Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ελπιζω να συμβει αυτο και μεχρι τοτε που θα βγουν να εχουν διορθωθει και τα περισσοτερα bugs.... Απλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στην amd εννοειται πως ξερουν οτι πρεπει να φανει κατευθειαν αυτο στον πελατη... Δηλαδη, αλλιως ειναι να ξερεις οτι παιρνεις εναν 1600Χ στα 4.2 με δυνατοτητα να τον πας 4.5-4.6  και αλλιως να τον παρεις και να ειναι στα 3.8 και ισως παει 4.2...  Καταλαβαινεις τι εννοω..

 

οταν θα σκασουν στην αγορα οι σειρες 5 κ 3 σε κανα 2 εως 3 μηνες ενα 95% των προβληματων της πλατφορμας θα εχει λυθει

 

περα απο αυτο θεωρω οτι θα αντιπαρατεθουν στους i5 k i3 με τον ιδιο ακριβως τροπο που παρατεθηκαν οι 7 στους i7 ,θα ειναι λιγο πισω (αρκετα λιγοτερο ομως απο οτι ειδαμε στα launch reviews την σειρα 7) στο single (οποτε κ δεν θα εχουν ουσιαστικο θεμα οπως ειχαν οι fx) αλλα θα τους θεριζουν σε multi k to multi ειναι το μελλον οσο κ να μην θελουν να το παραδεχτουν καποιοι

 

περα απο ολα αυτα θα παιξει προφανως κ σεβαστο τιμολογιακο αβανταζ

 

ps 

 

η αρχιτεκτονικη zen σχεδιαστηκε περισσοτερο για servers οποτε δεν θα μου προκαλουσε εντυπωση να δουμε κανενα dual socket mainstream board στο προσεχες μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα σκασουν στην αγορα οι σειρες 5 κ 3 σε κανα 2 εως 3 μηνες ενα 95% των προβληματων της πλατφορμας θα εχει λυθει

 

περα απο αυτο θεωρω οτι θα αντιπαρατεθουν στους i5 k i3 με τον ιδιο ακριβως τροπο που παρατεθηκαν οι 7 στους i7 ,θα ειναι λιγο πισω (αρκετα λιγοτερο ομως απο οτι ειδαμε στα launch reviews την σειρα 7) στο single (οποτε κ δεν θα εχουν ουσιαστικο θεμα οπως ειχαν οι fx) αλλα θα τους θεριζουν σε multi k to multi ειναι το μελλον οσο κ να μην θελουν να το παραδεχτουν καποιοι

 

περα απο ολα αυτα θα παιξει προφανως κ σεβαστο τιμολογιακο αβανταζ

 

ps 

 

η αρχιτεκτονικη zen σχεδιαστηκε περισσοτερο για servers οποτε δεν θα μου προκαλουσε εντυπωση να δουμε κανενα dual socket mainstream board στο προσεχες μελλον

 

 

Ναι λογικα τα περισσοτερα θα εχουν λυθει απο ολες τις πλευρες..(cpu,mobo,κτλ) Απλα θελω να δω τι διαφορα θα υπαρχει οταν λυθει το προβλημα με την L3.. Βασικα ελπιζω να λυνεται με software.. Windows η΄δεν ξερω τι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν φαινεται να κλοκαρουν καλα οπως ανεβαιναν για πλακα οι fx ας πουμε, για αυτο ειπα πιο πισω οποιος αντεχει θα πρεπει να περιμενει τους zen+ που λογικα θα βελτιστοποιησουν την πλατφορμα κ θα εχουν κ καλυτερα base k turbo k θα ανεβαινουν καλυτερα

 

τωρα ειναι ακομα σφιχτοι ως τσιπακια κ οτι κανουν το κανουν λογω φοβερης αρχιτεκτονικης κ μονο παρα τα προβληματα ,εχουν μελλον κ φαινεται αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η αρχιτεκτονικη zen σχεδιαστηκε περισσοτερο για servers οποτε δεν θα μου προκαλουσε εντυπωση να δουμε κανενα dual socket mainstream board στο προσεχες μελλον

Αν αληθεύει αυτο τότε τα naples γιατί τα βγάζει?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αληθεύει αυτο τότε τα naples γιατί τα βγάζει?.

