Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Offtopic αλλά νομίζω τα turbox είναι Deer, χωρίς active PFC με ψύκτρες 1mm πάχος και πυκνωτές made in nowhere ... αμα βάλεις occt υπάρχει πιθανότητα να καεί απευθείας, εκτός άμα βάλανε OVP/OCP. 500€ κάρτα σε αξίας 15€ τρφοδοτικό :S . Κάπου 65~75% eff είναι με 50% load. Φίλος έχει κάψει το 450W με HD5770 και Q6600 @ 3.3GHz με occt. Ακόμα και τα καλώδια νομίζω είναι χάλια, δύσκολα να 'ναι AWG 18.

 

Άσχετο αλλά δεν ρίχνει bottleneck o i5-2400 στις gtx1070/980ti ; σε witcher 3 στην πόλη, GTA V κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Offtopic αλλά νομίζω τα turbox είναι Deer, χωρίς active PFC με ψύκτρες 1mm πάχος και πυκνωτές made in nowhere ... αμα βάλεις occt υπάρχει πιθανότητα να καεί απευθείας, εκτός άμα βάλανε OVP/OCP. 500€ κάρτα σε αξίας 15€ τρφοδοτικό :S . Κάπου 65~75% eff είναι με 50% load. Φίλος έχει κάψει το 450W με HD5770 και Q6600 @ 3.3GHz με occt. Ακόμα και τα καλώδια νομίζω είναι χάλια, δύσκολα να 'ναι AWG 18.

 

Άσχετο αλλά δεν ρίχνει bottleneck o i5-2400 στις gtx1070/980ti ; σε witcher 3 στην πόλη, GTA V κτλ

Χλωμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παληκαρια.

Με εναν επεξεργαστη i5 760 http://ark.intel.com/products/48496/Intel-Core-i5-760-Processor-8M-Cache-2_80-GHz θα εχω πολυ bottleneck αν παρω μια 1060 με 6gb vram οπως για παραδειγμα αυτη https://www.skroutz.gr/s/9643036/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-GV-N1060WF2OC-6GD.html?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παληκαρια.

Με εναν επεξεργαστη i5 760 http://ark.intel.com/products/48496/Intel-Core-i5-760-Processor-8M-Cache-2_80-GHz θα εχω πολυ bottleneck αν παρω μια 1060 με 6gb vram οπως για παραδειγμα αυτη https://www.skroutz.gr/s/9643036/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-GV-N1060WF2OC-6GD.html?

Είχα 750 πριν πάω σε 4690, τίμιος αλλά είχε αρχίσει να παραδίδει πνεύμα

 

Σε πολύ CPU intensive παιχνίδια είδα διάφορα ακόμα και με την 7950, αλλά ακόμα και σε παιχνίδια που δε ζοριζουν τον επεξεργαστή όπως το witcher πήρε ανάσα η κάρτα

 

Το ερώτημα δεν είναι αν θα έχεις μπουκάλι στη κάρτα, αλλά αν θα έχεις μπουκάλι γενικά λόγω του επεξεργαστή

 

Ακόμα και με τον 4690 o/c (όπως ήταν και ο 750 βέβαια) βλέπω πολύ μεγάλο CPU usage σε κάποιες περιπτώσεις

 

Οπότε άρχισε να σχεδιάζεις την αλλαγή του σιγά σιγά γιατί και 100% να πηγαίνει η κάρτα που δε θεωρείται ότι τρώει μπουκάλι από τον επεξεργαστή θα χάνεις σε fps σε σχέση με κάποιον πιο δυνατό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα 750 πριν πάω σε 4690, τίμιος αλλά είχε αρχίσει να παραδίδει πνεύμα

 

Σε πολύ CPU intensive παιχνίδια είδα διάφορα ακόμα και με την 7950, αλλά ακόμα και σε παιχνίδια που δε ζοριζουν τον επεξεργαστή όπως το witcher πήρε ανάσα η κάρτα

 

