Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

ψάχνω ένα φακό με επαναφορτιζόμενη και αφαιρούμενη μπαταρία καθώς και να υποστηρίζει για μεγαλύτερη ευκολία φόρτιση από usb. Η χρήση θα είναι καθαρά για αγροτικές εργασίες και γενικά για το σπίτι. Θα τον χρησιμοποιεί ο πατέρας μου άρα ψάχνω flood λογικά με όσο το δυνατόν πιο απλό χειρισμό.

Ο Astrolux EC03 μοιάζει ιδανικός για αυτά που ζητάω αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα lumens και τον τύπου του led που φοράει αν το λέω σωστά. Να πάω σύμφωνα με ότι ζητάω και ότι έχω διαβάσει στον EC03 SST40 6500K; 

Υπάρχει κάτι άλλο έως 30€ που να αξίζει;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, shodan είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

ψάχνω ένα φακό με επαναφορτιζόμενη και αφαιρούμενη μπαταρία καθώς και να υποστηρίζει για μεγαλύτερη ευκολία φόρτιση από usb. Η χρήση θα είναι καθαρά για αγροτικές εργασίες και γενικά για το σπίτι. Θα τον χρησιμοποιεί ο πατέρας μου άρα ψάχνω flood λογικά με όσο το δυνατόν πιο απλό χειρισμό.

Ο Astrolux EC03 μοιάζει ιδανικός για αυτά που ζητάω αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα lumens και τον τύπου του led που φοράει αν το λέω σωστά. Να πάω σύμφωνα με ότι ζητάω και ότι έχω διαβάσει στον EC03 SST40 6500K; 

Υπάρχει κάτι άλλο έως 30€ που να αξίζει;

Ευχαριστώ.

Ο EC03 είναι πολύ καλός flood φακός. Προτίμησε το led SST40, όπως γράφεις και εσύ, αλλά με την απόχρωση 5000Κ που είναι πιο ¨θερμή" και έχει καλύτερη απόδοση των χρωμάτων, στα αντικείμενα που φωτίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εργασίες σε χωράφι αλλά και άλλες εργασίες που θέλεις να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα ψάξε μόνο για headlamp.

 

Αγόρασα πρόσφατα τον sofirn sp40 5500K από eBay γύρω στα 22€

 

Usb φόρτιση , μαγνήτη στο καπάκι, καλή κατασκευή ,απλός χειρισμός και αν θέλεις τον βγάζεις από το λουράκι και τον χρησιμοποιείς σαν κανονικό φακό

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα και χρονια πολλα. ψαχνω φακο κεφαλης για 2-3μερες καμπιγκ-ψαρεμα βαρκα κτλ.με επαναφορτιζομενη μπαταρια μαλλον! απο ελλαδα η ευρωπη. απο 50ε με ταβανι νομιζω τα 80. καμια ιδεα?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά για αυτές τις χρήσεις.Εγώ πρόσφατα πήρα τον Black Diamond Storm 375. Με 4 μπαταρίες ΑΑΑ που είναι οι πιο κοινές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μοιραστώ μαζί σας μετά απο καιρό, την χαρά μου για ένα φακουδάκι που παρέλαβα σήμερα.

Ο Nitecore TINI 2 όπως φαίνεται θα αντικαταστήσει στα κλειδιά μου τον Nitecore TIP.

Δηλώνω ενθουσιασμένος απο αυτόν. Μικρούλης, στιβαρός, πολύ καλή φωτεινότητα και απόχρωση, και η οθόνη βολική. Βέβαια η μπαταρία του αναγκαστικά(λόγω μεγέθους) έχει την μισή χωρητικότητα σε σχέση με τον TIP. Επίσης έχω μία επιφύλαξη για τα διακοπτάκια του, όσον αφορά την αντοχή τους στον χρόνο, αλλά θα δούμε.

Μου βγήκε απο Banggood στα 25,43€ με Priority και ήρθε σε 19 ημέρες με ΤΑΞΙ.😄

Παρ'οτι οι περισσότεροι προτιμούν το μαύρο χρώμα, προτίμησα το γκρί σκεπτόμενος ότι με τα κλειδιά κάποια στιγμή θα γεμίσει γρατζουνιές. Και το γκρί είναι πιό κοντά στο χρώμα του αλουμινίου.

Και μήν ξεχνάμε: Ο φακός που τον έχεις μαζί σου, είναι πάντα καλύτερος από όλους τους υπερφακούς που έχεις αφήσει στο σπίτι.

