Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

O φιλος εχει 1080p monitor και του προτεινεις 7700xt δειχνοντας ενα βιντεο, προφανως θα βαλω 1080p.

Στο Ray Tracing ειναι διαφορετικα τα πραγματα και οι διαφορες δεν ειναι 5-10 FPS σε Raster που μετα θα βαλεις DLSS/FSR DLSS 3/FSR 3 και θα γινουν playable.
Στο Ray Tracing με ολα ανοιχτα με AMD εισαι συνηθως κατω απο 60FPS .

Προτεινω σε κοσμο 4060Τi γιατι αυτα τα χρηματα διαθετει.
Αν διεθεται περισσοτερα θα προτεινα και καλυτερες καρτες.
Oταν σου λεει "σκεφτομαι να παρω 3060Ti", "εχω μεχρι 400€" τι να του προτεινω 4080;

Αυτη με τα 450€ ειναι 70€ ακριβοτερη θα του τα βαλεις εσυ;
Eπισης ειναι Refference δηλαδη σκουπιδι.
Τα ξεχασες με τις 7900xt/xtx που τις γυρναγανε πισω γιατι βαραγαν 90+ βαθμους.
Τα καλα μοντελα εχουν 500€+ με 70-75+ βαθμους.

Το θεμα δεν ειναι τι θελω εγω και εσυ, το θεμα ειναι τι ισχυει.
1)Σε καταναλωση ειναι καλυτερη η 4060Ti απο τη 7700xt.
2)To DLSS 3.5 ειναι καλυτερο απο το FSR 2
3)Το DLSS 3 ειναι καλυτερο απο το FSR 3
4)H 4060Ti εχει DLSS+FSR ενω η 7700xt εχει μονο FSR με αποτελεσμα να εχεις βοηθεια σε πολυ λιγοτερα games.
Αν κλεισεις τα ματια σε αυτα τα 4 facts μονο τοτε θα κοιταξεις AMD, μονο τοτε η 7700xt ειναι ελαχιστα καλυτερα της 4060Ti σε Raster που Raster δεν μπορουν να παιξουν ουτε η μεγαλυτερες καρτες.
Η 7800xt εχει βγει εδω και 3 μηνες και ηδη για να παιξεις βαζεις Optimized settings, mods και FSR2+FSR3 , τι νοημα εχει να κοιτας μονο το Raster;  
Επισης αν εσυ απο επιλογη σου προτιμας να παιζεις με Stutters,Shimmering και invisible οbjects ο αλλος δεν ξερεις αν εχει την διαθεση να παιξει ετσι, κανοντας τις ιδιες θυσιες διαλεγοντας AMD.

 

Άνοιξα ένα ημερολόγιο να δω τι χρονιά έχουμε και βεβαιώθηκα ότι είναι 2024 και στην Κίνα η χρονιά του ξύλινου δράκου.

Μάλλον, στην κίνα γιορτάζεις και βλέπεις δράκους.

7900XTX reference όντως είχαν θέμα κάποιες ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ κανένα άλλο μοντέλο δεν είχε θέμα αλλά εσύ πάλι τα δικά σου. Μέχρι 110 βαθμούς στο χοτσποτ δεν έχει πρόβλημα, άλλο που κανείς μας δε θέλει να δει αυτές τις θερμοκρασίες. Κάτω από 110 δεν έχει κανένα θέμα αν ξεπεράσει κάνει θροτλ αλλά ξανά μανά ήταν κάποιες συγκεκριμένες και όχι όλες οι ρεφερεντς.

Έχεις 1 ένα uno ein one один άρθρο που να λέει ότι η 7800ΧΤ είχαν πρόβλημα σε reference??? Δηλ να πιάνει 110+ βαθμούς????

Για το DLSS πες ότι θες δεν έχω προσωπική άποψη και όντως όλοι το έχουμε πει ότι είναι καλύτερο σε 1080 βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο όπως 1440π.

Η 4060ται είναι 22% ποιο γρήγορη από 4060 απλή με RT μέσα σε 40 παιχνίδια και κοστίζει 30% πάνω. Για 1080 γιατί να μην πάρει κάποιος τη 4060 αφού θες να προτείνεις NVIDIA??