Το ερώτημα δεν είναι αν θα έχεις μπουκάλι στη κάρτα, αλλά αν θα έχεις μπουκάλι γενικά λόγω του επεξεργαστή

 

Ακόμα και με τον 4690 o/c (όπως ήταν και ο 750 βέβαια) βλέπω πολύ μεγάλο CPU usage σε κάποιες περιπτώσεις

 

Οπότε άρχισε να σχεδιάζεις την αλλαγή του σιγά σιγά γιατί και 100% να πηγαίνει η κάρτα που δε θεωρείται ότι τρώει μπουκάλι από τον επεξεργαστή θα χάνεις σε fps σε σχέση με κάποιον πιο δυνατό

Αυτο εννοω αν θα εχω bottleneck λογω του επεξεργαστη.

Αν εχω(που λογικα θα εχω φανταζομαι) τι προβλημα θα υπαρξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εννοω αν θα εχω bottleneck λογω του επεξεργαστη.

Αν εχω(που λογικα θα εχω φανταζομαι) τι προβλημα θα υπαρξει?

δύσκολα νομίζω ότι θα έχει bottleneck η κάρτα συγκεκριμένα (δηλαδή να μη δουλεύει 100%) ειδικά αν έχεις κάνει overclock

 

βέβαια ο επεξεργαστής θα είναι bottleneck για το σύστημά σου γενικά (ήδη θα είναι σε παιχνίδια όπως gta v ή deus ex που θα πλησιάζει συχνά το 100% usage, θυμάμαι τον 750 μου αρκετές φορές να ζορίζεται)

 

από κει και πέρα πρόβλημα με τη στενή έννοια του όρου δε θα έχεις, απλά θα χάνεις σε frames

 

όταν παίζεις παιχνίδια επιθυμείς η δύναμη της gpu να είναι το μοναδικό bottleneck (να φτάνει 100% και να σου δίνει ότι μπορεί)

δε θες ούτε υψηλό cpu usage κοντά στο 100% ούτε οριακή χρήση μνήμης, ούτε να σε καθυστερεί ένας μηχανικός σκληρός

 

απλά το bottleneck του επεξεργαστή στη κάρτα εγώ το αντιλαμβάνομαι ας πούμε να πας εσύ να βάλεις σε κάτι αρχαίο/σάπιο όπως 2πυρηνο core 2 10ετιας μία titan και η titan να κάνει ελάχιστο gpu usage γιατί ο επεξεργαστής έχει παραδώσει πνεύμα (και φυσικά να έχεις αστεία fps για titan)

 

ο 760 και μάλιστα o/c σε αυτή τη κάρτα (1060) δε νομίζω ότι θα κάνει το παραπάνω, η 1060 θα έχει μάλλον 100% usage σε βαρύ τίτλο (άρα δε μιλάμε για μπουκάλι της κάρτας από τον επεξεργαστή) αλλά αν είχες άλλον επεξεργαστή από τον 760 θα είχες ακόμα περισσότερα fps γιατί και ο επεξεργαστής παίζει ρόλο στα fps όπως παίζει και η ram και η vram

 

άμα γεμίσει η vram μπορεί να έχεις υψηλό usage αλλά δε θα έχεις τα fps που θα μπορούσες με περισσότερη μνήμη

 

γενικά η αλλαγή του 760 δε θα προτεινόταν από μένα για να στηρίξει καλύτερα την 1060, αλλά λόγω κάποιων τίτλων που υπάρχουν εκεί έξω θα προτεινόταν γενικά όταν υπάρξει η δυνατότητα. αυτή τη στιγμή ίσως να μη βλέπεις πρόβλημα αλλά αν πας σε πιο δυνατό επεξεργαστή σε ίδια παιχνίδια με ίδια κάρτα θα καταλάβεις σίγουρα διαφορά και θα βλέπεις άτομα με πιο καινούριους επεξεργαστές να έχουν περισσότερα fps

 