 

naples ειναι η server εκδοχη των zen ,μιλαμε για 32 cores 64 threads μινιμουμ

 

εγω σου ειπα για ενα dual socket board για εμας τους κοινoυς θνητους κ το εγραψα γιατι πολλοι αυτες τις μερες ρωτανε την amd πιεστικα για dual socket για το ευρυ κοινο

 

η αρχιτεκτονικη μπορει να το δωσει πανευκολα ,δεν ξερω αν η amd θα παιξει αυτο το χαρτι κ ποτε

Ναι λογικα τα περισσοτερα θα εχουν λυθει απο ολες τις πλευρες..(cpu,mobo,κτλ) Απλα θελω να δω τι διαφορα θα υπαρχει οταν λυθει το προβλημα με την L3.. Βασικα ελπιζω να λυνεται με software.. Windows η΄δεν ξερω τι..

 

δεν υπαρχει προβλημα με την L3

 

απλα τα windows χειριζονται τους ryzen σαν να ειναι 2 4πυρηνοι γιατι δεν εχουν ακομα drivers για αυτους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για μύωπες ? Ξέρεις πολλούς να κατεβάζουν τα γραφικά και να μην το καταλαβαίνουν ?

 

Για πες μας όλες αυτές τις πολυνηματικές καθημερινές εφαρμογές που χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης ή καλύτερα ο μέσος gamer .

 

Από πότε είναι φυσιολογική η τιμή του 1700 ?

 

Καθυστέρηση ωρών στο encoding ? Ο μέσος gamer ?

 

Streaming ο μέσος gamer ?

 

Αμα κάνεις streaming και σου ανοίγει το antivirus, πρέπει να πουλήσεις το pc, και να πας για ψάρεμα :P

Δηλαδή εσύ έχεις αετίσιο μάτι και παρατηρείς και την παραμικρή λεπτομέρεια; Σε πληροφορώ ότι μπορείς να κάνεις ένα σωρό μικρορυθμίσεις χωρίς να ρίξεις την ανάλυση και γενικά την ποιότητα της εικόνας χωρίς να πάρεις χαμπάρι. Θα φέρω ως παράδειγμα τον εαυτό μου για να μην ειπωθούν παραπανίσιες αερολογίες. Παίζω battlefield σε 1440p 60Hz και  απ' την στιγμή που ο 5 ετών sandy bridge i7 μαζί με μια 1060 βγάζει ικανοποιητικά fps (70-90 όλα ultra με εντελώς κλειστό το AA) τι με νοιάζει πόσα παραπάνω θα βγάλει ο 7700K με 7% καλύτερο IPC; Ο μέσος gamer δε θα ενδιαφερθεί αν θα χάσει 5-10fps, αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να έχει smooth gameplay σε ικανοποιητική ανάλυση χωρίς drops κάτι που οι ryzen επιτυγχάνουν πολύ καλά λαμβάνοντας υπόψιν τα frametimes. Το αν σε κάποια παιχνίδια υπάρχουν spikes, αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι φταίει ο επεξεργαστής..μπορεί να είναι χιλιαδυο πράγματα, από κακογραμμένο console port μέχρι την γκόμενα που σου κάνει videoκλήση στο skype ενώ εσύ καίγεσαι. 