Η 7800 είναι 16% πάνω από 4060ται και είναι 30+% πάνω άλλη κατηγορία τελείως. Πάλι όμως για να πεις τα δικά σου μας λες ότι θέλουμε Optimized settings + FSR3 mod λολ ρε συ κάπου έλεος!!!!!!!! Το fsr έχει βγει επίσημα και άμα γουστάρουμε το βάζουμε ακόμη και αυτό σε χαλάει?????

Για πες μου ποιο παιχνίδι έχουμε πρόβλημα να παίξουμε στους 3 μήνες με την 7800ΧΤ?? 

Stutters,Shimmering και invisible οbjects γράφεις και πριν εσύ έβαλες εικόνα που δείχνει ότι η 7700 στα 1%lows είναι καλύτερη ποιος έχει στατερ αυτός με τα καλύτερα λοου???

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Για το DLSS πες ότι θες δεν έχω προσωπική άποψη και όντως όλοι το έχουμε πει ότι είναι καλύτερο σε 1080 βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο όπως 1440π.

Στο 1080p ειναι ακομα χειροτερα απο 1440p, στο 1440p καπως τρωγεται σε μερικες περιπτωσεις.

21 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Η 4060ται είναι 22% ποιο γρήγορη από 4060 απλή με RT μέσα σε 40 παιχνίδια και κοστίζει 30% πάνω. Για 1080 γιατί να μην πάρει κάποιος τη 4060 αφού θες να προτείνεις NVIDIA??

 Αφιερωσε λιγο χρονο και διαβασε τι θελουν, αντι να απαντας μονο στα δικα μου ποστς απο αντιδραση .
Ο φιλος ηθελε 3060Ti, με ποια λογικη να του προτεινω 4060;
Eγω λοιπον του εξηγησα οτι η 3060Ti για τη τιμη της δεν προσφερει αυτα που πρεπει στα 420€ και οτι υπαρχει η 4060Τi στα 380€ που σε λιγες μερες θα φτασει τα 340-350€ λογο Ti Super οποτε καλο ειναι να περιμενει.

21 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Για πες μου ποιο παιχνίδι έχουμε πρόβλημα να παίξουμε στους 3 μήνες με την 7800ΧΤ?? 

Cyberpunk παιζει Raster;
Alan Wake 2 παιζεις Raster;
Avatar παιζεις Raster;
Eιναι πολλα που δεν παιζει Raster αλλα καθε φορα το μονο που κοιτατε μερικοι σαν επιχειρημα ειναι το Raster.
Εχω αρχισει να πιστευω οτι κοροιδευετε τον εαυτο σας.
 

21 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Stutters,Shimmering και invisible οbjects γράφεις και πριν εσύ έβαλες εικόνα που δείχνει ότι η 7700 στα 1%lows είναι καλύτερη ποιος έχει στατερ αυτός με τα καλύτερα λοου???

Ο Daniel τα λεει στο Video που ανεβασες οχι εγω.
Το ειδες το video ή εκανες fast forward κοιταζοντας μονο τα FPS και αγνοοντας ολα τα αλλα σαν αδιαφορα;
Οτι εβαλα με κοκκινο και πρασινο στο screenshot ειναι σχολια του Daniel καθως εβλεπα το video οχι δικα μου.
Για καποιους ειναι πιο σημαντικα απο τα 5 FPS διαφορα.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλάτε το THREAD , αν συνεχίσετε θα ζητήσω διαγραφή.

Oi  7700ΧΤ & 7800XT είναι ποιο VFM αλλά τους λείπουν τα "καλούδια" της NVIDIA. Αν κάποιος θεωρεί σημαντικά τα έξτρα καλούδια πάει σε όποια NVIDIA αντέχει η τσέπη του. Επίσης κακώς επικεντρώνουμε στα 8GB της 4060TI , οι μετρήσεις στα παιχνίδια γίνονται με αυτή την μνήμη οπότε κακώς το αναφέρουμε σαν αρνητικό! Αλλο που κατα την γνώμη μου η δυνατότητες της 4060TI αντιστοιχούν για μνήμη 8-10GB. Δεν είναι τυχαίο ότι το ακριβότερο μοντέλο 4060ΤΙ με τα 16GB έχει σε ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ περιπτώσεις ,  ελάχιστα καλύτερες επιδόσεις , η υπερβολική μνήμη είναι μαρκετινιστικο κόλπο για να κρύψει άλλες σοβαρότερες αδυναμίες , κυρίως την ανεπάρκεια του gpu! (εκεί κολλάει η λαική ρήση της κοντής τέτοιας της φταίνε οι τρίχες)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aesop είπε

