Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση μπάνιου και προβληματισμοί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Valerie ο υδραυλικος δεν πεταει 2 σωληνες κ μια φ50 κ εισαι οκ στην ανακαινιση.

εχεις δει ολικη ανακαινιση μπανιου?? Ο ts μιλησε γ ξυλωμα πατωμα κ τοιχους κτλπ στο πρωτο μηνυνα.αν ηθελε μια ζεστη—κρυο κ μια φ50 οπως λες εννοειται δεν ειναι τοσα χρηματα.

 

 

Κ δεν ειναι φ50 στην αποχετευση κανεις λαθος την διαμετρο :) )

 

 

Κ για να μην ξεχνιομαστε μεσα σ ολα κ αποδειξη με 23% ΦΠΑ :D

(Εγω παντα κοβω αποδειξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αστρονομικο;χαχαχα νομιζεις μονος μ θα δουλεψω; εχω βοηθο και αν ειναι μεγαλο το μπανιο 2 βοηθους.επισεις σ ειπα τιμη μαζι με τα υλικα.

για παραδειγμα ολα τα υδραυλικα και αποχετευτικα υλικα περιπου εχουν 250-300 ευρω (στο περιπου γτ δεν ξερω τι θ βαλεις εσυ) και απο 30+30+30 ο βοηθος και το ΦΠΑ 23% και οτι μεινει το παιρνω εγω σαν μαστορας γ δουλεια 3 ημερων απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 2 και σκαψιματα και ξυλωματα και πεταμα μπαζα και τοποθετηση ειδη υγιεινης μετα και και και πολλαααα ακομα π εχει η ανακαινηση

 

Φιλικα παντα γτ μερικοι ακουν 1000 ευρωκ λενε ουαου θ κυκλοφορει με bentley ο υδραυλικος

 

Όταν λες υδραυλικά και αποχευτικά υλικά εννοείς μόνο τους σωλήνες κτλ ή και τα είδη υγιεινής?

Γιατί μου κάνει εντύπωση το να κάνουν 300 ευρώ, μόνο οι σωλήνες.

 

Οπότε αφού είναι με ΦΠΑ, από τα 1000 σου μένουν 770, μείον 90 ο βοηθός, μείον 300 τα υλικά, σου μένουν 380.

Περίπου δηλαδή 130 ευρώ την μέρα.

Αν μπορείς εξήγησέ μου όμως τι περιλαμβάνουν τα υλικά των 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Valerie ο υδραυλικος δεν πεταει 2 σωληνες κ μια φ50 κ εισαι οκ στην ανακαινιση.

εχεις δει ολικη ανακαινιση μπανιου?? Ο ts μιλησε γ ξυλωμα πατωμα κ τοιχους κτλπ στο πρωτο μηνυνα.αν ηθελε μια ζεστη—κρυο κ μια φ50 οπως λες εννοειται δεν ειναι τοσα χρηματα.

 

 

Κ δεν ειναι φ50 στην αποχετευση κανεις λαθος την διαμετρο :) )

 

 

Κ για να μην ξεχνιομαστε μεσα σ ολα κ αποδειξη με 23% ΦΠΑ :D

(Εγω παντα κοβω αποδειξη)

 

Φίλε μου δεν κατάλαβα τελικά τι εργασίες περιλαμβάνουν τα 1000.

Εγώ χρειάζομαι:

  • Ξήλωμα τα πάντα,
  • πέταμα των μπάζων,
  • υδραυλική εγκατάσταση και τοποθέτηση ειδών υγιεινής
  • τοποθέτηση πλακιδίων

 

Εσύ ποιά από αυτά περιλαμβάνεις στα 1000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ενας παιδια γραφω απο κινητο κιολας :)

 

Ts: στα 300 ευρω π.χ που σ ειπα ειναι οσα μετρα χαλκος επενδυμενος θα χρειαστει ο μαστορας να σ κανει τ υδραυλικα,ο γενικος διακοπτης,το πατωσιφωνο,τα φ40 φ50 και φ100 για αποχετευση,οι χαλκινες γωνιες,καμπυλες,ταφ,μουφες, κτλπ χαλκινα εξαρτηματα κ αλλα αρκετα π θελει οπως στηριγματα,γωνιες στα πλαστικα,ταφ παλι και αρκετα ακομα.επισεις θ χρειαστει δομικα υλικα αμμους,τσιμεντο,κ.α να κλεισει τα σκαψιματα του.

 

 

Valerie: η απο φ32 παει σε φ40 στο σιφωνι κ μετα φευγει αποχετευση η απο φ40 συνεχιζει κ παει αποχετευση.αναλογα βεβαια κ το ετος π κατασκευαστηκε.τα παλια σπιτια σχεδον πριν το 1970-1980 ειχαν μαντεμενιες αποχετευσεις π εκει αλλαζει το θεμα.

