Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, nickol-us said:

Τι εννοείς δεν υπάρχουν παιχνίδια που να αξιοποιούν την 5700xt;

Το ζητούμενο είναι να παίζει η κάρτα στο 100%.

Ανέβασε ανάλυση και μια χαρά θα τα πάει. Δοκίμασε σε 2k να παίξεις.

Για να μην έχεις μπουκάλι, ναι, χρειάζεσαι cpu. Ο 5800x είναι η ακριβή επιλογή, 5600-5600x είναι οτι πρέπει για gaming αλλά και την κάρτα που κοιτάς.

 

εννοω δεν εχουν βγει πολλα παιχνιδια που να εχουν σαν απαιτηση την 5700. Κανω λαθος μαλλον ε;

2K δεν εχω δοκιμασει γτ παιζω στην τηλεοραση του σαλονιου που ειναι 4k και νμζ αν βαλω 2κ, θα παραμορφοθει η οθονη

Σε ευχαριστω σχετικα με τον cpu

 

7 hours ago, nickol-us said:

Τι εννοείς δεν υπάρχουν παιχνίδια που να αξιοποιούν την 5700xt;

Το ζητούμενο είναι να παίζει η κάρτα στο 100%.

Ανέβασε ανάλυση και μια χαρά θα τα πάει. Δοκίμασε σε 2k να παίξεις.

Για να μην έχεις μπουκάλι, ναι, χρειάζεσαι cpu. Ο 5800x είναι η ακριβή επιλογή, 5600-5600x είναι οτι πρέπει για gaming αλλά και την κάρτα που κοιτάς.

 

εννοω δεν εχουν βγει πολλα παιχνιδια που να εχουν σαν απαιτηση την 5700. Κανω λαθος μαλλον ε;

2K δεν εχω δοκιμασει γτ παιζω στην τηλεοραση του σαλονιου που ειναι 4k και νμζ αν βαλω 2κ, θα παραμορφοθει η οθονη

Σε ευχαριστω σχετικα με τον cpu. ryzen 5 εννοεις η ryzen 7? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες gaming σε 1080p το λες και μόνος σου, είσαι μια χαρά και δεν χρειάζεσαι άλλη gpu. Στη θέση σου θα περίμενα απλά μερικούς μήνες μπας και πέσει η τιμή του 5800x 3d σε ανθρώπινα επίπεδα και θα χτύπαγα αυτον. Αν πάλι σκοπεύεις να ανέβεις σε 1440p ανάλυση χτύπα την 6700. Για 4k είναι αδύναμη και ιδανικά θες καλύτερη. 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρα αν παραμεινω σε 1080p δεν αξιζει η μεταβαση θεωρεις; απλα σκεφτομουν οτι ισως θαταν ευκαιρεια να πηγαινα σε 6700xt αλλα αποτι καταλαβα επειδη θα χει μπουκαλι με τον τωρινο cpu (3600) θα αναγκαστω να αλλαξω και cpu.  Και αν σε 1-2(?) χρονια βγαλουν ddr5 ram για amd τοτε θα πρεπει να αλλαξω και mobo

Επεξ/σία από Tzini_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

αρα αν παραμεινω σε 1080p δεν αξιζει η μεταβαση θεωρεις; απλα σκεφτομουν οτι ισως θαταν ευκαιρεια να πηγαινα σε 6700xt αλλα αποτι καταλαβα επειδη θα χει μπουκαλι με τον τωρινο cpu (3600) θα αναγκαστω να αλλαξω και cpu.  Και αν σε 1-2(?) χρονια βγαλουν ddr5 ram για amd τοτε θα πρεπει να αλλαξω και mobo

Καλά μην προτρέχεις τόσο. Σου είπα ότι αν πέσει η τιμή του 5800x 3d σε ανθρώπινα επίπεδα σε μερικούς μήνες θα είναι η ιδανική αναβάθμιση για σένα κατά τη γνώμη μου. Και τότε βλέπεις και για κάρτα αν δεν σε καλύπτει η 5700xt αναλόγως και της κατάστασης που θα επικρατεί τότε. Αυτή είναι η άποψη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, chrisde said:

Καλά μην προτρέχεις τόσο. Σου είπα ότι αν πέσει η τιμή του 5800x 3d σε ανθρώπινα επίπεδα σε μερικούς μήνες θα είναι η ιδανική αναβάθμιση για σένα κατά τη γνώμη μου. Και τότε βλέπεις και για κάρτα αν δεν σε καλύπτει η 5700xt αναλόγως και της κατάστασης που θα επικρατεί τότε. Αυτή είναι η άποψη μου. 