Υπάρχουν θεματα shuttering στις 7800ΧΤ;

H ενότητα αυτή θα περιλαμβάνει από τώρα και στο εξής προτάσεις για αναβαθμίσεις καρτών γραφικών. Για να διευκολύνετε τους χρήστες μας που έχουν την ευγενή καλοσύνη να σας βοηθήσουν, θα παρακαλούσαμε να συμπληρώσετε την παρακάτω φόρμα με τα στοιχεία του συστήματός σας:

 

 

Case (Κουτί):

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):

Motherboard (Μητρική):

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):

RAM (Μνήμη συστήματος):

GPU (Κάρτα γραφικών):

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):

 

Σημείωση:

Παρακαλώ να αναφέρετε με ακρίβεια το μοντέλο της κάθε μονάδας.

Για επεξεργαστή π.χ. δεν αρκεί ένα "Ιntel" αλλά "Intel Core i3 3240"

 

΄Οσο πιο σαφής είστε σε αυτά που ζητάτε τόσο πιο εύκολο θα είναι να σας απαντήσουν. Αν π.χ. έχετε και κάποιο όριο κόστους για την κάρτα γραφικών που θέλετε (πάντα σε λογικά πλαίσια) θα βοηθούσε να το προσθέσετε και αυτό.

 

Θα παρακαλούσα οι απαντήσεις να είναι σύντομες και στοχευμένες και να αποφεύγετε τις άσκοπες συζητήσεις. Δεν ενδιαφέρουν τους χρήστες που θέλουν συμβουλή αναβάθμισης οι προτιμήσεις σας και εσείς δεν καλείστε σαν τους ισοβίτες να κάνετε γραμμούλες με κιμωλία στον τοίχο για το πόσες κόκκινες οι πράσινες κάρτες καταφέρατε να "προωθήσετε" σε μια μέρα. Οποιαδήποτε συμμετοχή εκτός θέματος ή που γενικά παραβιάζει τους ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ κινδυνεύει να διαγραφεί άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! τα φώτα σας παρακαλώ

Case: fractal design define xl

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): SHARKOON ATX SHP 80 PLUS BRONZE RYZEN COMPATIBLE 120MM LOW NOISE FAN 500W

Motherboard (Μητρική): Gigabyte W480M 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel i5 11500

RAM (Μνήμη συστήματος): 64gb

GPU (Κάρτα γραφικών): - 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): - 

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): unraid 

 

έχω στήσει το παραπάνω σύστημα το οποίο λειτουργεί headless ως plex server, nextcloud, κατεβαστήρι κ.α. Θέλω να φτιάξω ένα vm που θα τρέχει windows, θα έχει φορτωμένη την βιβλιοθήκη του steam και θα κάνει stream σε steamdeck και στην τηλεόραση μέσω moonlight ή steam link. Τι κάρτα γραφικών προτείνετε; έχω μια σάπια 1060 και κάθεται. Αξίζει να πάω σε κάτι καλύτερο όπως 3060 ή τζάμπα ο κόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ! Μία βοήθεια.

* Case: mATX 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 620 Watt Seasonic S12II Bronze Non-Modular 80+ Bronze

* Motherboard (Μητρική): ASRock AB350M Pro4 AMD B350 So.AM4 Dual Channel DDR4 mATX 

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Ryzen 5 1600

* RAM (Μνήμη συστήματος): 16gb  G.Skill Flare X μαύρο DDR4-3200 DIMM CL14 Dual Kit

* GPU (Κάρτα γραφικών):AMD  R9 280

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): DEL ALIENWARE AW2720HFA 1920X1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win10 

