Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω αναφερει γιατι ψαχνω κατι οικονομικο καθως ολα τα καινουρια παινιδια τα παιζω απο ps4! Απλα ισως την χρειαζομαι για το stream! Δεν εχω ιδεα οποτε θελω να ακουσω ποιες αξιζει να κοιταξω απο τους πιο ειδικους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και τόσο χρονών κάρτα. Αφού είναι καλό το τροφοδοτικό ας πάει σε 1050ti αν έχει τα χρήματα (που τα έχει για να λες να πάρει και τροφοδοτικό).

 

Με τους drivers θα ανέβει και άλλο η nvidia.

Μπορείς να πας και σε RX470-480 4gb που είναι αρκετά φθηνότερη.

 

ο μονος λογος που θα προτιμουσες μια  radeon RX480 4gb απο μια Msi geforce gtx 1060 6gb ειναι απλα τα χρηματα η παιζει και κατι αλλο; και εκτος αυτους ποια θα ελεγες οτι ειναι πιο ανθεκτικη και στο χρονο, εννοωντας να μελλοντικα και πιο απαιτητικα παιχνιδια,και στη ζημια απο θερμοτητα κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μονος λογος που θα προτιμουσες μια  radeon RX480 4gb απο μια Msi geforce gtx 1060 6gb ειναι απλα τα χρηματα η παιζει και κατι αλλο; και εκτος αυτους ποια θα ελεγες οτι ειναι πιο ανθεκτικη και στο χρονο, εννοωντας να μελλοντικα και πιο απαιτητικα παιχνιδια,και στη ζημια απο θερμοτητα κλπ;

Δεν θα προτιμούσα μια 480 4gb απο μια 1060 6gb, αν τα χρήματα δεν ήταν πρόβλημα (μου χαρίζανε κάποια απο τις δυο πχ). Αλλά σαν VFM μια 480 4gb είναι λίγο καλύτερη.

 

Παιδιά για μια καινούργια GTX 1050 (απλή όχι TI), πόσο είναι μια λογική τιμή γιατί βλέπω αρκετά μεγάλες διαφορές ανάλογα την υλοποίηση..

Πάρε την φθηνότερη αν θες. Η κατανάλωση είναι πολύ μικρή για να σε νοιάζουν οι θερμοκρασίες, η μεγάλες ψύκτρες είναι για εφέ ;)

Το πολύ να πήγαινα σε αυτήν https://www.skroutz.gr/s/10504714/MSI-GeForce-GTX1050-2GB-OC-GTX-1050-2GT-OC.html που είναι 9 ευρώ μόλις ακριβότερη αλλά έχει 2 φανάκια. Πάνω απο 145-150 δεν θα έδινα για 1050. Μετά πας σε περιοχή 1050ti που είναι αρκετά δυνατότερη και έχει 166 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/10443329/Gainward-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-3828.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μονος λογος που θα προτιμουσες μια  radeon RX480 4gb απο μια Msi geforce gtx 1060 6gb ειναι απλα τα χρηματα η παιζει και κατι αλλο; και εκτος αυτους ποια θα ελεγες οτι ειναι πιο ανθεκτικη και στο χρονο, εννοωντας να μελλοντικα και πιο απαιτητικα παιχνιδια,και στη ζημια απο θερμοτητα κλπ;

βασικα ποιος ο λογος να παρεις μια 480 4gb?....

οσο για την αντοχη στον χρονο δεν υπαρχει καν debate σε αυτο ηδη με τους τελευταιους drivers η 480 ειναι μπροστα 4% σε dx11 και κατι μιλια μπροστα σε dx12 μαλιστα σχεδον ολα τα site συμφωνουν πως η 1060 δεν εχει δει update μεσω drivers απο την μερα που βγηκε μεχρι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί):Corsair c70


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):cm 700


Motherboard (Μητρική):gigabyte f2a85xup4


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):a10-5800k


RAM (Μνήμη συστήματος):2x4  8gb corsair vengeance 1600mhz


GPU (Κάρτα γραφικών): του επεξεργαστη apu


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): IPS235 LG


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): windows 10 64bit


 


