Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θέλω να αλλάξω κάρτα γραφικών στο secondary PC μου, όχι κάτι τραγικό ούτε extreme gaming, ως επί το πλείστον για δουλειά χρησιμοποιείται, σε software της Autodesk και Adobe (το αναφέρω μήπως και παίζει ρόλο στην επιλογή Nvidia vs AMD, στο κύριο PC μου πάντως έχω μια GTX 1070) και όταν δεν έχω πρόσβαση στο κύριο PC μου. Σε αυτήν την φάση δουλεύει με μια ψιλοαρχαία HD5770. Δηλαδή ακόμα και 2GB κάρτα θα αποτελεί αναβάθμιση.

 

Είχα ψαχτεί για μεταχειρισμένη σε κάποια φάση, αλλά παράτησα το ψάξιμο τότε και αν μπορώ με κάτι παραπάνω να πάρω μια καινούρια θα το προτιμήσω. Μπάτζετ λίγο πάνω από 100ρικο, άντε μέχρι 130 περίπου.

 

Μοναδική "ιδιοτροπία", ότι θα ήθελα αν γίνεται (δεν ξέρω καν αν παίζει τέτοια επιλογή σε νεότερες κάρτες) μια τουλάχιστον σύνδεση VGA. Θέλω να συνδέσω πάνω της 2 οθόνες, και οι 2 VGA (η μία είναι LG Flatron W2243S και η άλλη LG Flatron L1919S), με την δεύτερη έχω βολευτεί με έναν VGA-to-DVI adapter αλλά με την πρώτη και με ίδιο adapter έχω σοβαρό θέμα στα Windows 10, δεν μου δείχνει με τίποτα ανάλυση FullHD, η υψηλότερη ανάλυση που σηκώνει με το σωστό aspect-ratio (16:9) είναι 1280x1024. Η οθόνη δεν έχει θέμα, την έχω δοκιμάσει σε παλαιότερο PC με ακόμα παλαιότερη κάρτα γραφικών (αλλά windows 7) και δείχνει κανονικά 1920x1080.

 

Αγορά θα γίνει 99% από VisionStudio, οπότε κοιτάμε εδώ:

http://www.visionstudio.gr/prodlist.asp?cat=5

 

EDIT: Από ό,τι είδα στο VisionStudio (και όπως φοβόμουν) δεν παίζει αυτό που ζητάω με το vga port, κάτι 1050 που βλέπω έχουν στην καλύτερη 1xDVI και μετά HDMI/displayport εκτός από αυτήν την υλοποίηση:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=54787&cat=5&sub=137&pmanuf=undefined&sort=3&step=2

που έχει 2xDVI. Να πάω σε αυτήν ελπίζοντας ότι το θέμα που αναφέρω παραπάνω με την οθόνη έχει να κάνει με τους drivers της HD5770 για τα Windows10;

Ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα  έχω φίλε μου κ μάλιστα την LG1915s και την HD5670.Από το ψάξιμο που έκανα κ εγώ σε vision βρίσκω αυτές

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=42664&cat=5

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40232&cat=5

 

μετά πας σε gtx750 αλλά σε άλλα μαγαζιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

GTX 1050, ίσως και 1050ti αν έχεις τα €€. Αν έχεις freesync monitor τότε και η RX 460/560 μια χαρά είναι. Νομίζω θα έχεις bottleneck αλλά κάτι πιο κάτω δεν αξίζει να πάρεις καινούργο για gaming. Σε μεταχειρισμένο μια GTX 750ti ή HD 6950/6970 θα είναι ΟΚ για 1080p low/medium ή 900p medium/high καλές θα είναι. Αν θες για οικονομία. Μην περιμένεις να είσαι καρφωμένος 60fps φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Says who? Δηλαδή αν πέσει σε high δεν θα ευχαριστηθεί το παιχνίδι? Ξέρουμε όλοι, ότι οι περισσότεροι τίτλοι δεν είναι optimized όπως έπρεπε, και έχουν κάποια settings που τρώνε πόρους απλώς για τον "wow" παράγοντα, όταν και αν σταματήσεις να δεις/παρατηρήσεις το γύρω περιβάλλον. Νομίζω δεν υπάρχει PC gamer που απλώς βάζει το "x preset" και τέλος, σήμερα, όλοι λίγο πολλοί παίζουμε με τις (αχρείαστες) ρυθμίσεις. Γνώμη μου φυσικά.