 

Η ικανοποιητική ανάλυση που είπα παραπάνω, δεν εννοώ προς Θεού να πέσεις κάτω απ' τα 1080p, αλλά να κατεβάσεις καμιά σκιά απ' το ultra στο high, να κλείσεις το AA ή οποιαδήποτε ρύθμιση που απαιτεί αυξημένη υπολογιστική ισχύ χωρίς να προσφέρει ιδιαίτερο οπτικό αποτέλεσμα. Σε πληροφορώ ότι το gaming σε 1440p είναι πολύ διαφορετικό απ' το 1080p και στο κάτω κάτω τι θυσίασα για να μην έχω drops κάτω από 60fps; έκλεισα  μόνο το Anti Aliasing που πραγματικά δεν μπόρεσα να παρατηρήσω διαφορά και έχω μόνο 0.75 μυωπία. Τι να πω, ίσως να ανέβηκε με τα χρόνια και έχει αρχίσει να γίνεται πρεσβυωπία :P  Αυτό που θέλω να πω και στον pirmen56 είναι ότι έτσι σκέφτεται ο μέσος gamer! Ο μέσος gamer δεν είναι αρρωστάκι ούτε έχει την απαίτηση να φτάνει 120fps, απλά θέλει να είναι playable το παιχνίδι. Αυτός με τον 4770Κ μια χαρά θα την παλέψει τώρα και για τα επόμενα 1-2 χρόνια εφόσον δε ζητάει το top της κατηγορίας. Δε ξέρω πως ακριβώς χρησιμοποιεί ο καθένας το pc του αλλά προσωπικά επί καθημερινής βάσεως τρέχω τουλάχιστον 8-10 προγράμματα ταυτόχρονα όπως για παράδειγμα skype, viber, torrent, browser με 15 καρτέλες, παίζω battlefield, μπορεί να μου ρθει να πατήσω και κανα unrar σε .iso, άντε και κανα antivirus scan μια στο τόσο, χώρια τις άλλες π@π@ριές που τρέχουν στο background απ' τη στιγμή που θα ανοίξει το pc. Όλα αυτά χρειάζονται πυρήνες, ssd και μπόλικη ram. Όσο για το mafia 3 που ανέφερες, είναι απ' τα πιο κακογραμμένα games που βγήκαν μέσα στο 2016 γιατί ακόμα και η gtx 1080 έβγαζε χαμηλά fps σε 1080p. Δε ξέρω αν βγήκε κάποιο patch που να το διόρθωσε αλλά όπως καταλαβαίνεις εκεί δε σου φταίει η cpu. 

 

Αναρωτηθείτε λίγο πόσα λεφτά εξοικονομεί κάποιος αγοράζοντας τον αντίστοιχο Ryzen 4 cores/8 threads που θα ρθει κάπου στα 180 ευρώ; Γιατί με αυτόν πρέπει να γίνεται η σύγκριση και όχι με τον 1700 που είναι αντίστοιχος του 6900K. Όλα αυτά τα χρήματα μπορεί να τα διαθέσει για καλύτερη κάρτα γραφικών/οθόνη που στο κάτω κάτω θα τα χαρεί περισσότερο. Τα περιφερειακά είναι αυτά που αξίζουν παραπάνω σε ένα σύστημα, πάρτε το χαμπάρι. Άσε που στην τελική όσο ανεβαίνεις ανάλυση η ψαλίδα στα fps κλείνει. Οπότε γιατί κάποιος να μην έχει την καλύτερη δυνατή εμπειρία στα ίδια ή και με λιγότερα χρήματα;

 

Είπαμε είναι νέα αρχιτεκτονική, έχει τα bugs της, θα βγουν bios updates, patch στα παιχνίδια και πάει λέγοντας...κάθε αρχή και δύσκολη. Κάποιος όμως που χτίζει pc αυτή την περίοδο πρέπει να αναλογιστεί ότι οι απαιτήσεις αυξάνονται και αν δε θέλει για παράδειγμα να αλλάξει πλατφόρμα πάλι σε 2 χρόνια είναι σώφρων να περιμένει έναν 1600X που θα του κρατήσει περισσότερο. Αυτό θα έκαναν πιστεύω οι περισσότεροι από μας ή όσοι είμαστε ευχαριστημένοι απ' τα cpu μας θα περιμένουμε την απάντηση της Intel όποτε με το καλό έρθει και αναλόγως θα πράξουμε.

