Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σε κατηγορία χαμηλών χρημάτων ( περί των 100 ευρώ ) τι κάρτα γραφικών παίζει που να είναι αξιοπρεπής για παιχνίδια και γενική χρήση; Για να σας δώσω να καταλάβετε, διαθέτω μια GTX 650 η οποία ακόμη και σήμερα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Γνωρίζω ότι για κάποιους απαιτητικούς δεν θα μπορούσε να αποτελέσει λύση αυτή τη στιγμή αλλά παίζει τα πάντα έστω και με μειωμένες ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.skroutz.gr/s/11944081/Asus-Radeon-RX-580-4GB-Dual-OC-90YV0AQ0-M0NA00.html

Κατα την άποψη μου , κάρτα με χαμηλότερες επιδόσεις δεν κάνει για παιχνίδια.

Αν δεν έχεις λεφτά , κάτσε με ότι έχεις και μην πετάξεις λεφτά σε κάτι "λίγο καλύτερο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

https://www.skroutz.gr/s/11944081/Asus-Radeon-RX-580-4GB-Dual-OC-90YV0AQ0-M0NA00.html

Κατα την άποψη μου , κάρτα με χαμηλότερες επιδόσεις δεν κάνει για παιχνίδια.

Αν δεν έχεις λεφτά , κάτσε με ότι έχεις και μην πετάξεις λεφτά σε κάτι "λίγο καλύτερο"

Άρα κατά τη γνώμη σου θεωρείς πως πρέπει να φτάσω τουλάχιστον στα 130-140 σε μια κάρτα όπως αυτή και με τουλάχιστον 4 GB; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nerazzurri είπε

Άρα κατά τη γνώμη σου θεωρείς πως πρέπει να φτάσω τουλάχιστον στα 130-140 σε μια κάρτα όπως αυτή και με τουλάχιστον 4 GB; 

ΝΑΙ (η ποσότητα 4GB αντιστοιχούν για το επίπεδο που ζητάς αλλά να ξέρεις ότι είναι νο3 παράγοντας ταχύτητας , πάνω από όλα η gpu)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΝΑΙ (η ποσότητα 4GB αντιστοιχούν για το επίπεδο που ζητάς αλλά να ξέρεις ότι είναι νο3 παράγοντας ταχύτητας , πάνω από όλα η gpu)

Ναι κατάλαβα, πάντως δεν είναι και η τρελή διαφορά από τα 100 απλά 30-40 ευρώ πάνω εφόσον υπάρχει σημαντική διαφορά. Όταν λες η GPU εννοείς η ταχύτητα του επεξεργαστή της κάρτας; Η κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Nerazzurri είπε

Ναι κατάλαβα, πάντως δεν είναι και η τρελή διαφορά από τα 100 απλά 30-40 ευρώ πάνω εφόσον υπάρχει σημαντική διαφορά. Όταν λες η GPU εννοείς η ταχύτητα του επεξεργαστή της κάρτας; Η κάτι άλλο;

Σε αυτήν την κατηγορία, τα 30-40 ευρώ κάνουν τεράστια διαφορά σε απόδοση. Για 30-40 ευρώ παίρνεις χωρις καμια υπερβολή 2πλάσιες+ επιδόσεις. Αυτή που σου πρότειναν είναι τίμια για την κατηγορία. Αν δεν θες να ξεφύγεις από τα 100 που είπες, κοιτας για μεταχειρισμένες 570/580/480. Καλό θα ήταν όμως να αναφέρεις και το υπολοιπο σύστημα σου (επεξεργαστή, μνήμες, τροφοδοτικό κτλ).

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheMechanic1 είπε

Σε αυτήν την κατηγορία, τα 30-40 ευρώ κάνουν τεράστια διαφορά σε απόδοση. Για 30-40 ευρώ παίρνεις χωρις καμια υπερβολή 2πλάσιες+ επιδόσεις. Αυτή που σου πρότειναν είναι τίμια για την κατηγορία. Αν δεν θες να ξεφύγεις από τα 100 που είπες, κοιτας για μεταχειρισμένες 570/580/480. Καλό θα ήταν όμως να αναφέρεις και το υπολοιπο σύστημα σου (επεξεργαστή, μνήμες, τροφοδοτικό κτλ).

