Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικό για τους ενθουσιώδεις και testers,

εσύ που ξέρω ότι βοηθάς φίλους στα builds θα τον πρότεινες αύριο σε έναν επαγγελματία ?

Θα τους πρότεινες γενικότερα αυτή την εβδομάδα σε κάποιον ?

 

Όχι. Αυτή τη βδομάδα όχι.

 

Εσύ θα πρότεινες σε έναν επαγγελματία αυτή τη βδομάδα να τα σκάσει για τον 6850 ή τον 6900 (κλπ);

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσωπικά αυτούς δεν θα τους πρότεινα ούτε πριν τους ryzen

επαγγελματίας δεν σημαίνει σκορπάω χρήματα και παίρνω broadwell-e και quadro εκτός αν μιλάμε για αε, διαφημιστικές, κανάλια κτλ που και πάλι θα πήγαινες σε mp καλύτερα

οι επιδόσεις που παίρνεις από αυτά τα προϊόντα δεν έχουν σχέση με το premium που πληρώνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Αυτή τη βδομάδα όχι.

 

Εσύ θα πρότεινες σε έναν επαγγελματία αυτή τη βδομάδα να τα σκάσει για τον 6850 ή τον 6900 (κλπ);

Εγώ 5820k θα του έλεγα να σου πω την αλήθεια γιατί μπορείς να πάρεις ότι σου δίνει ένας 6850 εκτός από τα lanes.

Αλλά και budget 7700 non k ανάλογα την χρήση.. και θα το έκανα και θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο,και την συνείδηση μου καθαρή. ;)

 

Αλλά το ερώτημα που έθεσα ήταν για να καταλάβουμε κυρίως ποιοι και λογικά αγοράζουν,δηλαδή λίγο ρητορικό,

και οτι κόντρα που υπάρχει λιγο πολύ είναι ανούσια αφου κανείς μας δεν πιστευω σε άμεσο build δεν θα έβαζε ryzen,εκτός αν προέρχονταν απο συγκεκριμένες "ομάδες" που ανέφερα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ 5820k θα του έλεγα να σου πω την αλήθεια γιατί μπορείς να πάρεις ότι σου δίνει ένας 6850 εκτός από τα lanes.

Αλλά και budget 7700 non k ανάλογα την χρήση.. και θα το έκανα και θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο,και την συνείδηση μου καθαρή. ;)

 

Αλλά το ερώτημα που έθεσα ήταν για να καταλάβουμε κυρίως ποιοι και λογικά αγοράζουν,δηλαδή λίγο ρητορικό,

και οτι κόντρα που υπάρχει λιγο πολύ είναι ανούσια αφου κανείς μας δεν πιστευω σε άμεσο build δεν θα έβαζε ryzen,εκτός αν προέρχονταν απο συγκεκριμένες "ομάδες" που ανέφερα πιο πάνω.

 

αν οι DDR4 ηταν σε φυσιολογικες τιμες, θα αναβαθμιζα κι εγω μεχρι το καλοκαιρι.

αλλα αν ειναι να δωσω mobo cpu ram και να παρω λεφτα ισα ισα για... ram για ryzen δεν το συζηταω, δεν αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παραλήρημα είναι αυτό;

Ηρέμησε λίγο για καταναλωτικά προϊόντα μιλάμε.

Μια χαρά ήρεμος είμαι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κιόλας...άλλοι έχουν χάσει τον ύπνο τους από τους Ryzen φίλτατε...και βλέπουν και καταλαβαίνουν ότι να ναι...Ότι λέμε εδώ μέσα 50 σελίδες τώρα σου είπα...μιας και βλέπω ότι η συζήτηση πήγε και στο τι θα πρότειναν για builds εδώ, θεωρώ ότι η καλύτερη πρόταση τώρα είναι αναμονή...υπομονή και αναμονή...αν και για χαμηλά budget φυσικά i7 7700k που είναι και vfm όπως ειπώθηκε...  :-D  :-D  :-D  :-)  :-)  :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν το θυμόμουν καλά το συγκεκριμένο. Είδα το πάνω πάνω στα 3,9Ghz. Δεν υπάρχει κέρδος από το SMT στο watch dogs 2. Ούτε και ζημιά πάντως. Σόρυ.