μαλιστα, ενταξει να σαι καλα κ εσυ :)

για τν 5800x 3d, η τωρινη μου mobo λες θα τον σηκωνει; ξερουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

μαλιστα, ενταξει να σαι καλα κ εσυ :)

για τν 5800x 3d, η τωρινη μου mobo λες θα τον σηκωνει; ξερουμε;

Ναι αλλιώς δεν θα στο έλεγα καν ή θα σου λεγα για 5600 που είναι και αυτός μια legit επιλογή ειδικά αν βιάζεσαι για τώρα, που δεν βρίσκω λόγο να βιάζεσαι, αλλά εσύ αποφασίζεις. Απλά καλό είναι να κάνεις ένα bios update όταν έρθει η ώρα. https://www.msi.com/Motherboard/b450-tomahawk-max/support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, chrisde said:

Ναι αλλιώς δεν θα στο έλεγα καν ή θα σου λεγα για 5600 που είναι και αυτός μια legit επιλογή ειδικά αν βιάζεσαι για τώρα, που δεν βρίσκω λόγο να βιάζεσαι, αλλά εσύ αποφασίζεις. Απλά καλό είναι να κάνεις ένα bios update όταν έρθει η ώρα. https://www.msi.com/Motherboard/b450-tomahawk-max/support

εγινε σε ευχαριστω.

Οχι δεν βιαζομαι, απλα εχω στο μυαλο μου οτι επειδη γενικοτερα οι τιμες των καρτων παρενουν υψηλες, ηταν ευκαιρεια να εσπρωχνα τν καρτα και να πηγαινα στην 6700xt + αλλαγη cpu αλλα απο τν αλλη τν στιγμη που ειμαι ευχαριστημενος και σε 1080p, θαταν overkill η παραπανω συνθεση... 

για ακομα μια σε ευχαριστω και το παλικαρι πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tzini_Gr είπε

εγινε σε ευχαριστω.

Οχι δεν βιαζομαι, απλα εχω στο μυαλο μου οτι επειδη γενικοτερα οι τιμες των καρτων παρενουν υψηλες, ηταν ευκαιρεια να εσπρωχνα τν καρτα και να πηγαινα στην 6700xt + αλλαγη cpu αλλα απο τν αλλη τν στιγμη που ειμαι ευχαριστημενος και σε 1080p, θαταν overkill η παραπανω συνθεση... 

για ακομα μια σε ευχαριστω και το παλικαρι πιο πανω

Να σαι καλά απλά να ξέρεις ότι όλα σχετικά είναι. Σου είπα τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στη θέση σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν έπαιρνες την 6700xt και μετά κάποια στιγμή άλλαζες και cpu θα έκανες χαζομάρα. Στην τελική κάνε αυτό που γουστάρεις και αντέχει η τσέπη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

εγινε σε ευχαριστω.

Οχι δεν βιαζομαι, απλα εχω στο μυαλο μου οτι επειδη γενικοτερα οι τιμες των καρτων παρενουν υψηλες, ηταν ευκαιρεια να εσπρωχνα τν καρτα και να πηγαινα στην 6700xt + αλλαγη cpu αλλα απο τν αλλη τν στιγμη που ειμαι ευχαριστημενος και σε 1080p, θαταν overkill η παραπανω συνθεση... 