Έχεις δίκαιο, παίζει ρόλο το πως 'κολλάει' το όλο σύστημα. Αυτή τη στιγμή την GTX 650 την έχω με έναν i3 6100 και μνήμη ραμ ένα 8αρι corsair, τροφοδοτικό στα 550W. 

Με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο CPU & GPU καθώς δεν έχω τις τρελές απαιτήσεις αλλά και πάλι τρέχουν τα πάντα ικανοποιητικά. 

Θεωρώ ότι το αδύνατο σημείο είναι η κάρτα περισσότερο, θα μπορούσε ο 6100 να κρατήσει με την RX 580?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nerazzurri είπε

Έχεις δίκαιο, παίζει ρόλο το πως 'κολλάει' το όλο σύστημα. Αυτή τη στιγμή την GTX 650 την έχω με έναν i3 6100 και μνήμη ραμ ένα 8αρι corsair, τροφοδοτικό στα 550W. 

Με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο CPU & GPU καθώς δεν έχω τις τρελές απαιτήσεις αλλά και πάλι τρέχουν τα πάντα ικανοποιητικά. 

Θεωρώ ότι το αδύνατο σημείο είναι η κάρτα περισσότερο, θα μπορούσε ο 6100 να κρατήσει με την RX 580?

Κοίτα, κάτι θα χάνεις σίγουρα απο επεξεργαστή/ram. O επεξεργαστής είναι διπύρηνος I3 και η μνήμη αρκετή μεν, οριακή δε. Ίσως αξίζει να βάλεις άλλη μια 8αρα μνήμη, κατα προτίμηση ίδια με αυτην που έχεις, για να αξιοποίησεις και το dual ddr. Ακόμα και έτσι όμως η 580 θα κάνει διαφορά, αν και δεν θα την εκμεταλλεύεσαι πλήρως. Τι παιχνίδια παίζεις και σε τι ανάλυση?

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σύστημα της υπογραφής, σκέφτομαι αναβάθμιση σε 2060/2070 αλλά δεν ξέρω αν εχει νόημα σε τέτοιο επεξεργαστή.

Απο παιχνίδια, το πιο βαρύ που έχω παίξει ειναι hitman 2 και σε λίγο καιρό θα τρέχει Red Dead Redemption 2. Υπο άλλες συνθήκες παίζω GTAV online. Προσφάτως εβαλα το Quantum Break και το Control. Δεν ασχολούμαι με κάποιο άλλο αν δεν μ αρέσει και δεν έχω και θέμα να παίξω σε medium/high.

Την αναβάθμιση την σκέφτομαι περισσότερο για το RDR2 μιας και θα ήθελα να ανεβάσω γραφικά η αλήθεια είναι.

η 1060 έχει ακόμα περίπου 1.5 ετος εγγύησης (σκέφτομαι για πώλησή της 140-150€ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Στο σύστημα της υπογραφής, σκέφτομαι αναβάθμιση σε 2060/2070 αλλά δεν ξέρω αν εχει νόημα σε τέτοιο επεξεργαστή.

Απο παιχνίδια, το πιο βαρύ που έχω παίξει ειναι hitman 2 και σε λίγο καιρό θα τρέχει Red Dead Redemption 2. Υπο άλλες συνθήκες παίζω GTAV online. Προσφάτως εβαλα το Quantum Break και το Control. Δεν ασχολούμαι με κάποιο άλλο αν δεν μ αρέσει και δεν έχω και θέμα να παίξω σε medium/high.

Την αναβάθμιση την σκέφτομαι περισσότερο για το RDR2 μιας και θα ήθελα να ανεβάσω γραφικά η αλήθεια είναι.

η 1060 έχει ακόμα περίπου 1.5 ετος εγγύησης (σκέφτομαι για πώλησή της 140-150€ )

Μια χαρα ειναι το συστημα της υπογραφης σου και αν εχει γινει καλη δουλεια στο optimization λεω αν τοτε θα στο τρεχει επισης μια χαρα το rdr2, αν δεν εχεις θεμα για medium-high τοτε θα εισαι καλυμμενος για χρονια ακομα με τη 1060 για 1080p αναλυσεις, τωρα το οτι μια μεγαλη μεριδα απο games εχει κακο optimization (control κτλπ) σε αυτο δεν φταιει η gpu και ουτε ειναι λογος να αναβαθμισεις.