Θέλω να κάνω αναβάθμιση του συστήματος σε GPU και cpu .Για cpu σκέφτομαι  AMD Ryzen 7 5800X 

Χρήματα που διαθέτουμε περίπου 500 ευρώ ( και για τα 2 ) . Συζητήσιμη μία αύξηση αν νομίζετε ότι είναι απαραίτητη ( ο υπολογιστής είναι του γιου ). Παιχνίδια που θα παίζει  dragon's dogma 2 . Άρα δεν το βιαζόμαστε . 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, iolakos είπε

καλησπέρα! τα φώτα σας παρακαλώ

 

Case: fractal design define xl

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): SHARKOON ATX SHP 80 PLUS BRONZE RYZEN COMPATIBLE 120MM LOW NOISE FAN 500W

Motherboard (Μητρική): Gigabyte W480M 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel i5 11500

RAM (Μνήμη συστήματος): 64gb

GPU (Κάρτα γραφικών): - 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): - 

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): unraid 

 

έχω στήσει το παραπάνω σύστημα το οποίο λειτουργεί headless ως plex server, nextcloud, κατεβαστήρι κ.α. Θέλω να φτιάξω ένα vm που θα τρέχει windows, θα έχει φορτωμένη την βιβλιοθήκη του steam και θα κάνει stream σε steamdeck και στην τηλεόραση μέσω moonlight ή steam link. Τι κάρτα γραφικών προτείνετε; έχω μια σάπια 1060 και κάθεται. Αξίζει να πάω σε κάτι καλύτερο όπως 3060 ή τζάμπα ο κόπος;

Πιθανότατα δεν χρειάζεσαι κάρτα και σου κάνει η ενσωματωμένη του Ι5 11500 , έχεις δοκιμάσει και είναι ανεπαρκής?

1 ώρα πριν, starblue είπε

Χρήματα που διαθέτουμε περίπου 500 ευρώ ( και για τα 2 ) . Συζητήσιμη μία αύξηση αν νομίζετε ότι είναι απαραίτητη ( ο υπολογιστής είναι του γιου ). Παιχνίδια που θα παίζει  dragon's dogma 2 . Άρα δεν το βιαζόμαστε

κάνε για αρχή μια αναβάθμιση σε 58003D που είναι η καλύτερη gaming-cpu στην πλατφόρμα σου (θα σου 3πλασιάσει τα fps)  , παίξε με την παλιά gpu R9/280 όσο μπορείς και μετά πρόσθεσε λεφτά να πας σε 7700Χ gpu ή nvidia 4060TI (δεν σου φτάνουν τα 500ευρώ και για τα 2)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Πιθανότατα δεν χρειάζεσαι κάρτα και σου κάνει η ενσωματωμένη του Ι5 11500 , έχεις δοκιμάσει και είναι ανεπαρκής?

κάνε για αρχή μια αναβάθμιση σε 58003D που είναι η καλύτερη gaming-cpu στην πλατφόρμα σου (θα σου 3πλασιάσει τα fps)  , παίξε με την παλιά gpu R9/280 όσο μπορείς και μετά πρόσθεσε λεφτά να πας σε 7700Χ gpu ή nvidia 4060TI (δεν σου φτάνουν τα 500ευρώ και για τα 2)

Η ενσωματωμένη 750 είναι κλειδωμένη από το σύστημα για να κάνει transcoding στο plex. Για την δουλειά αυτή είναι εξαιρετική. Λίγο που δοκίμασα στο vm ήταν χάλι μαύρο η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iolakos είπε

Η ενσωματωμένη 750 είναι κλειδωμένη από το σύστημα για να κάνει transcoding στο plex. Για την δουλειά αυτή είναι εξαιρετική. Λίγο που δοκίμασα στο vm ήταν χάλι μαύρο η κατάσταση.

καλύτερα nvidia για τε΄τοια περίπτωση , εγώ αν δεν χρησιμοποιούσα 1060 θα αγόραζα την rtx4060 που εχει hardware όλους τους σύγχρονους encoders/decoders και καίει πολύ λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, starblue είπε

Γεια σας ! Μία βοήθεια.

