Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οτι βλεπω σε 1440p θα εχω σχεδον '0' bottleneck.

 

Στις 26/3/2022 στις 12:54 ΜΜ, omghi2u είπε

με τον 6700κ θα φας μπουκαλι παντως που θα ειναι σαν να μην εχεις την 3070 ti αλλα την 380x.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Απο οτι βλεπω σε 1440p θα εχω σχεδον '0' bottleneck.

 

οταν χτυπας καρτες σε μισες τιμες δεν υφισταται μπουκαλι. απλα κοιτας να τσιμπησεις 2 καρτες απο πριν το μεγαλο μπαμ . πριν εξαντληθουν κετα θες 1500 για σειρα 4000. ευτυχως που θα βγει η ιντελ κ τα στοκ θα ανεβουν

11 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Η συγκεκριμενη υπαρχει πιθανοτητα να παει και στα 650-700? Αυτη τη στιγμη ειναι 30% πανω απ το msrp τη βρισκω με 780.

20210713120819_zotac_geforce_rtx_3070_ti_8gb_trinity_oc_zt_a30710j_10p.jpeg

780 ευρω για 3070 τι?? τι??

υλοποιηση για ..900 δολαρια αρμεγμα?με πλαφον σε αλευρι κ λαδι, καλα κρασια

 

11 ώρες πριν, hln3 είπε

Σφαίρα μαντική δεν έχουμε αλλά νομίζω κάτω από 450 δύσκολο πριν την επόμενη γενιά
Είναι ποιοτική υλοποίηση η dual, έχω παρόμοια σε 3070.

η καταστροφη του μαγαζατορα, αγοραζουν ακριβες υλοποιησεις κ τις πληρωνουν απο την τσεπη τους

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

οταν χτυπας καρτες σε μισες τιμες δεν υφισταται μπουκαλι. απλα κοιτας να τσιμπησεις 2 καρτες απο πριν το μεγαλο μπαμ . πριν εξαντληθουν κετα θες 1500 για σειρα 4000. ευτυχως που θα βγει η ιντελ κ τα στοκ θα ανεβουν

780 ευρω για 3070 τι?? τι??

υλοποιηση για ..900 δολαρια αρμεγμα?με πλαφον σε αλευρι κ λαδι, καλα κρασια

 

η καταστροφη του μαγαζατορα, αγοραζουν ακριβες υλοποιησεις κ τις πληρωνουν απο την τσεπη τους

Δεν ξερω τι προσπαθουν να καταφερουν τα κοπροσκυλα, χθες ηταν 780 παω σημερα να κανω τη παραγγελια και βλεπω 798 ε οχι δεν θα παρω ποτε gpu για το γαμωτο οι τυποι κανουν οτι γουσταρουν ε δε θα πληρωσω καρτα 600 ευρω απο εργοστασιο στα 800 ευρω (33% πανω απ το msrp) και παλι ληστεια ειναι, η 4060 θα εχει 500αρικο με επιδοσεις 3080 ε οχι 800 ευρω σε last gen που ζητανε, ουτε ευρω θα τους χαρισω παραπανω απο οσο αξιζει.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Δεν ξερω τι προσπαθουν να καταφερουν τα κοπροσκυλα, χθες ηταν 780 παω σημερα να κανω τη παραγγελια και βλεπω 798 ε οχι δεν θα παρω ποτε gpu για το γαμωτο οι τυποι κανουν οτι γουσταρουν ε δε θα πληρωσω καρτα 600 ευρω απο εργοστασιο στα 800 ευρω (33% πανω απ το msrp) και παλι ληστεια ειναι, ουτε ευρω θα τους χαρισω παραπανω απο οσο αξιζει.

Δεν ξέρω αν οι τιμές είναι η λογική εξέλιξη λόγω έλλειψης ή ντεμέκ λόγω έλλειψης, αλλά μέσα στο μυαλό μου σκέφτομαι ότι αν οι 30X0 ήταν σε νορμάλ τιμές τότε οι 1660 super θα έπρεπε να πουλιούνται 150€ και οι 2060 250€ και θα πέφταν οι πολλοί με τα μούτρα σε αυτές διότι ακόμα κρατάνε καλά. Να δούμε πότε θα στρώσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 2600, 16GB ram, με Aorus B450 pro, seasonic 550 platinum που φοράει gt1030 αυτή την στιγμή (είχε μπει ως προσωρινή κάρτα πριν το μπαμ και τελικά έμεινε) που δεν είμαι hardcore gamer (αλλά θέλω να κοιτάξω μπας και παίξω steam VR).

Κοιτάω για την 3060.

