Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θα δεις διαφορα αν πας σε i7 σε ιδια γενια , δευτερων σε τι συχνοτητες τον εχεις και φτανει 60 βαθμους με τι συγκεκριμενη ψυκτρα ; αν τον εχεις σε στοκ κατι δεν εχεις κανει καλα γιατι μου φαινονται πολυ υψηλοι . 

Δικια μου αποψη , ειτε πας σε 480/1060 6gb ( που παλι πιστευω θα εχεις καποιο μικρο bottleneck ) ειτε καθεσαι οπως εισαι τωρα και περιμενεις zen και κανεις μια ολικη αναβαθμιση σε 3-4 μηνες με την 1070 . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στο φόρουμ!Θα ήθελα την συμβουλή σας! Επειδή streamάρω και ανέβασα την σύνδεση μου σε vdsl ακόμα δεν μπορώ να δώσω μεγάλο upload bitrate και μάλλον φταίει που δεν έχω gpu! Υπάρχει κάποια φθηνή λύση που θα μπορούσα να βάλω στον παρακάτω υπολογιστή (δεν με ενδιαφέρει να παίζει τα καινούρια παιχνίδια γιατι ότι streamαρω είναι ρέτρο Η απο το ps4 με remote play)

Case (Κουτί): phanteks eclipse 400

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): psu seasonic 500w gold

Motherboard (Μητρική): ashrock h170m pro4 retail

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel core i7-6700 3.40ghz lga1151

RAM (Μνήμη συστήματος): hyperx 16gb (2x8gb) ddr4 2133mhz

GPU (Κάρτα γραφικών): -

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): samsung tv 1080p

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win7 + win10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το PC της υπογραφής, υπάρχει κάτι που να θεωρείται αναβάθμιση στην GPU;

 

Οι αναλύσεις που παίζω είναι 2Κ χωρίς να έχω κάποιο θέμα.

Αλλά το ουσιαστικό ερώτημα είναι αν υπάρχει αυτή τη στιγμή GPU ώστε να είναι 1:1 με την CPU.

Τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το PC της υπογραφής, υπάρχει κάτι που να θεωρείται αναβάθμιση στην GPU;

 

Οι αναλύσεις που παίζω είναι 2Κ χωρίς να έχω κάποιο θέμα.

Αλλά το ουσιαστικό ερώτημα είναι αν υπάρχει αυτή τη στιγμή GPU ώστε να είναι 1:1 με την CPU.

Τί λέτε;

Aναβάθμιση που αξίζει να μπεις στον κόπο να κάνεις εφόσον θες, είναι οι 1070 και η 1080. Τις "σηκώνει" και τις δύο ο επεξεργαστής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το PC της υπογραφής, υπάρχει κάτι που να θεωρείται αναβάθμιση στην GPU;

 

Οι αναλύσεις που παίζω είναι 2Κ χωρίς να έχω κάποιο θέμα.

Αλλά το ουσιαστικό ερώτημα είναι αν υπάρχει αυτή τη στιγμή GPU ώστε να είναι 1:1 με την CPU.

Τί λέτε;

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το cpu σου (είναι τέρας και θα είναι αρκετό καιρό).....άνετα τις τερματίζει όλες τις gpu......εδώ τερμάτιζε το sli 980ti που είχα παλαιότερα που σαν απόδοση έπεζε παραπάνω και από titan x pascal!Οπότε άνετα κοιτάς όποια gpu θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδια για τους γνωστες του αθλήματος. Εγώ μια 6950HD randeon 2gb.και σκέφτομαι ότι ήρθε η ωρα μετά από 5 χρόνια για Crossfire. Από αυτά που διάβασα ψάχνοντας βρήκα ότι μπορώ να κάνω με κάρτες 6900 σειρα. Και σκεφτομα να πάρω μια 6970 ή 6990 αν βρω φτηνά. Αξίζει να το κάνω? Τι κερδίζω πρακτικά σε συνολική δύναμη? Να αναφερθεί οτι υποστήριζεται η λειτουργία από την μητρική μου και εγώ δυνατό τροφοδοτικό και i7 2600k.

 

Eναλλακτικη επιλογη? Τι αλλες καρτες υποστηριζονται σε αυτο το συστημα?Ξερει κανεις το chipset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης και θελω να πω τον πονο μου....Αφου ειχα ριξει απειρο διαβασμα και ειχα δει ενα καρο benchmarks σχετικα με τη μαχη μεταξυ gtx 1060 και rx 480 ειχα καταληξει στην 1060 και πιο συγκεκριμενα στην evga 1060 sc. Τωρα λοιπον που σχεδον εχω μαζεψει το μπατζετ για την αγορα, επεσα πανω σ αυτο: 

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/73945-gtx-1060-vs-rx-480-updated-review.html

 

οπου ο τυπος κανει ξανα benchmark 4 variants (2 απο καθε μια καρτα) μετα απο αρκετο καιρο που και οι 2 εταιριες εχουν βγαλει driver updates και εχουν γινει optimizations τοσο για την πρασινη οσο και για την κοκκινη...και επαθα πλακα! Και σε DX11 και σε DX12 στα περισσοτερα παιχνιδια η 1060 sc τρωει στο κεφαλι 7-10 fps απ την rx 480! Οπως καταλαβαινετε εφαγα χοντρο σκαλωμα και πλεον η αμφιβολια εχει φωλιασει για τα καλα στο κεφαλι οποτε ζηταω για μια ακομα φορα τα φωτα σας....ποια η γνωμη σας, τι θα κανατε κλπ.

