Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση μπάνιου και προβληματισμοί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι κανεις λάθος, εγώ με "ανακαινιση μπανιου" βρηκα για Θεσ/νικη στα 1.200 με υλικά, ΦΠΑ, εργασια και δέσμευση για ολοκληρωση σε 4 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι κανεις λάθος, εγώ με "ανακαινιση μπανιου" βρηκα για Θεσ/νικη στα 1.200 με υλικά, ΦΠΑ, εργασια και δέσμευση για ολοκληρωση σε 4 μερες.

 

Ναι δεν αμφιβάλω πως υπάρχουν και καλύτερες τιμές (αν και ακόμη δεν βρήμα),

είμαι στο ψάξιμο και λέω τι έχω συναντήσει μέχρι τώρα και αναρωτιόμουν αν είναι τόσο κλέφτες ή αν δεν υπολόγισα κάτι σωστά.

 

(Μπορείς να μου στείλεις σε π.μ. τους 1200?

edit: τελικά ήταν 1200 χωρίς τα υλικά την εργασία του υδραυλικού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτεσαι υπαλληλικά, τόσο είναι το πακέτο και οι άνθρωποι δεν είναι υπάλληλοι, σήμερα θα φτάνουν το δικό σου μπάνιο και το επόμενο μπορει να είναι σε 1 ή 2 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας καλός μάστορας θα έπρεπε να σου πάρει 400 ευρώ τοποθέτηση όλων των πλακιδιων με τα υλικά συγκόλλησης (χωρίς τα πλακάκια)

Οι δουλειές πληρώνονται με το τετραγωνικό και όχι με τις μέρες.

300 κατοστάρικα για τα υδραυλικά και πολλά λέω.

Και 150 ευρώ για αφαίρεση πλακακιων και πέταγμα μπάζων.

Εάν πληρώνεις ένα μάστορα και ένα βοηθό με τα ένσημα τους, το κόστος είναι γύρω στα 150 ευρώ τη μέρα.(και για τους 2 )

Την μπανιέρα πέρασε την σμαλτο μη δίνεις τζάμπα λεφτά.

 

*πρόσφατα έφτιαξα το μπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια περιοχή είσαι?

 

Να ξέρετε πάντως οτι οταν λενε με τα υλικά δικα τους, τα υλικά ειναι για τα μπαζα, πχ υπάρχει κολλα πλακιδίων με 8 ευρώ τα 25 κιλα και κολλα με τριπλάσια τιμη, πριν τα πλακάκια πρεπει να ασταρωθεί το τσιμέντο του πατωματος, πράγμα που δεν κάνουν, να περαστεί υδρομονωτικό η μπανιέρα γύρω γύρω πράγμα που δεν κάνουν.

 

Μετά ολα τα μπανια δεν ειναι ιδια, υπάρχει μπάνιο με 20τμ πλακάκια και μπάνια με 40 και 50τμ κλπ, τα μπάνια συνήθως δεν πανε με το μέτρο αλλα με το μπάνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτεσαι υπαλληλικά, τόσο είναι το πακέτο και οι άνθρωποι δεν είναι υπάλληλοι, σήμερα θα φτάνουν το δικό σου μπάνιο και το επόμενο μπορει να είναι σε 1 ή 2 μηνες

 

Τί θα πει υπαλληλικά, το κάθε πότε έχει δουλειά ο άλλος δεν είναι λόγος να χρεώνει όσο του ρθει όταν βρει δουλειά για να βγάλει τα σπασμένα.

Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι αλλά πρέπει να υπάρχει και μια λογική στις χρεώσεις ειδικά στις εποχές και στην χώρα που ζούμε.

Όταν οι μισθοι έχουν πάει στα 500 ευρώ κάποιοι δεν μπορούν να ζητάνε τόσα λεφτά γιατί τότε πολύ απλά θα πάψουν να έχουν δουλειές. Ούτε για εγχείριση δεν δίνεις τόσα.

 

Ένας καλός μάστορας θα έπρεπε να σου πάρει 400 ευρώ τοποθέτηση όλων των πλακιδιων με τα υλικά συγκόλλησης (χωρίς τα πλακάκια)

Οι δουλειές πληρώνονται με το τετραγωνικό και όχι με τις μέρες.

300 κατοστάρικα για τα υδραυλικά και πολλά λέω.

Και 150 ευρώ για αφαίρεση πλακακιων και πέταγμα μπάζων.

Εάν πληρώνεις ένα μάστορα και ένα βοηθό με τα ένσημα τους, το κόστος είναι γύρω στα 150 ευρώ τη μέρα.(και για τους 2 )

Την μπανιέρα πέρασε την σμαλτο μη δίνεις τζάμπα λεφτά.

 

*πρόσφατα έφτιαξα το μπάνιο.

 

Οι τιμές αυτές μια χαρά ακούγονται (αν τα λεφτά δεν είναι μαύρα) αλλά δυστυχώς μέχρι στιγμής έχω βρει σχεδόν τις διπλάσιες τιμες.

Σε ποια περιοχή είσαι?

 

Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γ ξυλωμα μπανιο,πεταμα μπαζα,τοποθετηση χαλκοσωληνα επενδυμενο γ υδρευση κ πλαστικα για αποχετευση στο πατωμα παιρνω περιπου 900—1000 ευρω.

 

Tιμη σας λεω τωρα κατα 80% στο περιπου αναλογα τι μπανιο εχει ο πελατης εννοειται,και τι θελει ν κανει.

 

Αν ο πελατης θελει σωληνες αλουμινιου γ υδρευση παμε στα 700 ευρω περιπου με την ιδια δουλεια παλι,και πλαστικα αποχετευτικα οπως παντα.