20210115_183536_cr.jpg

20210115_182923b.jpg

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ακομα ψαχνω εναν φακο μεχρι 1000 lumens, οσο το δυνατον μικροτερο (ιδανικα μεχρι 10 εκατοστα το πολυ), φορτιση μεσω usb-c απαραιτητα και μαγνητικο. Αυτος που πληρει σχεδον ολα τα κριτηρια ειναι αυτος: https://www.banggood.com/Wurkkos-FC11-1300LM-LH351D-LED-Type-C-USB-Rechargeable-Flashlight-Magnetic-Tail-Brightness-Work-Light-p-1777348.html?cur_warehouse=CN&rmmds=mywishlist

Βεβαια θα ηθελα να παιρνει και diffuser. Στο reddit οτι ο συγκεκριμενος μπορει να παρει αυτο το diffuser, με σχετικα καλη εφαρμογη: https://www.banggood.com/Convoy-24_5mm-LED-Flashlight-White-or-Yellow-or-Red-Diffuser-Convoy-S2-S3-S4-S5-S6-S7-S8-Flashlight-Accessories-p-1209923.html?cur_warehouse=CN&ID=233&rmmds=mywishlist. Βλεπω ομως οτι η διαμετρος του ειναι μεγαλυτερη.

Υπαρχει καποια αλλη προταση για φακο με αυτα τα κριτηρια? Παντως δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη των εταιρειων στο micro usb. 2021 εχουμε ρε παιδια.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Εγω ακομα ψαχνω εναν φακο μεχρι 1000 lumens, οσο το δυνατον μικροτερο (ιδανικα μεχρι 10 εκατοστα το πολυ), φορτιση μεσω usb-c απαραιτητα και μαγνητικο. Αυτος που πληρει σχεδον ολα τα κριτηρια ειναι αυτος: https://www.banggood.com/Wurkkos-FC11-1300LM-LH351D-LED-Type-C-USB-Rechargeable-Flashlight-Magnetic-Tail-Brightness-Work-Light-p-1777348.html?cur_warehouse=CN&rmmds=mywishlist

Βεβαια θα ηθελα να παιρνει και diffuser. Στο reddit οτι ο συγκεκριμενος μπορει να παρει αυτο το diffuser, με σχετικα καλη εφαρμογη: https://www.banggood.com/Convoy-24_5mm-LED-Flashlight-White-or-Yellow-or-Red-Diffuser-Convoy-S2-S3-S4-S5-S6-S7-S8-Flashlight-Accessories-p-1209923.html?cur_warehouse=CN&ID=233&rmmds=mywishlist. Βλεπω ομως οτι η διαμετρος του ειναι μεγαλυτερη.

Υπαρχει καποια αλλη προταση για φακο με αυτα τα κριτηρια? Παντως δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη των εταιρειων στο micro usb. 2021 εχουμε ρε παιδια.

Που θα τον χρησιμοποιείς; τώρα ποιον έχεις; γιατί κολλάς στο type c; με έναν εξωτερικό φορτιστή θα κάνεις πολύ καλύτερα την δουλειά σου, και θα γίνετε καλύτερη φόρτιση της μπαταρίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ardi21 είπε

Εγω ακομα ψαχνω εναν φακο μεχρι 1000 lumens, οσο το δυνατον μικροτερο (ιδανικα μεχρι 10 εκατοστα το πολυ), φορτιση μεσω usb-c απαραιτητα και μαγνητικο. Αυτος που πληρει σχεδον ολα τα κριτηρια ειναι αυτος: https://www.banggood.com/Wurkkos-FC11-1300LM-LH351D-LED-Type-C-USB-Rechargeable-Flashlight-Magnetic-Tail-Brightness-Work-Light-p-1777348.html?cur_warehouse=CN&rmmds=mywishlist

Βεβαια θα ηθελα να παιρνει και diffuser. Στο reddit οτι ο συγκεκριμενος μπορει να παρει αυτο το diffuser, με σχετικα καλη εφαρμογη: https://www.banggood.com/Convoy-24_5mm-LED-Flashlight-White-or-Yellow-or-Red-Diffuser-Convoy-S2-S3-S4-S5-S6-S7-S8-Flashlight-Accessories-p-1209923.html?cur_warehouse=CN&ID=233&rmmds=mywishlist. Βλεπω ομως οτι η διαμετρος του ειναι μεγαλυτερη.

Υπαρχει καποια αλλη προταση για φακο με αυτα τα κριτηρια? Παντως δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη των εταιρειων στο micro usb. 2021 εχουμε ρε παιδια.

On the Road M3. CR123 μπαταρία ή 16340 επαναφορτιζόμενη, φόρτιση μέσω USB-C, μαγνητικό πίσω καπάκι, κάτω από 7,5εκ μήκος. Εναλλακτικά Sofirn SC31 pro μαζί με 18350 tube και magnetic tail (στη σελίδα της Sofirn στο Aliexpress), τον πήρα πρόσφατα και το Anduril είναι όνειρο σε φακό.

Diffuser παίρνουν σχεδόν όλοι, φτάνει να ταιριάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Που θα τον χρησιμοποιείς; τώρα ποιον έχεις; γιατί κολλάς στο type c; με έναν εξωτερικό φορτιστή θα κάνεις πολύ καλύτερα την δουλειά σου, και θα γίνετε καλύτερη φόρτιση της μπαταρίας. 

Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις γι'αυτο ειπα μεχρι 1000lm. Τωρα δεν εχω κανεναν. Γνωριζω οτι με εξωτερικο φορτιστη ειναι πιο σωστη η διαδικασια αλλα θελω οπωσδηποτε usb-c για ευκολια και για να εχω ομοιομορφια στα καλωδια. Ολες οι συσκευες μου ειναι usb c.

1 ώρα πριν, dompred είπε

On the Road M3. CR123 μπαταρία ή 16340 επαναφορτιζόμενη, φόρτιση μέσω USB-C, μαγνητικό πίσω καπάκι, κάτω από 7,5εκ μήκος. Εναλλακτικά Sofirn SC31 pro μαζί με 18350 tube και magnetic tail (στη σελίδα της Sofirn στο Aliexpress), τον πήρα πρόσφατα και το Anduril είναι όνειρο σε φακό.

Diffuser παίρνουν σχεδόν όλοι, φτάνει να ταιριάζει.

Ειχα δει τον M3 αλλα με χαλαει λιγο οτι παιρνει 16340. Προτιμω 18650. Βεβαια θα μου πεις οτι μεγαλωνει και το μεγεθος, αλλα γυρω στα 10 εκ. ειναι εφικτο νομιζω. Ωραιος ο sofrin, αν και ειναι πολυ πιο δυνατος απο αυτο που ζηταω, αλλα απο aliexpress νομιζω εχεις τελωνειo και αποφευγω...Επισης δεν βρηκα το μαγνητικο καπακι.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις γι'αυτο ειπα μεχρι 1000lm. Τωρα δεν εχω κανεναν. Γνωριζω οτι με εξωτερικο φορτιστη ειναι πιο σωστη η διαδικασια αλλα θελω οπωσδηποτε usb-c για ευκολια και για να εχω ομοιομορφια στα καλωδια. Ολες οι συσκευες μου ειναι usb c.

Ειχα δει τον M3 αλλα με χαλαει λιγο οτι παιρνει 16340. Προτιμω 18650. Βεβαια θα μου πεις οτι μεγαλωνει και το μεγεθος, αλλα γυρω στα 10 εκ. ειναι εφικτο νομιζω. Ωραιος ο sofrin, αν και ειναι πολυ πιο δυνατος απο αυτο που ζηταω, αλλα απο aliexpress νομιζω εχεις τελωνειo και αποφευγω...Επισης δεν βρηκα το μαγνητικο καπακι.

Για 18650 είναι λίγο δύσκολο να μείνεις κάτω από 10εκ μαζί με usb για φόρτιση. Η Sofirn έχει και μαγαζιά στα ευρωπαικά amazon αν θες να αποφύγεις τελωνείο. Γράφω ένα review για τον SC31 pro και θα μου δώσουν μερικούς κωδικούς για έκπτωση οπότε αν σε ενδιαφέρει πες μου (είναι για αγορά από το ιταλικό amazon).

Αυτό εδώ είναι το μαγνητικό καπάκι (https://www.aliexpress.com/item/1005001291432719.html?spm=a2g0o.store_home.productList_2755072.subject_20)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dompred είπε

Για 18650 είναι λίγο δύσκολο να μείνεις κάτω από 10εκ μαζί με usb για φόρτιση. Η Sofirn έχει και μαγαζιά στα ευρωπαικά amazon αν θες να αποφύγεις τελωνείο. Γράφω ένα review για τον SC31 pro και θα μου δώσουν μερικούς κωδικούς για έκπτωση οπότε αν σε ενδιαφέρει πες μου (είναι για αγορά από το ιταλικό amazon).

Αυτό εδώ είναι το μαγνητικό καπάκι (https://www.aliexpress.com/item/1005001291432719.html?spm=a2g0o.store_home.productList_2755072.subject_20)

Nαι φυσικα, θα με ενδιεφερε. Ευχαριστω!

Υπαρχει magnetic tail και difusser στο Ιταλικο? Γιατι, οσο μπορεσα να ψαξω δεν βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Nαι φυσικα, θα με ενδιεφερε. Ευχαριστω!

Υπαρχει magnetic tail και difusser στο Ιταλικο? Γιατι, οσο μπορεσα να ψαξω δεν βρηκα κατι.

Αυτά όχι, θα πρέπει να τα πάρεις από το κινέζικο. Αλλά είναι χαμηλού κόστους οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς ότι θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Το πακέτο που έχει στο amazon έχει και μπαταρία μέσα οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι επιπλέον. Θα σε έχω υπόψη μου για τον κωδικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον άλλον που μπορεί να ενδιαφέρεται, 68QOTLI6 για -30% στον Sofirn SC31 pro για αγορά από το ιταλικό amazon (https://www.amazon.it/Sofirn-Luminosa-Ricaricabile-Portatile-Resistente/dp/B08FM6MZQ6/ref=sr_1_1?__mk_it_IT=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=Sofirn+SC31+Pro&qid=1614673206&s=tools&sr=1-1)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...