 

 

Όπως είπα ,μίλησα καθαρά για θέμα κατηγορίας cpu. Το τι επιδόσεις θα έχει σε gaming ο 1600 θα το δούμε σύντομα.Πάντως αυτός θα είναι ο "ανταγωνιστής του 4c/8t της ιντελ και θα είναι σίγουρα πιο φτηνός.

Άποψη μου ,μάλλον θα είναι χειρότερος από 6700K 7700K σε τωρινά games αλλά θα είναι vfm και σίγουρα όταν βγει ,η αγορά ενός 7700 θα είναι λάθος.

Και σίγουρα ο μέσος gamer που μέχρι πρότινος αγόραζε στην καλύτερη ξεκλείδωτο i5 ,πλέον θα έχει περισσότερες και καλύτερες επιλογές.

 

Πέρα από τις παιδικές ασθένειες και τα μεροληπτικά optimization*, όπου απλά περιμένουμε να διορθωθούν(και σε ποιόν βαθμό) πριν συμπεράνουμε, ο 1600Χ θα είναι η ίδια ακριβώς τεχνολογία.

 

*Αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πεις π.χ. το AOTS intel optimized.

 

VFM λες κάτι, όταν είναι κοντά σε επιδόσεις με κάτι άλλο και στοιχίζει αρκετά λιγότερα. π.χ. 10% χειρότερο και 30% φθηνότερο. Όχι 30% φθηνότερο και 30% χειρότερο. Να δούμε αν ισχύσει.

 

Προσωπικά λέω το εξής απλό. Η αγορά δεν είναι ηλίθια να αγοράζει το ίδιο πράγμα στα 1000€ αντί για τα 400€. Από τη διαμόρφωση των τιμών θα δούμε κατά πόσο οι Ryzen είναι disruptors ή όχι. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω αλλαγή τιμολόγησης από πλευράς ίντελ, με όλα τα review στη φόρα.

 

 

απο εκει που μας ζαλιζανε για τον ι3 εν ετη 2017 τωρα δεν τους φτανει ο 7700k χαχαχα! ειναι αρκετα αστειο  πραγματικα... :)

 

Ποιοί;

Γιατί εγώ π.χ. μόνο ένα άτομο είδα να θεωρεί vfm τον 7700Κ στο gaming. Τον MrRobot(ή κάπως έτσι) κάποιες σελίδες πίσω. Από τότε όμως συνέχεια το κοπανάνε σε όλους τους "ιντελάδες" ότι γουστάρουν 7700Κ στα 400€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως γιατί πέφτει σύγκριση με τον i7 7700k συνεχώς σε gaming από τους όπως τους λες "intelάδες"; Λέω εγώ τώρα...Δηλαδή χαλάει κανέναν ένα cpu με επιδόσεις σε gaming ενός i5 6500 με 6600 περίπου και σε multithreaded εφαρμογές ενός 6900 σχεδόν και με τιμή κάτω από την μισή του 6900; Good on both worlds...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό για τους ενθουσιώδεις και testers,

εσύ που ξέρω ότι βοηθάς φίλους στα builds θα τον πρότεινες αύριο σε έναν επαγγελματία ?

Θα τους πρότεινες γενικότερα αυτή την εβδομάδα σε κάποιον ?

Εξαρταται για ποιον επαγγελματια και τι εφαρμογες χρησιμοποιει.Δεν ειναι ενας επεξεργαστης που κοντραρει στα ισια και μερικες φορες υπερεχει απο εναν intel των 1000+ ευρω ενω εχει την μιση τιμη?  Για μερικες περιπτωσεις που γνωριζω περα απο σκακιστικες εφαρμογες που απο οσο ξερω καλα τον χωρο και τα προγραμματα θα ενδιαφερθουν μαξιμουμ 10 εκατομμυρια ατομα, υπαρχουν επιστημονικες εφαρμογες σε εταιριες πολυ μεγαλες που ειναι data crunchers  και που θα ειχαν εξαιρετικα αποτελεσματα αλλα και γενικα σε καθε εφαρμογη που κοντραρεται με τον αντιστοιχο intel της διπλασιας τιμης ,ναι θα τον προτεινα χωρις καμμια επιφυλαξη.