 

Αυτα στο περιπου απο τιμες.

 

(Υδραυλικος ειμαι) :)

 

 

Τωρα ο καθενας κανει αλλη δουλεια κ οτι θελει ζηταει. Γ αυτο ts σαν συμβουλη σ λεω προσεχε ποιον θ βαλεις στο σπιτι σου,υπαρχουν ασχετοι κ με παραλογες τιμες.ρωτα τι υλικο θα σ βαλει κ πως θα γινει η εγκατασταση να σ πει.καλο θα ειναι ν εχεις κ εναν π να ξερει 1-2 πραγματα μαζι σου,γτ αν τους αφησεις μονους τους θα κανουν παπατζες ειδικα συνεργειο π τα αναλαμβανει ολα μαζι. Θα σ βαλει Β' διαλογης υλικα,αλβανους που αναλαμβανουν απο βαψιματα μεχρι κατασκευη πυρηνικου σταθμου κτλπ

 

Φιλικα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γ ξυλωμα μπανιο,πεταμα μπαζα,τοποθετηση χαλκοσωληνα επενδυμενο γ υδρευση κ πλαστικα για αποχετευση στο πατωμα παιρνω περιπου 900—1000 ευρω.

 

Tιμη σας λεω τωρα κατα 80% στο περιπου αναλογα τι μπανιο εχει ο πελατης εννοειται,και τι θελει ν κανει.

 

Αν ο πελατης θελει σωληνες αλουμινιου γ υδρευση παμε στα 700 ευρω περιπου με την ιδια δουλεια παλι,και πλαστικα αποχετευτικα οπως παντα.

 

Αυτα στο περιπου απο τιμες.

 

(Υδραυλικος ειμαι) :)

 

 

Τωρα ο καθενας κανει αλλη δουλεια κ οτι θελει ζηταει. Γ αυτο ts σαν συμβουλη σ λεω προσεχε ποιον θ βαλεις στο σπιτι σου.

 

Και πόσες εργατοώρες σου χρειάζονται για να ξηλώσεις ένα μπάνιο και να κάνεις την νεά εγκατάσταση που λες και επίσης πόσο κοστίζουν αυτοί οι σωλήνές που λες? Μην μου πεις ανάλογα το μπάνιο κτλ, πες μου για ένα τυπικό μπάνιο διαμερίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μ παιρνει 1 μερα τ ξυλωμα κ πεταμα μπαζα,την επομενη τοποθετηση σωληνωσεων υδρευσης κ την τριτη τοποθετηση αποχετευσεων.αν βιαζομαστε πολυ τελειωνει κ σε 2 μερες το υδραυλικο κομματι.

 

Οι σωληνες τωρα

ο χαλκος π.χ κοστιζει 4 ευρω το μετρο η αγορα του,σωληνα αλουμινιου με επενδυση 0.90 χωρις 0.70

 

Πλαστικη ουτε καν δεν σ λεω.δεν αξιζει τον κοπο να βαλεις.σκαρτο υλικο τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μ παιρνει 1 μερα τ ξυλωμα κ πεταμα μπαζα,την επομενη τοποθετηση σωληνωσεων υδρευσης κ την τριτη τοποθετηση αποχετευσεων.αν βιαζομαστε πολυ τελειωνει κ σε 2 μερες το υδραυλικο κομματι.

 

Οι σωληνες χαλκος π.χ κοστιζει 4 ευρω το μετρο η αγορα του,σωληνα αλουμινιου με επενδυση 0.90 χωρις 0.70

 

Ρε φίλε σε ρώτησα γιατί μου κάνει εντύπωση το αστρονομικό ποσό που είπες για δουλειά 2-3 ημέρων.

Άλλα έξοδα έχεις? Πόσα σου μένουν καθαρά δηλάδή από τα 1000? Και μιλάμε για 1000 μαύρα ή με ΦΠΑ?

 

(καλοπροαίρετα ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστρονομικο;χαχαχα νομιζεις μονος μ θα δουλεψω; εχω βοηθο και αν ειναι μεγαλο το μπανιο 2 βοηθους.επισεις σ ειπα τιμη μαζι με τα υλικα.

για παραδειγμα ολα τα υδραυλικα και αποχετευτικα υλικα περιπου εχουν 250-300 ευρω (στο περιπου γτ δεν ξερω τι θ βαλεις εσυ) και απο 30+30+30 ο βοηθος και το ΦΠΑ 23% και οτι μεινει το παιρνω εγω σαν μαστορας γ δουλεια 3 ημερων απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 2 και σκαψιματα και ξυλωματα και πεταμα μπαζα και τοποθετηση ειδη υγιεινης μετα και και και πολλαααα ακομα π εχει η ανακαινηση

 

Φιλικα παντα γτ μερικοι ακουν 1000 ευρω κ λενε ουαου θ κυκλοφορει με bentley ο υδραυλικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη κατάλαβα λάθος;;;

θέλεις 1000 ευρώ για δύο γραμμές μία ζεστό, μία κρύο και 3 μέτρα πλαστική Φ50?

 

Δηλαδή αν σου ζητήσουν να βάλεις καλοριφέρ πόσο παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες οτι λεει ανακαινιση η απλα πετας οτι θ βαλω 2 σωληνες κ μια πλαστικη 3 μετρα?

 

 

Εγω ειπα στ περιπου μια τιμη γ τα παντα ολα γ ανακαινιση σε ολα.

μενουν μονο ντουβαρια κ σκαμενο πατωμα κ ολα απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...