 

Υ.Γ Δε τα λέω προσβλητικά.

 

 

Υπάρχουν επιλογές φθηνές, π.χ αυτή (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο πρώτο κατάστημα μιας και έχουν αναφερθεί προβλήματα με το after sales του).

καλημερα με 90 ευρω ποια   μεταχειρισμενηκαρτα μπορω να   κοιταξω ετσι ωστε να παιζω games ακομη και σε medium  settings me ton ι3 4170 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Says who? Δηλαδή αν πέσει σε high δεν θα ευχαριστηθεί το παιχνίδι? Ξέρουμε όλοι, ότι οι περισσότεροι τίτλοι δεν είναι optimized όπως έπρεπε, και έχουν κάποια settings που τρώνε πόρους απλώς για τον "wow" παράγοντα, όταν και αν σταματήσεις να δεις/παρατηρήσεις το γύρω περιβάλλον. Νομίζω δεν υπάρχει PC gamer που απλώς βάζει το "x preset" και τέλος, σήμερα, όλοι λίγο πολλοί παίζουμε με τις (αχρείαστες) ρυθμίσεις. Γνώμη μου φυσικά.

 

Υ.Γ Δε τα λέω προσβλητικά.

 

 

Υπάρχουν επιλογές φθηνές, π.χ αυτή (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο πρώτο κατάστημα μιας και έχουν αναφερθεί προβλήματα με το after sales του).

 

 

Θεός απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX 1050, ίσως και 1050ti αν έχεις τα €€. Αν έχεις freesync monitor τότε και η RX 460/560 μια χαρά είναι. Νομίζω θα έχεις bottleneck αλλά κάτι πιο κάτω δεν αξίζει να πάρεις καινούργο για gaming. Σε μεταχειρισμένο μια GTX 750ti ή HD 6950/6970 θα είναι ΟΚ για 1080p low/medium ή 900p medium/high καλές θα είναι. Αν θες για οικονομία. Μην περιμένεις να είσαι καρφωμένος 60fps φυσικά.

Σκέφτομαι για GTX 1060 και σιγά σιγά να κάνω αναβάθμιση ολοκληρωτική. Θα είναι οκ προς το παρών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Says who? Δηλαδή αν πέσει σε high δεν θα ευχαριστηθεί το παιχνίδι? Ξέρουμε όλοι, ότι οι περισσότεροι τίτλοι δεν είναι optimized όπως έπρεπε, και έχουν κάποια settings που τρώνε πόρους απλώς για τον "wow" παράγοντα, όταν και αν σταματήσεις να δεις/παρατηρήσεις το γύρω περιβάλλον. Νομίζω δεν υπάρχει PC gamer που απλώς βάζει το "x preset" και τέλος, σήμερα, όλοι λίγο πολλοί παίζουμε με τις (αχρείαστες) ρυθμίσεις. Γνώμη μου φυσικά.

 

Υ.Γ Δε τα λέω προσβλητικά.

 

 

 

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγους μηνες εφτιαξα εναν πυργο (ενας γνωστος μου δλδ μου προτεινε τι να παρω) αλλα δεν ειχα βαλει καρτα γραφικων για να μην ξεφυγω στην τιμη. Δεν παιζω παιχνιδια, πολυ σπανια να παιξω καποιο παιχνιδι μιας κ ο σκοπος που εφτιαξα το πυργο ηταν καθαρα για δουλεια. Τωρα ξεκινησα να παιζω ενα παιχνιδι, το fortnite, αλλα τα fps ειναι μονο στα 22-27 και σκεφτομαι να βαλω μια καρτα γραφικων. Εχω παιξει το Outlast 2, battlefield 1 σε αυτο το pc με τα γραφικα στο high και χωρις κολληματα. Το συστημα μου ειναι:


 


Μητρικη: Asrock fm2A88M pro3+


 


Επεξεργαστης: AMD a10-7870k 3.9ghz


 


Ram: 8 gb 


 


Χρειαζεται αν αναφερω κατι αλλο απο το συστημα?