Φίλε μου δεν κατάλαβα τελικά τι εργασίες περιλαμβάνουν τα 1000.

Εγώ χρειάζομαι:

  • Ξήλωμα τα πάντα,
  • πέταμα των μπάζων,
  • υδραυλική εγκατάσταση και τοποθέτηση ειδών υγιεινής
  • τοποθέτηση πλακιδίων
Εσύ ποιά από αυτά περιλαμβάνεις στα 1000?
Ολα εκτος τοποθετηση πλακιδιων π κανει μονο ο πλακας. Κ δεν ειναι 1000 σ ειπα στο περιπου 900 με 1000 βγαινει η τιμη στα περισσοτερα μπανια. κ βεβαια αν εχεις μικρο λουτρο η τιμη ειναι σαφως μικροτερη.αλλο ν ξηλωσω 5 τετραγωνικα μπανιο κ αλλο 20.

Επισεις αλλα υλικα τ μικρο μπανιο πιο λιγα μετρα σωληνα κ αλλα τ μεγαλο.παιζουν ολα ρολο σε αυτα.

 

 

 

Ελπιζω ν βοηθησα.

καλο βραδυ κ καλη δυναμη.οταν τ φτιαξεις βαλε καμια φωτο ν το δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στα 300 που λες δεν περιλαμβάνονται είδη υγιεινής αλλά μόνο σωλήνες, σιφώνι, άμμος και τσιμέντο και διάφορα υδραυλικά μικροεξαρτήματα.

Τώρα όλα αυτά κάνουν όντως 300 ή τα έχεις φουσκώσει? Γιατί εγώ στο μυαλό μου δεν τα είχα να κάνουν ούτε 100 ευρώ.

Φιλικά ρωτάω επειδή δεν ξέρω και θέλω να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στα εξαρτήματα συμπεριλαμβάνεται η βαλβίδα του νιπτήρα και της μπανιέρας, τα σπιράλ , τα γωνιακά διακοπτάκια, τότε μαζί με τους σωλήνες ύδρευσης αποχέτευσης,πατοσίφωνο και άμμους-τσιμέντο ,μπορεί να φτάσει τα 300 ευρώ.

 

αλλά όχι μίας μέρας δουλειά να την παρουσιάζουμε σαν τριών για να φουσκώσουμε μεροκάματο.. έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα πακετο ρε παιδια μεσα στα 300ευρω τ παντα σπιραλ,διακοπτες,τ παντα, ολα μαζι.

ρε ts μονο η χαλκοσωληνα η επενδυμενη τ 25 μετρα εχουν 100 ευρω.σ ειπα εχει 4 ευρω τ μετρο. ;)

 

Valerie αν σε 1 μερα γκρεμιζεις,σκαβεις κ τοποθετεις σωληνωσεις κ αποχετευτικα θα φωναξω θαυμα θαυμα!

αυτο δεν γινεται ουτε με 4 ατομα ν δουλευουν.αν ηταν ετσι σε 1 μερα ν γινεται καλυτερα κ για εμενα θ ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στα εξαρτήματα συμπεριλαμβάνεται η βαλβίδα του νιπτήρα και της μπανιέρας, τα σπιράλ , τα γωνιακά διακοπτάκια, τότε μαζί με τους σωλήνες ύδρευσης αποχέτευσης,πατοσίφωνο και άμμους-τσιμέντο ,μπορεί να φτάσει τα 300 ευρώ.

 

αλλά όχι μίας μέρας δουλειά να την παρουσιάζουμε σαν τριών για να φουσκώσουμε μεροκάματο.. έλεος.

 

Εγώ εδω κι εδώ βλέπω εξευτελιστικές τιμές για σωλήνες και σιφώνια. Αν είναι σωστά αυτά που βλέπω.

 

Απορώ πως σκατά βγαίνουν 300 ευρώ. Η άμμος, τα τσιμέντα και τα διακοπτάκια που λες πόσο να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξευτελιστικες τιμες? Πανακριβες ειναι!!

ολα γενικα τ εξαρτηματα κ υλικα ειναι ακριβα.μονο τ πλαστικα ειναι σχετικα φθηνα.

 

Τι νομιζεις 2 μετρα σωληνα θελει ενα λουτρο??? Θες τουλαχιστον 15-20 μετρα ν παει γυρω γυρω κ να δωσει κ στο θερμοσιφωνο στο παταρι αν εχεις.μην τ βλεπεις ολα ευκολα.αν υπολογιζεις ετσι δεν σε βλεπω ν βρισκεις μαστορα ν στο κανει η θα σ κανουν μουφα δουλεια.με 100-200 ευρω αν εχεις στ μυαλο σου τ ξεχνας απλα. Φιλικα μιλωντας παντα ετσι. Εγω δεν θα στο φτιαξω ν σε βοηθησω θελω μ τιμες κ πως παει κ γινεται η δουλεια απλα σ λεω.