για ακομα μια σε ευχαριστω και το παλικαρι πιο πανω

Η αλήθεια είναι οτι δεν πολυχρειάζεσαι αλλαγή για 1080p...αλλά αυτό με το "μπουκάλι" γιατί να σε απασχολεί? τι παιχνίδι παίζεις και δε σε καλύπτει ο 3600? δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλά παιχνίδια που να σε κρατάει πίσω, ειδικά σε σχέση με μια 6700xt - ακόμα και με μια 6800 θα σου λεγα... Εκτός κι αν για κάποιο λόγο θες να παίζεις κάποια πιο ελαφρια στα γραφικά games με 200fps, στα οποία τα...160 fps σου φαίνονται λίγα...

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το bottleneck αυτή τη στιγμή με τον 3600. Υπαρκτό μεν σε κάποιες περιπτώσεις πιο ελαφριων παιχνιδιών, αλλά πάλι δε φτάνει για να σε περιορίσει. Ακόμα και το cyberpunk που είναι πιο βαρύ στη cpu, θα σου δίνει 70 - 80 fps στις πιο δυνατές κάρτες. 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Η αλήθεια είναι οτι δεν πολυχρειάζεσαι αλλαγή για 1080p...αλλά αυτό με το "μπουκάλι" γιατί να σε απασχολεί? τι παιχνίδι παίζεις και δε σε καλύπτει ο 3600? δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλά παιχνίδια που να σε κρατάει πίσω, ειδικά σε σχέση με μια 6700xt - ακόμα και με μια 6800 θα σου λεγα... Εκτός κι αν για κάποιο λόγο θες να παίζεις κάποια πιο ελαφρια στα γραφικά games με 200fps, στα οποία τα...160 fps σου φαίνονται λίγα...

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το bottleneck αυτή τη στιγμή με τον 3600. Υπαρκτό μεν σε κάποιες περιπτώσεις πιο ελαφριων παιχνιδιών, αλλά πάλι δε φτάνει για να σε περιορίσει. Ακόμα και το cyberpunk που είναι πιο βαρύ στη cpu, θα σου δίνει 70 - 80 fps στις πιο δυνατές κάρτες. 

Κοίτα, ο ορισμός του μπουκαλιού είναι όταν κάποιο component (cpu στην περίπτωσή μας) δεν αφήνει κάποιο άλλο (gpu) να λειτουργήσει στο 100%. Υπο αυτήν την έννοια, μάλλον έχεις δίκιο δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα μεταξύ 3600 και 6700xt εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις (προσωπικά εγώ δεν ανέφερα τίποτα για μπουκάλι ούτως ή άλλως). Το θέμα όμως δεν είναι το μπουκάλι καθε αυτό αλλά η αποδοτικότητα της cpu, ειδικά σε 1% και 0,1% lows. H 6700xt είναι overkill για 1080p και ως εκ τούτου οι διαφορές που θα δει με τον 5600 και ειδικά με τον 5800x 3d δεν είναι αμελητέες, ειδικά στα min. Η λογική μου είναι λοιπόν η εξής: Δίνεις που δίνεις λεφτά για κάτι καλύτερο κάντο σωστά για να πιάσουν τόπο και άλλαξε και cpu για να δεις πραγματική διαφορά, εφόσον μιλάμε πάντα για 1080p όπου ο cpu και οι μνήμες παίζουν μεγάλο ρόλο, ειδικά για καλές gpu. Εννοείται ότι θα δει διαφορά και χωρίς να αλλάξει cpu, αξίζει όμως; Για μένα όχι. Αν για αυτόν αξίζει και γουστάρει, εννοείται ορμάει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 4:41 ΜΜ, KenJiNx είπε

Από όλες τις υλοποιήσεις της 6600xt διαβάζω την msi gaming x σαν την καλύτερη. Αξίζει αυτή τη στιγμή για 471€ ; (άμεσα διαθέσιμη)
ή να προτιμήσω την msi Mech 2X που παίζει γύρω στα 420-430 μόνιμα ; 

Καλησπέρα. Δε γνωρίζω σε ποια ακριβώς μοντέλα αναφέρεσαι (υποθέτω αυτά με τα 12 GB και DDR6). Σε κάθε περίπτωση η κύρια διαφορά τους είναι η ποιότητα κατασκευής, ο σχεδιασμός και η ψύξη που στις περιπτώσεις των gaming x υλοποιείται με καλύτερες προδιαγραφές. Το ίδιο συμβάινει και με άλλες κάρτες π.χ. Asus Rog Strix vs TUF. Ίσως να περιμένεις - στην περίπτωση της mech 2x - να είναι λίγο πιο hot η κάρτα, αλλά μπορείς να το ψάξεις. Συμπερασματικά για τη μικρή διαφορά στη τιμή θα πρότεινα την gaming x.