Σε τι ποσό θεωρείτε ότι είναι τίμια αγορά; H msrp είναι τιμή χωρίς φπα, άρα την υπολογίζω χ1,24 για να βρω την κανονική τιμή αγοράς, σωστά;

Επίσης, τι κάρτα προτείνετε που να μην τρώει μπουκάλι; (υπάρχει μία ενδεχόμενη περίπτωση να περάσω σε 5600x)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, csontheline είπε

Ryzen 2600, 16GB ram, με Aorus B450 pro, seasonic 550 platinum που φοράει gt1030 αυτή την στιγμή (είχε μπει ως προσωρινή κάρτα πριν το μπαμ και τελικά έμεινε) που δεν είμαι hardcore gamer (αλλά θέλω να κοιτάξω μπας και παίξω steam VR).

Κοιτάω για την 3060.

Σε τι ποσό θεωρείτε ότι είναι τίμια αγορά; H msrp είναι τιμή χωρίς φπα, άρα την υπολογίζω χ1,24 για να βρω την κανονική τιμή αγοράς, σωστά;

Επίσης, τι κάρτα προτείνετε που να μην τρώει μπουκάλι; (υπάρχει μία ενδεχόμενη περίπτωση να περάσω σε 5600x)

Ολες οι mid-range υλοποιησεις ανεξαιρετως καρτας γραφικων δεν θα επρεπε να εχουν περισσοτερο απο 50-80 ευρω πανω απο την msrp τιμη του εργοστασιου παραγωγης της nvidia max, οποτε για τη 3060 και τις επιδοσεις που βγαζει υπολογισε στα 380 ευρω θα ηταν ανθρωπινη η τιμη και θα ηταν μια 100% τιμια αγορα, κατι που φυσικα δε προκειται να γινει για αρκετο καιρο ακομα ειδικα με τους μαγαζατορες της ''φακης'' εδω στην Ελλαδα που παιζουν με το πονο της τσεπης μας και γενικα της ολης δυσκολης καταστασης που αντιμετωπιζει η πλειοψηφια σημερα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος να πάω σε παλαιότερη γενιά με παρόμοιες επιδόσεις (πχ πριν την άνοδο κοιτούσα την 1660s) αν η τιμή το δικαιολογεί; Υπόψιν ότι δεν καίγομαι για αγορά, αλλά την φοβάμαι την 1030 (δεν έχει φάει πολύ gaming, κυρίως εργασίες και ίντερνετ) μην με αφήσει και ψάχνω τελευταία στιγμή για κάρτα (μιας που υπολείπομαι σε ενσωματωμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε καιγεσαι για αγορα να περιμενεις, μη συμβιβαστεις να πληρωσεις κανεναν πανω απο 20% απο την msrp τιμη επειδη απλα ''ετσι''. Κατα τη γνωμη μου ειναι δικη σου η επιλογη και να εχεις υποψην σου πως αυτη τη στιγμη στην αγορα ακομη και με χαμηλοτερες τιμες σε σχεση με πριν 3 μηνες παλι καμια καρτα εξακαλουθει να μην δικαιολογειτε να ειναι τοσο ψηλά σε σχεση με την τιμη του εργοστασιου. Οποτε ή κανεις υπομονη με τη 1030 ή αν δεν μπορεις  να κανεις υπομονη τσιμπα μια 2060 που εχει παρομοιες επιδοσεις με τη 3060 και τη βρισκεις με κανα 350αρι τωρα και εισαι αρχοντας αν δε κανεις και πολυ απαιτητικό 2k ή 4k gaming θα σε υπερκαλυψει για αρκετο καιρο σε ολους τους νεους και μη τιτλους. Αλλα σε καμια περιπτωση μη τους χαρισεις 600αρια και 900αρια για καρτες των 400 και 600 ευρω αντιστοιχα γιατι ειναι ξεκαθαρα scam.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κι εγώ προς Ιούνιο το είχα προγραμματίσει από πέρσι, για να πέσουν στην αγορά οι Arc και να γίνει το Eth proof of stake. Πόλεμος έγινε, δεν επηρέασε τις τιμές. Πανδημία καλοκαιριάτικα δεν ανεβαίνει, δεν θα επηρεάσει τις τιμές. Τι διάγαλο, κι εγώ νομίζω ότι θα πλησιάσουμε/φτάσουμε τις msrp.

Thx a lot για την ψυχρά λογική γνώμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, csontheline είπε

Ryzen 2600, 16GB ram, με Aorus B450 pro, seasonic 550 platinum που φοράει gt1030 αυτή την στιγμή (είχε μπει ως προσωρινή κάρτα πριν το μπαμ και τελικά έμεινε) που δεν είμαι hardcore gamer (αλλά θέλω να κοιτάξω μπας και παίξω steam VR).

Κοιτάω για την 3060.