 

Και οταν ερθει ο Ryzen 5 1600 με 6 πυρηνες και δωδεκα νηματα στα 260 ευρω θα τον αγορασω χτες γιατι θα εχω εναν υπεροχο επεξεργαστη με 6 πυρηνες και 12 νηματα 100 ευρω φτηνοτερα απο τον i7 7700K,θα μπορω να κανω περισσοτερα πραγματα με αυτον και θα τον συνοδευσω με μια μητρικη μαξιμουμ των 100 ευρω. Win,win κατασταση.  Και ακομη και να τον ριξει 100 ευρω  κατω η intel  τον i7 7700Κ,παλι τον Ryzen συμφερει να παρω λογω εξτρα πυρηνων και νηματων. Εξαλλου αν υπαρχει διαφορα υπερ της intel θα ειναι αμελητεα σε βαση vfm.

 

(Δεν μιλω για τον Χ γιατι με αφηνει αδιαφορο το overclocking, Σιγα μην κλοκαρω αυτα τα διαμαντια για να παιζω  καλυτερα μερικα παιχνιδακια, και να δω 10 fps παραπανω οταν ηδη τα fps ειναι περιφημα. Με τοσο ισχυρους επεξεργαστες που εχουμε πλεον και απο τις 2 εταιριες το extreme overclocking εχει καταντησει πανακριβο παιχνιδακι πλουσιοπαιδων με χαμηλο νοητικο δεικτη και ακομη χαμηλοτερη μορφωση.)

 

 

EDIT : Να προσθεσω εδω οτι τους engineers της intel τους σεβομαι και τους τιμω,αυτοι ομως που καθοριζουν την πολιτικη και τις τιμες της εταιριας ειναι για πολλες κλωτσιες.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως γιατί πέφτει σύγκριση με τον i7 7700k συνεχώς σε gaming από τους όπως τους λες "intelάδες"; Λέω εγώ τώρα...Δηλαδή χαλάει κανέναν ένα cpu με επιδόσεις σε gaming ενός i5 6500 με 6600 περίπου και σε multithreaded εφαρμογές ενός 6900 σχεδόν και με τιμή κάτω από την μισή του 6900; Good on both worlds...

Στα 400€ υπάρχει μερίδα καταναλωτών που αγοράζει gaming cpu με στόχο μηδενικά frame drops κάτω από τα 60 καρέ(αρκεί να μην είναι εντελώς φόλα το game). Ή με στόχο την αντοχή στο χρόνο χωρίς ενδιάμεσες αναβαθμίσεις. Η σύγκριση με 1700 γίνεται γιατί και ο 1600Χ/1400Χ θα έχει την ίδια τεχνολογία.

 

Σχετικά με το good on both worlds. Εξαρτάται από το που δίνεις περισσότερη βαρύτητα. Σε πειράζει περισσότερο η καθυστέρηση λίγων λεπτών/ωρών στο encoding ή το να παίζεις με 45 καρέ π.χ. σε ιδιόρρυθμα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 400€ υπάρχει μερίδα καταναλωτών που αγοράζει gaming cpu με στόχο μηδενικά frame drops κάτω από τα 60 καρέ(αρκεί να μην είναι εντελώς φόλα το game). Ή με στόχο την αντοχή στο χρόνο χωρίς ενδιάμεσες αναβαθμίσεις. Η σύγκριση με 1700 γίνεται γιατί και ο 1600Χ/1400Χ θα έχει την ίδια τεχνολογία.

