Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθενας λεει την αποψη του,ελευθερια εχουμε. Το overclocking γινοταν ,οταν ξεκινησε,για να παρεις φτηνο υλικο και να φτασεις η να πλησιασεις ,αλλο υλικο πολυ πιο ακριβο..Το να αγορασεις ακριβους επεξεργαστες που ηδη ειναι πανισχυροι για να τους πας ακομη πιο ψηλα ειναι βιτσιο.Αποψη μου,δεν χρειαζεται να συμφωνησουν ολοι. Και οταν εχω ρωτησει τετοια ατομα,μερικους φιλους μου κιολας,τι εχετε μαθει να κανετε στον υπολογιστη σας περα απο αυτο και gaming?Δεν εχουν ιδεα.

Οχι φιλε,απλα νομιζω οτι εκφραζω μια πλατια διαδεδομενη αποψη. :)

 

 

 

Έτσι. Και νομίζουν μάλιστα οτι ξέρουν πολλά πράγματα όσον αφορά την πληροφορική. Ενώ δεν ξέρουν ούτε το 1/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγα μην κλοκαρω αυτα τα διαμαντια για να παιζω  καλυτερα μερικα παιχνιδακια, και να δω 10 fps παραπανω οταν ηδη τα fps ειναι περιφημα. Με τοσο ισχυρους επεξεργαστες που εχουμε πλεον και απο τις 2 εταιριες το extreme overclocking εχει καταντησει πανακριβο παιχνιδακι πλουσιοπαιδων με χαμηλο νοητικο δεικτη και ακομη χαμηλοτερη μορφωση.)

 

Πρέπει να είναι πολλοί αυτοί με τη χαμηλή μόρφωση, γιατί το oc ήταν ένα από τα κεντρικά θέματα της παρουσίασης της Su.

 

Και ναι. Ακόμα και με χαμηλή μορφωση καταλαβαίνεις ότι 5/4,5=11% βελτίωση με ασφαλείς τάσεις. Δηλαδή, όσα θα σου δώσει περίπου το tweaking των Zen και των arch της ίντελ στα επόμενα ένα με δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ 5820k θα του έλεγα να σου πω την αλήθεια γιατί μπορείς να πάρεις ότι σου δίνει ένας 6850 εκτός από τα lanes.

Αλλά και budget 7700 non k ανάλογα την χρήση.. και θα το έκανα και θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο,και την συνείδηση μου καθαρή. ;)

 

Αλλά το ερώτημα που έθεσα ήταν για να καταλάβουμε κυρίως ποιοι και λογικά αγοράζουν,δηλαδή λίγο ρητορικό,

και οτι κόντρα που υπάρχει λιγο πολύ είναι ανούσια αφου κανείς μας δεν πιστευω σε άμεσο build δεν θα έβαζε ryzen,εκτός αν προέρχονταν απο συγκεκριμένες "ομάδες" που ανέφερα πιο πάνω.

Ακόμη το συνεχίζεις....

"Ομάδες".

Μία πρόταση θα κάνω, take it or leave it.

Δεν τσιμπας μερικά Intel (από τα πρόβατα όπως τους αποκαλείς) από τις αγγελίες να βάλεις πάνω Hackintosh και να το πουλάς χρυσάφι;

 

Βλέπεις; Ούτε οπαδό σε χαρακτήρισα ούτε τίποτα, αλλά αυτή η χολή που βγάζεις φίλε μου όσο και να προσπαθείς να την κρύψεις δεν παλεύεται.

Βέβαια θα κρατήσω μία πισινή μήπως και είσαι ο νέος Ζορρο και προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο από την λάθος αγορά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι πολλοί αυτοί με τη χαμηλή μόρφωση, γιατί το oc ήταν ένα από τα κεντρικά θέματα της παρουσίασης της Su.

 

Και ναι. Ακόμα και με χαμηλή μορφωση καταλαβαίνεις ότι 5/4,5=11% βελτίωση με ασφαλείς τάσεις. Δηλαδή, όσα θα σου δώσει περίπου το tweaking των Zen και των arch της ίντελ στα επόμενα ένα με δύο χρόνια.

 

 

 

Ολόκληρο 11%;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φτάσαμε 420 σελίδες.

Ακόμη και τώρα ο καθένας θέλει να πείσει τον άλλον ποιος επεξεργαστής είναι καλύτερος.

Μέχρι και για το OC και custom cooling διάβασα ότι το κάνουν κακομαθημένα χαζά παιδιά.