Καλησπερα ψαχνω μια καλη καρτα γραφικων γιατι ο cpu δεν σηκωνει και πολλα σε games τουλαχιστον να βοηθησει μια καρτα γραφικων κυριως για games οπως gta v , pro 17 , fifa 17 , colin mcrae dirt . το budget περιπου στα 200-230 ευρω αν δεν θα εχω θεμα για bottleneck. Ευχαριστω :)


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια ! 
θα ηθελα τη γνωμη σας : 

GA MSI RADEON RX470 GAMING X 4G 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL 
vs
VGA PALIT GEFORCE GTX1060 DUAL 3GB GDDR5 PCI-E RETAIL

----
επειδη αγοραζω 99% μεσω απο το e-shop η τιμη τους ειναι και των 2 260. 
τι λετε ?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλημερα παιδια ! 

θα ηθελα τη γνωμη σας : 

GA MSI RADEON RX470 GAMING X 4G 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL 

vs

VGA PALIT GEFORCE GTX1060 DUAL 3GB GDDR5 PCI-E RETAIL

 

----

επειδη αγοραζω 99% μεσω απο το e-shop η τιμη τους ειναι και των 2 260. 

τι λετε ?

 

 

Ειδικά για κάρτες γραφικών γιατί δεν θες να πάρεις με 30% έκπτωση απο άλλο μαγαζί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην Παρεα!!!

 

Θα ηθελα την αποψη σας για το παρακατω σύστημα μια που το θεμα ειναι παρεμφερή.

Θελω να βαλω μια gtx 1050 για να παιζει games οπως το unity και επειδη το μαμα τροφοδοτικο ειναι καπως μικρο 300W μηπως θα εχω προβλημα σταθεροτητας στο pcακι και πρεπει να δω καποια αλλη καρτα ή τροφοδοτικο;;

Ευχαριστω για τον χρονο σας οπως και να εχει.

 

Χαρακτηρηστικα:

PSU 300 Watt bronze

Motherboard H110

  SSD 128GB

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i3 6100

RAM (Μνήμη συστήματος):2x4gb  2133hz

GPU (Κάρτα γραφικών): του επεξεργαστή apu

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): windows 10 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην Παρεα!!!

 

Θα ηθελα την αποψη σας για το παρακατω σύστημα μια που το θεμα ειναι παρεμφερή.

Θελω να βαλω μια gtx 1050 για να παιζει games οπως το unity και επειδη το μαμα τροφοδοτικο ειναι καπως μικρο 300W μηπως θα εχω προβλημα σταθεροτητας στο pcακι και πρεπει να δω καποια αλλη καρτα ή τροφοδοτικο;;

Ευχαριστω για τον χρονο σας οπως και να εχει.

 

Χαρακτηρηστικα:

PSU 300 Watt bronze

Motherboard H110

  SSD 128GB

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i3 6100

RAM (Μνήμη συστήματος):2x4gb  2133hz

GPU (Κάρτα γραφικών): του επεξεργαστή apu

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): windows 10 64bit

Αφού είναι 80+ bronze, είναι 300 πραγματικά, συνεπώς δεν θα έχεις θέμα. Το υπόλοιπο σύστημα τρώει κάπου 80watt, όλο μαζί, συνεπώς είσαι άνετα για μια 1050, που τραβάει μέχρι 75watt. Ίσως και μια 1050ti, χωρίς το 6πινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι 80+ bronze, είναι 300 πραγματικά, συνεπώς δεν θα έχεις θέμα. Το υπόλοιπο σύστημα τρώει κάπου 80watt, όλο μαζί, συνεπώς είσαι άνετα για μια 1050, που τραβάει μέχρι 75watt. Ίσως και μια 1050ti, χωρίς το 6πινο.

Αυτη ακριβως ηταν και η σκεψη μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ακριβως ηταν και η σκεψη μου!!

Τώρα αν θες να είσαι τυπικός θα πας με το ελάχιστο προτεινόμενο τροφοδοτικό σύμφωνα με τον κατασκευαστή, αλλά απο προσωπική εμπειρία σου λέω θα είσαι μια χαρά. Εγώ με προσωπική ευθύνη έχω αντίστοιχο σύστημα πάνω σε καλό 250άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...