Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Case (Κουτί):Corsair c70

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):cm 700

Motherboard (Μητρική):gigabyte f2a85xup4

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):a10-5800k

RAM (Μνήμη συστήματος):2x4  8gb corsair vengeance 1600mhz

GPU (Κάρτα γραφικών): του επεξεργαστη apu

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): IPS235 LG

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): windows 10 64bit

 

Καλησπερα ψαχνω μια καλη καρτα γραφικων γιατι ο cpu δεν σηκωνει και πολλα σε games τουλαχιστον να βοηθησει μια καρτα γραφικων κυριως για games οπως gta v , pro 17 , fifa 17 , colin mcrae dirt . το budget περιπου στα 200-230 ευρω αν δεν θα εχω θεμα για bottleneck. Ευχαριστω :)

 

 

καποιος βοηθεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος βοηθεια ?

Λόγω αδύναμου επεξεργαστή προτείνω μια 1060 3GB. Δες την φθηνότερη που σου αρέσει στο μάτι, δεν έχουν σοβαρές διαφορές.

 

Με την 470-480 ίσως έχεις πρόβλημα λόγω driver overhead. H 480 όμως είναι σαφώς καλύτερη/δυνατότερη σαν κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ! Με το παρακάτω παλιό σύστημα τι μου προτεινετε;

CASE: thermaltake armor

 

PSU: silverstone 1000w

 

Motherboard: ASUS p5e

 

CPU : intel q9550 στα 3,5ghz

RAM : 4x2gb  CORSAIR ddr2 800mhz

MONITOR: LG 27MP68HM-P 27'' LED FULL HD

 

 OS: WIN 7 x64

 

GPU: ati 5850

 

Πλέον ασχολούμαι σπάνια με gaming, κυρίως παίζω κανά football manager  και κανά pro. Αλλά θα ήθελα  παίξω και κανά call of duty. Τι να κοιτάξω σε σχέση με αυτά που μου επιτρέπει ο επεξεργαστής μου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 1050ti θα σου ερχότανε λουκούμι ;)Πάλι λόγω παλιού επεξεργαστή προτείνω Nvidia.

 

Δώσε το 1000άρι τροφοδοτικό, δεν σου χρειάζεται, πάρε νέο 430 (πχ evga) και με τα ρέστα την μισή GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο ρε συ ζορίζουν τον επεξεργαστή οι amd κάρτες ,που είναι απαγορευτικές σε αδύναμους επεξεργαστές;

Προσωπική άποψη πάντα οι προτάσεις μου.

 

Παρουσιάζουν χειρότερα min fps και μεγαλύτερο frame variance, άσε που apriori τρέχει ότι Physx υπάρχει στον επεξεργαστή, αντί για την κάρτα. Αυτά τουλάχιστον έχω δει online και σε reviews, δεν είναι δικές μου δοκιμές, καθώτι δεν έχω μεγάλη κάρτα AMD να δοκιμάσω.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά την οθόνη μου που υποστηρίζει freesync , μήπως αξίζει να κοιτάξω και σε amd ή όχι;

Έχεις δίκιο, μου διέφυγε.

Κοίτας είτε σε κάποια 460 4GB με περίπου 150 ευρώ, είτε σε μια φθηνή 470 με περίπου 200-220.

Κρίνω σκόπιμο να αναφερθεί και εδώ, αν και δεν πρέπει να θεωρηθεί δεδομένο.

 

Ίσως πολλές 460 να είναι με 1024 αντί για 896 πυρήνες, αρκετή διαφορά, που πιθανώς αξίζει αρκετά σε σχέση με μια 1050-1050ti

http://overclocking.guide/amd-radeon-rx-460-unlocking-1024-stream-processors/

 

Αν δεν προσφέρει κάπου, αναφορά και φεύγει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια βοήθεια. Οντως περιστασιακός gamer (αλλά λάτρης της...οπτικής ποιότητας, κατά το δυνατόν) λεω να αλλάξω τη κάρτα γραφικών.

Εχω την 7950 της υπογραφής μου. Αυτό το καιρό ασχολήθηκα παλι με κανα 2 παιχνιδια, αν και θεωρώ πως με καλύπτει με το OC που της κάνω.

Σίγουρα ομως τα ψωμιά της τα έχει φάει. Σκέφτομαι την αναβάθμιση σε μια R9 290.

 

Το βλέπετε ως καλή επιλογή; με τη λογική να αντέξει κανα 2 χρονάκια, για τις δικές μου απαιτήσεις. (εφόσον μπορούν απ'τα γραφόμενα μου να γίνουν κατανοητές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια βοήθεια. Οντως περιστασιακός gamer (αλλά λάτρης της...οπτικής ποιότητας, κατά το δυνατόν) λεω να αλλάξω τη κάρτα γραφικών.

Εχω την 7950 της υπογραφής μου. Αυτό το καιρό ασχολήθηκα παλι με κανα 2 παιχνιδια, αν και θεωρώ πως με καλύπτει με το OC που της κάνω.

Σίγουρα ομως τα ψωμιά της τα έχει φάει. Σκέφτομαι την αναβάθμιση σε μια R9 290.

 

Το βλέπετε ως καλή επιλογή; με τη λογική να αντέξει κανα 2 χρονάκια, για τις δικές μου απαιτήσεις. (εφόσον μπορούν απ'τα γραφόμενα μου να γίνουν κατανοητές).

Μπα, ένα 30-40% διαφορά έχει, δεν αξίζει εκτός αν την πάρεις με κανα 60άρι ευρώ διαφορά απο την δικιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινει καποιος προς 180ε. Μια sapphire.

 

Αλλα δε νομιζω οτι μπορω να δωσω πανω απο 80ε τη δικη μου (φαντάζομαι)

 

40% δν ειναι λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...