 

Σχετικά με το good on both worlds. Εξαρτάται από το που δίνεις περισσότερη βαρύτητα. Σε πειράζει περισσότερο η καθυστέρηση λίγων λεπτών/ωρών στο encoding ή το να παίζεις με 45 καρέ π.χ. σε ιδιόρρυθμα games.

Στα 400 ευρώ όποιος αγοράζει cpu για να μην έχει frame drops πρέπει να το σκεφτεί ξανά και να επενδύσει σε καλύτερη gpu ή να κατεβάσει ένα κλικ κάτι από τα γραφικά που δεν παίζει να το καταλάβει κιόλας με τίποτα...για την αντοχή στο χρόνο δεν πιστεύεις ότι με dx12, vulcan, async computing και με όλες μα όλες τις σοβαρές εφαρμογές να υποστηρίζουν πολλαπλούς πυρήνες και νήματα, ακόμη και ο 1700 θα είναι καλύτερη επιλογή; 8 πυρήνες και 16 threads...όσο για το αν είναι good on both worlds, είναι σίγουρα αυτή τη στιγμή ότι πιο κοντά από οποιονδήποτε άλλο cpu σε φυσιολογική όσο γίνεται τιμή...ξέρεις γιατί; Γιατί στα ιδιόρρυθμα games κατεβάζεις ένα κλικ κάποιο setting των γραφικών και έχεις 60 πάλι αν σε ενοχλεί τόσο...την καθυστέρηση  ωρών στο encoding πως την παρακάμπτεις; Τα hickups όταν κάνεις gaming και streaming ταυτόχρονα; Ακόμη τo σχεδόν 100% cpu utilization σε κάποια games που είδαμε; Εδώ όποιος θέλει ψάχνει σε ελληνικό κανάλι μάλιστα, άρχισε scan το antivirus σε i7 7700 και το battlefield έκανε σπασίματα και στο stream πήγε σπαστά τελείως...Αυτά πως τα αποφεύγεις;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φτάσαμε 420 σελίδες.

Ακόμη και τώρα ο καθένας θέλει να πείσει τον άλλον ποιος επεξεργαστής είναι καλύτερος.

Μέχρι και για το OC και custom cooling διάβασα ότι το κάνουν κακομαθημένα χαζά παιδιά.

Τίποτα άλλο έχετε να πείτε σοφοί γέροντες;

Τι άλλη παπαντζα θα διαβάσω εδώ μέσα;

Μήπως να οδηγάμε όλοι το ίδιο αυτοκίνητο;Να φοράμε τα ίδια ρούχα; Να τρώμε το ίδιο φάει;

Και ποιός είναι αυτός που αποφασίζει τι είναι σωστό και τι λάθος;

Το ότι μερικοί το τερματίσατε το έχετε καταλάβει;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 400 ευρώ όποιος αγοράζει cpu για να μην έχει frame drops πρέπει να το σκεφτεί ξανά και να επενδύσει σε καλύτερη gpu ή να κατεβάσει ένα κλικ κάτι από τα γραφικά που δεν παίζει να το καταλάβει κιόλας με τίποτα

 

Όταν χάνεις frames από τη cpu είναι χειρότερο, γιατί το κομμάτι αυτό είναι που κρατάμε περισσότερο στο pc μας. Λογικά, αν χάνεις frames από cpu KAI gpu χρειάζεσαι δύο αναβαθμίσεις. Με αυτό κατά νου, δες σήμερα πόσοι παίζουν χωρίς καμία υποχώρηση με 4770Κ που βγήκε σχεδόν τέσσερα χρόνια πριν. Ακόμα και multithreaded games σαν το mafia 3.

 

Επιπλέον, πολλές φορές δεν είναι ανέξοδο, από πλευράς ποιότητας, το να ρίχνεις κάποια settings για να κερδίσεις καρέ από τη cpu. Π.χ. είναι απότομο και φαίνεται το τσεκούρεμα του draw distance σε διάφορα παιχνίδια. Ή η ποιότητα των σκιών π.χ. είναι δεμένη με το draw distance και ρίχνοντας εκείνο που θες, ρίχνεις και εκείνο που δεν θες.