Η διαφορα που θα δεις με το να παρεις 2060-2070 σιγουρα θα ειναι υπαρκτη και θα μπορεις να ανεβασεις λιγο παραπανω τα γραφικα αλλα μη περιμενεις κατι το συγκλονιστικο, ξαναλεω αν εχει γινει καλη δουλεια στο optimization παλι αψογα θα στο τρεχει η 1060 και το μονο που θα κερδησεις με μια 2070 θα ειναι μεριεκες ρυθμησεις παραπανω στα high-ultra κλαιν μαιν, στο ματι δε θα καταλαβεις τιποτα, αν ομως σε ενδιαφερει το 1440p τοτε ναι προχωρα σε αναβαθμιση διαφορετικα δεν εχει νοημα εκτος αν εχεις λεφτα να καψεις.

O cpu σου δεν εχει κανενα θεμα εκτος και αν θες να κουμπωσεις 2080-2080ti που μονο εκει θα δεις ενα περισσοτερο αισθητο bottleneck αλλα και παλι θα εχεις τεραστιο improvement σε σχεση με αυτο. Οποτε ανακεφαλαιωνω αν δε σε ενδιαφερει το 1440p-4k περιμενε για 5800xt-5900xt κατ'εμε.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Μια χαρα ειναι το συστημα της υπογραφης σου και αν εχει γινει καλη δουλεια στο optimization λεω αν τοτε θα στο τρεχει επισης μια χαρα το rdr2, αν δεν εχεις θεμα για medium-high τοτε θα εισαι καλυμμενος για χρονια ακομα με τη 1060 για 1080p αναλυσεις, τωρα το οτι μια μεγαλη μεριδα απο games εχει κακο optimization (control κτλπ) σε αυτο δεν φταιει η gpu και ουτε ειναι λογος να αναβαθμισεις.

Η διαφορα που θα δεις με το να παρεις 2060-2070 σιγουρα θα ειναι υπαρκτη και θα μπορεις να ανεβασεις λιγο παραπανω τα γραφικα αλλα μη περιμενεις κατι το συγκλονιστικο, ξαναλεω αν εχει γινει καλη δουλεια στο optimization παλι αψογα θα στο τρεχει η 1060 και το μονο που θα κερδησεις με μια 2070 θα ειναι μεριεκες ρυθμησεις παραπανω στα high-ultra κλαιν μαιν, στο ματι δε θα καταλαβεις τιποτα, αν ομως σε ενδιαφερει το 1440p τοτε ναι προχωρα σε αναβαθμιση διαφορετικα δεν εχει νοημα εκτος αν εχεις λεφτα να καψεις, ειδαλλως περιμενε για 5800xt-5900xt κατ'εμε.

ουτε 1440 ουτε 120ΗΖ ουτε για αναβαθμιση οθονης, Θα πρέπει να αλλάξω επιπλο μιας και χωραει οριακα η 22αρα που εχω. Σε τέτοια εξοδα δεν μπαίνω.

Πιο πολυ για αναβαθμιση καρτας ελεγα επειδη βρέθηκαν καποια χρηματα, απο το να παρω κάτι αχρηστο πχ (κινητο η κατι αλλο) σκέφτηκα για 2060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

ουτε 1440 ουτε 120ΗΖ ουτε για αναβαθμιση οθονης, Θα πρέπει να αλλάξω επιπλο μιας και χωραει οριακα η 22αρα που εχω. Σε τέτοια εξοδα δεν μπαίνω.

Πιο πολυ για αναβαθμιση καρτας ελεγα επειδη βρέθηκαν καποια χρηματα, απο το να παρω κάτι αχρηστο πχ (κινητο η κατι αλλο) σκέφτηκα για 2060.

