Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβερή τιμή. Δυστυχώς δε στέλνουν international πάνω απο 100 λίρες ή πάνω απο 2kg.

Edit: Πάνω που μιλούσα με φίλο στην αγγλία είδα ότι είναι out of stock. :(

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η μετάβαση από την κάρτα γραφικών που έχω στην υπογραφή μου σε μια εκ των 1050 Ti 4GB ή RX 560 4GB (έστω και μεταχειρισμένες). Ή θα ήταν καλύτερα να μείνω ως έχω και να πάω μετά από κανένα 6μηνο σε 1060? (δεν ξέρω τι παίζει με τις τιμές και πότε θα πέσουν)

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η μετάβαση από την κάρτα γραφικών που έχω στην υπογραφή μου σε μια εκ των 1050 Ti 4GB ή RX 560 4GB (έστω και μεταχειρισμένες). Ή θα ήταν καλύτερα να μείνω ως έχω και να πάω μετά από κανένα 6μηνο σε 1060? (δεν ξέρω τι παίζει με τις τιμές και πότε θα πέσουν)

Ευχαριστώ. 

Καλησπέρα, κατά την άποψή μου δε νομίζω οτι θα δεις τρελή διαφορά.. Σίγουρα τα 4gb σε κάποια games παίζουν ρόλο, αλλά εγώ θα πήγαινα σε 1060 6gb, το οποίο ωστόσο χρειάζεται και πιο δυνατό επεξεργαστή.. Θα υπάρχει bottleneck, ακόμα και με oc. Δύσκολος καιρός για αναβαθμίσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, η οθόνη μου έχει έτσι κι αλλιώς "κόφτη" στα 60 fps λόγω συχνότητας επομένως δεν με νοιάζουν οι τρελές επιδόσεις της τάξεως των 90fps σε Ultra. Με 50-60fps σε High/Ultra και 1080 είμαι ευχαριστημένος. Απλά ρωτώ για να ξεκολλήσω από τα 30fps που μου δίνει η R9 270 σε παιχνίδια όπως το Skyrim Special Edition (Ultra και με φορτωμένα πολλά texture mods, ειδάλλως Ultra σε vanilla το τρέχει άνετα στα 40/50+) στους εξωτερικούς χώρους (σταθερά 60 στους εσωτερικούς) ή τα 35-45 fps στο Shadow of War στο medium.

Aν είναι να δω διαφορά πχ από 45 fps medium σε 60 medium, είναι αμελητέα και δεν αξίζει τον κόπο. Γι' αυτό ρωτάω.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Κοίτα, η οθόνη μου έχει έτσι κι αλλιώς "κόφτη" στα 60 fps λόγω συχνότητας επομένως δεν με νοιάζουν οι τρελές επιδόσεις της τάξεως των 90fps σε Ultra. Με 50-60fps σε High/Ultra και 1080 είμαι ευχαριστημένος. Απλά ρωτώ για να ξεκολλήσω από τα 30fps που μου δίνει η R9 270 σε παιχνίδια όπως το Skyrim Special Edition (Ultra και με φορτωμένα πολλά texture mods, ειδάλλως Ultra σε vanilla το τρέχει άνετα στα 40/50+) στους εξωτερικούς χώρους (σταθερά 60 στους εσωτερικούς) ή τα 35-45 fps στο Shadow of War στο medium.

Aν είναι να δω διαφορά πχ από 45 fps medium σε 60 medium, είναι αμελητέα και δεν αξίζει τον κόπο. Γι' αυτό ρωτάω.

Απο 45 στα 60 έχουν τεράστια διαφορά. Από 60 και πάνω όχι και τόσο. Κάτω από 60 νιώθεις ένα lag. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Δεν διαφωνώ. Απλά τη θεωρώ αμελητέα για να δώσω 200 ευρώ. 

Ναι από 270 δεν θα πήγαινα σε 460 1050ti σίγουρα. 1060 6gb και πανω μόνο όπως σωστά διάβασα παραπάνω για να δεις καλές διαφορες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Άρα, μένω ως έχω. Μήπως γνωρίζεις πότε και αν θα πέσουν οι τιμές στις κάρτες?

Υποθέτω όταν με το καλό βγουν νέες κάρτες είτε από Nvidia είτε από AMD. Το mining έτσι όπως πάνε τα πράγματα δεν μένει τίποτα και σκέφτομαι και εγώ να το σταματήσω. Οπότε λογικά αν συνεχιστεί αυτή η κατρακύλα στα Crypto θα υπάρξει απόθεμα σύντομα μιας και δεν θα συμφέρει κανέναν να αγοράσει για mining. 

 

Επίσης σίγουρα θα υπάρξουν πολλές αγγελίες με μεταχειρισμένες κάρτες που τις είχαν για mining. Όταν μένουν 5 10 ευρώ το μήνα ενω πριν 3 μήνες έμεναν 4 ευρώ καθαρά τη μέρα καταλαβαίνουμε τι θα γίνει αν συνεχιστεί αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...