καμιά 500αριά κιλά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον ξαναπληρώσω για να προσθέσει κλειδαριά δεν άξιζε καθώς θα "έσπαγε" η κατασκευή και θα ήταν ποιο εύθραυστη. Προτίμησα να με εξυπηρετήσει βιοτεχνία που φτιάχνει πόρτες και ας βγεί 2πλό κόστος.

 

Ναι το ξέρω, να αφαιρεθεί η μπανιέρα είναι (Σχεδόν) αδύνατον, αν φέρω μάστορα να τη βάψει θα αντέξει η μπογιά η θα φθαρεί όπως πριν ; (δεν γνωρίζω πως βάφτηκε πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον ξαναπληρώσω για να προσθέσει κλειδαριά δεν άξιζε καθώς θα "έσπαγε" η κατασκευή και θα ήταν ποιο εύθραυστη. Προτίμησα να με εξυπηρετήσει βιοτεχνία που φτιάχνει πόρτες και ας βγεί 2πλό κόστος.

 

Ναι το ξέρω, να αφαιρεθεί η μπανιέρα είναι (Σχεδόν) αδύνατον, αν φέρω μάστορα να τη βάψει θα αντέξει η μπογιά η θα φθαρεί όπως πριν ; (δεν γνωρίζω πως βάφτηκε πριν)

Εννοούσα να το έκανε σωστά εφόσον πληρώθηκε, δεν είναι δικό σου φταίξιμο το ότι ξέχασε αυτός να το κάνει σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον ξαναπληρώσω για να προσθέσει κλειδαριά δεν άξιζε καθώς θα "έσπαγε" η κατασκευή και θα ήταν ποιο εύθραυστη. Προτίμησα να με εξυπηρετήσει βιοτεχνία που φτιάχνει πόρτες και ας βγεί 2πλό κόστος.

 

Ναι το ξέρω, να αφαιρεθεί η μπανιέρα είναι (Σχεδόν) αδύνατον, αν φέρω μάστορα να τη βάψει θα αντέξει η μπογιά η θα φθαρεί όπως πριν ; (δεν γνωρίζω πως βάφτηκε πριν)

Για επισμαλτωση το κοστος ειναι περιπου 200-250 ευρω αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι μονιμο, ισως να κρατησει 1-2 χρονια.

Καλυτερα αλλαγη με καινουρια η με ντουζιερα .

Επισης η μπανιερα μπορει να σπασει πολυ ευκολα με βαριοπουλα και να την απομακρυνεις κομματι κομματι, φυσικα με προστατευτικα για ματια χερια και μακρυμανικα ρουχα, γιατι τα κομματια θα κοβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...