Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτα.. ψάχνω μεχρι 400.. απλα να δώ και τι προτάσεις υπάρχουν απο εξωτερικό και τι παίζει..

Απο εξωτερικό σίγουρα θα βρεις καλύτερες προτάσεις απλά να σε κατατοπίσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. Από Ελλάδα αν θες 1060 πας στη 6αρα στα 280. Μετά 1070 η οποία δεν αξίζει στην τιμή που έχει τώρα. Από εξωτερικό ίσως βρεις κάποια 1070 κάτω από 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο εξωτερικό σίγουρα θα βρεις καλύτερες προτάσεις απλά να σε κατατοπίσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. Από Ελλάδα αν θες 1060 πας στη 6αρα στα 280. Μετά 1070 η οποία δεν αξίζει στην τιμή που έχει τώρα. Από εξωτερικό ίσως βρεις κάποια 1070 κάτω από 400.

απο ελλάδα βλέπω την 1060 6gb της strix που πήρε και ο bro αλλα μου φαίνεται πολύ ακριβή για 1060.. γι αυτο περιμενω γνώμες για εξωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ελλάδα βλέπω την 1060 6gb της strix που πήρε και ο bro αλλα μου φαίνεται πολύ ακριβή για 1060.. γι αυτο περιμενω γνώμες για εξωτερικό..

Κοίτα την ίδια strix πήρα και εγώ σε 1070ti. Σίγουρα ακριβή αλλά είναι τοπ υλοποίηση εξαιρετικές θερμοκρασίες τελείως αθορυβη πανέμορφη. Με 100 ευρώ έπερνα ίδια κάρτα σε άλλη υλοποίηση. Η 1060 έχει 390 στο you και δικαιούσε και το assassin's creed origins οπότε βγαίνει 350 πες. Διαλέγεις και πέρνεις. Η τούμπανο κάρτα με φθηνή υλοποίηση 1070ti η καλή κάρτα με τοπ υλοποίηση 1060. Από εξωτερικό σίγουρα θα βρεις 1070 στα 400.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekans

Μπαίνεις εδώ ,  διαλέγεις κάρτα και τιμή και αν είναι, που θα είναι, ευρωπαϊκό μαγαζί τότε λογικά θα έχει υπολογήσει τον φόρο του 19% και θα σου πει πόσα είναι τα μεταφορικά. Θα βρείς 1070 στα 420-430 με τα μεταφορικά. 

https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=653_NVIDIA~9810_7+3855+-+GTX+1060+(6GB)~9810_7+3855+-+GTX+1060+(6GB)+9Gbps

 

Πάντως πάνω από 320 για 1060 είναι κρίμα και πεταμένα λεφτά, όπως και να λέγεται η  έκδοση της. 
Αυτή είναι μία καλή επιλογή με καλό χρονισμό από το εργοστάσιο . https://www.skroutz.gr/s/10828813/Gainward-GeForce-GTX1060-6GB-Phoenix-GS-3736.html

η αμέσως επόμενη αγορά είναι η ίδια κάρτα με το λογότυπο της PALIT στα 308 και μετά αυτή εδώ https://www.skroutz.gr/s/10309600/EVGA-GeForce-GTX1060-6GB-SSC-Gaming-ACX-3-0-06G-P4-6267-KR.html που έπαιζε στα 320 αλλά τώρα ανέβηκε. 
Βασικά το ξαναγράφω πάνω από 300 είναι πεταμένα λεφτά 

 

Εναλλακτική η RX 580 8gb στα 300-320 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα την ίδια strix πήρα και εγώ σε 1070ti. Σίγουρα ακριβή αλλά είναι τοπ υλοποίηση εξαιρετικές θερμοκρασίες τελείως αθορυβη πανέμορφη. Με 100 ευρώ έπερνα ίδια κάρτα σε άλλη υλοποίηση. Η 1060 έχει 390 στο you και δικαιούσε και το assassin's creed origins οπότε βγαίνει 350 πες. Διαλέγεις και πέρνεις. Η τούμπανο κάρτα με φθηνή υλοποίηση 1070ti η καλή κάρτα με τοπ υλοποίηση 1060. Από εξωτερικό σίγουρα θα βρεις 1070 στα 400.

αυτο περιμένω να ακούσω τι αξίζει περισσσότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θέλω να αλλάξω κάρτα γραφικών στο secondary PC μου, όχι κάτι τραγικό ούτε extreme gaming, ως επί το πλείστον για δουλειά χρησιμοποιείται, σε software της Autodesk και Adobe (το αναφέρω μήπως και παίζει ρόλο στην επιλογή Nvidia vs AMD, στο κύριο PC μου πάντως έχω μια GTX 1070) και όταν δεν έχω πρόσβαση στο κύριο PC μου. Σε αυτήν την φάση δουλεύει με μια ψιλοαρχαία HD5770. Δηλαδή ακόμα και 2GB κάρτα θα αποτελεί αναβάθμιση.

 

Είχα ψαχτεί για μεταχειρισμένη σε κάποια φάση, αλλά παράτησα το ψάξιμο τότε και αν μπορώ με κάτι παραπάνω να πάρω μια καινούρια θα το προτιμήσω. Μπάτζετ λίγο πάνω από 100ρικο, άντε μέχρι 130 περίπου.

