Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, bebius είπε

Πόσα θα εδινες για μεταχειρισμενη 980ti, 1070, 1080 με εγγυηση τουλαχιστον 1 χρόνο;

Για τιμες ρωτα εδω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήρθε και η δική μου η ώρα για αλλαγή κάρτας:

 

Είμαι με έναν Intel i5 4440, την Gigabyte H87m (https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H87M-HD3-rev-1x#ov) και 8GB Ram.

Μέχρι τώρα με έβγαζε ασπροπρόσωπο μια ATI Radeon 5770 1GB (https://www.amazon.com/XFX-Radeon-5770-Graphics-HD577AZNFC/dp/B002SP113K). 

΄Ηρθε ο καιρός για μια αλλαγή, καθώς στην τελευταία μου απόπειρα για να παίξω το Syberia3, δεν είδα το αποτέλεσμα που ήθελα. Τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι adventures και κανά FPS (δυστυχώς μεγαλώσαμε για όλα τα υπόλοιπα :) ενδεικτικά FPS...duke nukem/red fuction κτλ).

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν την κάρτα https://www.e-shop.gr/vga-asus-cerberus-geforce-gtx1050ti-advanced-edition-cerberus-gtx1050ti-a4g-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513854 που βγαίνει στα 199 ευρώ στο newsletter. Δεν θέλω να ανέβω περισσότερο οικονομικά (ίσως να έκανα την υπέρβαση για πολύ λίγο).

Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Για όσους δεν το ξέρουν κάτω από 60fps =30fps με v sync on

 Αλλά και με off έχεις tearing. Οπότε... 

Αν δεν πιάνεις σταθερά τα hertz της οθόνης υπάρχουν θέματα. Εγώ έχω πάντα vsync on αλλά πάντα πιάνω τα hertz της οθόνης οπότε δεν υπάρχει θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Αν δεν πιάνεις σταθερά τα hertz της οθόνης υπάρχουν θέματα. Εγώ έχω πάντα vsync on αλλά πάντα πιάνω τα hertz της οθόνης οπότε δεν υπάρχει θέμα. 

Αυτό ακριβώς. Και εγώ κοιτάω πάντα να μην πέφτουν τα fps κάτω από τα 60. Έστω και 59fps χαλάει κατευθείαν πολύ. 

Αναρωτιέμαι πως συμπεριφερεται σε gsync η freesync σε ίδια κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2018 στις 3:28 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Αυτό ακριβώς. Και εγώ κοιτάω πάντα να μην πέφτουν τα fps κάτω από τα 60. Έστω και 59fps χαλάει κατευθείαν πολύ. 

Αναρωτιέμαι πως συμπεριφερεται σε gsync η freesync σε ίδια κατάσταση 

αν και δεν εχω απο οσο γνωριζω δεν κανει κιχ γιατι απλα δεν χρειαζεται καν το vsync κλπ...

απο εκει και περα οσοι εχουν τετοια θεματα σε παιχνιδια να ξερετε μια "λυση" στα περισσοτερα παιχνιδια ειναι να κλεισεις το vsync και να βαλεις 

bordeless την οθονη ωστε να μην υπαρχει tearing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2018 στις 3:28 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Αυτό ακριβώς. Και εγώ κοιτάω πάντα να μην πέφτουν τα fps κάτω από τα 60. Έστω και 59fps χαλάει κατευθείαν πολύ. 

Αναρωτιέμαι πως συμπεριφερεται σε gsync η freesync σε ίδια κατάσταση 

Freesync Που έχω είναι ολα οκ. Απο 38 έως 79hz το εύρος λειτουργίας freesync της οθόνης μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, αρχικά να πω συγνώμη για το εν μέρη offtopic αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής. Θα κάνω αγορά μαι μεταχειρισμένης κάρτας γραφικών η οποία όπως μου λέει ο πωλητής ήταν πάνω σε σύστημα hackintosh, είναι κάτι το επίπονο αυτό για την κάρτα; Την στρεσάρει η διαδικασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

λόγω βλάβης μας άφησε η R9 285 με ένα πιστωτικό των 199 ευρώ από eshop.

Είμαι ανάμεσα σε δύο κάρτες

ASUS GEFORCE GTX1050 TI STRIX-GTX1050TI-4G-GAMING 4GB GDDR5

ASUS GEFORCE GTX1050 TI STRIX-GTX1050TI-Ο4G-GAMING 4GB GDDR5

ποια η διαφορά τους, από ότι βλέπω η O4G είναι για overclocking;

Προτείνετε κάποια άλλη για το σύστημα στην υπογραφή μου; Μπορεί να αναβαθμιστώ στο μέλλον σε Ryzen 1600.

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από netagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, netagra είπε

Καλημέρα σε όλους,

λόγω βλάβης μας άφησε η R9 285 με ένα πιστωτικό των 199 ευρώ από eshop.

Είμαι ανάμεσα σε δύο κάρτες

ASUS GEFORCE GTX1050 TI STRIX-GTX1050TI-4G-GAMING 4GB GDDR5

ASUS GEFORCE GTX1050 TI STRIX-GTX1050TI-Ο4G-GAMING 4GB GDDR5

ποια η διαφορά τους, από ότι βλέπω η O4G είναι για overclocking;

Προτείνετε κάποια άλλη για το σύστημα στην υπογραφή μου; Μπορεί να αναβαθμιστώ στο μέλλον σε Ryzen 1600.

Ευχαριστώ

H διαφορά των δύο είναι ότι η δεύτερη (04G) έχει μεγαλύτερο εργοστασιακό overclock, που δε σημαίνει ότι είτε η μία ή η άλλη δε παίρνει και άλλο (όσο αντέχει).

Τώρα για άλλη κάρτα, όπως είναι οι τιμές (και ειδικά από eshop) δε βλέπω άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/03/2018 στις 10:03 ΠΜ, Ghost007 είπε

απο εκει και περα οσοι εχουν τετοια θεματα σε παιχνιδια να ξερετε μια "λυση" στα περισσοτερα παιχνιδια ειναι να κλεισεις το vsync και να βαλεις 

bordeless την οθονη ωστε να μην υπαρχει tearing...

Vsync είναι και αυτό, απλά το αναλαμβάνει ο window manager των Windows. 

Στις 19/03/2018 στις 3:21 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Για όσους δεν το ξέρουν κάτω από 60fps =30fps με v sync on

Μπορείς να το βάλεις adaptive και να κλείνει όταν δεν πιάνεις τα frames. Θα έχεις tearing αλλά δεν θα πέφτεις στα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Heybro είπε

Γίνεται και το άλλο παιδιά. Κλείστε vsync και από Riva tuner βάλτε όριο τα 60 η ότι θέλετε. 

Και όμως έτσι ελάχιστα παιχνίδια δουλεύουν σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...