 


Αν υπαρχει μια καρτα γραφικων στα 100ε ακομα καλυτερα γιατι θα την συνδιασω με οθονη και να μην ξεφυγω στα λεφτα παλι. 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως σου είπα , δεν αξίζει μια 560 ή απλή 1050 , μην κάνεις πάλι ημίμετρα γιατί θα την ξαναπατήσεις όπως και με τον Α10

μια άλλη επιλογή είναι να αγοράζεις ψύκτρα καλή και να κάνεις o/c στην cpu , θα κερδίσεις γύρω στο 10% και δώσε λεφτά για την οθόνη μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως σου είπα , δεν αξίζει μια 560 ή απλή 1050 , μην κάνεις πάλι ημίμετρα γιατί θα την ξαναπατήσεις όπως και με τον Α10

μια άλλη επιλογή είναι να αγοράζεις ψύκτρα καλή και να κάνεις o/c στην cpu , θα κερδίσεις γύρω στο 10% και δώσε λεφτά για την οθόνη μόνο

Αν λες εμενα δν εχω ιδεα απο υπολογιστες :) και δεν μπορω να καταλαβω τι λες :) Απλα αν γινεται πες μου την καρτα να μπω να την αγορασω και να την περασω. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι σχετικα οφ τοπικ, για παραγγελια απο αμαζον για να ερθει καλα συσκευασμενη η καρτα επιλεγετε gift wrap;

Επεξ/σία από AllNatural
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν λιγους μηνες εφτιαξα εναν πυργο (ενας γνωστος μου δλδ μου προτεινε τι να παρω) αλλα δεν ειχα βαλει καρτα γραφικων για να μην ξεφυγω στην τιμη. Δεν παιζω παιχνιδια, πολυ σπανια να παιξω καποιο παιχνιδι μιας κ ο σκοπος που εφτιαξα το πυργο ηταν καθαρα για δουλεια. Τωρα ξεκινησα να παιζω ενα παιχνιδι, το fortnite, αλλα τα fps ειναι μονο στα 22-27 και σκεφτομαι να βαλω μια καρτα γραφικων. Εχω παιξει το Outlast 2, battlefield 1 σε αυτο το pc με τα γραφικα στο high και χωρις κολληματα. Το συστημα μου ειναι:

 

Μητρικη: Asrock fm2A88M pro3+

 

Επεξεργαστης: AMD a10-7870k 3.9ghz

 

Ram: 8 gb 

 

Χρειαζεται αν αναφερω κατι αλλο απο το συστημα?

 

Αν υπαρχει μια καρτα γραφικων στα 100ε ακομα καλυτερα γιατι θα την συνδιασω με οθονη και να μην ξεφυγω στα λεφτα παλι. 

 

χρειαζεσαι μια gtx 1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σχετικα με τις 1050ti εχει τοση με γαλη διαφορα στο oc της καρτας η εξτρα τροφοδοσια ρευματος με 6-pin? Δηλαδη πχ αναμεσα σε αυτες τις 2 υπαρχει αισθητη διαφορα στην αποδοση της καρτας λογω oc ή απλα παμε στην πιο φθηνη (η palit εχει 6pin ενω η msi οχι).

https://www.skroutz.gr/s/10504692/MSI-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-OC-GTX-1050-Ti-4GT-OC.html

https://www.skroutz.gr/s/10521312/Palit-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Dual-OC-NE5105TS18G1D.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...