Σε τι ποσό θεωρείτε ότι είναι τίμια αγορά; H msrp είναι τιμή χωρίς φπα, άρα την υπολογίζω χ1,24 για να βρω την κανονική τιμή αγοράς, σωστά;

Επίσης, τι κάρτα προτείνετε που να μην τρώει μπουκάλι; (υπάρχει μία ενδεχόμενη περίπτωση να περάσω σε 5600x)

 3060 απλη γυρω στα 400 κ λιγοτερο. θα ηταν ενδιαφερουσα τιμη

 

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Δεν ξερω τι προσπαθουν να καταφερουν τα κοπροσκυλα, χθες ηταν 780 παω σημερα να κανω τη παραγγελια και βλεπω 798 ε οχι δεν θα παρω ποτε gpu για το γαμωτο οι τυποι κανουν οτι γουσταρουν ε δε θα πληρωσω καρτα 600 ευρω απο εργοστασιο στα 800 ευρω (33% πανω απ το msrp) και παλι ληστεια ειναι, η 4060 θα εχει 500αρικο με επιδοσεις 3080 ε οχι 800 ευρω σε last gen που ζητανε, ουτε ευρω θα τους χαρισω παραπανω απο οσο αξιζει.

900 δολαρια τωρα κ σε 10 μερες μολις ξαμολυθει η ιντελ να μαζεψει χρημα . θα πεσουν ολες οι τιμες 200 300 ευρω κατω 

η ιντελ μεχρι να ξεστοκαρει κ να την εμπιστευτει ο κοσμος θα τα δινει 20,30,40! τοις εκατο φτηνοτερα.

μετα απο κανα μηνα

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

 3060 απλη γυρω στα 450

Σύμφωνα με αυτά που βρήκα στον γούγλη, έχει msrp 329$, άρα βγαίνει με τον φπα ~375€.

450€ είναι πολύ κοντά στις τωρινές τιμές. Μιας που δεν βιάζομαι, θα κρατήσω την απόψη του @giorgosmcmc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, csontheline είπε

Σύμφωνα με αυτά που βρήκα στον γούγλη, έχει msrp 329$, άρα βγαίνει με τον φπα ~375€.

450€ είναι πολύ κοντά στις τωρινές τιμές. Μιας που δεν βιάζομαι, θα κρατήσω την απόψη του @giorgosmcmc

ναι εχεις δικιο, το διορθωσα, 3060 απλη εως 400 κ λιγοτερο. ειναι για εμενα ελκυστικη τιμη πλεον . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τον Οκτώβριο του 2020 ξεκίνησα την αναβάθμιση του συστήματος με τον 3700x, μητρική και μνήμες. Από τότε ψάχνω gpu, είχαν μόλις ανακοινωθεί οι 3xxx. 
Μάρτιο του 2022 αποφάσισα να δώσω 600€ για την 3060 ti TUF OC.. Τι λέτε ; αυτή που βρήκα είναι version1 (non-lhr)

Ξέρουμε τι διαφορές έχει η V1  με την V2 της Asus 3060 ti TUF OC ;
Μου φαίνεται περίεργο που το ίδιο μαγαζί έχει την version 1 (Non-lhr) στα 600€ και την v2 (LHR) στα 710€.
Δεν έχω βρει κάτι στο internet πέρα κάποιον υποψιών ότι η μόνη διαφορά είναι πως η V2 είναι LHR (limit harsh rate).
Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος ;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, KenJiNx είπε

Από τον Οκτώβριο του 2020 ξεκίνησα την αναβάθμιση του συστήματος με τον 3700x, μητρική και μνήμες. Από τότε ψάχνω gpu, είχαν μόλις ανακοινωθεί οι 3xxx. 
Μάρτιο του 2022 αποφάσισα να δώσω 600€ για την 3060 ti TUF OC.. Τι λέτε ; αυτή που βρήκα είναι version1 (non-lhr)

Ξέρουμε τι διαφορές έχει η V1  με την V2 της Asus 3060 ti TUF OC ;
Μου φαίνεται περίεργο που το ίδιο μαγαζί έχει την version 1 (Non-lhr) στα 600€ και την v2 (LHR) στα 710€.
Δεν έχω βρει κάτι στο internet πέρα κάποιον υποψιών ότι η μόνη διαφορά είναι πως η V2 είναι LHR (limit harsh rate).
Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος ;

Ευχαριστώ

3060 τι ειναι κ οι δυο. αρα μην περιμενεις επιδοσεις 3070. η πιο φτηνη συμφερει καλυτερα.

μολις βγαλει τις νεες η ιντελ πιθανο να βρεις 100 ε φτηνοτερα

κ λογω βομβων 50 ακομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...