Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, cpttony said:

^^ GTX 1050 θα ήταν μια καλή επιλογή.

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Εχουμε προτιμηση σε καποια συγκεκριμενη υλοποιηση ή να παω στη φθηνοτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2018 στις 5:16 ΜΜ, Greekz είπε

Με τις συγκεκριμενες τιμες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην αγορα αξιζει να αγορασω 1060 3gb ή μια 1050ti ;;

Αν πρέπει να πάρεις αυτή τη στιγμή κάρτα και έτσι πως θέτεις το ερώτημα (μεταξύ των δύο) για μένα είναι no-brainer με βάση τους αριθμούς:

1050ti (4gb) ~ 200€ (η φθηνότερη ετοιμοπαράδοτη υλοποίηση από Ελλάδα)

1060 (3gb) ~330€ (η φθηνότερη ετοιμοπαράδοτη υλοποίηση από Ελλάδα)

Διαφορά ~20-25% σε επιδόσεις (πολύ χοντρoκομμένα), ~65% σε τιμή.

 

Επεξ/σία από saxos55
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Case (Κουτί): Full Tower NZXT

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 700W CoolerMaster RS 700 AMBA D3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Pentium i7 3770k 3.5GHZ

* Mobo GIGABYTE GAZ77XUD3H

RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB

GPU (Κάρτα γραφικών): HD7870 η οποία μας άφησε χρόνους

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung σε ανάλυση 1920*1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7

Ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή στα 150-160 ευρώ για να παίζω όσο καλύτερα γίνεται, σκέφτομαι την 1050ti.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ

Επεξ/σία από michelangelo.papei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαστορια μια βοηθεια.... Σε συστημα Low end - CPU A4-6320  - 8GB Ram -120GB Sandisk, υπαρχει η εξης αναγκη... Απροσκοπτη-απροβληματιστη αναπαραγωγη 720p videos σε 3 μονιτορ ταυτοχρονα...Οχι βαρια αρχεια, απλα 720 βιντεακια ... Για την ωρα εχουμε μια Nvidia GT710/1G ram αλλα εχουμε διαφορα μικρο θεματακια... νομιζω οτι ψιλοζοριζεται και μια στο τοσο κανει κατι τρελα, πχ εκει που παιζουν τα βιντεο ξαφνικα χανει μια εξοδο,θελει ρεσταρτ και στρωνει...  με εξοδο σε 1 η 2 μονιτορ δεν κανει ΚΙΧ....

Βασικη προυποθεση Budget οποσδηποτε κατω απο 100ε , να παιρνει τουλαχισοτν 3 μονιτορ και θα ηθελα low profile η εστω να ειναι μικρο μεγεθος σε full size....Αναρωτιεμαι, τι να παρουμε? Αν τσιμπησω μια gt730 που παιζει στα 60-70ε θα ειμαστε οκ? θεωρητικα ναι... κατι αλλο δοκιμασμενο?.. (Το pc αυτο δεν κανει καμια αλλη δουλεια εκτος απο λιγο office κτλ)

Να μια ελκυστικη προταση   https://www.skroutz.gr/s/8453840/Gigabyte-GeForce-GT730-1GB-GV-N730D5OC-1GI.html#reviews

αλλη μια  https://www.skroutz.gr/s/7703749/MSI-GeForce-GT730-2GB-N730K-2GD3H-LP.html

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα αυτή εδώ  https://www.skroutz.gr/s/12246944/Gigabyte-GeForce-GT-710-2GB-GV-N710D5-2GL.html?from=drop . Αρχική ερώτηση μου και πολύ κρίσιμη έχει ως εξής. Μπορώ να αγοράσω μια 2η κάρτα να την συνδέσω στη μητρική και να έχω 2 ουσιαστικά βγάζοντας μου αθροιστική ποιότητα. Το λέω γιατί έχω στο νου μου να μην αγοράσω μια πάρα πολύ καλή κάρτα, και να μου φύγουν πολλά λεφτά, αλλά μια κατώτερης ποιότητας, με λιγότερα χρήματα και να την συνδυάσω με την "παλιά". Αν ναι τότε έχω αυτή εδώ στο νου μου https://www.skroutz.gr/s/10297533/Gigabyte-GeForce-GTX1050-2GB-OC-GV-N1050OC-2GD.html .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Τσάμπα χρήματα για 2ή κάρτα....

Αθροιστική ποιότητα ? μήπως εννοείς αθροιστική απόδοση ? 

Ναι ουσιαστικά αυτό εννοώ. Γιατί τσάμπα χρήματα? 2GB η παλιά και 2GB η καινούργια. Νομίζω 4 είναι αρκετά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλεις 2 ίδιες κάρτες πρέπει η μητρική σου να υποστηρίζει SLI/CF και οι κάρτες το ίδιο. Η 710 δεν υποστηρίζει SLI, άρα δε θα μπορείς να τις συνδέσεις κάπως να παίζουν. Τώρα, το "2GB η παλιά και 2GB η καινούργια" δε λέει τίποτα, η διαφορά στις δύο κάρτες είναι χαώδης. Τι θέλεις να τρέξεις, ποιο είναι το υπόλοιπο σύστημα και τι οθόνη έχεις (μοντέλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που κάποιος δεν ξέρει καν ότι σε sli/cf βάζεις μόνο κάρτες ίδιου πυρήνα και ότι η μνήμη τους δεν αθροίζεται σε χρήση, αλλά κατά τα άλλα έχει την επιφοίτηση του γκουρου για δύο κάρτες σε ένα σύστημα, με ξεπερνά τελείως...:lol:

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, grs είπε

Ναι ουσιαστικά αυτό εννοώ. Γιατί τσάμπα χρήματα? 2GB η παλιά και 2GB η καινούργια. Νομίζω 4 είναι αρκετά

Προφανώς κάτι έχεις έχεις καταλάβει λάθος.

Εδώ δεν ισχύει το 2+2=4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Occultist είπε

Αυτό που κάποιος δεν ξέρει καν ότι σε sli/cf βάζεις μόνο κάρτες ίδιου πυρήνα και ότι η μνήμη τους δεν αθροίζεται σε χρήση, αλλά κατά τα άλλα έχει την επιφοίτηση του γκουρου για δύο κάρτες σε ένα σύστημα, με ξεπερνά τελείως...:lol:

Δεν το έπαιξα γκουρού. Μπήκα για να ρωτήσω και το διευκρίνησα στην αρχή 

8 ώρες πριν, cpttony είπε

Για να βάλεις 2 ίδιες κάρτες πρέπει η μητρική σου να υποστηρίζει SLI/CF και οι κάρτες το ίδιο. Η 710 δεν υποστηρίζει SLI, άρα δε θα μπορείς να τις συνδέσεις κάπως να παίζουν. Τώρα, το "2GB η παλιά και 2GB η καινούργια" δε λέει τίποτα, η διαφορά στις δύο κάρτες είναι χαώδης. Τι θέλεις να τρέξεις, ποιο είναι το υπόλοιπο σύστημα και τι οθόνη έχεις (μοντέλο).

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.e-shop.gr/lg-m2362d-pc-23-lcd-tv-p-PER.169396&ved=2ahUKEwjbh_j_o5fZAhVGliwKHbD0BvoQFjAAegQIDxAB&usg=AOvVaw3x5oT8WtSf5BbP2Mh5JzvL η οθόνη. Τι κάρτα προτείνεται για αυτήν την οθόνη έστω και καινούργια σχετικά φθηνή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...