 

Μοναδική "ιδιοτροπία", ότι θα ήθελα αν γίνεται (δεν ξέρω καν αν παίζει τέτοια επιλογή σε νεότερες κάρτες) μια τουλάχιστον σύνδεση VGA. Θέλω να συνδέσω πάνω της 2 οθόνες, και οι 2 VGA (η μία είναι LG Flatron W2243S και η άλλη LG Flatron L1919S), με την δεύτερη έχω βολευτεί με έναν VGA-to-DVI adapter αλλά με την πρώτη και με ίδιο adapter έχω σοβαρό θέμα στα Windows 10, δεν μου δείχνει με τίποτα ανάλυση FullHD, η υψηλότερη ανάλυση που σηκώνει με το σωστό aspect-ratio (16:9) είναι 1280x1024. Η οθόνη δεν έχει θέμα, την έχω δοκιμάσει σε παλαιότερο PC με ακόμα παλαιότερη κάρτα γραφικών (αλλά windows 7) και δείχνει κανονικά 1920x1080.

 

Αγορά θα γίνει 99% από VisionStudio, οπότε κοιτάμε εδώ:

http://www.visionstudio.gr/prodlist.asp?cat=5

 

EDIT: Από ό,τι είδα στο VisionStudio (και όπως φοβόμουν) δεν παίζει αυτό που ζητάω με το vga port, κάτι 1050 που βλέπω έχουν στην καλύτερη 1xDVI και μετά HDMI/displayport εκτός από αυτήν την υλοποίηση:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=54787&cat=5&sub=137&pmanuf=undefined&sort=3&step=2

που έχει 2xDVI. Να πάω σε αυτήν ελπίζοντας ότι το θέμα που αναφέρω παραπάνω με την οθόνη έχει να κάνει με τους drivers της HD5770 για τα Windows10;

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σκεφτομουν για αναβαθμισης καρτα γραφικων το συστημα μου ειναι

m/b:gigabyte z97p-d3

cpu:i5 4690k

ram: 8gb ram 1600ghz 

psu:thermaltake smart 630w

gpu:gigabyte 7950 3gb

case:coolermaster k280(θα αλλαξει συντομα σε μεγαλυτερο κουτι)

monitor:lg 23mp65hq-p

Σκεφτομουν για καποια καρτα για 1080π δεν βλεπω στο  αμεσο μελλον να παω σε καποια καλυτερη οθονη ελεγια καποια 1060 επειδη θεωρω οβερκιλλ την 1070 για 1080p και εχω και το μπουκαλι στο πισω μερος του μυαλου αν και δεν νομιζω οτι θα εχω θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σκεφτομουν για αναβαθμισης καρτα γραφικων το συστημα μου ειναι

m/b:gigabyte z97p-d3

cpu:i5 4690k

ram: 8gb ram 1600ghz 

psu:thermaltake smart 630w

gpu:gigabyte 7950 3gb

case:coolermaster k280(θα αλλαξει συντομα σε μεγαλυτερο κουτι)

monitor:lg 23mp65hq-p

Σκεφτομουν για καποια καρτα για 1080π δεν βλεπω στο  αμεσο μελλον να παω σε καποια καλυτερη οθονη ελεγια καποια 1060 επειδη θεωρω οβερκιλλ την 1070 για 1080p και εχω και το μπουκαλι στο πισω μερος του μυαλου αν και δεν νομιζω οτι θα εχω θεμα

 

1060 6GB να φανταστώ, όχι την 3GB. Δεν θα έχεις bottleneck, ούτε με την 1060, ούτε με 1070. Με 1080/Ti μόνο σε πολύ CPU-bound παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες όλα ultra 1080p 60p δεν είναι overkill η 1070. Και μέσα στο 2018 θα ζορίζεται να κρατήσει 60p ultra σε πολλά παιχνίδια.

 

Says who? Δηλαδή αν πέσει σε high δεν θα ευχαριστηθεί το παιχνίδι? Ξέρουμε όλοι, ότι οι περισσότεροι τίτλοι δεν είναι optimized όπως έπρεπε, και έχουν κάποια settings που τρώνε πόρους απλώς για τον "wow" παράγοντα, όταν και αν σταματήσεις να δεις/παρατηρήσεις το γύρω περιβάλλον. Νομίζω δεν υπάρχει PC gamer που απλώς βάζει το "x preset" και τέλος, σήμερα, όλοι λίγο πολλοί παίζουμε με τις (αχρείαστες) ρυθμίσεις. Γνώμη μου φυσικά.

 

Υ.Γ Δε τα λέω προσβλητικά.

 

Εν τω μεταξυ πανω που μαζεψα λεφτα για την 1050ti βλεπω οι τιμες πηραν την πανω βολτα ξαφνικα

 

Υπάρχουν επιλογές φθηνές, π.χ αυτή (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο πρώτο κατάστημα μιας και έχουν αναφερθεί προβλήματα με το after sales του).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Says who? Δηλαδή αν πέσει σε high δεν θα ευχαριστηθεί το παιχνίδι? Ξέρουμε όλοι, ότι οι περισσότεροι τίτλοι δεν είναι optimized όπως έπρεπε, και έχουν κάποια settings που τρώνε πόρους απλώς για τον "wow" παράγοντα, όταν και αν σταματήσεις να δεις/παρατηρήσεις το γύρω περιβάλλον. Νομίζω δεν υπάρχει PC gamer που απλώς βάζει το "x preset" και τέλος, σήμερα, όλοι λίγο πολλοί παίζουμε με τις (αχρείαστες) ρυθμίσεις. Γνώμη μου φυσικά.

 

Υ.Γ Δε τα λέω προσβλητικά.

 

 

Υπάρχουν επιλογές φθηνές, π.χ αυτή (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο πρώτο κατάστημα μιας και έχουν αναφερθεί προβλήματα με το after sales του).

 

 

Καλα ναι γενικα και με την καρτα που εχω τωρα με καποιες παραχωρησεις εστω και μεγαλες καποιες φορες δεν μπορω να πω οτι δεν παιζω ικανοποιητηκα τους τιτλους που επιλεγω,απλα νομιζω μια αναβαθμιση οτι αυτην την στιγμη θα με βοηθουσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...