* Case: mATX 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 620 Watt Seasonic S12II Bronze Non-Modular 80+ Bronze

* Motherboard (Μητρική): ASRock AB350M Pro4 AMD B350 So.AM4 Dual Channel DDR4 mATX 

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Ryzen 5 1600

* RAM (Μνήμη συστήματος): 16gb  G.Skill Flare X μαύρο DDR4-3200 DIMM CL14 Dual Kit

* GPU (Κάρτα γραφικών):AMD  R9 280

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): DEL ALIENWARE AW2720HFA 1920X1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win10 

Θέλω να κάνω αναβάθμιση του συστήματος σε GPU και cpu .Για cpu σκέφτομαι  AMD Ryzen 7 5800X 

Χρήματα που διαθέτουμε περίπου 500 ευρώ ( και για τα 2 ) . Συζητήσιμη μία αύξηση αν νομίζετε ότι είναι απαραίτητη ( ο υπολογιστής είναι του γιου ). Παιχνίδια που θα παίζει  dragon's dogma 2 . Άρα δεν το βιαζόμαστε . 

Σας ευχαριστώ.

Με βαση τα System Requirements αγοραζοντας εναν 5600x και μια 4060Ti θα μπορει να παιξει ακομα και σε 1440p 60FPS οταν προτεινει κατωτερα για τα 30FPS.
Σε 1080p που ειναι το monitor θα ειναι πολυ ανετα.
Το ιδανικο θα ηταν να παρεις αρχικα τη 4060Ti και αργοτερα να βαλεις κατι παραπανω για εναν 5800x3d.
Αν μπορεις ενα απο τα 2 τοτε καλυτερα να πανε σε Gpu παρα σε Cpu και να καταληξεις με τον 5600x ή 5800x (+40€).
Μαλλον θα χρειαστει και ενα update το Bios αν δεν το εχεις κανει ηδη πριν βαλεις Ryzen 5000.

Screenshot_16.jpg

Screenshot_15.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στα γρήγορα δες απλά τα χαρακτηριστικά και βλέπεις νομίζω μια μικρή διαφορά.

 image.png.deb806df7723e2a0863e1e45a98b1df0.png

 

Τώρα σε παιχνίδια εάν ρωτάς η GRE είναι λίγο καλύτερη στις υψηλές αναλύσεις (QHD 2560x1440) και λίγο χειρότερη στα 1920x1080 σε σχέση με τη 7800 XT. Ευνόητο αφού εξ ορισμού προορίζοταν να υποστηρίξει την 2k ανάλυση.

Παράλληλα εφόσον τη βρίσκεις στα 576 ευρώ και στο skroutz π.χ. την έχει 70 ευρώ παραπάνω είσαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

Καλησπέρα κοιτάζω την RX 7900 gre στα 576 ευρώ στο best price αξίζει η συγκεκριμένη σε σχέση με την 7800xt?? Ευχαριστώ 

Συμφωνώ με τον @JPaxilleas η τιμή της είναι καλή αλλά μιας και βγαίνουν οι καινούργιες NVidia καλύτερα να περιμένεις λίγο ακόμη να δεις πως θα προσαρμοστούν οι τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Στα γρήγορα δες απλά τα χαρακτηριστικά και βλέπεις νομίζω μια μικρή διαφορά.

 image.png.deb806df7723e2a0863e1e45a98b1df0.png

 

Τώρα σε παιχνίδια εάν ρωτάς η GRE είναι λίγο καλύτερη στις υψηλές αναλύσεις (QHD 2560x1440) και λίγο χειρότερη στα 1920x1080 σε σχέση με τη 7800 XT. Ευνόητο αφού εξ ορισμού προορίζοταν να υποστηρίξει την 2k ανάλυση.

Παράλληλα εφόσον τη βρίσκεις στα 576 ευρώ και στο skroutz π.χ. την έχει 70 ευρώ παραπάνω είσαι καλά. 

Για 465 ευρω ευρω εγώ έλεγα να παω σε μια Sapphire Pulse AMD Radeon™ RX 7800 XT Gaming 16GB . 

Συν +110 ευρω (+24%) για την RX7900GRE δεν νομίζω οτι αξίζει να δωσω (κουμπωμενη σε Ryzen 7800x3d για 1440p)

Τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...