Τίποτα άλλο έχετε να πείτε σοφοί γέροντες;

Τι άλλη παπαντζα θα διαβάσω εδώ μέσα;

Μήπως να οδηγάμε όλοι το ίδιο αυτοκίνητο;Να φοράμε τα ίδια ρούχα; Να τρώμε το ίδιο φάει;

Και ποιός είναι αυτός που αποφασίζει τι είναι σωστό και τι λάθος;

Το ότι μερικοί το τερματίσατε το έχετε καταλάβει;

Πριν 7-10 χρόνια δεν είχε αυτό το ***** το insomnia . Θυμάμαι κουβεντιαζαμε με πολλά μέλη που είναι ακόμα ενεργά όπως ο Georgeman καλή ώρα για το overclock μας που κάναμε στους nehalem, για ανιμε ,τεχνολογία  και γενικά δεν υπήρχε αυτό το χάλι. Βέβαια οι κορυφαίοι πάντα υπάρχουν, αλλά τώρα που εχει γίνει η θάλασσα γιαούρτι, βλέπεις 3/10 σοβαρά post ένα πράμα φίλε μου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας λεει την αποψη του,ελευθερια εχουμε. Το overclocking γινοταν ,οταν ξεκινησε,για να παρεις φτηνο υλικο και να φτασεις η να πλησιασεις ,αλλο υλικο πολυ πιο ακριβο..Το να αγορασεις ακριβους επεξεργαστες που ηδη ειναι πανισχυροι για να τους πας ακομη πιο ψηλα ειναι βιτσιο.Αποψη μου,δεν χρειαζεται να συμφωνησουν ολοι. Και οταν εχω ρωτησει τετοια ατομα,μερικους φιλους μου κιολας,τι εχετε μαθει να κανετε στον υπολογιστη σας περα απο αυτο και gaming?Δεν εχουν ιδεα.

 

Οχι φιλε,απλα νομιζω οτι εκφραζω μια πλατια διαδεδομενη αποψη. :)

Ελεύθερος να λες την άποψη σου και να χαρακτηρίζεις κόσμο που δεν γνωρίζεις καν.

Το κόμπλεξ πάει σύννεφο τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο state of the art και δυνατος να ειναι ενας επεξεργαστης αργα η γρηγορα ξεπερνιεται κ τοτε θες λιγο παραπανω αποδοση για να μην προβεις σε αντικατασταση αμεσα

 

το oc δεν ειναι κακο αρκει να μην πληρωνεις δυσαναλογα τον εξοπλισμο που χρειαζεται (καλες μητρικες ,συστηματα ψυξης κλπ) για την αυξηση αποδοσης που θα κερδισεις

 

κ εκει ειναι που το παρακανουν η την πατανε η περισσοτεροι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο state of the art και δυνατος να ειναι ενας επεξεργαστης αργα η γρηγορα ξεπερνιεται κ τοτε θες λιγο παραπανω αποδοση για να μην προβεις σε αντικατασταση αμεσα

 

το oc δεν ειναι κακο αρκει να μην πληρωνεις δυσαναλογα τον εξοπλισμο που χρειαζεται (καλες μητρικες ,συστηματα ψυξης κλπ) για την αυξηση αποδοσης που θα κερδισεις

 

κ εκει ειναι που το παρακανουν η την πατανε η περισσοτεροι 

 

 

 

Όταν θα έχει ξεπεραστεί ούτε το OC σε σώζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το oc είναι μια ασχολία/χόμπυ όπως η μαγειρική, το καγιάκ ή τα σεμινάρια μαντικής τέχνης.

Ως τέτοια έχει ένα κόστος σε χρήμα και χρόνο.

 

Αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου οργώνει τον δίσκο που κάνεις την εγγραφή ή όπου είναι το παιχνίδι και από τον οποίο διαβάζει τα textures τότε όσους πυρήνες και να έχεις δεν την γλιτώνεις.

Αν όμως σου πάει το cpu utilization στο 100% ενώ παίζεις battlefield και τα hickups είναι λόγο αυτού και όχι λόγο δίσκου τότε με περισσότερους πυρήνες την γλιτώνεις και χωρίς να ιδρώσεις κιόλας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα έχει ξεπεραστεί ούτε το OC σε σώζει.

 

μπα μην το λες ,κατι παλιοι τετραπυρηνοι Q ιντελ ,ο δικος μου ο thuban κ πολλοι fx ετσι κρατιουνται στην ζωη ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το oc δεν ειναι κακο αρκει να μην πληρωνεις δυσαναλογα τον εξοπλισμο που χρειαζεται (καλες μητρικες ,συστηματα ψυξης κλπ) για την αυξηση αποδοσης που θα κερδισεις

 

κ εκει ειναι που το παρακανουν η την πατανε η περισσοτεροι 

Εδω ο φιλος ειπε με αλλα λογια αυτο που λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την λέξη ΧΟΜΠΥ και μετά προσθέτουμε αυτό που μας ενδιαφέρει.

 

Προφανώς και το να παίζει κανείς σκάκι είναι ένα χόμπυ, θα μπορούσα τώρα να πω και εγώ "κάποιοι φίλοι μου βέβαια λένε κάτι περίεργα για αυτούς που έχουν τέτοια χόμπυ" κτλπ κτλπ

Το oc είναι μια ασχολία/χόμπυ όπως η μαγειρική, το καγιάκ ή τα σεμινάρια μαντικής τέχνης.

Ως τέτοια έχει ένα κόστος σε χρήμα και χρόνο.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερος να λες την άποψη σου και να χαρακτηρίζεις κόσμο που δεν γνωρίζεις καν.

Το κόμπλεξ πάει σύννεφο τελικά.

Δεν χαρακτηρισα καποιον που δεν ξερω,αλλα με βαση αυτους που ξερω.Δεν μπορω να ξερω,για παραδειγμα,εσυ τι αλλο ξερεις,ουτε σε προσβαλα προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...