 

 

Γιατί στα ιδιόρρυθμα games κατεβάζεις ένα κλικ κάποιο setting των γραφικών και έχεις 60 πάλι αν σε ενοχλεί τόσο...την καθυστέρηση  ωρών στο encoding πως την παρακάμπτεις; 

 

 

Τα games είναι real time καταστάσεις. Χαμηλό frame rate μπορεί να σημαίνει δυσφορία*. Ενω στο encoding αν είσαι απλός ερασιτέχνης/περιστασιακός χρήστης μπορείς να κάνεις τα στραβά μάτια ακόμα και για μεγάλες καθυστερήσεις.

Σίγουρα είναι θέμα προτεραιότητων. Απλά είναι λίγο δυσκολότερο να βρεις άτομα που θα τους ενοχλεί το δεύτερο και όχι το πρώτο.

 

*Για την ποιότητα, αυτό που προείπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(Δεν μιλω για τον Χ γιατι με αφηνει αδιαφορο το overclocking, Σιγα μην κλοκαρω αυτα τα διαμαντια για να παιζω  καλυτερα μερικα παιχνιδακια, και να δω 10 fps παραπανω οταν ηδη τα fps ειναι περιφημα. Με τοσο ισχυρους επεξεργαστες που εχουμε πλεον και απο τις 2 εταιριες το extreme overclocking εχει καταντησει πανακριβο παιχνιδακι πλουσιοπαιδων με χαμηλο νοητικο δεικτη και ακομη χαμηλοτερη μορφωση.)

 

 

 

 

 

Mια ερώτηση, διαβάζεις τις σκέψεις μου; Πολύ σωστό αυτό που είπες!! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εδώ όποιος θέλει ψάχνει σε ελληνικό κανάλι μάλιστα, άρχισε scan το antivirus σε i7 7700 και το battlefield έκανε σπασίματα και στο stream πήγε σπαστά τελείως...Αυτά πως τα αποφεύγεις;

Αν σου οργώνει τον δίσκο που κάνεις την εγγραφή ή όπου είναι το παιχνίδι και από τον οποίο διαβάζει τα textures τότε όσους πυρήνες και να έχεις δεν την γλιτώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φτάσαμε 420 σελίδες.

Ακόμη και τώρα ο καθένας θέλει να πείσει τον άλλον ποιος επεξεργαστής είναι καλύτερος.

Μέχρι και για το OC και custom cooling διάβασα ότι το κάνουν κακομαθημένα χαζά παιδιά.

Τίποτα άλλο έχετε να πείτε σοφοί γέροντες;

Τι άλλη παπαντζα θα διαβάσω εδώ μέσα;

Μήπως να οδηγάμε όλοι το ίδιο αυτοκίνητο;Να φοράμε τα ίδια ρούχα; Να τρώμε το ίδιο φάει;

Και ποιός είναι αυτός που αποφασίζει τι είναι σωστό και τι λάθος;

Το ότι μερικοί το τερματίσατε το έχετε καταλάβει;

Ο καθενας λεει την αποψη του,ελευθερια εχουμε. Το overclocking γινοταν ,οταν ξεκινησε,για να παρεις φτηνο υλικο και να φτασεις η να πλησιασεις ,αλλο υλικο πολυ πιο ακριβο..Το να αγορασεις ακριβους επεξεργαστες που ηδη ειναι πανισχυροι για να τους πας ακομη πιο ψηλα ειναι βιτσιο.Αποψη μου,δεν χρειαζεται να συμφωνησουν ολοι. Και οταν εχω ρωτησει τετοια ατομα,μερικους φιλους μου κιολας,τι εχετε μαθει να κανετε στον υπολογιστη σας περα απο αυτο και gaming?Δεν εχουν ιδεα.

Mια ερώτηση, διαβάζεις τις σκέψεις μου; Πολύ σωστό αυτό που είπες!! :-)

Οχι φιλε,απλα νομιζω οτι εκφραζω μια πλατια διαδεδομενη αποψη. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...