Σου ανελυσα οσο πιο κατατοπιστικα μπορω, τωρα απο 'κει και περα εφοσον οπως λες δε σε ενδιαφερει το 1440p, δικα σου τα χρηματα δικη σου η αποφαση, εγω προσωπικα θα εκανα υπομονη να κυκλοφορησει η amd τη ''νεα γενια'' της 5*** σειρας που παιζει τεραστια πιθανοτητα να παρεις αντιστοιχη gpu σε δυναμη με μια 2080super σε πολυ πιο χαμηλη τιμη απ το να παρεις μια nvidia συν οτι αν γινει αυτο θα τριξει τα δοντια της nvidia και θα ριξει και αλλο τιμες, οποτε κατα τη δικη μου γνωμη αν εχεις λιγη υπομονη μαζεψε λιγα ακομα χρηματα και ανεμενε, κερδησμενος θα βγεις.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Σου ανελυσα οσο πιο κατατοπιστικα μπορω, τωρα απο 'κει και περα εφοσον οπως λες δε σε ενδιαφερει το 1440p, δικα σου τα χρηματα δικη σου η αποφαση, εγω προσωπικα θα εκανα υπομονη να κυκλοφορησει η amd τη ''νεα γενια'' της 5*** σειρας που παιζει τεραστια πιθανοτητα να παρεις αντιστοιχη gpu σε δυναμη με μια 2080super σε πολυ πιο χαμηλη τιμη απ το να παρεις μια nvidia συν οτι αν γινει αυτο θα τριξει τα δοντια της nvidia και θα ριξει και αλλο τιμες, οποτε κατα τη δικη μου γνωμη αν εχεις λιγη υπομονη μαζεψε λιγα ακομα χρηματα και ανεμενε, κερδησμενος θα βγεις.

Δεν το βλέπω η AMD να έχει σκοπό να "ρίξει" τις τιμές

Οι AIB 5700XT κοστίζουν 30-40-50ευρώ παραπάνω από 2060 super και οι σκέτες AIB 5700 κοστίζουν μόνο 20-30ευρώ λιγότερο.

Μια χαρά υψηλές τιμές πουλάει η AMD τις RΧ5700

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Δεν το βλέπω η AMD να έχει σκοπό να "ρίξει" τις τιμές

Οι AIB 5700XT κοστίζουν 30-40-50ευρώ παραπάνω από 2060 super και οι σκέτες AIB 5700 κοστίζουν μόνο 20-30ευρώ λιγότερο.

Ποιες τιμες να ριξει η amd, ειναι ηδη χωμα οι τιμες σε σχεση με το να παρεις μια nvidia, αν τις ριξει και αλλο μετα θα τις δινουν τζαμπα στο κοσμο. Αν σκεφτεις πως μια 5700xt ειναι ''σχεδον'' ισαξια με μια 2070super τοτε αξιζει x1000 να παει καποιος εκει, η διαφορα στη τιμη ειναι χαοτικη και ναι συμφερει, επισης ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις σε καλη προσφορα μια 5700 απο μια οποιαδηποτε nvidia.

Κανε μια ερευνα αγορας (εχω κανει μεγαλη ερευνα γι αυτο τα λεω ολα αυτα) και θα καταλαβεις απο μονος σου. Σε διαφορα αφορα αποδοσης-τιμης η amd με τη σειρα 5*** δεν εχει ανταγωνισμο. Απο το αλλο στρατοπεδο η nvidia την εχει ''δει'' ολα τα χρονια της ειμαι ο πιο δυνατος σε 'μενα θα ερεις θες δε θες και μου εχει τις τιμες στο Θεο αλλα με τη νεα σειρα της amd τα δεδομενα αλλαζουν σιγα σιγα... και οι drivers με το καιρο θα στρωσουν και εχουμε να δουμε πολλα ακομα... οταν ειπα πως θα της τριξει τα δοντια και θα αναγκαστει να ριξει τις τιμες δεν το ειπα τυχαια και δεν ειπα οτι θα γινει τωρα ουτε οτι θα γινει ντε και καλα, απλως η πιθανοτητα ειναι μεγαλη και τα δεδομενα μεχρη τωρα εκει δειχνουν.

Ερχεται ο καιρος σιγα σιγα που η nvidia δε θα παιζει μπαλιτσα μονη της. Και ουτε θα μπορει να κανει ''οτι γουσταρει'' με τις τιμες.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά 2060S με 5700ΧΤ(την pulse, όχι reference) είναι 6% παραπάνω στα παιχνίδια για την 5700ΧΤ σύμφωνα με το techpowerup, ας πούμε τα διπλά (12%) γιατί το techpowerup είμαι πράσινο όπως υποστηρίζουν κάποιοι. Με OC η 2060S την φτάνει την 5700ΧΤ αφού και οι Navi δεν παίρνουν τίποτα από OC. Από τιμές είναι στα ίδια οπότε απλά θέμα προτίμησης..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...