Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PavlosSage είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω αγοράσει εδώ και ένα χρόνο τον παρακάτω υπολογιστή https://www.kotsovolos.gr/site/computing/desktops-and-upgrade-tools/desktops-mac-all-in-one/165960-dell-3650-i7-6700 και έκανα το λάθος, ενώ τον ήθελα για gaming, να κοιτάξω να έχει καλό cpu, ram και hd ώστε να αναβαθμίσω τη gpu στο μέλλον. Το πρόβλημα είναι ότι είναι ΟΕΜ, παίρνει κοντή gpu και το τροφοδοτικό του είναι της dell στα 240Watt. Ποια θα μου προτείνατε να βάλω; Μια 1050ti που νομίζω αντέχει και το τροφοδοτικό χωρίς να χρειαστει άλλαγμα; Αν θελήσω να πάω σε κάτι καλύτερο όπως μια 1060 mini θα χρειαστεί να αλλάξω και τροφοδοτικό έτσι;;

Όχι, GTX 1060 δε "σηκώνει" το PSU. Μια GTX 1050 Ti (που δε ζητάει έξτρα τροφοδοσία από PSU) μπορείς να πάρεις. Δες αυτές (οι τιμές είναι ένα 50άρι πάνω τουλάχιστον απ' ότι θα 'πρεπε). Μέτρησε καλού-κακού πόσο μεγάλη κάρτα χωράει το κουτί.

Επεξ/σία από cpttony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, cpttony είπε

Όχι, GTX 1060 δε "σηκώνει" το PSU. Μια GTX 1050 Ti (που δε ζητάει έξτρα τροφοδοσία από PSU) μπορείς να πάρεις. Δες αυτές (οι τιμές είναι ένα 50άρι πάνω τουλάχιστον απ' ότι θα 'πρεπε). Μέτρησε καλού-κακού πόσο μεγάλη κάρτα χωράει το κουτί.

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Από αυτές που μου έστειλες, χωράει gpu του στυλ της palit ή της gainward. Ποια απ τις δύο να προτιμήσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpttony είπε

Έτσι όπως είναι οι τιμές, την πιο φθηνή υλοποίηση.

Διαβάζω ότι οι τιμές τους πριν 6-7 μήνες ήταν στα 130-140 ευρώ και δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 170  για μια τέτοια κάρτα γραφικών αλλά παρόλ' αυτά οι περισσότερες είναι στα 190+. Μήπως να περιμένω μπας και πέσουν οι τιμές;; Και κάτι ακόμα.. Στα χαρακτηριστηκά τους στο skroutz γράφουν ελάχιστη ισχύς τροφοδοτικού 300W. Δηλαδή πρέπει να έχω τουλάχιστον 300W τροφοδοτικό αλλίως δεν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Heybro είπε

Μεταχειρισμένη? Πολύ λίγα δεν είναι? 

brand new λεει, δεν λέει για used. αυτό μου έκανε εντύπωση και μένα ότι τις δίνει φθηνά και δεν ξέρω γιατί. btw πάντως έχει πολύ καλό feedback αλλά έτσι κι αλλιώς θα τα πάρω πίσω αν είναι φουστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnyboy είπε

brand new λεει, δεν λέει για used. αυτό μου έκανε εντύπωση και μένα ότι τις δίνει φθηνά και δεν ξέρω γιατί. btw πάντως έχει πολύ καλό feedback αλλά έτσι κι αλλιώς θα τα πάρω πίσω αν είναι φουστια

Εφόσον λέει ότι είναι καινούργια είμαι 100% σίγουρος ότι είναι μουφα. Την έχω πατήσει 2 φορές από ebay με απατεώνες και δεν ξανά αγοράζω τίποτα από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εφόσον λέει ότι είναι καινούργια είμαι 100% σίγουρος ότι είναι μουφα. Την έχω πατήσει 2 φορές από ebay με απατεώνες και δεν ξανά αγοράζω τίποτα από εκεί. 

 

ε ναι νταξ, θα γίνει refund και τέλος, παμε για αλλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση εχω εναν intel e6700 pentium dual core 3.2ghz , μνημη 4gb ddr3 1066 και μητρικη asrock g41c-gs 775 αμα βαλω αυτη την καρτα  http://www.e-shop.gr/vga-asus-phoenix-geforce-gt1030-oc-edition-ph-gt1030-o2g-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513819 θα δω διαφορα? θα μπορω να παιζω και πιο καινουρια παιχνιδια? τωρα εχει μια GIGABYTE NVIDIA GEFORCE GT710 αλλα δεν τραβαει τα γραφικα ειναι πολυ χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pkout είπε

Παιδια μια ερωτηση εχω εναν intel e6700 pentium dual core 3.2ghz , μνημη 4gb ddr3 1066 και μητρικη asrock g41c-gs 775 αμα βαλω αυτη την καρτα  http://www.e-shop.gr/vga-asus-phoenix-geforce-gt1030-oc-edition-ph-gt1030-o2g-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513819 θα δω διαφορα? θα μπορω να παιζω και πιο καινουρια παιχνιδια? τωρα εχει μια GIGABYTE NVIDIA GEFORCE GT710 αλλα δεν τραβαει τα γραφικα ειναι πολυ χαμηλα.

και πάλι θα σε κόβει ο επεξεργαστής και η ram. Θες τουλάχιστον έναν τετραπύρηνο στα 3+ghz και 8 gb ram για να πεις οτι εστω θα παίξεις κάποια σε low settings. Αν έχεις την οικονομικη δυνατοτητα καλύτερα να κοιτάξεις κάποιο καινούριο σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είχα αγοράσει μια rx 580 nitro 8gb τη black friday στα 320e. Τώρα κοστίζει 500. Θέλω τη γνώμη σας για μια ιδέα που έχω: Αν μπορέσω να την πουλήσω γύρω στα 400 και να πάρω μια gtx 980 ti ή μια 1070 με 100e ακόμα. Πώς σας φαίνεται; Τι τιμές να κοιτάξω; Υπόψιν ότι η κάρτα μου έχει 2.5 χρόνια+ εγγύηση ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχει την ίδια  προπαραγγελία στα 360 απο amazon https://www.amazon.co.uk/dp/B073F1286D

Να δώσει κανείς 400 για 580 μεταχειρισμένη όταν παίρνει κουτιού έως και πενήντα ευρώ πιο κάτω την 6άρα 1060 πρέπει να είναι κορόϊδο αλλα δεν χάνεις κάτι..

Για fps games θές άλλη κάρτα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...