 

Ευχαριστω :)

 

 

 

Αν τελικα ειναι να παω σε AMD προτεινετε και καμμια υλοποιηση καλη, εκτος απο strix που φοβαμαι θα εχω θεμα χωρου στο carbide

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης και θελω να πω τον πονο μου....Αφου ειχα ριξει απειρο διαβασμα και ειχα δει ενα καρο benchmarks σχετικα με τη μαχη μεταξυ gtx 1060 και rx 480 ειχα καταληξει στην 1060 και πιο συγκεκριμενα στην evga 1060 sc. Τωρα λοιπον που σχεδον εχω μαζεψει το μπατζετ για την αγορα, επεσα πανω σ αυτο: 

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/73945-gtx-1060-vs-rx-480-updated-review.html

 

οπου ο τυπος κανει ξανα benchmark 4 variants (2 απο καθε μια καρτα) μετα απο αρκετο καιρο που και οι 2 εταιριες εχουν βγαλει driver updates και εχουν γινει optimizations τοσο για την πρασινη οσο και για την κοκκινη...και επαθα πλακα! Και σε DX11 και σε DX12 στα περισσοτερα παιχνιδια η 1060 sc τρωει στο κεφαλι 7-10 fps απ την rx 480! Οπως καταλαβαινετε εφαγα χοντρο σκαλωμα και πλεον η αμφιβολια εχει φωλιασει για τα καλα στο κεφαλι οποτε ζηταω για μια ακομα φορα τα φωτα σας....ποια η γνωμη σας, τι θα κανατε κλπ.

 

Ευχαριστω :)

 

 

 

Αν τελικα ειναι να παω σε AMD προτεινετε και καμμια υλοποιηση καλη, εκτος απο strix που φοβαμαι θα εχω θεμα χωρου στο carbide

 

 

http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1060-6GB-vs-AMD-RX-480/3639vs3634

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα στο φόρουμ!Θα ήθελα την συμβουλή σας! Επειδή streamάρω και ανέβασα την σύνδεση μου σε vdsl ακόμα δεν μπορώ να δώσω μεγάλο upload bitrate και μάλλον φταίει που δεν έχω gpu! Υπάρχει κάποια φθηνή λύση που θα μπορούσα να βάλω στον παρακάτω υπολογιστή (δεν με ενδιαφέρει να παίζει τα καινούρια παιχνίδια γιατι ότι streamαρω είναι ρέτρο Η απο το ps4 με remote play)

 

Case (Κουτί): phanteks eclipse 400

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): psu seasonic 500w gold

Motherboard (Μητρική): ashrock h170m pro4 retail

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel core i7-6700 3.40ghz lga1151

RAM (Μνήμη συστήματος): hyperx 16gb (2x8gb) ddr4 2133mhz

GPU (Κάρτα γραφικών): -

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): samsung tv 1080p

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win7 + win10

 

Κάποιος που να ξέρει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το εχω δει αυτο....αλλα αμα δεις τα benchmarks στο λινκ που εκανα παραθεση πιο πανω, θα δεις οτι αυτη τη στιγμη οι καρτες ειναι τουλαχιστον ισαξιες. Απλα ψαχνω εναν καλο λογο να απορριψω καποια απ τις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδια για τους γνωστες του αθλήματος. Εγώ μια 6950HD randeon 2gb.και σκέφτομαι ότι ήρθε η ωρα μετά από 5 χρόνια για Crossfire. Από αυτά που διάβασα ψάχνοντας βρήκα ότι μπορώ να κάνω με κάρτες 6900 σειρα. Και σκεφτομα να πάρω μια 6970 ή 6990 αν βρω φτηνά. Αξίζει να το κάνω? Τι κερδίζω πρακτικά σε συνολική δύναμη? Να αναφερθεί οτι υποστήριζεται η λειτουργία από την μητρική μου και εγώ δυνατό τροφοδοτικό και i7 2600k.

 

Eναλλακτικη επιλογη? Τι αλλες καρτες υποστηριζονται σε αυτο το συστημα?Ξερει κανεις το chipset?

καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το εχω δει αυτο....αλλα αμα δεις τα benchmarks στο λινκ που εκανα παραθεση πιο πανω, θα δεις οτι αυτη τη στιγμη οι καρτες ειναι τουλαχιστον ισαξιες. Απλα ψαχνω εναν καλο λογο να απορριψω καποια απ τις 2.

 

Καλό λόγο για να απορίψεις κάποια δεν νομίζω να βρεις.Και οι δύο είναι ισάξιες και ιδανικές για 1080p ανάλυση.Οι διαφορες κυμαίνονται σε μικρή κλίμακα και διαφέρουν από παιχνίδι σε παιχνίδι όπως βλέπεις.Για μένα πάρε όποια είναι πιο συμφέρουσα.Το μόνο συν που θα έβαζα στην 480 καθαρά για λόγους budget είναι το freesync το οποίο υποστηρίζεται από φθηνότερες λύσεις monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gazp έχε στο νού σου οτι η 1060 δεν υποστηρίζει sli, για την 480 δεν ξερω.Πιστεύω το sli θα στην έκανε ποιο future proof σε τυχών μελλοντική αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gazp έχε στο νού σου οτι η 1060 δεν υποστηρίζει sli, για την 480 δεν ξερω.Πιστεύω το sli θα στην έκανε ποιο future proof σε τυχών μελλοντική αναβάθμιση.

Η 480 υποστηριζει crossfire αλλα δε νομιζω να το επιχειρησω ποτε....

 

Να ρωτησω, τα stock clocks & boost clocks ποση διαφορα κανουν σε μια καρτα? Γιατι πχ η evga sc εχει 1607/1835 ενω η rx 480 εχει γυρω στο 1200-1300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...