 

Αν μ ελεγες ποσα τ.μ ειναι τ λουτρο σ θα σ βοηθουσα περισσοτερο.γ να μην λεω κ πραγματα κ τιμες π δεν ισχυουν εφοσον δεν ξερω το πραγματικο μεγεθος στ λουτρο σου.

 

 

 

Αν θες πιο φθηνα πετα μια εξωτερικη εγκατασταση με πλαστικη σωληνα με 150 ευρω ολα μαζι εργατικα κ υλικα κ εισαι οκ. Ασε κ τα αποχετευτικα στ πατωμα τα ιδια κ ξεμπρρδεψες κ ελαχιστο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξευτελιστικες τιμες? Πανακριβες ειναι!!

 

Τι νομιζεις 2 μετρα σωληνα θελει ενα λουτρο??? Θες τουλαχιστον 15-20 μετρα ν παει γυρω γυρω κ να δωσει κ στο θερμοσιφωνο αν εχεις.μην τ βλεπεις ολα ευκολα. Αν υπολογιζεις ετσι δεν σε βλεπω ν βρισκεις μαστορα ν στο κανει.με 100-200 ευρω αν εχεις στ μυαλο σου τ ξεχνας απλα. Φιλικα μιλωντας παντα ετσι. Εγω δεν θα στο φτιαξω ν σε βοηθησω θελω μ τιμες κ πως παει κ γινεται η δουλεια απλα σ λεω.

 

Αν μ ελεγες ποσα τ.μ ειναι τ λιυτρο σ θα σ βοηθουσα περισσοτερο.

 

Κοίτα η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω από τέτοιου είδους δουλειές γι αυτό και ρωτάω και προσπαθώ να μάθω αλλά σε ένα μπάνιο σαν το δικό μου με εμβαδό 3τμ και περίμετρο 7,5 μέτρα πως είναι δυνατόν να χρειαστεί 20 μέτρα σωλήνας?

 

Φοβάμαι δηλαδή πως η τακτική των υδραυλικών είναι να παρουσιάζουν ένα γενικό κόστος υλικών στον πελάτη 300€ που αντιστοιχεί σε μπάνια 20τ.μ. ανεξαρτήτως αν το δικό σου είναι 3τ.μ. και τελικά τα υλικά του κοστίζουν 100.

 

Άραγε οι υδραυλικοί δίνουν τις αποδείξεις των υλικών στους πελάτες ή λένε θα τα βρούμε στην τελική τιμή και ο πελάτης δεν έχει ιδέα τι αγόρασε ο υδραυλικός?

Εσύ τί κάνεις ως προς αυτό?

 

Επίσης για να μαθαίνω και τίποτα, για τον χαλκοσωλήνα ύδρευσης τι Φ χρησιμοποιούμε συνήθως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε φιλε κατσε αν εχεις μικρο λουτρο οπως λες π.χ 5τμ σαφως κ δεν θα σ πω μαλακιες στην τιμη (εγω τουλαχιστον) αφπυ θ εχει λιγα υλικα κ σαφως πολυ λιγη δουλεια μιας ημερας.αν ομως εχεις 25τμ μπανιο (σε εμβαδον μιλαμε παντα) θα κοστισει παραπανω π λογικο νομιζω ειναι.

 

Τωρα ως προς τ υλικα εγω βγαζω ενα κοστος αφου μετρησω κτλπ κ λεω στον πελατη συνολικα παει πχ 500 ευρω

αν μ πει προχωρα οκ. Αν μ πει ρε φιλαρακι γτ 500 ευρω θ του πω τα υλικα εχουν τοσα ευρω κ εγω με τον βοηθο μου για 2 μερες δουλεια τ υπολοιπα.αν σ κανει οκ. Αν δεν θελεις δεν πειραζει περνεις αλλη τιμη απο αλλον κ το φτιαχνει αλλος. Ο καθενας λεει ποσα θελει κ αποφασιζει ο πελατης.εσυ κανεις κουμαντο,αν η τιμη μ σου φανει πολυ μετα αφου σ εξηγησω τι δουλεια θ γινει κτλπ αν θες με παιρνεις.αποδειξη απο τα υλικα μου εγω δινω αλλα αν την εχω κοψει επανω μου ονομαστικα λογω φπα δεν μπορω να στην δωσω,λογω οτι κουβαλαω τ υλικα με επαγγελματικο ΙΧ,θα στην δειξω ομως να ξερεις ποσο εκαναν κ οτι δεν σε δουλευω. (Δεν μ αρεσει ν λεω παραμυθια,δεν θελω ν χανω πελατες μ ψεμματα οπως κανουν αλλοι για μερικα ευρω κ ειμαι απο τους λιγους τιμιους π κοβω αποδειξη ακομα,δεν χρωσταω ουτε μισο ευρω στον ΟΑΕΕ οπως το 95% κ εχω να τ λεω παρ ολα τ δυσκολα π τραβαμε με την φορολογια και ολα τ αλλα) (sorry για το offtopic)