 

 

Ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι κύριοι! Καληνύχτα σας  :-)

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naples ειναι η server εκδοχη των zen ,μιλαμε για 32 cores 64 threads μινιμουμ

 

εγω σου ειπα για ενα dual socket board για εμας τους κοινoυς θνητους κ το εγραψα γιατι πολλοι αυτες τις μερες ρωτανε την amd πιεστικα για dual socket για το ευρυ κοινο

 

η αρχιτεκτονικη μπορει να το δωσει πανευκολα ,δεν ξερω αν η amd θα παιξει αυτο το χαρτι κ ποτε

 

δεν υπαρχει προβλημα με την L3

 

απλα τα windows χειριζονται τους ryzen σαν να ειναι 2 4πυρηνοι γιατι δεν εχουν ακομα drivers για αυτους 

 

Ακομα καλυτερα τοτε γιατι δεν το πολυ καταλαβα αυτο και δεν ημουν σιγουρος αν ειναι hardware το θεμα η΄software!Ε τοτε θεμα χρονου ειναι να δουμε πολυ καλυτερες και πραγματικες επιδοσεις! Απλα εχω μια απορια..(λεμε τωρα...μια..) Αυτοι οι Χριστιανοι, τοσο καιρο δεν τα ειδαν αυτα ωστε να ενημερωσουν την microsoft να ειναι ετοιμη για να μην φανει τετοια φολα? Εκτος κι αν η microsoft τα πηρε απο την ιντελ για να γινει αυτο που εγινε... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα καλυτερα τοτε γιατι δεν το πολυ καταλαβα αυτο και δεν ημουν σιγουρος αν ειναι hardware το θεμα η΄software!Ε τοτε θεμα χρονου ειναι να δουμε πολυ καλυτερες και πραγματικες επιδοσεις! Απλα εχω μια απορια..(λεμε τωρα...μια..) Αυτοι οι Χριστιανοι, τοσο καιρο δεν τα ειδαν αυτα ωστε να ενημερωσουν την microsoft να ειναι ετοιμη για να μην φανει τετοια φολα? Εκτος κι αν η microsoft τα πηρε απο την ιντελ για να γινει αυτο που εγινε... :ph34r:

 

Δεν ειναι κατι που συμβαινει για πρωτη φορα.

 

Microsoft's Hyper-Threading fix for XP tested

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naples ειναι η server εκδοχη των zen ,μιλαμε για 32 cores 64 threads μινιμουμ

 

εγω σου ειπα για ενα dual socket board για εμας τους κοινoυς θνητους κ το εγραψα γιατι πολλοι αυτες τις μερες ρωτανε την amd πιεστικα για dual socket για το ευρυ κοινο

 

η αρχιτεκτονικη μπορει να το δωσει πανευκολα ,δεν ξερω αν η amd θα παιξει αυτο το χαρτι κ ποτε

 

δεν υπαρχει προβλημα με την L3

 

απλα τα windows χειριζονται τους ryzen σαν να ειναι 2 4πυρηνοι γιατι δεν εχουν ακομα drivers για αυτους 

To dual socket είναι μια πονεμένη ιστορία είτε σε xeon είτε σε ryzen, τους naples  τους ανέφερα για αυτό τον λόγο, βάζεις ένα chip και καθάρισες, είναι πολύ πιο έυκολο να φτιάξεις 16c/32t naples απο dual socket mobo, τα dual socket έχουν προβλημα optimazation μεταξύ των 2 cpu καθώς πάντα ο 1 διαχειρίζεται και ο 2 υποβοηθεί.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5x7oaq/ryzens_memory_latency_problem_a_discussion_of/

Συμφωνα με αυτο το άρθρο oι ryzen χρησιμοποιούν victim cache, ένα είδος εξιδεικευμένης l3 η οποία όμως όταν κάνει swap σε 16 thread δημιουργεί καθυστερηση καθώς δέν μπορεί να διαχειριστεί παραπάνω απο 22 gb/second, άν και το πρόβλημα λύνεται εν μέρη με software update δέν μπορεί να επιλυθεί οριστικά λόγω αρχιτεκτονικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...