βέβαια δεν είπαμε να πας σε πολυπύρηνο i7 με ένα σκασμό €, λίγα παιχνίδια θα κερδίσουν από κάτι τέτοιο

ένας καινούριος i5 αρκεί στο 99% των περιπτώσεων (και ο 760 ακόμα αρκεί ίσως στο πάνω από 50% αλλά με τις νέες κονσόλες βλέπουμε όλο και πιο συχνά τίτλους που ζοριζουν πολύ τούς επεξεργαστές)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το μοναδικο θεμα που θα εχω με τον συγκεκριμενο επεξεργαστη για να το πω απλα(γιατι δεν γνωριζω και πολλα) θα ειναι οτι ο επεξεργαστης θα δουλευει στο 100% για να μπορεσει ν'ακολουθησει την καρτα με αποτελεσμα να χανω σε fps-frames?

Επισης αν ο επεξεργαστεις θα δουλευει στο 100% θα υπαρξει προβλημα στην λειτουργια του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επεξεργαστής θα δουλεύει κοντά ή και  στο 100% κυρίως σε έναν βαρύ για τον επεξεργαστή τίτλο (όχι γενικά ένα βαρύ τίτλο) , σε έναν όχι βαρύ για τον επεξεργαστή μπορεί και να είναι 20%

 

ε όταν θα φτάσεις σε τέτοιες καταστάσεις δε θα έχεις όσα fps θα μπορούσε να σου δώσει η κάρτα αν ο επεξεργαστής ήταν στο 50-60% ας πούμε, επίσης αν 100αριζει ο cpu μπορεί να έχεις λαγκ ή stutter

 

πρόβλημα εφόσον ψύχεται σωστά δεν παθαίνει κανένα part του υπολογιστή σου και ας δουλεύει στα όρια του, ίσα ίσα είπαμε ότι η κάρτα θέλουμε να δουλεύει στο 100% οσο παίζουμε, αλλά αν κάνει και το ίδιο ο επεξεργαστής είναι επιπλέον περιορισμός

 

τώρα μιλάμε φιλοσοφώντας βέβαια, γιατί με αυτές τις συνθήκες πχ έπαιξα πολλά παιχνίδια και τα ευχαριστήθηκα μια χαρά, απλά με άλλη cpu τα ξανάπαιξα καλύτερα

 

απλά το συζητάμε γιατί το σκέφτεσαι ενόψει αγοράς νέας κάρτας

 

θα σου έλεγα να μη το σκέφτεσαι, αλλά επειδή η cpu σου είναι τεχνολογίας '09 και το επόμενο σημαντικό άλμα έγινε στην αμέσως επόμενη  έχε στο νου σου κάποια στιγμή να αναβαθμίσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσω σύντομα μια  gtx 1060 και θέλω να ρωτήσω αξίζει να κρατήσω στο σύστημα την τωρινή μου gtx 660 σαν Physx κάρτα ή δεν θα δω κάποια ουσιώδης βελτίωση σε παιχνίδια που υποστηρίζουν Physx και θα 'ναι στην ουσία άχρηστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσω σύντομα μια  gtx 1060 και θέλω να ρωτήσω αξίζει να κρατήσω στο σύστημα την τωρινή μου gtx 660 σαν Physx κάρτα ή δεν θα δω κάποια ουσιώδης βελτίωση σε παιχνίδια που υποστηρίζουν Physx και θα 'ναι στην ουσία άχρηστη?

 

Πιστευω οτι με την ελευση του DX12/Vulkan το Physx δεν εχει κανενα μελλον, οπως δεν εχει και το SLI/Crossfire. Προσωπικα θα την πούλαγα η θα την εβαζα σε καποιο 2o pc για Linux χρηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι με την ελευση του DX12/Vulkan το Physx δεν εχει κανενα μελλον, οπως δεν εχει και το SLI/Crossfire. Προσωπικα θα την πούλαγα η θα την εβαζα σε καποιο 2o pc για Linux χρηση.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...