 

Φ15 βαζουμε στην οικιακη υδρευση.ουτε πιο λιγο,ουτε περισσοτερο,εκτος σπανιων περιπτωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε φιλε κατσε αν εχεις μικρο λουτρο οπως λες π.χ 5τμ σαφως κ δεν θα σ πω μαλακιες στην τιμη (εγω τουλαχιστον) αφπυ θ εχει λιγα υλικα κ σαφως πολυ λιγη δουλεια μιας ημερας.αν ομως εχεις 25τμ μπανιο (σε εμβαδον μιλαμε παντα) θα κοστισει παραπανω π λογικο νομιζω ειναι.

 

Τωρα ως προς τ υλικα εγω βγαζω ενα κοστος αφου μετρησω κτλπ κ λεω στον πελατη συνολικα παει πχ 500 ευρω

αν μ πει προχωρα οκ. Αν μ πει ρε φιλαρακι γτ 500 ευρω θ του πω τα υλικα εχουν τοσα ευρω κ εγω με τον βοηθο μου για 2 μερες δουλεια τ υπολοιπα.αν σ κανει οκ. Αν δεν θελεις δεν πειραζει περνεις αλλη τιμη απο αλλον κ το φτιαχνει αλλος. Ο καθενας λεει ποσα θελει κ αποφασιζει ο πελατης.εσυ κανεις κουμαντο,αν η τιμη μ σου φανει πολυ μετα αφου σ εξηγησω τι δουλεια θ γινει κτλπ αν θες με παιρνεις.αποδειξη απο τα υλικα μου εγω δινω αλλα αν την εχω κοψει επανω μου ονομαστικα λογω φπα δεν μπορω να στην δωσω,λογω οτι κουβαλαω τ υλικα με επαγγελματικο ΙΧ,θα στην δειξω ομως να ξερεις ποσο εκαναν κ οτι δεν σε δουλευω. (Δεν μ αρεσει ν λεω παραμυθια,δεν θελω ν χανω πελατες μ ψεμματα οπως κανουν αλλοι για μερικα ευρω)

Ναι αλλά τα 25τμ που λες δεν είναι η συνηθισμένη περίπτωση.

Τα περισσότερα μπάνια διαμερισμάτων είναι 3-5 τ.μ. και το συγκεκριμένο είναι 3.1.

Οπότε στην δική μου περίπτωση πόσο περίπου λες να είναι το κόστος των υλικών του υδραυλικού?

 

post-123340-0-65346500-1461967526_thumb.jpg

 

Φ15 βαζουμε στην οικιακη υδρευση.ουτε πιο λιγο,ουτε περισσοτερο,εκτος σπανιων περιπτωσεων.

 

Εδώ έχει την Φ15 με 2,51€/m. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που μου εδωσες τμ και μπορω να δω και να καταλαβω ποσο ειναι το μπανιο σου, σ λεω ξεκαθαρα οτι θα ειναι χαμηλοτερο το κοστος και σε καμια περιπτωση με εργασια και υλικα δεν πρεπει να ξεπερασει το ποσο των 500 ευρω μαζι με την τοποθετηση των ειδων υγιεινης στο τελος. (τουλάχιστον αυτή την τιμη θα σου ελεγα εγω, άλλος μπορει να ερχοταν με 300 ευρω και άλλος με 800, και παλι σ λεω η τιμη είναι σχεδόν στο περιπου γιατι ενας μαστορας δεν μπορει να σ λεει τιμες χωρις να δει τον χωρο και τι δουλεια θα κανει από κοντα, απλα τωρα αυτό το κανω για να σε βοηθησω με πληροφοριες)

(γιατι μην ξεχναμε ότι ο υδραυλικος ξαναερχεται να σ βαλει τα ειδη υγιεινης αφου περαστουν τα πλακακια,οποτε άλλη μια μερα, κ αυτό το αναφερω γιατι πριν η Valerie ειπε ότι είναι δουλεια μιας μερας ολοκληρη αυτή η ανακαινιση.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...