Στις 28/4/2022 στις 10:07 ΜΜ, XghosT7 είπε

Τσίμπησα αυτή την καρτούλα https://www.skroutz.gr/s/30253081/Gigabyte-GeForce-RTX-3070-8GB-GDDR6-Aorus-Master-rev-2-0-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-4-0-με-3-HDMI-και-3-DisplayPort-GV-N3070AORUS-M-8GD-Rev-2-0.html 759 ευρώ με μεταφορικά. Θα αναβαθμίσω από GTX 970 και θα πάω σε QHD 165Hz monitor. Η κάρτα έχει 4 χρόνια εγγυήση αν φτιάξεις λογαριασμό στην Aorus και βάλεις σειριακό μέσα. Θα ήθελα μια άποψη για το αν άξιζε η αγορά. Για εμένα άξιζε πιστέυω μιας και κρατάω κάρτα γραφικών για πολύ καιρό...

Mια χαρά είναι η κάρτα. Συμφωνώ με τον johnmt2 ότι με λίγα παραπάνω η RTX 3080 θα ήταν μια καλύτερη λύση, αλλά έτσι που ανεβοκατεβαίουν οι τιμές την πήρες μια χαρά. Είναι σχεδόν αθόρυβη, καλές θερμοκρασίες (εξαιρετικό σύστημα cooling) και πολύ καλή εάν παίζει κάποιος παιχνίδια που υποστηρίζουν προφανώς Ray tracing και DLSS 2.0. Όσο για το software της Gigabyte δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά μπορείς φυσικά να χρησιμοποιήσεις και το πακέτο της NVidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να Μ πείτε αν αξίζει να αγοράσω κάρτα γραφικών αυτή την εποχή . Παίζω κυρίως λολ και eSports. CPU :i5  8400 Ram:16 gb 3733mhz PSU bequiet b9 600w και οθόνη 144hz TN 1080p.

Το πισι το χρησιμοποιώ λίγο για κώδικα και πιο πολύ για ίντερνετ και gaming . Έχω σκεφτεί και την λύση ενός πιο δυνατού επεξ με ενσωματωμένα πάλι γραφικά . Το θέμα είναι ότι θέλω να έχω 144fps στο λολ προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Θέλω να Μ πείτε αν αξίζει να αγοράσω κάρτα γραφικών αυτή την εποχή . Παίζω κυρίως λολ και eSports. CPU :i5  8400 Ram:16 gb 3733mhz PSU bequiet b9 600w και οθόνη 144hz TN 1080p.

Το πισι το χρησιμοποιώ λίγο για κώδικα και πιο πολύ για ίντερνετ και gaming . Έχω σκεφτεί και την λύση ενός πιο δυνατού επεξ με ενσωματωμένα πάλι γραφικά . Το θέμα είναι ότι θέλω να έχω 144fps στο λολ προς το παρόν.

Τώρα είσαι με ενσωματωμένα; Μοναδική επιλογή για gpu που αξίζει είναι η RX 6600 (περίπου 360 ευρώ)  για το σύστημα σου.
Για igpu υπάρχει ο 5600g με tomahawk b450 max II, όλα μαζί κάπου 250 ευρώ. Θα σε καλύψει για lol αλλά για κάτι πιο απαιτητικό σε γραφικά όχι.

Από μτχ αν θες να ψαχτείς προς τα εκεί, 1050 ti μονο αν βρεις με λιγότερα απο 120 ευρώ σε καλή κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...